Česká kvóta working holiday je stále otevřená:

Jak se studuje na Novém Zélandu? Zkušenosti našich studentů

Studium na Novém Zélandu není jen o naučení se angličtiny. Je to příležitost prožít jedinečné dobrodružství, poznat nádhernou přírodu, setkat se s lidmi z celého světa a zažít cizí kulturu na vlastní kůži. Jaké jsou zkušenosti těch, kteří se rozhodli splnit si sen a vyrazili na Nový Zéland za vzděláním skrze CZECHKiwis? Přečtěte si příběhy a postřehy našich studentů.

Zkušenosti studentů s AJ Nový Zéland

Proč zvolit studium na Novém Zélandu?

Nový Zéland nabízí jedinečné podmínky pro studium angličtiny i odborných oborů. Kombinace kvalitního vzdělání, nádherné přírody a multikulturního prostředí vytváří ideální prostor pro osobní i profesní růst. Místní školy jsou známé svým přístupem k praktickému vzdělávání, přátelskou atmosférou a možností kombinovat studium s prací.

Multikulturní prostředí

Jednou z hlavních výhod studia na Novém Zélandu je setkání s lidmi z celého světa. Školy se pyšní kosmopolitním charakterem, díky kterému mají studenti možnost trénovat angličtinu nejen ve třídě, ale i během neformálních rozhovorů.

Jakub, který studoval ve Wellingtonu, si toho velmi cenil: „Debaty o tom, jak některé věci v jejich státě fungují a jak to funguje u nás, byly vždycky zábavné. Například jsem se dozvěděl, že mateřská v Brazílii je 6 měsíců.“

Kristýna dodává: „Díky škole jsem získala přátele z celého světa – z Japonska, Thajska i Španělska. Některé z nich jsem už navštívila a plánuji výlet za spolužáky do Jižní Ameriky.“

Přirozené zlepšení angličtiny

Novozélandská angličtina je známá svým specifickým akcentem, což může být zpočátku výzvou. Pro mnohé studenty je ale právě tato výzva velkou výhodou.

„Pokud porozumíte kiwi angličtině, žádný jiný přízvuk už pro vás nebude problém,“ říká studijní poradkyně Bára.

„Polykají slova, ale většina Zélanďanů je milá a ochotná, a tak není důvod se s nimi bát mluvit,“ upřesňuje bývalá studentka Kristýna.

Navíc se studenti denně setkávají s řadou akcentů z celého světa, což je pro ně přípravou na reálné situace v mezinárodním prostředí.

Bára potvrzuje: „V praxi se neustále setkáváte s nerodilými mluvčími – Indy, Číňany a dalšími národnostmi. Myslím, že je jen málo zemí na světě, kde jste vystaveni tolika akcentům denně jako na Zélandu.“

Osobní zkušenosti českých a slovenských studentů

Každý student má na Novém Zélandu svůj vlastní příběh, ale všichni se shodují, že tato zkušenost jim zásadně změnila život. Zde jsou některé z jejich příběhů:

Příběh Kristýny – Splnění životního snu

Kristýna, osmadvacetiletá zdravotní sestra, se rozhodla vyrazit na Nový Zéland, přestože neměla žádné větší cestovatelské zkušenosti:

„Nový Zéland byl můj celoživotní sen, o kterém jsem si myslela, že zůstane navždy snem. Nikdy jsem neletěla letadlem, v zahraničí byla jen jednou, a ani po 11 letech studia angličtiny jsem se necítila jistě. Přesto jsem se vydala sama na druhý konec světa.“

Kristýna začala studiem angličtiny na jazykové škole v Aucklandu, kde postupně získala sebevědomí. Chystala se i na roční vysokoškolský program v oboru managementu a obchodu na institutu Abacus:

„Studium mi otevřelo nové možnosti, a nejen v kariéře. Naučila jsem se věřit si, překonávat strach a využívat příležitosti, které se naskytnou.“

Příběh Juraje – Cesta za kariérní inspirací

Třicetiletý Juraj opustil dobře placenou pozici testovacího inženýra, aby mohl studovat obchodní angličtinu na škole v Aucklandu. Přestože měl už před příjezdem na Zéland dobrou angličtinu, chtěl si jazyk vylepšit na profesionální úroveň a získat zkušenosti, které by mohl uplatnit ve své kariéře.

„Veľa z mojich spolužiakov už malo skúsenosti s podnikaním alebo pracovali na zaujímavých pozíciách. Najviac ma bavila práca v skupinách, kde sme si navzájom predávali nápady a hľadali jedinečné riešenia.“

Pro Juraje bylo inspirující vidět, jak fungují různé přístupy k byznysu v mezinárodním kolektivu, a považuje to za jednu z největších hodnot svého studijního pobytu.

