Vanuatu – skoro jako v ráji

Nekonečné úsměvy a pohoda, líbivé vanuatské rytmy, opuštěné pláže, nedotčená příroda, průzračně čistá voda nebo také tajemná místa lidojedů. Kde jinde můžete během jednoho dne zažít výstup k aktivní sopce, potápění k vrakům z druhé světové války a popíjení tradičního nápoje „kava“? Připadáte si skoro jako v ráji, vítejte na Vanuatu.

Vanuatu

Vanuatu se představuje

Vanuatská republika nebo také země širokých úsměvů je melanéský ostrovní stát ležící v Oceánii. Vanuatské souostroví tvoří cca 83 ostrovů, z nichž některé jsou doposud neobydlené. Nejvyšším vrcholem země se svými 1.879 m n.m je Tabwemasana. Úředními jazyky jsou bislama, angličtina a francouzština. Mezi největší ostrovy patří Espiritu Santo, Malakula, Tanna a Efate, kde můžeme najít hlavní město Port Vila (přibližně 40 000 obyvatel). Každý z těchto ostrovů skrývá jedinečné přírodní i kulturní bohatství.

V historických publikacích můžeme Vanuatu najít pod názvem Nové Hebridy, souostroví tak pojmenoval v roce 1774 světoznámý mořeplavec James Cook. Později ostrovy kolonizovaly britští a francouzští obchodníci. Na konci osmdesátých let 20. století získalo souostroví nezávislost a název Vanuatu. Ostrovy jsou proslulé svou pověstí kanibalů, kde ještě dnes můžeme velmi výjimečně potkat lidi, kteří jedli lidi.

Kdy se na Vanuatu vydat

Nejvhodnější doba na dovolenou bez dešťů s teplotou okolo 26° C jsou měsíce květen až říjen. Měsíce od listopadu do dubna jsou teplejší (29° C), zato deštivější s možným výskytem cyklonů.

Ve skutečnosti neexistuje špatná doba pro návštěvu Vanuatu, teplota moře na koupání je ideální po celý rok, pohybuje se okolo 22 °C až 28 °C, jen je potřeba dávat pozor na varování před zmíněnými cyklony.

Naše vánoční návštěva byla bez turistů, pravda s občasnou dešťovou přeháňkou.  

Jak se na Vanuatu dostat

Nejrychlejší cesta z Nového Zélandu na Vanuatu je letecky, přímou linkou z Aucklandu do Port Vila (hlavní město Vanuatu). Další přímé lety můžeme využít z Austrálie (Brisbane, Sydney, Melbourne). Mezi letecké společnosti létající na Vanuatu patří Air Vanuatu,  Air Calin,  Air New Zealand,  Virgin Australia,  Fiji Airways,  Solomon Airlines a  Air Niugini.

TIP: Pro nejvýhodnější nabídku letenek na Vanuatu pošlete CZECHKiwis poptávku. Rádi vám pošleme také kombinovanou nabídku letenky, které zahrnuje cestu po více pacifických ostrovech.

Víza a podmínky vstupu

Občané České republiky ani Slovenska nepotřebují pro turistické pobyty do 90 dní víza. Pozornost věnujte svému cestovnímu pasu, musí být platný minimálně šest měsíců po konci  předpokládaného pobytu. Při vstupu do země je třeba deklarovat veškeré ovoce, zvířecí produkty, rostliny. Již při samotném odbavení na let směr Vanuatu mohou aerolinky a následně imigrační po příletu požadovat vaši zpáteční letenku do země, kam máte právo vstupu (tedy i vyřízená víza, pokud je to vyžadováno).

Co si sebou můžete dovézt (osoby starší 15 let)?

  • 250 cigaret
  • 2,25 l vína a 1,5 l jiného alkoholu
  • 250 ml toaletní vody a 100 ml parfému
  • další zboží do 50.000 VUV (cca 10 000 Kč)

Turisté nemohou na Vanuatu pracovat.

Aktuální informace o Vanuatu a o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.

Peníze

Oficiální měna je vanuatský vatu (VUV). Do českých korun můžeme přepočítat 100 VUV = 20.5 CZK (kurz platný v březnu 2019).

Peníze lze bez problému směnit nebo vybrat z bankomatu v hlavních turistických oblastech jako jsou Port Vila (Efate) a Luganville (Espirito Santo). Banky a směnárny jsou otevřeny v pracovních dnech (od pondělí do pátku) v čase 8:30 – 15:30. Peníze můžete vyměnit i v hotelových komplexech, počítejte ale s horším kurzem. Nejdostupnější měnou pro směnu na vanuatský vatu jsou americký, novozélandský nebo australský dolar.

