Nejlepší nápad, jak si zkrátit sychravou zimu na Novém Zélandu, je odletět na jeden z pacifických ostrovů. Třeba do království Tonga. V období od července do září tudy proplouvají rodiny zpívajících velryb (keporkaků), a vy tak máte jedinečnou šanci si s nimi zašnorchlovat.
Nebe poseté milióny hvězd, opuštěné ostrůvky plné kokosových palem, bílé pláže poseté různobarevnými korály, mušlemi i krabíky. Peklo v podobě ničících cyklonů a zemětřesení, ale ráj exotického ovoce, zeleniny, mořských plodů, potápění i ochotných, usměvavých a nikam nechvátajících lidí.
Tonga se představuje
Souostroví Tonga, čítající okolo 176 ostrovů, se nachází v jižním Pacifiku necelé tři hodiny letu od Nového Zélandu. Táhne se v pásu dlouhém 800 km mezi Samou, Fidži a Cookovými ostrovy. Skládá se ze tří hlavních skupin korálových a sopečných ostrovů Tongatapu, Haʻapai a Vavaʻu.
Pouze 36 ostrovů je obydlených, přičemž největším a nejlidnatějším ostrovem je Tongatapu, kde se také nachází jediné mezinárodní letiště asi 30 minut jízdy autem od hlavního města Nukuʻalofa.
Tongatapu
Tongatapu je považován za první obydlený ostrov, a tak tu kromě krásných pláží, skalnatých útesů s „gejzíry” a překrásných jeskyň, můžeme objevit i polynéské pyramidy Langi, staré královské hrobky. Tongatapu je totiž sídlem tongánských králů, kteří vládnou jedinému království Tichomoří již několik set let.
Hlavní město Nukuʻalofa je asi jediným regulérním městem v celém souostroví, pomineme-li pár turistických městeček na Vavaʻu. Ostatní osídlená místa nám spíše připadají jako malé vesničky, kde se zastavil čas. Mísí se zde duch polynéské kultury, křesťanské víry, turismu a asijského obchodu.
Nukuʻalofa je také mekkou veškerého obchodu, lodní a letecké dopravy. Z rozsáhlého přístavu se dostanete trajekty na všechny okolní ostrovy. Město čítá několik zajímavých kostelů, kde se každou neděli Tongánci slavnostně scházejí, modlí, jedí a především zpívají. Najdete zde vyhlášené restaurace připravující úžasné langusty a dary moře, příjemné kavárničky s novozélandskými cenami i lokální tržiště, kde je lepší si koupit ovoce a zeleninu než suvenýr.
Haʻapai
Mnohem zajímavějším a turisticky klidnějším souostrovím je Haʻapai, které se nachází severně od Tongatapu a jižně od Vavaʻu. Rychlým trajektem trvá cesta z Tongatapu něco okolo pěti hodin. Zvolit můžete i leteckou dopravu, kdy zaplatíte dvakrát takovou cenu, ale čas si čtyřikrát zkrátíte.
Haʻapai tvoří 51 ostrovů z toho pouhých 17 jich je osídleno. Hlavním ostrovem je Lifuka s nejpočetnější vesnicí Pangai, kde je možné si nakoupit základní potraviny, vybrat si peníze z bankomatu, koupit si SIM kartu, půjčit si kola či si zajít na dobrou večeři. Lifuka je propojena mostem s ostrovem Foa, na jehož konci se nachází jedno z nejhezčích míst na šnorchlování.
Dalším zajímavým ostrůvkem je Uoleva, kde fungují pouze tři resorty, pokud se chýše a stany na pobřeží dají takto nazvat. Obchod tu budete hledat marně. Doprava je možná pouze lodí a člověk musí počítat s tím, že přijíždí do ráje opuštěných bílých pláží, kokosových palem, papájových stromů, rákosových domečků, kde vám večer dávají velryby dobrou noc a místo televize se zapne hvězdné nebe, kde až do rána běží Nekonečný příběh. Je to ráj zamilovaných a noční můra kamarádů.
Vavaʻu
Nejseverněji položeným souostrovím a nejvíce turisticky oblíbeným je Vavaʻu s hlavním městečkem Neiafu. Vavaʻu patří k ostrovům sopečného původu, čímž se velmi odlišuje od těch jižně položených. Voda je zde křišťálově průzračná a ostrov má i horu Talau měřící pouhých 204 metrů, pro nás spíše kopec, ze kterého je výhled na celý ostrov. Vava´u je oblíbeným místem jachtařů a díky tomu i turisticky nejvyhledávanějším, což znamená, že o zábavu zde není nouze.