Další postřehy od studentů

Studenti, kteří vyrazili na Nový Zéland za vzděláním, často zmiňují, že jejich pokrok v angličtině byl zpočátku velmi rychlý díky intenzivnímu každodennímu používání jazyka. Jakub, který studoval ve Wellingtonu, popisuje:

„Ze začátku všichni vyletí nahoru, protože ve škole se jinak než anglicky nedomluvíte. Po nějaké době ale pokroky nejsou tak viditelné. Angličtina je běh na dlouhou trať, je třeba vytrvat.“

Jirka, který studoval z Aucklandu, dodává, že velký rozdíl oproti českým školám je v přístupu k výuce: „V Česku je spousta gramatiky, ale málo praxe. Na Zélandu si slova a fráze osvojujete postupně díky jejich neustálému opakování a používání, což je mnohem efektivnější než klasické biflování.“

Pro studium angličtiny na Zéland není předepsaná žádná hranice úrovně jazyka ani věkový limit. Jedná se tak o zajímavý způsob, jak vycestovat na delší dobu i pro Čechy starší 35 let, kteří už nemohou žádat o Working Holiday víza (WHS). „Najdou se i případy studentů, kteří mají WHS víza, ale chtějí začít svůj pobyt studiem, aby si byli v angličtině více jistí,“ upozorňuje naše specialistka na studium Bára. Nejvíce zájemců přesto přichází z řad neúspěšně žádajících o WHS víza, kteří si Zéland nechtějí nechat za žádnou cenu ujít. „Je to i takový záchranný kruh pro páry, v případě že oba žádali o WHS víza, ale jeden z nich neuspěl,“ doplňuje Bára. Studium je také jednou z možností, jak si svůj pobyt na Zélandu prodloužit.

Jak probíhá výuka na Novém Zélandu?

Jednou z hlavních předností studia na Novém Zélandu je praktický přístup k výuce angličtiny. Místní školy se zaměřují na rozvoj jazykových dovedností skrze reálné situace, komunikaci a aktivní používání jazyka v každodenním životě. Studenti oceňují zábavnou a dynamickou formu výuky, která je často odlišná od toho, na co byli zvyklí ve svých domovských zemích.

Důraz na praxi a komunikaci

Výuka na Novém Zélandu je zaměřena na konverzaci a praktické využití angličtiny v reálném světě. Namísto memorování pravidel a slovíček probíhá učení prostřednictvím projektů, prezentací a simulací běžných situací. 

Jakub shrnuje své zkušenosti:„Vše na sebe navazuje a dává smysl. Díky neustálému opakování slovíček a frází v lekcích odpadá jejich nesmyslné biflování. Učíte se tím, že jazyk skutečně používáte.“

Jirka dodává: „Jedním z hlavních benefitů je to, že si nové učivo ihned vyzkoušíte v praxi. Prezentace nebo práce na projektech vám pomohou se sebevědomím při mluvení.“

Výzvy a pokroky

Pro většinu studentů je největší výzvou kiwi akcent a rychlost, jakou Zélanďané mluví. To však zároveň představuje skvělý trénink. Jirka s úsměvem vysvětluje:

„Mně osobně zvedl sebevědomí fakt, že kiwi akcent je oříšek i pro rodilé mluvčí z jiných částí světa. Dokonce jsem zažil situaci, kdy si Angličan nerozuměl s kiwákem.“

Někteří studenti se také setkávají s takzvaným „plateau efektem“, kdy se zdá, že se jejich úroveň angličtiny přestává zlepšovat. To je však přirozený proces učení. Jakub poznamenává: „Po nějaké době už pokroky nejsou tak viditelné, ale stále se posouváte. Důležité je nevzdávat to a užívat si proces učení.“

Možnost práce při studiu

Studium na Novém Zélandu lze efektivně kombinovat s prací. Místní legislativa umožňuje studentům s odpovídajícími studijními vízy pracovat až 20 hodin týdně. Tato příležitost přináší nejen finanční výhody, ale také cenné zkušenosti a příležitost k jazykové praxi.I přes pracovní povinnosti si studenti pochvalují, že studium na Novém Zélandu není příliš stresující. Zároveň je práce v zahraničí skvělou příležitostí k navazování kontaktů a získávání zkušeností v mezinárodním prostředí. Jakub k tomu dodává:

„Kombinace studia a práce mě naučila dobře si zorganizovat čas. Navíc jsem měl možnost potkávat spoustu zajímavých lidí, což mi pomohlo lépe se integrovat.“

Podmínky pro práci při studiu

Aby student mohl legálně pracovat, musí být zapsán do intenzivního kurzu na škole certifikované jako poskytovatel vzdělání nejvyšší kvality (kategorie 1). Kurz musí trvat minimálně 14 týdnů a obsahovat alespoň 20 hodin výuky týdně. Po splnění těchto podmínek může student získat povolení k částečnému úvazku.

