Jak získat Working Holiday víza na Nový Zéland

Celkem 1 200 šťastlivců z Česka a 100 ze Slovenska každoročně získá víza, která jim umožní strávit rok na Zélandu a přitom pracovat či studovat. Chceš být mezi nimi a užít nezapomenutelný rok na druhé straně zeměkoule?

Na internetu najdeš spoustu informací, jak working holiday víza získat a jak se na přesun připravit apod., až z toho jde někdy hlava kolem. Spousta z nich jsou ale staršího data a vše proto nemusí být aktuální. Na základě dotazů, které nám chodí čím dál více, jsme pro vás dali dohromady seznam těch nejaktuálnějších informací tak, abyste měli všechno při ruce.

Working Holiday Nový Zéland

Co jsou Working holiday víza?

Working Holiday víza jsou určena pro mladé lidi do 35 let, kteří chtějí na Novém Zélandu hlavně cestovat. Víza jim během svého pobytu umožňují v zemi i pracovat či studovat, měl by to být však až druhotný důvod návštěvy Nového Zélandu. Víza jsou přidělena na období 12 měsíců a každoročně jsou udělena 1200 Čechům a 100 Slovákům, kteří úspěšně zažádají jako první. Pozor! O víza se žádá elektronicky, je o ně velký zájem a bývají rozebrána během půl hodiny po otevření kvóty​.

Splňuji podmínky pro žádost o working holiday víza?

Základní podmínky jsou:

  • Věk 18 – 35 let v době žádosti o víza
  • Nemáte nebo s sebou neberete děti
  • Při vstupu do země budete mít zpáteční letenku nebo finanční prostředky na její koupi
  • Při vstupu na Zéland budete mít na účtu minimálně ekvivalent 4 200 NZD
  • Při cestě na Zéland budete mít sjednané cestovní pojištění na celou dobu pobytu
  • Working holiday víza vám nebyla v dřívějších letech schválena

Detailní podmínky je možné nalézt na webu Immigration NZ.

Kdy to vypukne?

  • Kvóta pro Česko i Slovensko je aktuálně otevřená a ještě není vyčerpaná. Navíc imigrační oznámilo, že v této sezóně (2022/2023) dojde k jejímu navýšení na 2 400 míst pro CZ a 200 míst pro SK.

Co si připravit pro žádost o víza?

  • Pro žádost o working holiday víza je požadavek mít cestovní pas platný minimálně 15 měsíců od doby, kdy plánuješ vstoupit do země (datum plánovaného vstupu se uvádí do elektronické žádosti o víza).
  • Druhý doklad identitity (stačí občanka)
  • Platební karta Visa nebo MasterCard s dostatečným limitem na platby přes internet – poplatek za víza je 455 NZD.
Přihlaš se k odběru našich rozšířených WHS tipů, kde před spuštěním nové kvoty rozešleme ukázku, jak žádost vypadá v reálu!

Registrace na webu imigračního

Předtím, než budeš žádat o víza, se musíš registrovat na stránkách imigračního. Udělej to už nyní.

Příprava dělá mistra a pár tipů navíc

Jak taková žádost o working holiday víza vypadá, si můžeš natrénovat nanečisto. Přihlaš se k odběru našich rozšířených WHS tipů, kam Ti pošleme ukázku, jak žádost vypadá v reálu.
Pokud máš radši videonávody, koukni na videa Mishka Travels a L&L, kde uvidíš žádost krok po kroku. Dozvíš se tam taky pár užitečných tipů, jak vyplňování žádosti o víza urychlit.

Video návod Mishka Travels

Poznámka: Ve videu se zmiňuje termín otevření CZ kvóty 31. května. Tak to skutečně bylo, ale imigrační termín posunulo na 2. června tak, jak najdete v textu výše.

Video návod L&L


Tipy:

  • V žádosti nepoužívej diakritiku, ani u jména.
  • Zbytečně se nezdržuj vyplňováním polí, která nejsou povinná (povinná pole jsou označená červenou hvězdičkou)
  • Před kliknutím na tlačítko SUBMIT si zkontroluj, že všechny záložky v žádosti svítí zeleně. Pokud svítí červeně, máš v žádosti chybu a je nutné ji před odesláním žádosti opravit.

Upozornění: Trénování na spuštění kvóty tak, že vyplňujete žádost za jinou zemi a následně ji odešlete, může být považováno za poskytnutí nepravdivých informací. Vaše následná žádost o working holiday víza tak může být z tohoto důvodu zamítnuta.

