Žádost o Working holiday víza – nejčastější dotazy

Podání žádosti o WHS víza je nyní mnohem jednodušší. Můžeš si o ně zažádat kdykoliv, což výrazně zmenšuje časový tlak a stres. Co se týče samotných žádostí, zodpověděli jsme ty nejčastější otázky, které ostatní žadatele každoročně nejvíce zajímají. Pokud chceš získat další tipy pro Working holiday na Nový Zéland, přihlašte se k odběru našich novinek. 

Pokud hledáš obecné informace o Working holiday vízech, začni nejprve čtením tohoto článku nebo se podívej na videa.

Tip CZECHKiwis:

Přihlaš se k odběru našich rozšířených WHS tipů.

Už jsem na Zélandu a o víza budu žádat odsud, co bude v žádosti jinak?

Pokud budeš žádat ze Zélandu, musíš v žádosti vyplnit novozélandskou adresu, kde se nacházíš. Následně se automaticky objeví nová stránka „Visa Details“, kde vyplníš datum, kdy jsi vstoupil/a na Zéland, na jaká víza a kdy expirují.

Pokud bude Tvá žádost úspěšná, imigrační po Tobě bude chtít doložit zdravotní prohlídku (Medical Check) a rentgen (Xray). Seznam autorizovaných doktorů nalezneš zde, nejlevnější je to v Aucklandu. Na doložení budeš mít cca 15 dní, není potřeba absolvovat prohlídku předem.

V minulosti se několika lidem podařilo vyřídit zpětné datování Working holiday víz od data vstupu na Zéland. Vyhnuli se tak povinnosti dokládat Medical Check a Xray. Záleží to však na ochotě imigračního úředníka, který bude řešit Tvou žádost.

Jakou mám vyplnit adresu, pokud žádám ze zahraničí?

V žádosti vyplň adresu, kde se zrovna nacházíš. Imigračnímu jde v zásadě o to, jestli žádáš ze Zélandu nebo odjinud.

Je potřeba doložit výpis z trestního rejstříku?

Výpis rejstříku není pro žádost o Working Holiday víza nutný. To platí i pro ty, co budou žádat ze zahraničí. Pokud by jej po Tobě někdo z imigračního chtěl, ozve se až po odeslání úspěšně zaplacené žádosti.

Můj pas nemá požadovanou platnost, co s tím?

Platnost Tvého pasu by měla být minimálně 15 měsíců poté, co vstoupíš na Nový Zéland. Z pohledu vyplňování žádosti systém automaticky kontroluje, že Tvůj pas tuhle podmínku splňuje a že zadané datum konce platnosti pasu je min. 15 měsíců od data, které uvedeš jako plánovaný termín vstupu na Zéland.

Pokud Tvůj pas tuhle podmínku nesplňuje, požádej o expresní vydání nového pasu (trvá 5 pracovních dní za 3000 Kč nebo do 24h za 6 000 Kč).

Kdy a jak prokážu, že mám dostatek financí (4200 NZD)?

V průběhu žádosti o víza se dostatek financí neprokazuje. V samotné žádosti imigrační píše, že to cestovatel musí případně být schopen doložit na vyzvání. V praxi ale dostatek financí imigrační namátkově kontroluje až při příletu na Zéland. Pokud žádáš o WHS víza z Nového Zélandu, může chtít imigrační po úspěšné žádosti výpis z účtu jako důkaz.

Plánujete cestu na Zéland? Není letenka jako letenka! S letenkou od CZECHKiwis si kupujete také kamaráda na telefonu pro případ nouze. Provozujeme totiž českou i novozélandskou linku, kde nás můžete kontaktovat, pokud věci nefungují tak, jak mají. Neustále také jednáme s aerolinkami o speciálních cenách či výhodách pro naše cestovatele. Pro nabídku na míru nám pošlete nezávaznou poptávku letenky.

Co mám vyplnit v žádosti u osobních údajů pod SUBURB a PROVINCE/STATE?

Suburb je předměstí- pokud bydlíš v menším městě, napiš název města (město tam tedy bude 2x). Province/State je kraj a toto pole je nepovinné.

Co mám vyplnit jako occupation details?

Celá záložka je pouze dobrovolná, není třeba vyplňovat.