Tonga je velmi nábožensky založená. První křesťanský misionář zavítal na Tongu již v první polovině 19. století. Téměř polovina obyvatel vyznává Církev Ježíše Krista Svatých. Kostely patří k nejzajímavějším, největším a nejupravenějším budovám, které každou neděli ožívají zpěvy tongánských věřících.
Když opomineme turisty užívající si tichomořského ráje, patří k nejpočetnější etnické skupině přímo Tongané. Přesto si však v hlavním městě Nukuʻalofa můžete v prvním moment připadat jak v čínské provincii, protože zde vlastní většinu krámků s potravinami, trvanlivým a spotřebním zboží. Malé procento obyvatel tvoří Evropané, Euronésané (míšenci) a ostrované.
Oficiálním jazykem Tongy je tongánština a angličtina. Většina Tongánců se umí anglicky vcelku obstojně domluvit. Na menších ostrovech už je to s domluvou poněkud horší, ale základy angličtiny mají téměř všichni. Slušností a projevem úcty je dobré umět tongánsky alespoň pozdravit a poděkovat, což není nic složitého.
Co vše se o Tonze v tomto průvodci dozvíte?
- Kdy se na Tongu vydat
- Jak se na Tongu dostat
- Víza a podmínky vstupu
- Peníze
- Ubytování
- Jídlo
- Doprava
- Bezpečnost
- Co vás může na Tonze zaskočit
- Která místa při objevování ostrovů neopomenout
- Co musíte zažít
Kdy se na Tongu vydat
Největší atrakcí, která láká na Tongu lidi z celého světa, je možnost plavání s Keporkaky nebo-li Plejtváky dlouhoploutvými. Celé rodiny zde migrují od července do konce září a je to proto nejlepší období, kdy se na Tongu vydat.
Květen až říjen patří také k období s nejnižšími srážkami, ale i teplotami. Celoročně se však denní teploty pohybují mezi 21–28 °C.
Deštivé období začíná začátkem prosince a pokračuje až do konce února. V tomto období jsou také ostrovy, zejména na severu, postihovány ničivými orkány. Zemětřesení však můžete zažít kdykoliv a dešťovým přeháňkám se taktéž nevyhnete.
Mnoho samotných Tongánců opouští své domovy v deštivém období, ale není to z důvodu nepříznivého počasí, ale nabídky práce. Na Novém Zélandě i v Austrálii v tomto čase vrcholí sběr ovoce, což je jedinečná příležitost pro Tongánce, jak vydělat peníze na žití pro celou rodinu po zbytek roku.
Jak se na Tongu dostat
Jedinou možností, pokud nevlastníte loď, jak se na Tongu dostat, je letecky. Přímé lety na Tongatapu (Fuaʻamotu International Airport) nabízí z Aucklandu Air New Zealand, z Nadi a Suva Fiji Airways, ze Sydney Virgin Australia a z Pago Pago, Americké Samoi, Talofa Airways. Fiji Airways nabízejí i přímé lety na letiště Lupepauʻu (Vavaʻu).
Mezi ostrovy je možné se dopravit třemi až čtyřmi trajekty, podle toho, který je zrovna v provozu nebo letecky domácí společností REALtonga.
Let z Aucklandu trvá přibližně tři hodiny. Všechny zmíněné aerolinky mívají během roku akce, kdy prodávají zvýhodněné letenky. V akci je možné koupit zpáteční letenku i za 350 – 400 NZD. Klíčem k nákupu zvýhodněné letenky je poptávka několik měsíců dopředu. Průměrně dobra cena s nákupem zpáteční letenky měsíc dopředu je kolem 550-600 NZD. Pro vyhledávání nejvýhodnějších letenek nám pošlete poptávku.
Víza a podmínky vstupu
Občané České republiky, jakožto mnoho dalších národností, obdrží při příletu bezplatné turistické vízum platné 31 dní. Pokud se hodláte zdržet déle, mají občané, jejichž státy patří do Schengenského prostoru, nárok na získání bezplatných víz až na 90 dní. Za poplatek pohybující se kolem 60 NZD je možné si víza protáhnout na 180 dní nepřetržitého pobytu. Víza je nutné si vyřídit v hlavním městě Nukuʻalofa na Tonga Immigration Department.
Nevýhodou je, že již při vstupu do letadla se většinou musíte prokázat platnou zpáteční letenkou a platným pasem nejméně na dalších šest měsíců. Taktéž vás mohou požádat o předložení dokumentu, že máte platné vízum zpět například na Nový Zéland.
V letadle obdržíte příletový formulář, kde se dožadují adresy místa, kde budete na Tonze bydlet. Pro všechny případy doporučujeme si adresu opsat či vyfotit, protože v letadle ani na letišti není možné se připojit k internetu. Naopak nedoporučujeme do kolonky zaměstnání napsat nezaměstnaný, pokud se chcete vyhnout zbytečným nepříjemnostem.
