Průvodce: Wanaka – kráska mezi nebem a zemí

Cestovatelé jsou doslova přitahovaní její magickou krásou. Ve vnitrozemí Jižního ostrova, hned vedle stejnojmenného jezera a národního parku Mount Aspiring, vás uchvátí Wanaka – město, které si díky výjimečné poloze získalo srdce nejednoho milovníka různorodých outdoorových aktivit.

Vydejte se dobýt vrcholky třetího největšího národního parku v zemi na lyžích nebo při trekingu, načerpejte energii při rybaření u břehu jezera nebo se jen nechte unést atmosférou v jedné z útulných kaváren a restaurací.

Wanaku musíte zažít. Jakmile v jejím okolí strávíte nějaký čas, pochopíte, proč je mnohými označovaná za nejkrásnější město Nového Zélandu.

Výhled na Wanaku z Mt Iron

Wanaka se představuje

Místo, kde se dnes město rozprostírá, bylo formované před více než 10 000 lety, kdy obrovské ledovce tvořily jezera Hawea a Wanaka. Jako první osídlili oblast v 18. století Maorové, kteří osadu s původním názvem Pembroke využívali jako výchozí stanoviště pro lov ptáků a ryb. Za další vývoj města může především zlato, které do regionu přilákalo Evropany. Původní název Pembroke byl změněný na dnešní Wanaka až v roce 1940. Slovo wānanga, z kterého nové jméno vychází, znamená „místo učení“ nebo „posvátné poznání“.

Dnes je Wanaka nejen populární turistickou destinací, ale i místem pro aktivní život na úpatí majestátních hor. Jako jeden z mála regionů Nového Zélandu má svým návštěvníkům co nabídnout během celého roku. Davy letních turistů vystřídají přes zimní měsíce nadšenci zimních sportů.

Město je navíc dobrým výchozím bodem pro ty z vás, kteří toužíte důkladněji prozkoumat Jižní ostrov. Leží totiž na strategicky výhodném místě, ze kterého se rychle dostanete do Queenstownu a na novozélandské poměry to nebudete mít daleko ani k ledovcům Fox a Franz Josef nebo k národnímu parku Mount Cook.

Pokud do Wanaky vyrážíte v létě, připravte se na příjemné teploty přesahující 25 °C. V zimě se průměrná teplota pohybuje okolo 10 °C, okolní Jižní Alpy jsou ale hojně pokryté sněhem.

Wanaka je rájem pro milovníky přírody a outdoorové nadšence.

Co musíte vidět

Wanaka Tree

Ikonický strom na břehu jezera Wanaka je nejfotografovanějším stromem na Novém Zélandu a má dokonce i svůj hashtag. Kromě obligátního #czechkiwis proto své fotky označte také #thatwanakatree.

Jasně, je to jen strom ve vodě. Pokud k němu ale přijdete ve správnou denní dobu (doporučujeme východ slunce), nabídne vám krásnou scenerii s horami Mount Aspiring National Park v pozadí.

Wanaka Tree je veřejně a snadno přístupný. Připravte se tedy na to, že jsou zde po celý den davy (nejen asijských) turistů, kteří jsou schopní vás doslova odstrčit, pokud jim budete překážet v jejich fotografické kompozici.

Vstupné: zdarma

Adresa: 59 Wanaka-Mount Aspiring Rd, Wanaka 9305

Wanaka Tree

Lakefront

Toužíte jen tak si odfrknout, dát si piknik, dobré kafe nebo si číst při šumění vody? Vyrazte na kamenitou pláž na břehu jezera Wanaka, na které denně odpočívá spousta místních i turistů. Pokud jste ve Wanace v létě, nezapomeňte se na chvíli od knihy nebo jídla odtrhnout a skočte šipku do jezera, které vás příjemně ochladí.

Vstupné: zdarma

Adresa: pláž u jezera Wanaka

Pobřeží jezera Wanaka

Mount Iron

Skvělým místem na procházku nebo nenáročný výlet je hora Iron, jejíž vrchol je položený o 240 metrů výš než město. Celý procházkový okruh je dlouhý 4,5 kilometru a zabere vám zhruba hodinu a půl.

Vydejte se sem na nezapomenutelný východ slunce. Nemusíte se drápat až nahoru, bohatě stačí polovina kopce. Uvidíte probouzející se Wanaku a krásně osvícený Roys Peak naproti vám.

