Daňové přiznání a vrácení přeplatku

Musíte podat daňové přiznání na Novém Zélandu? Máte nárok na vrácení daní? Jak požádat o daňový přeplatek? Přinášíme detailní návod, který poslouží i těm, kdo z Nového Zélandu odjíždějí před koncem daňového roku.

Daňový rok na Novém Zélandu začíná 1. dubna a končí 31. března. Samotný fakt, že novozélandský daňový rok je oproti ČR posunutý o 3 měsíce, působí mnoha Čechům problémy. Jsou totiž zvyklí podávat české daňové přiznání do 31. března a začínají tak vrácení přeplatku na NZ řešit ještě předtím, než daňový rok skončil. Požádat o vrácení přeplatku na daních můžete na NZ až po skončení daňového roku, obvykle až během května. Pokud ze Zélandu odjíždíte před koncem daňového roku, čtěte dále v článku, jak požádat dříve.

Pokud jste neměli v průběhu daňového roku žádné další příjmy nad NZD 200 mimo těch od zaměstnavatele, nemusíte podávat daňové přiznání. Vaši povinnost / nepovinnost podat daňové přiznání (tzv. IR3) si můžete ověřit postupem uvedeným v sekci níže, spolu s ověřením, zda máte nárok na vrácení přeplatku daně.

Pokud jste na Novém Zélandu trávili pouze část daňového roku, nepracovali jste po celý rok nebo vaše roční příjmy činily méně než 48 tisíc, je vysoce pravděpodobné, že dostanete nějaké peníze zpět.

Na Novém Zélandu působí mnoho agentur, které nabízejí pomoc s vrácením přeplatku na daních. Celý proces je ale natolik jednoduchý, že by byla skutečná škoda se o případné přeplatky dělit s agenturou.

Vrácení přeplatku na daních po konci daňového roku

Postup vrácení přeplatku se liší podle toho, zda jste na NZ trávili celý daňový rok nebo jen jeho část.

Vrácení přeplatku, když jste na NZ pobývali celý daňový rok

  • O vrácení přeplatku můžete požádat po konci daňového roku (obvykle od poloviny května) v sekci myIR na webu Inland Revenue. Pokud jste si dříve nevytvořili účet, budete se muset nejdříve zaregistrovat. To můžete udělat již nyní.
  • myIR vás již samo navede. Po přihlášení klikněte na tlačítko “Money Back?” v sekci Account information. Vyplnění formuláře je poměrně jednoduché. Jen upozorníme na následující:
  • Pokud máte na Novém Zélandu spořící účet (saving account), správnou odpovědí na otázku “Did you have any New Zealand interest paid or credited to you?” je s největší odpovědí “Yes”. Přehled obdržených úroků a stržené srážkové daně většinou naleznete v elektronickém bankovnictví. Banky obvykle tyto dokumenty nahrávají v druhé polovině dubna. Například ANZ to má v sekci Documents -> Document type – Tax certificates.
  • V pátém kroku formuláře se dozvíte, zda máte nárok na vrácení peněz. Pokud ano, klikněte na tlačítko Request PTS, (PTS znamená Personal Tax Summary). Tím formálně Inland Revenue požádáte, aby vám na základě poskytnutých informací spočítali daň daného roku. Po odeslání žádosti o PTS si můžete kopii žádosti uložit, také se dozvíte, do kdy vám PTS zpracují – obvykle do poloviny června. V červnu se potom opět přihlásíte do myIR a zkontrolujete PTS, potvrdíte jej a požádáte o vrácení přeplatku. Peníze vám dojdou na účet během několika pracovních dní.
  • Pro většinu lidí to skutečně funguje takto idylicky, chyby se ale stávají i na Novém Zélandu, takže pokud čekáte moc dlouho, neváhejte konktaktovat IRD přímo.