Kritéria na dovoz potravin jsou přibližně stejná jako na Nový Zéland.
Aktuální informace o Tonze a o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.
Peníze
Místní měna se nazývá tongánská Paʻanga (TOP). Znak pro Paʻangu je stejný jako pro dolar, a to i v ústní komunikaci, což by vás mohlo hlavně ze začátku zaskočit. Pro aktuální kurz mrkněte na online převodník:
Pokud rádi přepočítáváte, je mnohem jednodušší přepočítávat na české koruny – krát deset. V tomto případě se ovšem zhrozíte nad cenami, které na Tonze, oproti úrovni žití, panují. Přepočítávání na dolary už je téměř na kalkulačku, ale zároveň vám Tonga nepřijde tak drahá. S porovnáním s cenami na Novém Zélandu se pohybujeme v o něco nižší cenové relaci. Záleží, co, kdy a kde kupujete.
Na Tongu je dobré si přivézt alespoň počáteční hotovost a není problém si ji kdekoliv v bance či směnárně vyměnit či platit v NZD dolarech (například ubytování).
Na Tongatapu, Haʻapai i Vavaʻu není problém vybrat z bankomatu. Pozor částka výběru je limitovaná a poplatek za jeden výběr se pohybuje mezi 15–20 TOP. Pokud se vydáte na menší ostrůvky, pamatujte, že s kartou se tu budete moci leda tak vyfotit.
Pokud nemáte dostatek hotovosti, není to však žádná tragédie. Z ostrova bez lodi neutečete, a není problém zaplatit za ubytování, stravu či aktivity až po příjezdu na hlavní ostrov, kde se nachází bankomat. Doporučujeme se předem zeptat zaměstnanců resortu či rodiny, zda je nutné mít u sebe hotovost předem nebo jestli vás pak odvezou k bankomatu.
Ubytování
Na Tonze si můžete vybrat z několika druhů ubytování, a to od luxusních hotelů, přes tradiční fale až po kempování ve stanu. Cena se odvíjí od nabízených služeb, lokací ubytování a popularity destinace.
Hotely, vily, lodge
Klasických hotelů, které známe z Evropy, na ostrovech Tonga moc nenajdete. Nejvíce, a to i s dobrým hodnocením, se jich nachází přímo v hlavním městě Nukuʻalofa. Častěji vyhledávané je ubytování v samotných vilách či chatrčích, což ještě stále není v rozumné finanční dostupnosti správného backpackera. Ubytování tohoto typu naleznete například na Booking.com.
Homestay
Rozumnější variantou bývají homestay, což je ubytování v domě místních obyvatel, kdy máte povětšinou svou vlastní ložnici a koupelnu.
Na hlavních ostrovech najdete finančně nejpřijatelnější ubytování v hostelech, které nabízejí soukromé pokoje pro dvě osoby se společnou kuchyní, toaletou, sprchou a společenskou místností. Majitelé buďto bydlí ve stejném domě nebo hned vedle. Ráno vám většinou připraví snídani nebo jejich kuchyně nabízí základní potraviny, často i vajíčka, ze kterých si můžete snídani sami připravit. Ubytování tohoto typu naleznete na Airbnb. Na menších ostrovech je dobré se na ubytování zeptat místních obyvatel či ostatních turistů.
Tradiční fale v místních resortech
Další z variant ubytování jsou tradiční tongánské fale, což jsou chatrče z rákosových a palmových listů, kde je zavedená elektrika, na zemi bambusové či rákosové rohože a uprostřed matrace s moskytiérou.
Resorty na odlehlých ostrovech nabízejí nejčastěji tyto druhy ubytování. Ceny se od sebe velmi liší. Nejlevnější variantou je ubytování v resortech poskytovaných přímo Tongánci.
Pojem resort se na Tonze používá vcelku často, každopádně to nemá nic společného s evropským cihlovým komplexem, který čítá sto luxusních apartmánů s vlastní toaletou a sprchou. Většinou se jedná o rákosové fale či obrovské stany, společné záchody s venkovní sprchou, společnou kuchyni, kde se zároveň vaří i pro hosty, a to vše přímo u pláže pod kokosovými palmami. Ubytování tohoto typu naleznete např. na Booking.com nebo na oficiálních stránkách Tongy.
Camping
Kempy, jako máme u nás například u Lipna, na Tonze asi jen těžko najdete. Na malých ostrůvcích je možnost si za menší poplatek rozložit stan a kempovat ve stanu. Tato možnost má největší výhodu v tom, že není nutné se předem domlouvat na bydlení, což je na těchto místech a s místními obyvateli trochu složitější.