Vstupné: zdarma, jen pár kapek potu a sil navíc

Adresa: 52 Riverbank Rd, Wanaka 9382

Ruby Island

I v okolí rušné Wanaky najdete místa, kde budete s největší pravděpodobností sami. Jedním z takových je Ruby Island – malý ostrov na jezeře Wanaka, na který musíte dopádlovat. Od Waterfall Creek vám to zabere asi hodinu. Z pláže Lakefront bude vaše cesta po jezeře poněkud delší a náročnější. Ostrov je neobydlený a najdete tam několik grilů, což jej dělá ideálním místem pro piknik.

Vstupné: zdarma, půjčení kajaku od 20 NZD

Adresa: Wanaka 9381

Výhled z Ruby Islandu směrem na Mt Aspiring NP

Roys Peak

Kdo byl na Novém Zélandu a nevyfotil se na Roys Peaku, jako by nebyl. Jedno z nejvíce navštěvovaných míst nejen na Jižním ostrově láká cestovatele na slavný výhled, který se díky Instagramu stává čím dál víc populárním.

Na vrchol vede zpevněná cesta, kterou se po pokochání dostanete zase zpátky dolů na parkoviště. Cesta k výhledům vám zabere zhruba 3 hodiny a připravte se na to, že nahoru nepůjdete sami. Především během letních měsíců proudí denně na vrchol obrovské množství lidí. Výšlap sám o sobě je poměrně náročný – čeká vás 8 kilometrů dlouhé stoupání bez jediné rovinky až do vrcholových 1578 metrů, navíc bez možnosti odpočinout si ve stínu. I přes tuhle námahu stojí zdolání Roys Peaku za to.

Mnoho cestovatelů dojde jen k vyhlídce pod vrcholem, kde si pořídí ikonickou fotku a otočí to směrem dolů. Na samotný vrchol už tolik lidí nedojde, což je škoda pro ně, výhoda pro vás. Vrcholový výhled je totiž k nezaplacení.

Výchozím bodem je parkoviště pod kopcem. Nenajdete zde žádné občerstvení ani stolečky k sezení, jen informační tabuli. Toalety jsou k dispozici pouze na začátku a konci treku.

Pozor, trek je každoročně uzavřený v období rození jehňat od 1. října do 10. listopadu.

Vstupné: zdarma

Adresa: 547-597 Mount Aspiring Rd, Glendhu Bay 9382

Vyhlídka z Roys Peaku směrem na Mt Aspiring NP

CZECHKiwis tip: Pokud Wanakou jen projíždíte nebo nemáte energii na velké výšlapy, zajděte na vyhlídku Monument Lookout přímo ve městě.

Co musíte zažít

Pokud vás ve Wanace zastihne špatné počasí, nejlepší a nejzábavnější volbou je návštěva Puzzling World. Vyhraďte si na něj minimálně celé odpoledne. V kavárně se spoustou hlavolamů se vám budou protáčet všechny mozkové závity.

Vstupné: od 18/14 NZD

Adresa: 188 Wanaka-Luggate Hwy (Hwy 84), Wanaka 9382

National Transport & Toy Museum

Věděli jste, že se ve Wanace nachází jedna z největších soukromých sbírek aut a hraček na světě? Muzeum se skládá ze 4 budov, ve kterých zavzpomínáte na dětství, ale třeba i objevíte auta, která si zahrála ve filmech. Některé prostory jsou sice trošku méně přehledné, ale stále stojí za návštěvu.

Uprostřed jedné místnosti s hračkami můžete dokonce nahlédnout skrz okno do pivovaru Beerworks.

Vstupné: 18/5 NZD

Adresa: 891 Wanaka – Luggate Highway

Open Mic

Každou neděli se koná v místní irské hospůdce Fitzpatrick’s Open Mic. Ti z vás, kteří umí zpívat a hrát (nebo neumí a nebojí se), si mohou stoupnout na pódium a předvést se. Hospoda má příjemné prostředí a vždy se na pódiu sejde skvělá parta lidí, která předčí i sebelepší diskotéku.

Vstupné: zdarma, pivo od 8 NZD, jídlo od 7 NZD

Adresa: Fitzpatrick’s Irish Pub, 59 Helwick St, Wanaka 9305

Kino Paradiso

Jedno ze dvou kin ve Wanace láká na pohodlí. Zapomeňte na tvrdé lavice, v Paradisu budete filmy sledovat z prostorného gauče.