Pro další tipy pro Working holiday se přidej do naší Facebook skupiny Nový Zéland Working Holiday 2022

Den D, Hodina H…

Počítej spíš hodiny. U žádosti o víza platí, že trpělivost víza přináší. Server padá a padá, nevzdávej to. Celý proces může to trvat klidně i 3 hodiny, máme zprávy od krajanů, kteří získali víza až ve 2 ráno.

V loňském roce se spousta žádostí vyplnila přes mobily a tablety, na kterých server imigračního běžel lépe, měj tedy při ruce i mobil / tablet a zkoušej na všech zařízeních, která se připojí.

Tip: Pokud vidíš, že kvota working holiday už je vyčerpaná, zkoušej se přihlásit do systému i v následujících dnech. Pár míst se může uvolnit tím, že někdo nedodá dokumenty vyžádané od imigračního.

Platba

Proklikal/a jsi se k platbě a podařilo se úspěšně zaplatit? Tak to už máš pravděpodobně vyhráno! Imigrační Nového Zélandu posoudí Tvou žádost a pokud se jim nebude něco zdát nebo budou chtít doložit důkazy o tom, co jsi vyplnil, tak se Ti ozvou. Kontroluj tedy pravidelně email (včetně spamové schránky).

Pozor! Žádost není kompletní, dokud není zaplacená. Jakmile se dostaneš k platební bráně, na nic a nikoho nečekej a žádost zaplať.

Schválení žádosti o víza

Pokud je Tvá žádost o working holiday víza schválená, dostaneš emailem potvrzení, že status Tvé žádosti o víza byl změněn. Můžeš se zalogovat do svého profilu na imigračním a zkontrolovat svůj status – pokud vidíš „eVisa“, máš vše schváleno a můžeš slavit!

Jak dlouho trvá, než se imigrační ozve?

Naprostá většina žádostí je zprocesovaná do 20 dnů, obvykle se ale imigrační ozve dříve, během pár dní.

Kdy můžu odcestovat?

Od doby vydání eVíza máš rok na to, vycestovat na Zéland. Víza working holiday pak běží rok ode dne, kdy vstoupíš na Zélandskou půdu.

Můžu žádat ze zahraničí?

Ano.

Pokud už jsem na Zélandu a žádám odsud, jaké jsou podmínky?

Pokud už jsi na Zélandu, v průběhu žádosti musíš zadat novozélandskou adresu a pokud se proklikáš až k platbě a zaplatíš, z imigračního se následně během pár dnů sami ozvou s tím, že máš 15 dní na to, doložit medical certificate a X-ray. Pokud budeš potřebovat podstoupit zdravotní prohlídku nebo rentgen hrudníku, nejlevnější je to v Aucklandu.
Lékař pošle údaje imigračnímu elektronicky, pokud by to z nějakého důvodu nebylo možné, tak zde je odkaz na formuláře: Medical Check certificate, X-ray certificate

Mám víza a co dál?

Po pořádné oslavě naplánovat odlet. Jednotlivé kroky najdeš v článku Co zařídit před odletem nebo rovnou stahuj Checklist pro přesun na Zéland. Jako první Tě asi bude zajímat letenka. Jednosměrná nebo zpáteční, za kolik a kdy? S tím vším se můžeš obrátit na CZECHKiwis, máme totiž přístup k soukromým cenám letenek, které vyhledávače nenajdou.

Nedostal jsem víza, jsou jiné šance dostat se na Zéland?

Hlavně se nehroutit, my je tenkrát také nedostali. Na Zéland se můžeš jet podívat například za studiem. Pokud budeš na Zélandu studovat více než 14 týdnů, máš šanci dostat studentská pracovní víza a u studia tedy i pracovat. Pokud Tě zajímá více o studiu na Novém Zélandu, neváhej se na nás obrátit.

Můžeš taky zkusit najít práci ve svém oboru a získat rovnou Work visa až na období 30 měsíců jako jsme to tenkrát udělali my. Nic není nemožné. Pokud se ti nechce čekat další rok na otevření WHS kvóty, napiš nám a Tvou konkrétní situaci můžeme probrat.

Chceš dostávat speciální newsletter pro účastníky Working Holiday? Zaregistruj se k odběru aktualit a tipů od CZECHKiwis!
Jméno*
Zajímá mě*
Souhlas se zpracováním osobních údajů:*