Pokud chcete co nejvíce ušetřit, zkuste se domluvit s někým z místních, zda je možné si stan rozložit na pláži, u nich na zahradě nebo někde na jejich pozemku.
Spaní pod širákem například v houpací síti je taktéž možné, ale bez moskytiéry se moc nevyspíte.
Pamatujte, že každý pozemek na Tonze někdo vlastní a je dobré se nejprve zeptat, zda tam můžete vstoupit. Jedná se i o pláže, kde po vás mohou chtít peníze za to, že se tam hodinu budete opalovat. Pokud se vám toto stane, není problém slušně odmítnout a posunout se o kousek dál, kde už po vás nikdo nic chtít nebude.
Různé druhy ubytování s aktuální cenou, a mnoho dalších informací, najdete na oficiálních stránkách Tongy.
Orientační ceny v sezóně pro dvě osoby
- Cena za dvoulůžkový pokoj v hostelu: 50–80 TOP
- Cena v levnějším hotelu/motelu/innu – dvoulůžkový pokoj: 80–120 TOP
- Cena ve středně drahém hotelu – dvoulůžkový pokoj: 130–200 TOP
- Cena v dražším hotelu – dvoulůžkový pokoj: 200+ TOP
- Cena ve fale od 45 TOP – většinou ale od 70 TOP
Autorčiny tipy na ubytování
Hafuʻs House na Tongatapu – Nukuʻalofa
Majitelem je zcestovalý hráč ragby z Tongy, který je nejenom úžasným průvodcem, ale i veselým společníkem, který provozuje malý a přátelský hostel asi 20 minut pěšky od centra Nukuʻalofa. Vzhledem k tomu, že patří mezi jedny z nejlevnějších ubytovatelů na Tongatapu, hostil již mnoho Čechů a má rád náš humor.
Taianaʻs Resort na ostrově Uoleva – souostroví Haʻapai
Pokud máte chuť ztratit se na pár dní v ráji, kde vám velryby mávají na pozdrav, tak doporučujeme navštívit ostrov Uoleva. Nejlevnější bydlení široko daleko s možností koupě snídaně, večeře a studeného piva. Po celý den je možné konzumovat jeden kokosový ořech za druhým, a když si získáte majitele, tak i papáju, kterou si tam pěstuje.
Tongánská rodina, která resort provozuje, nabízí i plavání s velrybami za bezkonkurenční ceny. Jednou z velkých výhod je, že není třeba platit si výlet dopředu. Každopádně je lepší se na to hned při rezervaci bydlení přeptat. Cena se pohybuje okolo 300 TOP. Podrobnější informace a možnost rezervace ubytování najdete zde.
Ubytování je lepší si telefonicky nebo emailem předem zajistit, ale stoprocentní jistotu získáte až, když ulehnete na měkké matraci jedné z fale nebo zděných domků, které tam pomalu stavějí.
Recenze na toto ubytování najdete různé. Abyste si pobyt na tomto místě opravdu užili, doporučujeme si něčím naklonit jejího majitele. Každá pomoc vítána, stejně jako kapička něčeho ostřejšího a široký úsměv. Pokud jste si již zarezervovali plavání s velrybami s jinou společností, rozhodně se o tom před nikým z rodiny nezmiňujte.
Jídlo
Pokud patříte ke gurmánům, tak vás nejspíš jednoduchá tongánská kuchyně velmi zklame. Tongánci, jako správní ostrované nic neřeší, na vše mají spoustu času a na nás splašené Evropany působí jako leniví povaleči. Je to ale jen otázka pohledu.
Velký vliv na tongánskou kuchyni mělo otevření krámků s potravinami, převážně asijských prodejců. Namísto čerstvých ryb se začaly používat konzervované, výrobky z bílé mouky, které dobře zasytí nebo čínské nudle, které jsou hned hotové. Bohužel dobré jídlo ošidit nejde a čerstvou rybu konzervovanou nikdy nenahradíte.
Na hlavních ostrovech a turisticky navštěvovaných místech však narazíte i na úžasné restaurace, které vaří z čerstvých potravin nebo na ovocné, zeleninové a rybí trhy, takže není problém si uvařit.
Tongánci rozhodně nejsou vegetariáni a základ jídelníčku tvoří hlavně maso, ryby a mořské plody. V dnešní době se ale více než rybolovu věnují turistickému ruchu a plavání s velrybami. Chytání ryb si schovávají na léto, kdy podle místního rybáře, již není taková zima.