Vstupné: 15/13 NZD

Adresa: 72 Brownston Street, Wanaka

Disc golf

Není golf jako golf. Při disk-golfu se místo míčkem do jamky trefujete létacím talířem do košů, které jsou od vás vzdálené 100 až 120 metrů. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je to těžší, než se zdá. A taky to, že se touhle činností člověk zabaví na několik hodin.

Disky můžete koupit v jedné ze tří prodejen ve Wanace. Ty nejlevnější se pohybují okolo 20 NZD. Pokud budete mít štěstí při procházce parkem, můžete nějaký zatoulaný disk najít tam.

Vstupné: zdarma

Adresa: Lismore Park Disc Golf Course, 30/32 Lismore St, Wanaka 9305

Paddle Wanaka

Wanacké jezero je většinou poklidné, bez divokých vln, proto je jako stvořené pro kajakářské nebo paddleboardové začátečníky. Voda v něm je čistá, odvážlivce proto čeká i pozorování podvodní krásy. Pozor, jezero je poměrně hluboké.

Vstupné: půjčovné od 20 NZD

Adresa: 151-153 Ardmore St, Beach Front, Wanaka 9305

Kajakování na jezeře Wanaka

Skydive Wanaka

Je vaším snem zkusit si létat jako pták? Ve Wanace máte skvělou příležitost. Nejen že si splníte sen, navíc si užijete krásné výhledy na okolní jezera a hory. Vybrat si můžete ze tří výšek, které nabízí různou dobu volného pádu – 2700 (25 sekund), 3600 (45 sekund) nebo 4500 metrů (60 sekund pádu). Litovat nebudete.

Vstupné: od 299 NZD za seskok

Adresa: Skydive Wanaka, 14 Mustang Lane, Wanaka Airport

Go Jets Wanaka

Příznivci adrenalinové zábavy by neměli vynechat Jet Boat. Zběsilá jízda na jezeře Wanaka nebo na řece Clutha zní jako dobrý plán na odpoledne, co říkáte?

Vstupné: od 129 NZD

Adresa: Outside the Wanaka i-SITE, 99 Ardmore Street, Wanaka

CZECHKiwis tip: V okolí Wanaky se nachází přes 750 kilometrů horských a pár silničních cyklistických tras. Kola si můžete vypůjčit v centru Wanaky od 50 NZD za den.

Kam se vydat za gastronomickým zážitkem

Ve Wanace budete mít na talíři celý svět. Jestli váš žaludek zatouží po lahůdkách z italské, mexické, čínské, ale i korejské kuchyně, v městě najdete spoustu restaurací, které vaše tužby uspokojí.

Z vlastní zkušenosti bych doporučila Big Fig, která se pyšní heslem „Pomalé vaření, rychlé servírování“. Za vyzkoušení stojí taky Red Star Burger, kde mají vynikající burgery.

Ve Wanace můžete vybírat z nespočtu restaurací, kaváren, barů a dalších podniků. Pro vaši lepší orientaci jsme dali dohromady top místa, která podle nás stojí za utracené dolary.

Ve vybraných restauracích můžete využít First Table, kdy zaplatíte 10 NZD jako poplatek a následně máte jídlo za polovic. Tato akce se vztahuje na skupiny 2 až 4 lidí.

Chocolates Patagonia

Jen si to představte – čokolády nejrůznějších druhů, nejlepší zmrzlina v městě a skvělá káva. Nezní to jako ráj? Na své si přijdou nejen milovníci sladkých dobrot, ale také ti z vás, kteří si rádi vychutnáte kafe a dezert v příjemném a klidném prostředí.

Káva od 4 NZD, kopeček zmrzliny 5,5 NZD, čokoláda od 4 NZD

Adresa: 155 Ardmore Street, Wanaka, 9305

The Doughbin Bakery

V typické novozélandské pekárně s širokým výběrem masových koláčů, sendvičů a spoustou sladkých dobrot vám půjde hlava kolem. Jestli si nebudete jistí, co ochutnat, vsaďte na mandlový croissant a butter chicken pie. Mňam!