Mimo turistické oblasti je důležité celou cestu dopředu naplánovat a dle toho vybrat adekvátní množství hotovosti. Pro návštěvu odlehlejších (chudších) oblastí mějte u sebe zásobu menších bankovek, popř. mincí.

Smlouvat, smlouvat, smlouvat a ještě jednou smlouvat. Ceny pro turisty bývají často mnohokrát vyšší než pro místní domorodé obyvatele. Méně navštěvovaná místa jsou zpravidla cenově přijatelnější. Ananas na trhu v Port Vila koupíte za 200 VUV, zatímco ten samý ananas na ostrově Malakula za 100 VUV.

Ceny si můžete přepočítat např. na tomto online převodníku měny.

Ubytování

Cena ubytování je velmi individuální.

  • Můžete bydlet v luxusním hotelu s vlastní pláží za 22.000 VUV (2 osoby/noc).
  • Naopak nejlevnější hostely se pohybují okolo 4000 VUV (2 osoby/noc).
  • Zlatá střední cesta reprezentuje cenu okolo 13 000 VUV (2 osoby/noc), doporučujeme hotel The Espiritu, přímo v centru Luganville.
  • Využít můžete ubytování přes Booking nebo AirBnb.

TIP: I na Vanuatu funguje couchsurfing, najděte si svou rodinu, využijte ubytování zadarmo a k tomu poznejte Vanuatu z jiné strany.

I na Vanuatu funguje couchsurfing aneb když se probudíš a kolem tebe skotačí sedm vanuatských dětí.
I na Vanuatu funguje couchsurfing aneb když se probudíš a kolem Tebe skotačí sedm vanuatských dětí.

Jídlo

Místní atmosféru, gurmánský zážitek a nízké ceny potravin nalezneme na lokálních trzích. Nejlepší doba pro nákup je brzy ráno.

  • Cena hlavních jídel na trzích se pohybuje okolo 500 VUV/osoba. Rozhodně si nenechte ujít skvělý hovězí steak (hovězí z Vanuatu je ještě pověstnější než to zélandské) nebo národní pokrm Laplap (maso, zelí a koření balené v banánových listech a pečené na rozehřátých kamenech).
  • Za průměrnou večeři nebo oběd v restauraci zaplatíte okolo 1500 VUV /osoba, spropitné není požadováno.
  • Milovníci sladkostí si tu na své nepřijdou.
  • Vegetariáni či bezlepkáři  na Vanuatu hlady neumřou.

Ceny potravin „v supermarketu“ v Port Vila i Lungaville se pohybují okolo 50,-Kč za chleba a 80,-Kč za vajíčka. Provozní doba obchodů je obvykle od 7:30 – 18:00 (po-so), neděle bývá zavřeno, pokud se nejedná o čínskou non-stopku. Nečekejte výběr jako v supermarketu evropských rozměrů, ale musíte se spokojit s omezenou nabídkou, která obvykle zahrnutje tuňáka, fazole, vajíčka, konzervy i trvanlivé potraviny.

Průměrné ceny potravin, alkoholu a vody:

  • voda 1,5l 100 VUV
  • pivo  250 VUV, nejlevnější ceny alkoholu najdete v duty free přímo na letišti
  • chleba  305 VUV/bochník chleba
  • vajíčka  450 VUV/12 vajíček

TIP: Vyzkoušejte tradiční nápoj „kava“ s místními štamgasty v Royal kava baru v samotném centru Lungaville. Nezalekněte se při mírném brnění jazyka a rtů.

Doprava

Z letiště do centra

Z mezinárodního letiště Port Vila do centra se můžete dostat taxíky (označené červeným „T“) za 1400 VUV nebo popř. pomocí hotelového transportu. Levnější varianta je pomocí soukromých minibusů, které můžeme chytit kousek za branami letiště. Cenu si dopředu dohodněte s řidičem, pohybuje se okolo 200 VUV.

Nejlevnější je to pešky. Procházku dlouhou 5 km zvládnete cca za hodinu.

Po ostrovech

Nejlevnější i nejběžnější je soukromá minibusová doprava s poznávacím znamením červeného štítku „B“. Minibusy nemají pevně stanovenou trasu, stačí mávnout rukou, domluvit se s řidičem na trase a dojet na místo. Autobusové tarify v turistických oblastech jsou 150 až 200 VUV/trasa, mimo turistické oblasti okolo 100 VUV/trasa.  

Taxíky označené červenou značkou „T“ s cenou okolo 100 VUV na jeden kilometr nabízejí levnější variantu dopravy, pokud cestujete ve větším počtu lidí. Náklady mohou být zvýšeny stavem silnice, proto si dopředu domlouvejte cenu s řidičem.

