Pronájem bytu nebo domu

Kde hledat bydlení

Dobrou nabídku nemovitostí k pronájmu najdete na Trademe. Své inzeráty tam totiž vkládá většina realitních kanceláří i soukromých osob.

Pokud hledáte sdílené ubytování, můžete kromě řady skupin na sociálních sítích využít některý z následujících webů: Trademe Flatmates Wanted, NZ Flatmates, Easy Roommate a graficky ne úplně vydařený Flat Finder.

Kolik to stojí?

Dobrou představu o cenách bydlení si uděláte právě na výše zmiňovaném Trademe nebo na webu Tenancy Services. Jen pozor, nepropadejte při pohledu na částky přílišnému optimismu, jedná se o ceny týdenního nájemného. V ceně nájemného je obvykle i spotřeba studené vody a v případě bytů také služby jako je úklid společných prostor domu. Elektřina se obvykle platí zvlášť a výše účtu závisí na období roku.

Ceny se výrazně liší, zatímco v centru Aucklandu můžete bydlet v pěkném 2+kk za ceny kolem 450 dolarů týdně, v jiných částech Zélandu můžete mít za tuto částku pro sebe celý dům. Spolubydlení obvykle vychází na 150 – 250 dolarů pro pár. Oficiální ceny a jejich srovnání můžete najít na www.tenancy.govt.nz

Prohlídka bytu

Pěkné byty a domy mizí z nabídky opravdu rychle. Realitní kanceláře ve větších městech se obvykle s pronájmem bytů příliš nemažou. Vyhlášují tzv. open home, v rámci kterého ukážou byt všem zájemcům najednou. Při hledání prvního bydlení v Aucklandu jsme tak zažili situaci, kdy se do bytu chodilo po skupinkách, protože se tam vešlo “jen” 10 lidí najednou a sešlo se jich 30. Na konci prohlídky se obvykle rozdávají formuláře s žádostí o nájem. V menších městech či méně žádaných nemovitostí bývá obvykle přístup individuálnější.

Žádost o nájem

Novozélanďané si potrpí na papírování, takže počítejte s tím, že v případě pronájmu přes realitní kancelář budete v rámci formuláře s žádostí o nájem například vypisovat reference na majitele předchozích nemovitostí, které jste si pronajímali nebo na svého zaměstnavatele. Tento formulář nazývaný Pre-tenancy application form si můžete stáhnout na www.tenancy.govt.nz. U pronájmu přímo od majitele bývá přístup výrazně osobnější a lidštější.

Vždy ale počítejte se složením kauce, zde zvané bond. Ta je po dobu vašeho nájmu uložena u Tenancy services, nikoliv tedy u majitele nemovitosti a po skončení nájmu ji dostanete zpět (pokud platíte nájem včas a nijak nepoškodíte nemovitost).

Spolubydlení

Při spolubydlení jsou vaše práva i povinnosti trochu jiná, protože je nepokrývá Tenancy Act. Více o spolubydlení si můžete přečíst zde

Užitečné informace i souhrn práv nájemníků najdete na již zmíněném www.tenancy.govt.nz. Tam najdete i odkaz na infolinku, na kterou můžete zavolat v případě dotazů nebo při sporech s nájemníkem.