Káva od 4 NZD, pie od 5 NZD

Adresa: 17 Frederick Street, Wanaka

Vinice Rippon

Vinařství Rippon je v docházkové vzdálenosti z centra města a místní sklípek nabízí ochutnávky pěti až sedmi vlastních vín jen za dobrovolný příspěvek.

Otevírací doba sklípku: denně 11–17 h

Adresa: 246 Wanaka-Mt Aspiring Rd, Wanaka 9305

Rhyme and Reason Brewery

Trend lokálních pivovarů si podmaňuje milovníky zlatavého moku i na Novém Zélandu. Ve Wanace vznikl industriální pivovar Rhyme and Reason Brewery, ve kterém si můžete domluvit prohlídku, nebo jen tak posedět a vychutnat si jedno z deseti piv na pípě. Bar je otevřený vždy od poledne.

Pivo 0,4 l od 8 NZD

Adresa: 17 Gordon Road, Wanaka

Wanaka Beerworks

Další pivovar se nachází kousek za Wanakou u letiště, ve směru na Cromwell. I tady se o výrobě piva můžete dozvědět víc na prohlídce. Pokud vás víc než výroba zajímá finální produkt, zastavte se na bar a vychutnejte lokální tekuté zlato.

Pivo 0,5 l od 9 NZD

Adresa: 76GQ+WX Luggate, Otago

Artisan Market

Každý čtvrtek se od 15 do 18 hodin koná ve Wanace trh, na kterém seženete nejrůznější ručně vyráběné produkty. Nabídka začíná u mýdel, pokračuje přes šité hračky a končí až u zélandských dobrot.

Adresa: 93 Ardmore street, před Speight´s Ale House, kousek od turistického infocentra

Erik´s Fish and Chips

Ryba s hranolky je klasika, která je s Novým Zélandem neodmyslitelně spjatá. Pokud po tomto rychlém smaženém jídle zatoužíte, Erik’s Fish and Chips je skvělou volbou. Před návštěvou mrkněte na slevový portál Bookme, kde občas seženete jídlo až o polovinu levněji.

Cena za fish and chips 24 NZD

Adresa: 54 Ardmore St, Wanaka

Red Star Burger Bar

Jedna ze dvou burgráren ve Wanace, která si od nás rozhodně vysloužila více bodů. Nabídka je poměrně široká – sáhnete po hovězím, kuřecím, telecím, zvěřinovém, rybím nebo vegetariánském burgeru?

Ceny burgerů se pohybují od 12 NZD

Adresa: 26 Ardmore Street, Wanaka

Burrito Craft

Je libo něco trochu ostřejšího? V podniku zaměřeném na mexickou pochoutku vám vyjdou vstříc. Burrita budete vybírat podle stupnice pálivosti a z vlastní zkušenosti doporučuji věnovat výběru větší pozornost. Mně u druhého stupně easy-mid málem shořela pusa.

Ceny za burita od 12 NZD

Adresa: 51 Brownston Street, Wanaka

Jack Rabbit

Sympatická hospoda vás naláká na slušný výběr jídel i piv. V roce 2018 měli v zimě každou středu kuřecí křídla za polovic. A to se vyplatí.

Jídla od 10 NZD

Adresa: 50 Cardrona Valley Road, Wanaka

Kde se ubytovat

Wanaka Lakeview Holiday Park

Kousek od centra Wanaky se nachází vybavený kemp, ve kterém se můžete ubytovat jak s autem, tak se stanem. V obou případech zaplatíte 20 NZD za osobu a noc. Některá místa mají přívod elektřiny, cena zůstává stejná. K dispozici jsou i standardní kabiny. Takové ubytování vás vyjde od 60 NZD za noc.

Adresa: 212 Brownston St, Wanaka

Výhled na Lakeview Holiday Park

Oasis Yurt Lodge & The Shed

Ubytování ve stylových jurtách je sice trošku dál od města (4 km), pokud vám ale vzdálenost nevadí, rozhodně byste toto ubytování měli vyzkoušet. Ceny za noc v jurtě se pohybují od 140 NZD, závisí na dnech v týdnu a také na velikosti pronajímané jurty.

Adresa: 79 Riverbank Road, Wanaka

Base Backpackers Wanaka

Typický backpacker (ubytování pro batůžkáře) najdete přímo v centru vedle supermarketu New World. K dispozici jsou postele ve vícelůžkových sdílených pokojích. Ceny se pohybují od 25 NZD za noc.