Tradiční feast
Pokud chcete ochutnat tradiční tongánskou kuchyni a zároveň si udělat romantický večer s hudbou, je nejlepší se zúčastnit tradičních hodů, které se každý týden na Tongatapu konají. Koktejly vám mixují rovnou do kokosového ořechu, na stolech jsou ubrusy z listů banánovníku a tančit můžete na parketě z písku. I talíře jsou čistě ekologické. Vyrobené pouze z rozříznutého bambusu.
Hlavní pochoutkou je prasátko pečené na rožni, raw rybí salát se smetanou, bramborový salát z yamů, masová směs balená v taro listech, grilovaná chobotnice, pečená ryba a mořské řasy s čerstvým kokosem. Typickou tongánskou přílohou je taro, které konzistenčně i chuťově připomíná naše bramborové knedlíky, tapioky, sladké brambory nebo yamy. Na závěr se dorazíte sladkou pochoutkou Faikakai – tongánským pudinkem, který nám spíše připomíná sladký smažený chléb.
Potraviny
Nákupu potravin se na Tonze nevyhnete, pokud nemáte bezednou peněženku. Ceny a sortiment potravin vás ovšem nemile zaskočí. Na Tonze je několik druhů míst, kde si můžete nakoupit.
Nejvíce bizarní jsou jakési večerky, které mají otevřeno dlouho do večera, každopádně jejich sortiment je velice slabý. Sušenky, tyčinky, krekry, konzervy, trvanlivé potraviny, základní drogerie a další nutnosti. Přímo na Tongatapu je těchto zamřížovaných krámečků, ve kterých prodávají Asiaté, nespočet. Může vás to ze začátku trochu vyděsit, protože vy přece přilétáte na Přátelské ostrovy, tak proč ty mříže.
Další obchody s potravinami trochu připomínají vietnamské krámy v Čechách. Mimo potravin, samozřejmě, že pouze trvanlivých, tam najdete i jakékoliv jiné harampádí.
Narazit můžete i na pekárnu, kde je na výběr z bílého chleba nebo housek, tří druhů sladkých zákusků a připravených sendvičů, které jsou ovšem vynikající.
Další variantou jsou něco jako malé potraviny pouze denního provozu, kdy přijdete za pultík, vyberete si ze tří sladkých buchet, které připomínají briošky, k tomu si koupíte čtvrtku másla, kousek tamní bábovky s pudinkem, a tím veškerý výběr jídla končí.
Pokud vyznáváte zdravý životní styl, budete muset na Tonze hodně polevit. Omezený sortiment potravin, drahé ovoce i zelenina, ještě že kokosových palem je tu nespočet. Co se nakupování týče, můžete mít pocit, že jste se ocitli tak před padesáti lety v Čechách někde na vesnici.
Nápoje
Zvláštní místo v kultuře Tongánců zaujímá pití nápoje kava kava. Pozor s naší kávou to nemá nic společného. Tento rituální nápoj je možné ochutnat pouze v několika barech především v hlavním městě. Místní křesťanské církve se snaží potírat pití kavy a místní se tímto nařízením v zásadě i řídí.
Nejlepší a nejlevnější způsob jak se dobře hydratovat a obohatit své tělo o spoustu minerálů je pití kokosové vody. Vychlazené kokosy se prodávají na každém rohu a ceny se velmi liší, dle turistických lokalit.
V centru narazíte i na prodejce čerstvých džusů, ale cenově vyjde lépe si dát vychlazené pivo vařené přímo na Tonze. Togna lager vyjde kolem 6–10 TOP.
Orientační ceny
- Například dobrou kávu a anglickou snídani v turistické kavárně si zde vychutnáte za stejné peníze jako na Novém Zélandě, to znamená káva kolem 5 až 6 TOP a snídaně kolem 25 TOP.
- Pokud ale upřednostňujete místní kuchyni, zaplatíte za večeři pro dva 20 TOP.
- Jídlo v dražší restauraci: 35–70 TOP.
- Cena jídla na ulici: 5–15 TOP.
- Cena ovoce a zeleniny se mění dle sezóny a také dle navštěvovaného ostrova. Například na Tongatapu byla cena banánů nepřiměřeně vysoká kolem 1 TOP za jeden banán, protože byly veškeré banánovníky poničené cyklonem Gita. Naopak na Haʻapai byly banány k ubytování zdarma, protože zrovna dozrávaly.
- Cena potravin v obchodě: chleba 3–6 TOP, meloun 4–12 TOP, trs banánů 4–10 TOP, trs rajčat 4–8 TOP.
- Cena pití: voda 2–5 TOP, pivo 6–10 TOP, coca-cola 6–10 TOP, čerstvý kokos 2–4 TOP.