Jakub, který studoval ve Wellingtonu, popisuje svou zkušenost: „Život na Zélandu není nejlevnější, a tak jsem při škole vydělával jako ‚Uber Eats deliver‘ a rozvážel jídlo na kole.“

Výhody práce při studiu

Pracovní zkušenost na Novém Zélandu je nejen skvělou finanční podporou, ale i výhodou do budoucna. Studenti získávají cenné zkušenosti v anglicky mluvícím prostředí, které jim často pomáhají při hledání práce po návratu do své země. 

Studijní poradkyně Bára doplňuje: „Práce při studiu dává studentům příležitost nejen financovat své náklady, ale také se zlepšit v jazyce a pochopit pracovní kulturu na Zélandu.“

TIP: Pro ty, kterým končí pobyt na Novém Zélandu s Working holiday vízy, nebo už nyní uvažují, jaké jsou možnosti prodloužení jejich pobytu, je také možnost získat studentská víza a zapsat se ke studiu kurzu angličtiny. Zjistěte více!

Studentský život na Zélandu

Studium na Novém Zélandu není jen o učení a práci. Země nabízí široké možnosti pro trávení volného času, objevování přírody a zkoušení nových aktivit. Víkendy a volné dny studenti často využívají k poznávání jedinečných přírodních krás a účasti na aktivitách, které jsou typické pro tuto oblast světa.

Mimoškolní aktivity a zábava

Mnoho škol na Zélandu organizuje výlety, sportovní akce nebo kulturní aktivity, které studentům pomáhají lépe poznat místní prostředí i své spolužáky. Kromě toho je však možné vyrazit na vlastní pěst a zažít věci, které jsou pro Zéland ikonické. 

Kristýna popisuje svůj nezapomenutelný zážitek: „Mezi mé největší zážitky patří šnorchlování s delfíny. Zvládla jsem to, i když nejsem zdatný plavec a mám strach dát hlavu pod vodu.“

TIP: Účast na akcích organizovaných školami vám pomůže lépe se adaptovat a prohloubit své jazykové dovednosti. Využijte akcí jako jsou Job workshopy nebo CV Check.

Objevování jedinečné přírody

Nový Zéland je známý svou rozmanitou krajinou. Na jednom místě zde najdete hory, sopky, pláže, deštné pralesy i termální prameny. Studenti často využívají volné dny k výletům a turistice. Kristýna také během svého studia stihla poznat mnohé přírodní krásy a zapojit se do místních aktivit.

Podpora od studijních poradců

Klíčovou součástí úspěšného studia na Novém Zélandu je spolupráce se zkušenými studijními poradci. Ti studentům pomáhají nejen s výběrem vhodné školy a kurzu, ale také s vyřízením víz. Podpora často pokračuje i během samotného studia.

Výběr školy a kurzu

Studijní poradkyně Bára z týmu CZECHKiwis vysvětluje, jak důležitý je individuální přístup ke každému studentovi: „S každým zájemcem jsme v přímém kontaktu, abychom zjistili jeho/její motivaci ke studiu a hlavně jejich očekávání. Jen tak můžeme doporučit vhodnou školu a kurz.“

Kromě výběru školy poradci zajišťují, aby doporučené instituce splňovaly kvalitativní standardy a odpovídaly potřebám studentů.

Bára k tomu dodává: „Všechny školy, se kterými spolupracujeme, a které nabízíme, jsme osobně navštívili, abychom viděli, jak probíhá výuka.“

TIP: Cestovatelé s Working Holiday vízy mají přístup ke speciálním krátkodobým kurzům, které jim pomohou rychle se adaptovat a získat sebevědomí při komunikaci.

Chcete studovat na Novém Zélandu? Nezávazná poptávka

Studium na Zélandu je jedinečnou příležitostí, jak si nejen zlepšit angličtinu, ale také získat zkušenosti, které vás obohatí na celý život. Ať už hledáte kariérní posun, osobní rozvoj nebo dobrodružství v jedné z nejkrásnějších zemí světa, Zéland vám nabízí ideální prostředí pro splnění těchto cílů.

Tým CZECHKiwis pomohl již více než sto studentům na každém kroku jejich cesty – od výběru vhodné školy přes zajištění studijních víz až po rady během jejich pobytu. Díky zkušenostem, osobnímu přístupu a spolupráci s kvalitními školami zajistíme, že i vaše studium proběhne hladce a bez zbytečných komplikací.

Pokud vás možnost studia na Novém Zélandu zaujala, neváhejte se na nás obrátit! Rádi vám představíme nabídku jazykových i odborných kurzů a pomůžeme s výběrem školy, která nejlépe odpovídá vašim cílům. Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na této stránce:

Děkujeme našim studentům za možnost zveřejnit jejich zkušenosti a příběhy!
Článek pro CZECHKiwis napsali Magda Novotná a Martin Černý, kteří cestují a pracují na Novém Zélandu.

Přečtěte si také:

Studium na Novém Zélandu

Kurzy angličtiny na Novém Zélandu: Přehled možností, podmínek a cen

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis

Nedostal(a) jsem WHS víza na Zéland, co teď?

Hledání