Adresa: 73 Brownston Street, Wanaka

Albert Town Camping Area

Dva obrovské kempy, ve kterých můžete zůstat pár nocí, ale i delší dobu. První kemp najdete u silnice (-44.679483, 169.189716), druhý leží na opačné straně a hledá se o malinko hůř (-44.672897, 169.201120). V prvním kempu zaplatíte 10 NZD za noc, druhý je levnější – 7 NZD. Ubytovat se můžete jak se self-contained autem, tak s autem bez certifikace, karavanem nebo se stanem, ceny jsou vždy stejné.

Adresa: State Highway 6, Albert Town

Volné kempování

Pokud máte self-contained auto, můžete využít volného kempování ve vyznačených zónách v okolí Wanaky. Nezapomeňte si pokaždé odnést všechny odpadky.

O kempování – a nejen o něm – si můžete přečíst v tomto článku na blogu.

Ve Wanace a blízkém okolí samozřejmě najdete i další místa, kde můžete kempovat nebo si pronajmout pokoj.

Kam vyrazit za nočním životem

Ardmore street

Praha má Dlouhou, Ostrava Stodolní, Wanaka zase Ardmore street. V ulici plné barů je jen na vás, v kterém začnete večírek. Ve všech podnicích seženete pivo, různé koktejly i jídlo. Za zmínku stojí Water Bar nebo Gin and Raspberry, kam můžete zajít na techno nebo drum and base party.

Adresa: Ardmore street, Wanaka

Fitzpatrick´s Irish Pub

Jedna z hospod, které byste neměli minout, je irská hospoda Fitzpatrick’s Irish Pub, ve které hraje každý večer živá hudba. Nejvíc lidí zde pravděpodobně potkáte v neděli na Open Mic. Kromě zélandských nebo australských piv v nabídce najdete i Guinness, vybírat můžete i z dalších alkoholických nápojů. Nechybí ani večerní občerstvení.

Adresa: 59 Helwick St, 9305 Wanaka

Mint Bar

Jestli chcete navštívit bar, kde to žije, zavítejte do Mint Baru. V baru občas pořádají Silent Disco, což rozhodně doporučuji. Nevíte, co to je? Jednoduše diskotéka, kde je naprosté ticho. Slyšet můžete akorát hlasy povídajících si lidí. Pokud chcete tančit, nasadíte si stejně jako ostatní návštěvníci klubu sluchátka, která jsou napojená na tři různé kanály. Na pódiu hrají tři dýdžejové a vy si můžete podle svého vkusu vybrat, na co budete večer pařit.

Adresa: 73 Brownston St, Wanaka

Jak se ve Wanace dopravovat

Z letiště

Ve Wanace se letiště zatím staví, hotové by mělo být za pár roků. Pokud se městu chcete přiblížit letecky, kupte si let s přistáním v Queenstownu, ze kterého se do Wanaky lehce dostanete autobusem, například se společností Ritchies. Cesta vám zabere dvě tři hodiny a stojí 20 NZD za jednu cestu, anebo 35 NZD za zpáteční. Jízdenku můžete rezervovat on-line. Autobus vyjíždí od letiště a zastavuje ve Wanace u jezera.

Po městě

Nejsnadnější a nejlepší způsob dopravy po Wanace je využití vlastních nohou. Fakt, choďte pěšky, vše je kousek!

Kolo

Rychleji než pěšky se po Wanace dopravíte na kole. Stačí projít se městem a narazíte na několik půjčoven kol, kde si vyberete vhodný prostředek přímo pro vás. V Outsidesportu vám půjčí kolo na jeden den za 50 NZD.

Autobus

K výchozím bodům směrem na Roys Peak nebo do národního parku Mount Aspiring můžete využít společnost Ritchies. Jízdné stojí od 15 NZD a autobus si musíte objednat dopředu.

Taxi

Ve Wanace samozřejmě fungují i taxi služby (Wana-Taxi, Yello!), které jsou skvělou možností, pokud se potřebujete dostat rychle z jednoho místa na druhé. Pokud nespěcháte, volte raději kolo nebo chůzi, víc si tak město užijete.

Milovníci skateparků mohou využít ten místní pro zlepšování svých dovedností nebo jen ke koukání

Parkování

S parkováním ve Wanace si nelámejte hlavu. Vlastní/půjčené auto můžete nechat na vyznačených místech (v podstatě skoro všude) zadarmo, parkování je omezené pouze časově.