- Holdujete-li mořským plodům, máte hlavně na Tongatapu, nejlepší příležitost ochutnat langustu za bezkonkurenční ceny (50 TOP).
- Další lahůdkou je pečené selátko, které na Haʻapai potkáte běhat i na hlavní silnici, stejně jako slepice s kuřátky a psy. Jídlo v levnější restauraci: 20–30 TOP
Autorčiny tipy
Jedna z nejlepší restaurací v Nukuʻalofa, kam si můžete zajít na čerstvě připravenou langustu. Veškeré jídlo, které si objednáte, je chuťovým skvostem.
Haʻapai Delight Cafe
Místo s úžasnou kuchyní se skrývá i na ostrově Haʻapai, kde připravují báječné chobotnice i rybky. Dokonce nebyl ani problém nám připravit exotické ovoce, které jsme cestou našli.
Seafood v přístavišti v Nukuʻalofa
V plechové boudě, pouze s nápisem Seafood, najdete levnou restauraci, která připravuje ryby pouze na pár způsobů, ale za bezkonkurenční ceny. Je vyhledávána i místními obyvateli.
Bellavista Cafe and Restaurant
V hlavním městě Neiafu na ostrově Vavaʻu ochutnáte kousek Evropy i Tongy, a to ke všemu ještě s krásným výhledem.
Doprava
Ostrovy království Tonga jsou velmi rozmanité a odlišné. V podstatě nic nelze napsat všeobecně.
Na Tongatapu si můžete půjčit auto, abyste si ostrov pohodlně projeli, na Vavaʻu také, ale v podstatě se můžete spokojit s kolem a na Haʻapai pro vás bude rozvrkané kolo mercedesem a vystačíte si i bez něj. Na Tonze se dá i jednoduše stopovat nebo ještě lépe, se stačí někoho zeptat, kdy jede autobus a oni vás raději rovnou svezou, protože autobusová doprava je zde nevyzpytatelná a jízdní řád je pro nás španělskou vesnicí.
Dost často se vám může stát, že vám někdo zastaví, aniž byste stopovali. Lidé jsou tu velmi přátelští a rádi si s vámi popovídají. Cesta autem s nimi ale bývá dosti zdlouhavá. Ručička na tachometru povětšinu času nepřekročí 50 km/h.
Z letiště do centra
Nejlepší a nejlevnější způsob, jak se dostat do centra či do místa ubytování z letiště, je domluvit se předem s vaším ubytovatelem, aby vás tam vyzvedl. Cena se bude pohybovat okolo 40 TOP, což je o něco levnější než taxi. V tomto případě si ale dejte pozor, komu do auta sedáte. Nechte ho jako první říct vaše jméno, protože se vám, stejně jako mnoha jiným, může stát, že sednete do auta úplně někomu jinému a na konci na vás vybafne částku jednou tak vysokou. Nenechte si zkazit hned první dojmy z Tongy. Autobus na letiště a z letiště nejezdí.
Po ostrově
Nejlepší dopravou po ostrově je půjčit si kolo, které vyjde přibližně na 20 TOP / den. Jedinou nevýhodou této dopravy jsou psi, kteří rádi na kolo útočí, obzvláště v hlavním městě Nukuʻalofa. Méně namáhavou variantou je půjčení si skůtru, ten stojí okolo 50 TOP / den.
Nejjednodušší a nejbezpečnější je půjčení auta. Cena se pohybuje okolo 80–100 TOP / 24 hodin. Upozorňujeme, že půjčovny aut často nemají auta pojištěná, takže pokud nabouráte, oprava jde za vámi. Řídit můžete s mezinárodní řidičským průkazem, který je spolu s českým, dobré mít u sebe.
Na Tongatapu můžete cestovat i autobusem, ale většinou se dostanete jen do nějaké vesničky, odkud pak musíte dál pěšky. Problém je, že z oné vesničky už se taky nemusíte vrátit a pokud ano, tak zase zpět do hlavního města, kde si musíte chytit jiný autobus, který vás doveze o kousek dál, než jste se nacházeli předtím. Pozor, poslední autobusy jezdí do čtyř až pěti hodin. Cena se odvíjí od vzdálenosti kýžené destinace od 1–5 TOP a platí se hotově řidiči při odchodu z autobusu.
Mezi ostrovy
Jsou jen dvě možnosti, jak se přepravovat mezi ostrovy. Ta dražší, neméně dobrodružná cesta, je letět letadlem. Místní letecká společnost Real Tonga využívá menších letadel a především v sezóně je třeba si let koupit několik týdnů dopředu. Na Tonze nemůžete s ničím počítat na sto procent. Čas tu plyne pomalu a veškeré aktivity se točí kolem počasí. Jakmile se změní počasí, letadla nelétají. Rada nad zlato: „Nechávejte si minimálně dvoudenní rezervu.“ letenky se například z Tongatapu na Haʻapai pohybuje okolo 350 TOP.
