Zavazadla: Pravidla jednotlivých aerolinek

Když cestujete přes půl světa, vyplatí se znát pravidla pro přepravu zapsaných i příručních zavazadel, která se týkají vaší letenky.

Jaká pravidla platí?

U příručních zavazadel platí vždy pravidla aerolinek, které operují let. Limit zapsaných zavazadel, tedy těch, která odevzdáváte při odbavení a cestují v podpalubí letadla, je vždy uveden na vaší elektronické letence. Bližší pravidla se stanovují dle podmínek přepravce, který je hlavním přepravcem celé letenky (tzv. most significant carrier).

Limity zapsaných zavazadel se stanovují buď na bázi kusů nebo na bázi váhy:

Koncept kusů (Piece concept)
Pokud se uplatňuje koncept kusů, vaše elektronická letenka ukazuje počet kusů, které můžete odbavit.
Za kus v ceně letenky je obvykle považováno zavazadlo, které v součtu délky, šířky a hloubky nepřesáhne 158 cm a váží do 23 kg.

Podmínky konkrétních aerolinek najdete na jejich webu. Přepravní podmínky týkající se námi vystavených letenek vám rádi sdělíme.

Letenky kde je limit stanoven na principu kusů mají obvykle příznivější podmínky pro dokoupení zavazadla navíc. Můžete totiž zpravidla dokoupit nadváhu až do 32 kg nebo celé nové zavazadlo. Oproti tomu u konceptu váhy se platí obvykle za každý kilogram nadváhy.

Koncept váhy (Weight concept)  
Pokud se uplatňuje koncept váhy, vaše letenka zobrazuje limit zapsaných zavazadel v kilogramech.

Výhodou váhového konceptu je, že můžete zpravidla odbavit více kusů, pokud v součtu nepřesáhnou povolenou váhu, která je v ceně letenky. Není tak nutné sbalit jeden extra velký kufr o hmotnosti např. 30kg, jak si mnoho cestujících myslí. Některé aerolinky počet kusů omezují. Například pokud letíte s Malaysian Airlines z Prahy přes Londýn a Kuala Lumpur do Aucklandu, můžete odbavit max. 2 zapsaná zavazadla do povolené hmotnosti.

Pokud potřebujete přepravovat více kilogramů než máte v ceně letenky, obvykle si ale na druhou stranu v případě uplatnění váhového konceptu poměrně připlatíte. Platí se totiž zpravidla za každý kilogram nadváhy.

Přeprava sportovních zavazadel

Aerolinky mají obvykle speciální a oproti běžným cenám mnohdy zvýhodněná pravidla pro přepravu sportovních zavazadel. Našim klientům rádi vysvětlíme podmínky přepravy konkrétního sportovního vybavení a také jeho přepravu u aerolinek předem vyžádáme.

Pokud plánujete přepravovat sportovní vybavení, doporučujeme informaci komunikovat již při poptávce letenky, protože ceny a podmínky přepravy sportovního vybavení se u jednotlivých aerolinek velmi liší a zatímco některé umožňují přepravu zdarma, druhé ji zpoplatňují, dopad na výslednou cenu letenky tak může být značný.

Odkazy na pravidla konkrétních aerolinek, jejichž služeb nejčastěji využívají naši klienti