Změny na Tongariro Alpine Crossing

Přechod Tongariro Alpine Crossing je považován za jeden z nejkrásnějších jednodenních treků na světě a těší se stále větší oblibě. Bohužel oblast není připravená na zvyšující se příval turistů a nově dochází k omezení parkování pro hlavní sezonu.

Trek je stále bezplatně otevřený široké veřejnosti. K omezení ale došlo na parkovišti Mangatepopo na začátku treku.

Osobní automobily mohou mezi 21. říjnem – 3. dubnem 2018 využít toto parkoviště maximálně po dobu 4 hodin. Jelikož celý trek je jednosměrný a přechod celé vzdálenosti 20km trvá 7 – 9 hodin, bude parkoviště vhodné jen pro ty, kteří chtějí vyjít jen na krátkou vycházku. Všichni ostatní musí využít kyvadlové dopravy na začátek a z konce treku.

tongariro
Přechod Tongariro Alpine Crossing a pohled od Červeného kráteru

Department of Conservation (DOC) nyní také dbá na to, aby se návštěvníci drželi více vyznačeného treku. Odstranili například ceduli s ukazatelem na boční výlet na vrchol Mt Nguaruhoe, známou jako Hora Osudu a návštěvníkům radí, na její vrchol nestoupat. Vrcholky sopek Ngauruhoe a vedlejší Ruapehu a všechny vodní zdroje oblasti jsou totiž posvátnými pro místní maorské kmeny.

V národním parku také není povoleno používání dronů.

Jak sehnat dopravu

Pro absolvování celého přechodu budou návštěvníci nyní muset využít kyvadlové dopravy z okolních městeček a ubytovacích zařízení. Ty je možné rezervovat přes místní informační centra i-site nebo na níže uvedených kontaktech. Místa vyzvednutí se liší dle konkrétního přepravce.

Seznam všech schválených zprostředkovatelů kyvadlové dopravy a ubytování

Seznam také dostanete i v místních informacích i-site, kde rádi pomohou se zajištěním transportu. Telefony na iSite oblasti Tongariro a okolí:

  • Whakapapa i-site +64 7 892 3075
  • Ohakune i-site 0800 647 483
  • Turangi i-site 0800 288 726
  • Taupo i-site 0800 525 382
Emerald lakes
Emerald lakes leží přímo na trase přechodu.

Nové parkoviště, na kterém lze zdarma parkovat, otevřel veřejnosti místní obyvatel – nazývá se Crossroads a leží na silnici Highway 47, asi 15 minut od Mangatepopo parkoviště. Parkování na jeho pozemku je zdarma, pro self-contained campervany je možné parkovat zdarma i přes noc. Stále je ale potřeba zaplatit kyvadlovou dopravu – společnosti nabízí zpáteční kyvadlovou dopravu na začátek a z konce treku za 35 NZD.

Upozornění: Tyto změny se netýkají vícedenního přechodu Great Walk – Tongariro Nothern Circuit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.