Druhou variantou, jak se dostat na okolní ostrovy, je využití lodní dopravy. Na malé ostrůvky se dostanete s místními bárkami (pozor na bezpečnost), ale do vzdálenějších souostroví už je třeba jet trajektem. Najít platný jízdní řád, je jako hledat jehlu v kupce sena. Existuje několik společností, které se neřídí řády, ale počasím a stavem lodi. Dvě společnosti mají větší speedboat, kterým se z Tongatapu dostanete za cca 6 hodin na Haʻapai a za cca 9-10 hodin na Vavaʻu. Lístek se pohybuje od 80–160 TOP. Záleží, na jaký ostrov jedete a jakým trajektem. Rychlé trajekty jsou dražší, ty co jezdí přes noc, bývají všeobecně levnější a ještě ušetříte jednu noc za ubytování. V přístavišti je dobré být minimálně hodinu před odjezdem, aby se vám nestalo, že se do lodi již nevejdete.
Orientační ceny
- Autobusová přeprava 1–5 TOP.
- Taxi přeprava z letiště do Nukuʻalofa 40 TOP.
- Půjčení auta na 1 den: cca 80–120 TOP.
- Půjčení skútru na 1 den: cca 50–60 TOP.
- Půjčení kola na den: 20–30 TOP.
- Speed boat mezi Tongatapu a Nukuʻalofa: 110 TOP.
Bezpečnost
Tichomořské ostrovy jsou všeobecně bezpečným místem na zemi. Nemusíte se bát jedovatých hadů ani pavouků. Plavání s velrybami vypadá děsně nebezpečně a určitě se první chvíli bezpečně ani cítit nebudete, ale místní tvrdí, že se nikdy nic nestalo. Problém může nastat, když mládě keporkaka začne dovádět a skákat z vody ven. V tu chvíli je nutné se vzdálit.
Místní obyvatelé jsou přátelští a rozhodně ve vás nevyvolávají pocit nějakého nebezpečí. Jediným problémem mohou být toulaví psi, popřípadě smečky psů a večer otravní komáři.
Pokud trpíte alergiemi, převážně na pyl, je dobré mít s sebou i prášky na alergii. Taktéž doporučujeme prášky na střevní potíže, i když coca-cola je tu běžně k dostání, stejně jako rýže či bílý rohlík. Pokud trpíte na angínu, nachlazení či jiné nemoci, je dobré být vybavený vhodnými léky. Nejenom změna klimatu, ale i klimatizovaná letadla či lodě, vás mohou pěkně potrápit.
Mějte na paměti, že lékárnu zde nenajdete na každém rohu jako v Evropě či na Novém Zélandu. Maximálně jednu, dvě najdete v hlavních městech ostrova Tongatapu a Vava´u. Na ostrově Ha´apai funguje pouze něco jako zdravotní středisko, takže léky na střevní problémy, jsou zde téměř tabu. V nouzi se rozhodně vyplatí poptat se ostatních turistů, zda nemají nějaké zásoby či zajít do jednoho z asijských krámků.
Speciální očkování není třeba. Doporučený je klasický cestovatelský základ žloutenka A, B, břišní tyfus, tetanus.
Voda z kohoutku většinou pitná není. Často se jedná o dešťovou vodu, kterou ale všichni pijí, jen si ji stáčejí přímo z vodních tanků. Na malých ostrovech nemáte šanci si koupit předraženou vodu v lahvi, a tak vám nezbývá, než pít dešťovku.
Co vás může na Tonze zaskočit
- Tongánské ostrovy jsou vhodné pro rodiny s dětmi, pro páry, které mají chuť užívat si jeden druhého, ale rozhodně zde nečekejte párty na pláži a nabouchané bary bavící se omladinou. Ostrovy jsou romantické, tiché, a když vyčerpáte oněch pár atrakcí a projedete veškeré přírodní krásy, můžete se lehce začít nudit.
- Cenová relace může být další věc, která vás může zaskočit. Pacifické ostrovy jsou všeobecně dražší, trochu vás ovšem může překvapit úroveň žití místních a ceny za ovoce, zeleninu či potraviny v obchodech.
- Jedná se o přátelské ostrovy, ale stejně jako ve všech zemích, tak i na Tonze můžete narazit na lidi, kteří se vás jako cizince budou snažit oškubat. Pozor na taxikáře na letišti.