Tipy na parkoviště:

  • Parkování u jezera,
  • parkování u skateparku,
  • parkování za čerpací stanicí BP.

Jak dlouho se ve Wanace zdržet

Wanaka je sice malé, ale zato velmi rozmanité městečko. Tvoří dobrý výchozí bod pro treky a adrenalinovou zábavu. Z Wanaky se snadno dostanete do Queenstownu nebo k jezeru Tekapo a k Mount Cooku. Vyhraďte si na Wanaku alespoň 2 dny. Ani týdnem ale rozhodně nic nepokazíte.

Podzimní Wanaka

Co si nenechat ujít v okolí Wanaky

Jednodenní treky

Lindis Peak Track

Zpáteční cesta je dlouhá 16 kilometrů a zabere vám zhruba 5 hodin. Pozor, trek je uzavřený od 10. října do 5. prosince kvůli nahánění ovcí.

Newcastle Track

Tento jednoduchý trek je dlouhý 12 kilometrů jedním směrem, vyhraďte si na něj 2 až 3 hodiny.

Minaret Burn Track

Výchozím bodem je záliv Homestead, odkud půjdete 2 až 3 hodiny jedním směrem po nenáročné trase.

Glendhu Bay Track

Jednoduchý, 15 kilometrů dlouhý trek vám zabere 3 až 4 hodiny chůze nebo 1 až 2 hodiny na kole.

Isthmus Peak Track

Isthmus je takový Roys Peak u jezera Hawea. Na vrchol nevede „dálnice“, ale pěkná horská cestička, a rozhodně tu nepotkáte tolik lidí jako na Roysu. Z vrcholu je krásný výhled na celý Mount Aspiring.

Pohled na cestu směrem na Isthmus Peak
Grandview Mountain Track

Hora Grandview nese svůj název oprávněně. Opravdu je z ní grandiózní výhled. Doporučuji vydat se sem ještě za tmy na východ slunce. Nejen že vám cesta ve tmě mnohem rychleji uteče a ani vám nepřijde, že šlapete do velkého kopce. Pozorování dechberoucího východu z hory vám navíc vrátí všechnu vydanou energii.

Východ slunce na hoře Grandview

Vícedenní treky

Motatapu Track

Trek je dlouhý 34 kilometrů a zabere vám zhruba 3 až 4 dny. Přespat můžete na chatách Fern Burn, Highland Creek a Roses. Všechny stojí 5 NZD za jednu noc a není třeba rezervace. Před výletem si v DOC centru (Department of Conservation) kupte Hut Pass.

Breast Hill Track

Tento dvoudenní trek si můžete prodloužit o pár dalších kilometrů, mrkněte na DOC odkaz výše. Trek je součástí stezky Te Araroa, což je 3000 kilometrů dlouhá trasa, která vede přes celý Nový Zéland.

Chodíte rádi po horách a jednou byste chtěli zdolávat i náročné treky? Přečtěte si rozhovor s Martinem Maříkem. Te Araroa: jeden z nejnáročnějších i nejkrásnějších treků na světě

Fern Burn Track

Jedním směrem je trek dlouhý 7 kilometrů a zabere 3 až 4 hodiny. Jedná se o trasu pro pokročilé chodce.

Trek k Meg Hut

Jednoduchý, 1 až 3 hodiny dlouhý trek zvládnete jako jednodenní výlet, vycházku si ale můžete zpestřit přespáním na chatě. Cena chaty je 5 NZD za noc a osobu, rezervace opět není potřeba. Hut Pass pořídíte ve Wanace v DOC centru.

Lake Hawea

Jedná se o sousední jezero, kolem kterého budete do Wanaky přijíždět směrem od West Coastu. Samotná Hawea je malinkatá vesnička, kde je jen benzinová pumpa a kavárna. Z této vesničky jsou dostupné další treky, například zmíněný trek na horu Grandview.

Horolezectví

V okolí Wanaky se nachází spousta lezeckých cest – od jednoduchých po více pokročilé, takže ani vy, milovníci lezení, nepřijdete zkrátka.