Vrácení přeplatku, když jste na NZ pobývali část daňového roku

Do téhle kategorie spadá většina účastníků working holiday, kteří na NZ přijeli v průběhu daňového roku. Postup je o něco složitější. Musíte totiž vyplnit papírový  daňový formulář IR3 pro daňový rok končící v březnu 2018. Při vyplnění vám pomůže tento návod. Termín pro podání přiznání je 7. červenec 2018. Z důvodů detailněji rozebraných níže je podstatně jednodušší vyplňovat formulář až v květnu.

Opět platí, že pokud máte na Novém Zélandu spořící účet (saving account), správnou odpovědí na otázku “Did you have any New Zealand interest paid or credited to you?” v sekci 13 je s největší odpovědí “Yes”. Přehled obdržených úroků a stržené srážkové daně většinou naleznete v elektronickém bankovnictví. Banky obvykle tyto dokumenty nahrávají v druhé polovině dubna. Například ANZ to má v sekci Documents -> Document type – Tax certificates.

Spolu s vyplněným IR3 byste měli poslat dokumenty dokládající příjmy a zaplacené daně. Pokud jste byli zaměstnáni, zaměstnavatel musí toto hlásit Inland Revenue do 20. dne v následujícím měsíci od výplaty a tento přehled naleznete na myIR. Můžete proto přehled vytisknout z myIR a ušetříte si tak kopírování výplatních pásek. Vyplňováním proto nemá smysl před 20. dubem, protože do tohoto termínu má zaměstnavatel povinnost předat informace o březnové výplatě Inland Revenue.

Zpracování vyplněného IR3 ze strany Inland Revenue trvá 8 – 10 týdnů.

Poznámka: Pokud jste na NZ nepobývali celé daňový rok a budete se snažit vyplnit přiznání online, dostanete se do slepé uličky. S největší pravděpodobností se vám zobrazí hláška “You don’t have to file an IR3 tax return or receive a personal tax summary for the tax year.” Tím vám Inland Revenue říká, že nemáte zákonnou povinnost podat daňové přiznání, protože jste měli pouze takové příjmy, za jejichž nahlášení Inland Revenue a stržení daní odpovídá zaměstnavatel. Na druhou stranu to ale znamená, že když nepodáte papírové IR3, nedostanete zpět přeplatek na daních.

Odjíždím ze Zélandu, chci vrátit přeplatek na daních před koncem daňového roku

Pokud odjíždíte z Nového Zélandu, nejspíš nechcete čekat do konce daňového roku a máte zájem o vrácení daňového přeplatku co nejdříve. Můžete proto podat daňové přiznání – formulář IR3, který naleznete na webu Inland Revenue.

Tady postup začne znít trochu nedůvěryhodně, neboť to zahrnuje škrtání ve formuláři, ale věřte, že to tak skutečně funguje. V době vašeho odjezdu nemusí být ještě k dispozici IR3 formulář pro daňový rok, ve kterém odjíždíte. Musíte proto najít ten nejaktuálnější (např. při odjezdu 30. prosince 2017 to bude ten za období 2016/2017) a v záhlaví přeškrtnete předtištěné datum daňového roku a ručně doplníte skutečné datum. V případě výše zmíněného odjezdu by to bylo např. 1 April 2017 – 30 December 2017.

Spolu s vyplněným IR3 byste měli poslat:

  • dokumenty dokládající příjmy a zaplacené daně. Pokud jste byli zaměstnáni, zaměstnavatel musí toto hlásit Inland Revenue do 20. dne v následujícím měsíci od výplaty a tento přehled naleznete na myIR. Můžete proto přehled vytisknout z myIR a ušetříte si tak kopírování výplatních pásek.
  • kopii letenky z Nového Zélandu
  • novou kontaktní adresu

Zpracování ze strany Inland Revenue trvá 8 – 10 týdnů.

Pokud vám to přijde komplikované a na peníze nespěcháte, můžete počkat do konce daňového roku a o přeplatek požádat elektronicky v myIR obdobně, jak je popsáno výše.

Zaregistruj se k odběru aktualit a tipů od CZECHKiwis!
Jméno*
Zajímá mě*
Souhlas se zpracováním osobních údajů:*