- Tongánská kuchyně nepatří k těm nejchutnějším na světě a rozhodně nečekejte něco jako thajskou a indonéskou kuchyni. Určitě narazíte na skvělé restaurace, kde připravují úžasné dary moře za rozumné ceny, ale většinou budete překvapeni zvláštními chutěmi místních pokrmů. Pozor na čerstvost potravin!
- Tonga je velmi pobožným místem. Dámy by neměly mít odhalená ramena a kolena. Muži mohou chodit v kraťasech, ale tílko do města nepatří. Opalování bez vrchního dílu plavek neexistuje na městských plážích, kam se chodí koupat místní. Povětšinu času, ale budete na pláži sami, takže vás toto pravidlo nezaskočí.
- Máte rádi dovolenou přesně naplánovanou? Tak se Tonze raději vyhněte. Tady nic nefunguje podle plánu. Letadla nedodržují letový řád stejně jako trajekty. Autobusy staví na mávnutí ruky nebo na místech, kde si výhodně řidič nakoupí. Ubytování sice můžete mít domluvené dva měsíce dopředu, ale kdo dřív připluje, ten dřív bydlí. Když prší, tak se spí. Když se setmí, tak taky.
- Neděle je slavnostním dnem, který většina Tongánců tráví se svou rodinou v kostele. Obchody i restaurace jsou zavřené. V místech s větší koncentrací turistů pár restaurací otevřených bude.
- Rozhodně nepočítejte s funkční wifi. Pokud ji někde budete mít k dispozici, máte velké štěstí. Pokud si ale koupíte tongánskou SIM kartu s určitým objemem dat, máte poměrně dobrou šanci chytit internet i na odlehlých ostrovech. V podstatě větší než si koupit kousek sýra.
Která místa při objevování ostrovů neopomenout
Anahulu Cave (Tongatapu)
Za menší poplatek se podíváte do nádherné krápníkové jeskyně, kde je možné si i zaplavat v příjemně chladném, sladkovodním, přírodním bazénku.
Mapu ‘A Vaea Blowholes (Tongatapu)
Úžasné místo s jakýmisi přírodními gejzíry, které vytvářejí vlny oceánu.
Výlet na ostrov EUA (Tongatapu)
Ostrov plný nádherných ptáků a krásného šnorchlování. Doporučujeme si zamluvit ubytování několik týdnů dopředu. Na ostrově jsou pouze tři možnosti bydlení.
Ene’io Botanical Garden Neiafu (Vavaʻu)
Pokud máte rádi zahrady, rozhodně nesmíte minout tu v městečku Neiafu. Milovníci bylinek si zde rozšíří své obzory a gurmáni si pochutnají na typických tongánských pokrmech.
Mt Talau Neiafu (Vavaʻu)
Krásné výhledy do okolí si nenechte ujít krátkým výstupem na kopec Talau.
Co musíte zažít
Tongánské hody (Tongatapu)
Oholei Beach Resort nabízí ve středu a v pátek večer tradiční tongánské hody a zábavu. V ceně vstupného (40-50 TOP) je živá hudba a tradiční taneční představení v nádherné krápníkové jeskyni.
Tongánská mše
Neděle je na Tonze den odpočinku. Již od rána můžete slyšet libé tony nesoucí se z okolních kostelů. Zahalte kolena, ramena, do kapsy hoďte nějaký ten drobák a vyrazte se také podívat. Možná budete mít štěstí a ochutnáte něco z Tongánské kuchyně pečené v peci umu, která se hloubí do země.
Šnorchlování na konci ostrova Foa
Cíp ostrova Foa dělí pouze pár metrů široká laguna, kde se nachází jedno z nejhezčích míst na šnorchlování na Tonze. Laguna se nachází u Matafonua Lodge, kde je možné se i ubytovat či výborně najíst ve zdejší restauraci. Potápění je zde možné pouze při odlivu, jinak je zde silný proud.
Útěk do ráje na ostrov Uoleva
Chcete vědět, jak se cítil Adam a Eva v ráji? Zajeďte si na nedaleký ostrov Uoleva, který se dá za tři hodiny obejít kolem dokola. Liduprázdné pláže, nejúžasnější hvězdné nebe a v období migrujících velryb je zde můžete pozorovat z pláže. Když budete mít štěstí, je možné se ocitnout v jejich blízkosti i na zapůjčeném kajaku.
Půjčení kola
Chcete vidět pravou Tongu? Jak lidé žijí, co pěstují? Půjčete si na Haʻapai kolo a projeďte si oba dva ostrovy. Budete překvapeni, v čem je možné žít a být šťastný.
The swallow Cave (Vavaʻu)
Jedinečná možnost potápění se v přírodní jeskyni s houfy krásných rybek.