Co mám odpovědět na dotaz ve formuláři: Are you represented by Immi Advisor?

Pokud nemáš imigračního poradce, vyber odpověď No.

Je poplatek za žádost o Working holiday víza vratný?

Poplatek je nevratný. Pokud se Ti podaří žádost odeslat a zaplatit, máš víza prakticky v kapse!

Kdy je potřeba doložit Xray?

Rentgen hrudníku budeš potřebovat doložit, pokud jsi v posledních 5 letech strávil(a) 3 měsíce v zemi, která není na seznamu zemí s nízkým výskytem tuberkulozy – seznam viz tento odkaz.

Pokud po Tobě imigrační bude chtít rentgen hrudníku doložit, vyzvou Tě k tomu až po úspěšné žádosti – na doložení budeš mít cca 15 dní. Rentgen hrudníku je potřeba absolvovat pouze v autorizovaném zdravotnickém zařízení, které je v ČR pouze v Praze – odkaz a kontakt zde.

Dále je požadován po těch, kdo žádají z NZ viz otázka výše.

Našli jsme agenturu, která nabízí zprostředování víz za poplatek. Vyplatí se agentuře zaplatit a zvýší to moje šance na získání víz?

Na trhu jsou agentury, které slibují získání WHS víza, nicméně Ti reálně nemohou zaručit, že víza opravdu získají. Maximálně mohou slíbit, že v případě nezískání Ti vrátí peníze. Agentury mají přístup k úplně stejné žádosti jako budeš mít Ty. Nevyhazuj peníze a raději se na žádost důkladně připrav sám/sama.

V době žádosti mi bude 35 let, ale na Zéland chci odletět až po 36. narozeninách. Je to možné?

Ano, to je možné. Pokud Ti v době žádosti bude 35 let, budeš mít rok na to, přiletět na Zéland.

Kdy víza začnou platit?

Na Zéland musíte vstoupit nejpozději do 12 měsíců od data udělení víz a od data vstupu do země vám začíná běžet období 12 měsíců, kdy tu můžete legálně pracovat a cestovat. Zéland můžete během této doby libovolně opustit a zase se zpět vrátit.

Můžu být v době žádosti přihlášená zároveň na více zařízeních?

Ano.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Můžu platit i debetní kartou nebo musím mít kreditní kartu?

Pro platbu poplatku za žádost můžeš použít debetní nebo kreditní kartu Visa či Master Card, která má povolené platby na internetu a dostatečný limit (poplatek je 455 NZD).

Když úspěšně zaplatím žádost, co bude dál?

Žádost se považuje za úspěšně podanou až v případě, že je zaplacena.  Pokud je Tvá žádost o working holiday víza schválená, dostaneš emailem potvrzení, že status Tvé žádosti o víza byl změněn. Můžeš se zalogovat do svého profilu na imigračním a zkontrolovat svůj status – pokud vidíš „eVisa“, máš vyhráno! Neděs se, pokud to imigračnímu trvá – na schválení mají až 31 pracovních dní. 

Můžeš začít plánovat odlet! Jednotlivé kroky najdeš v článku Co zařídit před odletem Jako první Tě asi bude zajímat letenka. Jednosměrná nebo zpáteční, za kolik a kdy? S tím vším se můžeš obrátit na CZECHKiwis.

Budeme žádat dva. Co když jeden vízum nedostane?

To je bohužel docela častá situace. Má ale řešení! Tipy na to, co dělat, najdeš v tomto článku.

Na Zéland se můžeš jet podívat například za studiem. Pokud budeš na Zélandu studovat více než 14 týdnů, máš šanci dostat studentská pracovní víza a u studia tedy i pracovat! Pokud Tě zajímá více o studiu na Novém Zélandu, neváhej se na nás obrátit.

Máte tipy, které mi zvýší šanci na získání Working holiday víz?

Přihlaš se k odběru našich rozšířených WHS tipů.

Chceš dostávat speciální newsletter pro účastníky Working Holiday? Zaregistruj se k odběru aktualit a tipů od CZECHKiwis!
Jméno*
Zajímá mě*
Souhlas se zpracováním osobních údajů:*

Máš další dotazy? Napiš nám zde nebo na Facebooku.