Ubytování zdarma a jídlo jako bonus

Účet za ubytování tvoří podstatnou část nákladů většiny cestovatelů. Ne vždy ale musíte za ubytování platit a to ani pokud nejste uživateli Couchsurfingu či podobných webů.

Chata v novozélandské příroděPostarejte se Kiwíkům o dům a zvířectvo

Mnoho novozélanďanů žije v krásných místech na samotě a chová spoustu domácích zvířat. Když se rozhodnou vyrazit na dovolenou, vyvstává otázka, kdo se jim o to všechno postará. Na web kiwihousesitters.co.nz a jemu podobných si tak můžete najít rezidenci připravenou k vašemu nastěhování. Podmímkou je, že se majiteli postaráte o dům a jeho domácí mazlíčky, faunu atd. Abychom to ale nemalovali úplně na růžovo, registrace na webu stojí 65 NZD na rok.

Pracujte část dne za ubytování a stravu

Při dobrovolničení získáte nové známé..
Při dobrovolničení získáte nové známé..

Při dobrovolničení získáte nové známé..Vyzkoušet můžete také tzv. WOOFing. Původní myšlenkou je pomoc na organických farmách, obvykle 4-6 hodin práce za bezplatné ubytování a jídlo. Dnes však po registraci na Wwoof.nz (členství je za 40 NZD / rok) můžete najít i další byznysy, které nabízejí ubytování a jídlo výměnou za výpomoc.

Viděli jsme tam inzeráty na natáčení reklamního videa pro yoga centrum nebo práci v kavárně. Sami jsme si vyzkoušeli život na organické farmě spojené s penzionem. Nejen, že jsme měli možnost užívat si každý den všech výdobytků života na farmě. Naše hostitelka Glen připravovala pro hosty svého penzionu večeře, u kterých jsme nemohli chybět. Každý večer jsme tak poznali nové lidi z různých koutů světa a vyprávěli si zážitky z cest.

Na principu dobrovolnictví funguje i Workaway nebo HelpX, kde můžete prohlížet seznam hostitelů a jakou výpomoc vyžadují. K tomu, abyste je však mohli kontaktovat, musíte zaplatit registraci.

Obě formy dobrovolnictví umožňují poznat zemi levně s ubytováním zdarma. Navíc se zaručeně naučíte něco nového a poznáte nové lidi, ať už zůstanete u hostitele pár dní nebo celé měsíce.

Upozornění: Na WOOFing i Workaway nahlíží novozélandské imigrační jako na práci, protože výměnou za odvedenou práci dostáváte ubytování a stravu, správně byste proto měli mít víza umožňující práci (například working holiday víza).

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Hlídejte maják nebo se staňte hostitelem v kempu nebo DOC chatě

Co třeba být na chvíli správcem v DOC kempu?
Co třeba být na chvíli správcem v DOC kempu?

Další skvělou možností, jak ušetřit na ubytování, je stát se dobrovolníkem pro vládní agenturu DOC, která na NZ spravuje treky, chaty, kempy a stará se o ochranu novozélandské přírody. Přihlásit se můžete na webu DOC. Jen je potřeba hlásit se hodně dopředu. Plánovali jsme se stát „hlídači“ majáku a pozorovatelny tučňáků žlutých v oblasti Catlins na jihu Jižního ostrova. Rychlejší zájemci nás ale předběhli. Na sezónu hledá DOC hodně dobrovolníků, kteří se budou starat o kempy a chaty. Skvělá “práce”, která nabízí možnost poznat mnoho dalších cestovatelů.

Levné ubytování v nádherné přírodě

Pokud vás nic z výše uvedeného nezaujalo, určitě vyzkoušejte alespoň ubytování v některém z DOC kempů. Mnohé z nich jsou umístěny v oblastech, které by jim mohly luxusní hotely a penziony závidět. Ani vám proto nebude vadit, že vodu si musíte přinést z potoka, odskočit na suchý záchod a umít se v jezeru či řece (někdy ledovcové). Ubytování začíná na 6 NZD na osobu a noc, vybavenější kempy se sprchou a splachovacími záchody stojí obvykle více. Více o typech ubytování nabízených DOC si přečtete v článku Ubytování na cestách.