Další alternativou jsou půjčovny aut (World Car Rentals, Hertz, Europcar nebo Go 2 Rent), které se nachází na mezinárodním letišti i v centru města Port Vila a Luganville. Půjčené auto může řídit každý, kdo vlastní řidičské oprávnění déle než jeden rok a má více než 21 let. Vzhledem k tomu, že ostrovy jsou relativně malé a často s nevhodným stavem silnic, je potřeba zvážit, jestli půjčení auta, je výhodná investice. Cena benzínu je 160 VUV/ litr, benzínové pumpy jsou málo dostupné, najdeme je pouze v hlavních turistických městech. 

Mezi ostrovy

Pro dopravu mezi ostrovy můžeme využít vnitrostátních letů společnost Air Vanuatu nebo trajekt společnosti Vanuatu Cargo (+678 7326999) se sídlem v Port Vila a pravidelnými linkami na ostrovy Malakula, Ambrym, Espirito Santo a Tanna. Další lodní společnost provozující přepravu mezi Port Vila a Espiritu Santo je Big Sista (+678 776 0660).

Trajektová doprava je ve znamení delšího čekání, menšího komfortu, ale mnohem nižší ceny. Jízdenky koupíte přímo na místě.

TIP: STOPOVÁNÍ. Zvedněte palec, nasedněte na korbu automobilu mezi místní rodinku a užijte si vítr ve vlasech. Nikde na světě si snad nestopnete auto snadněji než na Vanuatu.

Vášniví cestovatele alá lowcost „supertramp“ mohou strávit noc na trajektu mezi ostrovy (karimatku a spacák sebou).
Vášniví cestovatele alá lowcost „supertramp“ mohou strávit noc na trajektu mezi ostrovy (karimatku a spacák sebou).

Bezpečnost

Na celém souostroví Vanutu panuje přátelská atmosféra. Bývalí „kanibalové“ vám s úsměvem na rtech podají pomocnou ruku, poradí cestu nebo nabídnou kousek ananasu. Jedovatých pavouků, hadů a jiných nebezpečných zvířat se také nemusíte bát. Můžete si proto bez obav ustlat na pláži (není zakázáno) a zažít nezapomenutelnou noc v hotelu s milionem hvězd.

Návštěvníci Vanuatu nepotřebují žádné povinné očkování. Pokud vaše cesty povedou mimo ostrov Efate, vanuatská vláda doporučuje očkování proti žloutence typu A, B a tuberkulóze a antimalarika.

I když je Vanuatu bezpečná země, spousta výletů i aktivit patří do kategorie dobrodružná, proto před odjezdem myslete na výběr vhodného cestovního pojištění. V případě úrazu nebo jiného zdravotního problému najdete nemocnici v Port Vila a Luganville. Tísňové linky v případě nouze jsou 112 ambulance, 111 policie.

V závěru lze doplnit obecná pravidla bezpečnosti. Lepší je cestovat ve skupině než sám. V případě ztráty/odcizení dokladů mít fotokopii.

Pokud nevíte, kam se vydat, můžete navštívit Turistické centrum v Port Vila, které se nachází u domu Pilioko a je otevřeno pondělí až pátek 7:30 – 16:30 a také v sobotu do 12:00. Další Turistické centrum najdete  Luganville na ostrově Espiritu Santo hned vedle hotelu Apex. Otevřeno pondělí až pátek 7:30 – 16:30.

TIP: Městská voda v Port Vila a Luganville by měla být zdravotně nezávadná, vhodná k pití. Pokud se vydáte na méně obydlená místa, doporučujeme vzít láhev balené vody s sebou.

Co vás na Vanuatu může překvapit

  • Zásuvky jsou tří kolíkové (ploché), stejně jako v Austrálii a Novém Zélandu (pokud cestujete rovnou z Čech, budete potřebovat redukci).
  • Jezdí se na pravé straně silnice stejně jako v České republice i rychlostní limity jsou podobné (50 km/h ve městě, 80 km/h mimo město).
  • Pokud řídíte, dejte si pozor na přednost zprava a dostatek paliva v nádrži.
  • Čerpací stanice se nachází pouze v městských oblastech.
  • Kvalita silnic i podmínky na cestách mimo města mohou být velmi drsné, buďte opatrní, sledujte lidi i zvířata.
  • Trajekt mezi ostrovy a jeho dochvilnost se nerovná švýcarským hodinkám, pohybuje se v rozmezí 2-3 hodin, ale raději buďte na místě včas.
  • „Siesta“ neboli polední pauza trvá každý pracovní den od 11:30-13:30. S výjimkou bank, pošt a čínských obchodů je vše v tento čas zavřené.
  • Ne všichni obyvatelé Vanuatu umí psát a číst, jedná se rozvojovou zemi.