National Park Mt Aspiring

Do národního parku Mt Aspiring se dostanete po silnici směrem na Glendhu Bay, od Wanaky je vzdálený asi 50 kilometrů. V půlce se asfalt změní na štěrkovou cestu a budete muset překonat pár brodů, které za sucha zvládnete běžným autem. Na konci cesty najdete parkoviště, odkud můžete vyrazit na pár treků – třeba k ledovci Rob Roy nebo k chatám Liverpool a Aspiring.

Cestou do Mt Aspiring zastavte u jezera Diamond a na Rocky Mountain.

V národním parku můžete volit podle svých sil mezi krátkými treky (např. Diamond Lake či ledovec Rob Roy), jednodenními treky a vícedenními treky. Inspirujte se na oficiálních webových stránkách.

Trek k Rob Roy Glacier

CZECHKiwis tip: Než se vydáte na jakýkoliv trek, navštivte návštěvnické centrum i-SITE Wanaka nebo lokální DOC návštěvnické centrum a zeptejte se na podmínky, počasí a průchodnost treků. Obzvlášť v zimních měsících mohou být některé treky nedostupné.

Wanaka nejen že má své přehledné webové stránky, ale i mobilní aplikaci Wanaka Tracks, kterou můžete stáhnout jak na App Store, tak na Google Play.

Zima ve Wanace

Cardrona Alpine Resort

V okolí Wanaky najdete hned dvě lyžařská střediska. Cardrona je víc turistická, vhodná spíše pro rodiny s dětmi. Terén je rozprostřený na 345 hektarech a najdete zde sjezdovky jak pro začátečníky, tak pro pokročilé (a dokonce i pro ty největší drsňáky). V areálu se nachází i velký snow park. K celkové spokojenosti vám přispěje krásný výhled jak na Jižní Alpy, tak na druhou stranu na Queenstown.

Ve středisku se pravidelně konají Winter Games, na které se sjíždí sportovci z celého světa a porovnávají své dovednosti na mistrovství.

Vstupné: denní vstup pro dítě 60 NZD, pro dospělého 115 NZD

Adresa: Cardrona Valley Rd, Cardrona 9305

Treble Cone Ski Area

Treble Cone je se svou rozlohou 550 hektarů největším lyžařským střediskem na Jižním ostrově. Je známé svými dlouhými a nepřeplněnými sjezdovkami a krásným výhledem na jezero Wanaka a na Jižní Alpy. Nejdelší sjezdovka měří 4 kilometry, takže vás čeká dlouhá a nerušená jízda.

Vstupné: denní vstup pro dítě 68 NZD, pro dospělého 135 NZD

Adresa: Treble Cone Ski Area, Mt Aspiring Road, Wanaka 9305

Lyže si můžete půjčit na několika místech ve Wanace, nebo případně přímo ve skiareálech – tam ale počítejte s vysokohorskou přirážkou. Já si půjčovala lyže v Green Toad, ceny za jednodenní půjčení se pohybují od 28 NZD, v ceně jsou lyže, boty a hůlky.

Snow Farm

Milovníky běžkování potěší Snow Farm, kde najdou 55 kilometrů upravených tratí pro začátečníky až pokročilé fajnšmekry. Výbavu si zde můžete půjčit od 35 NZD na jeden den.

Vstupné: denní vstup pro dítě 25 NZD, pro dospělého 45 NZD

Adresa: Snow Farm Access Rd, Cardrona Valley Rd, Wanaka 9381

 

Těšíte se na zimu? Zalyžujte si i v jiných lyžařských střediscích. Jejich přehled najdete v článku Lyžařská střediska Nového Zélandu.

Autorka článku Bětka Nedvědová hledala se svým přítelem místo, kde strávit zimní měsíce v blízkosti hor. Volba padla na Wanaku, kde zůstali 4 měsíce. Během této doby si ve městě našli oba cestovatelé nejen nové kamarády, ale užili si i spoustu zábavy.

Na Zéland pár přiletěl v říjnu 2017 s WHS vízy. Celkově zde Bětka s Michalem strávili 15 měsíců, postavili si vlastní camper van a v něm pak brázdili celý Nový Zéland. Tato zkušenost byla k nezaplacení a ani jeden by na pobytu nic neměnil. Dobrodružství obou cestovatelů můžete sledovat na Facebooku a Instagramu.

Editorkou článku je Jana Ščamburová, “rádoby cestovatelka, která se po Zélandu poflakovala necelý rok. Je moc líná na to psát blog, své zážitky ale pravidelně sdílí na Instagramu @withthebagonmyback