I země jako je Vanuatu může poskytnou kvalitní i plnohodnotné mobilní připojení. Vanuatu má dvě hlavní telekomunikační společnosti: Telecom Vanuatu Limited (TVL) a Digicel. Obě společnosti nabízejí tarify určené pro turisty. TVL má balíček „Smile SIM card“ (3 000 VUV včetně kreditu 2 500 VUV) a Digicel má balíček „Digicel Tourist SIM“ (1000 VUV včetně kreditu 1000 VUV). Zakoupení SIM karty a dobití kreditu je možné prakticky kdekoliv.

Co musíte zažít

Ostrov Espiritu Santo

Blue Holes

Neuvěřitelně modré laguny uprostřed pralesů lákající ke koupání a relaxu. Nejvíce křišťálově modrých lagun na světě najdeme na ostrově Espiritu Santo. Mezi největší patří Nanda Blue Hole, Malo Blue Hole, Riri Blue Hole.

Neuvěřitelně modré laguny uprostřed pralesů lákající ke koupání a relaxu.
Neuvěřitelně modré laguny uprostřed pralesů lákající ke koupání a relaxu.

Millenium cave

Jeskyně, vodopády, netopýři a tajuplný prales jako z filmu Indiana Jones. Tento nezapomenutelný zážitek si musíte předem domluvit u náčelníka vesnice v samotném centru města Lungaville. Výprava zahrnuje dopravu z Lungaville do náčelníkovy vesnice, hodinovou procházku pralesem, průchody jeskyní, canyoning, unášení proudem řeky, malování na obličej a malé občerstvení na závěr. Tour stojí 7500 VUV/osoba.

Million Dollar Point nebo také Million Dollar Beach

Jedno z nejlépe dostupných míst k šnorchlováni na světě a na potápění k vrakům z druhé světové války. Milióny utopených dolarů v podobě utopených lodí mezi nepopsatelným mořským životem a to vše kousíček od pláže. Vstupné na pláž je 500 VUV / osoba, vybavení je potřeba mít vlastní.

Royal kava bar

Přijďte ochutnat tradiční nápoj „kava“ vyrobený z kořenů pepřovníku. Buďte opatrní s množstvím, vyvolává totiž brnění jazyka a má účinky podobné alkoholu. Při šálku „kavy“ můžete rozjímat nad životem nebo si popovídat s místními. Jeden kalíšek stojí 10 – 20 VUV.

Ostrov Tanna

Mount Yasur

Sopka Yasur ležící na ostrově Tanna je jedna z nejlépe přístupných sopek na světě. Má celkem devět aktivních vulkánů (sedm nad zemí a dva pod mořem). Rozhodně stojí to za to. Zářící láva, vůně síry a genius loci (duch místa). Návštěva možná pouze s průvodcem (kvůli vysoké aktivitě), cena se odvíjí dle požadavků návštěvníka. Průvodce si můžete zamluvit v turistickém centru.

Ostrov Malakula

Mystické pohřebiště lidojedů

Ponurá atmosféra posvátného místa lidojedů. Kosti, lebky i půda sloužící k rituálům oběti člověka. Dostat se tam není jednoduché, naplánovat trasu vám pomůže slečna sedící v infocentru ostrova Malakula.

Tradiční market na ostrově Malakula
Tradiční market na ostrově Malakula

Port Vila (ostrov Éfaté)

Mama Market

Přátelská atmosféra v samotném srdci Port Vila. Určitě si zajděte na výborný hovězí steak, nasajte vůni koření a ochutnejte nejrůznější druhy ovoce i zeleniny. Laskavost a upřímnost místních vám vykouzlí úsměv na tváři.

Festival Napuan

Vyhlášený hudební festival v Port Vila do ulic přiláká až 5000 lidí a je zadarmo. Na své si přijdou příznivci rocku, reagge, hip-hopu, reggaetonu a R&B. Vystupují i umělci z okolních pacifických ostrovů.

Želví útes (Turtle Reef)

Domov ohrožených želv, magických útesů, úžasného šnorchlováni a neobjevených pláží. Ideální výlet pro odpočinek kousek od Port Vila s vyhlášenou restaurací Wahoo Bar & Restaurant. Vezměte si sebou ručník, ploutve, masku a pozorujte želvy i krásy vodního světa.

Big Sista

Neobyčejná trajektová doprava mezi Port Vila a Luganville využívána k přepravě místních obyvatel se zastávkami u ostrovů Epi a Malakula. Loď plná ploštic, zvláštní vůně, bez osobního prostoru je nacpaná až k prasknutí. Pro otrlé s touhou po zážitku.

Autory průvodce jsou Karolína Nováková, přesněji Dámička na cestách aneb městská holka s duší outdooračky & Tomáš Křikal nebo taky lovec zážitků, mistr příběhu, světoběžník a taky fotograf & Sam Naika John (náš vanuatský rádce, přítel a poskytovatel střechy nad hlavou v dobách nejtěžších) .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *