Na co dát pozor při půjčení vozu

Na první pohled nízká cena za půjčení vozu se různými příplatky může vyšplhat i na dvojnásobek ceny. Na co si dát pozor při vypůjčení vozu na Novém Zélandu, aby se dovolená snů nestala noční můrou a  jak ušetřit se dozvíte v tomto článku.

Šetřete čas a peníze správným plánováním letenky

Žádná dovolená není dost dlouhá na to, abyste Nový Zéland skutečně poznali. Nezkracujte si čas na poznávání této krásné země sezením v autě déle, než je nutné. Již samotnou letenku naplánujte tak, abyste přiletěli na jeden z ostrovů a odlétali z druhého. Ušetříte jednu cestu trajektem, peníze za benzín a bezpočet hodin strávených v autě. Nový Zéland na mapě vypadá jako malá země, ale trasa Auckland – Christchurch představuje 14,5 hodiny jízdy v autě a 3,5 hodiny na trajektu mezi ostrovy. Sdělte nám své plány již při nákupu letenky.

Prakticky vždy je levnější půjčit auto na Jižním ostrově (zejména v Christchurch) a následně jej vrátit v Aucklandu na Severním ostrově. Většina turistů totiž jezdí z Aucklandu a půjčovnám se tak na Jižním ostrově hromadí auta, která ráda půjčí levněji, pokud jim je dovezete zpět na Severní ostrov. Často tak půjčovny odpouští poplatek za vyzvednutí a vrácení v jiném místě nebo i po jeho započtení vyjde půjčovné levněji.

Čas výpůjčky a vrácení má vliv na cenu

U osobních aut půjčovny obvykle účtují denní sazbu za půjčení vozu po každých započatých 24 hodinách. Pokud auto vyzvedáváte ve 12:00 a vrátit jej potřebujete ve 13:00, vrácení o hodinu dříve vám může ušetřit poplatek za celý den.

U campervanů a obytných vozů se obvykle platí za každý započatý kalendářní den. Pokud přilétáte pozdě odpoledne, promyslete, zda potřebujete vůz vyzvedávat v den příletu a rovnou se vrhnout do dobrodružství v podobě řízení po levé straně silnice. Můžete se v klidu vyspat a vyrazit svěží až druhý den. Ušetřené peníze obvykle zaplatí hotel v Christchurch i Aucklandu nebo AirBnB na první noc.

jak usetrit za auto
Jak ušetřit za pronájem vozu a na co si dát pozor? Začněte poptávkou u CZECHKiwis

Na co si dát pozor při rezervaci vozu přes vyhledávač

Velké vyhledávače vozů kumulují nabídku od různých půjčoven a často mohou nabídnout výhodnou či akční cenu pronájmu. Má to ale i svá rizika a komplikace.

 • Neosobní přístup, díky kterému můžete mít po rezervaci vozu přes vyhledávač problém s domluvením jeho vyzvednutí mimo pracovní dobu půjčovny. Pokud chcete vůz vyzvednout mimo otevírací dobu půjčovny, ověřte si s provozovatelem, že vůz můžete opravdu vyzvednout.
 • Kvalita půjčovny – Vyhledávače si příliš nelámou hlavu s kvalitou půjčoven, výběr ponechají na uživateli. Je cena podezřele nízká oproti nabídkám ostatních půjčoven? Potom se vyplatí zkontrolovat hodnocení půjčovny. Věrohodnou stránkou pro hodnocení a recenze je např. Rankers.co.nz. Při kontrole hodnocení zohledněte také stáří recenze, kvalita půjčoven se v čase mění.
 • Dostupnost vozu – Pokud je u vozu malým písmem dopsáno “24h confirmation” nebo podobný text, znamená to, nabídka vozu není zobrazena v reálném čase a vyhledávač teprve po odeslání vašeho požadavku ověří dostupnost vozu u půjčovny. Neaktuálnost dat je častý problém zejména u campervanů a obytných vozů.
 • Pojištění spoluúčasti – V průběhu objednávky vám vyhledávač nabídne možnost sjednání připojištění nulové spoluúčasti vozu. Cena připojištění je většinou výhodnější, než v samotné půjčovně. Pokud ji využijete, je třeba počítat s tím, že půjčovna bude stále blokovat zálohu (2000 NZD a více) na platební kartě, protože připojištění v tomto případě není sjednáno přes půjčovnu. Případnou pojistnou událost tak musíte pojišťovně zaplatit a teprve následně uplatnit u vyhledávače nebo jím uvedeného partnera. (Více o pojištění a zálohách se dočtete níže.)
 • Převoz vozu mezi ostrovy – Některé půjčovny nedovolují převoz svých vozů trajektem na druhý ostrov. V takovém případě musíte vůz vrátit v pobočce u trajektu před vyplutím a na druhém ostrově pro vás půjčovna připraví stejný vůz. Tyto společnosti mají svá specifika, které při rezervaci ve vyhledávači nezjistíte.

Tip CZECHKiwis: Při rezervaci vozu přes nás získáte osobní přístup a odpověď na všechny dotazy. Známe půjčovny, s kterými spolupracujeme a jejich specifika. Spolupracujeme i s kvalitním vyhledávačem pro případ, že kapacita půjčoven, se kterými pracujeme na přímo, nestačí vykrýt vaši poptávku.

Odeslat poptávku na půjčení vozu |

Pozor na skryté příplatky

Na první pohled nízká cena se může skrytými příplatky vyšplhat na dvojnásobek ceny. Při rezervaci na online vyhledávačích a portálech půjčoven se často až v dalších krocích zobrazí příplatky, ať již povinné nebo volitelné. A to se nezmiňujeme o případech, kdy půjčovny účtují příplatky až při vyzvednutí vozu!

Níže najdete seznam, co vše cena půjčovného vozu obsahuje a za co očekávat příplatky:

 • Pojištění – v ceně půjčovného je základní pojištění se spoluúčastí. Za příplatek je možné sjednat pojištění se sníženou nebo nulovou spoluúčastí. Poplatky za připojištění se u jednotlivých půjčoven velmi liší, levné auto se tak po zaplacení připojištění může prodražit. Více o pojištění se dočtete níže.
 • Cena půjčovného může a nemusí obsahovat asistenční službu. Často je v ceně půjčovného základní asistenční služba pro případy, kdy dojde k mechanické či technické závadě vozidla. Pokud chcete mít k dispozici asistenční službu pro případy, kdy vám dojde palivo nebo baterie, zabouchnete si klíče ve vozidle nebo potřebujete vyměnit pneumatiku, tak si půjčovny často účtují extra poplatek za každý den výpůjčky.
 • Poplatek za jednosměrné vypůjčení (One way fee) – mnoho půjčoven účtuje poplatek v případě vrácení vozu v jiném městě, než kde byl vůz vypůjčen. Záleží ale záleží na směru, odkud kam pojedete. Jedná se o částky 150 – 300 NZD.
 • Poplatek za druhého řidiče – vůz může řídit více řidičů, některé půjčovny ale účtují poplatek za druhého řidiče. Ten je buď fixní za celou dobu pronájmu, např. 10 NZD, častěji se platí za každý den. Většinou 1-2 NZD/den.
 • Příplatek pro mladistvé řidiče do 25 let – některé společnosti účtují poplatek pro řidiče do 25 let. Tito mladší řidiči také mají zpravidla vyšší spoluúčast u pojištění.
 • Poplatek za prémiovou lokalitu vypůjčení – nejčastěji je prémiovou lokalitou myšlen příplatek za vyzvednutí vozu v pobočce na letišti nebo u trajektu, ne všechny půjčovny tento poplatek účtují.
 • Příplatek za vyzvednutí nebo vrácení vozu mimo otevírací dobu – některé společnosti nabízejí vyzvednutí vozu po zavírací době zdarma, jiné si za službu naúčtují cca 30 –  170 NZD! Některé půjčovny tuto službu vůbec neumožňují. Vždy je proto nutné ověřit možnosti s konkrétní půjčovnou a vyzvednutí mimo otevírací předem domluvit.
 • Daň z ujetých kilometrů u vozů s naftovým motorem (prakticky všechny obytné vozy) – daň ve výši 0.0622 NZD za kilometr se platí při vrácení vozu podle počtu ujetých kilometrů. Tento poplatek kompenzuje podstatně nižší cena nafty ve srovnání s cenou benzínu.
 • Volitelné příplatky za vybavení, např. navigace, kempingové židle, sněhové řetězy, plynové bomby atd. Některé půjčovny mají vybavení v ceně, jiné v rámci výhodných balíčků s pojištěním nebo za denní či jednorázový poplatek.

Tip CZECHKiwis: Při poptávce vozu u CZECHKiwis vám vždy sdělíme konečnou cenu a cenu za volitelné příplatky a připojištění. Víme také, jak se některým příplatkům vyhnout.

camping and campervan

Platba v půjčovně

U většiny pronajímaných vozů při rezervaci platíte pouze zálohu ve výši 10 – 15 % a zbývající platbu pak provedete až na místě při vyzvednutí vozu. Pozor, některé společnosti vyžadují celou platbu 30 dní před vyzvednutím vozu.

Platbu při vyzvednutí vozu můžete provést debetní nebo kreditní kartou, některé půjčovny přijímají i hotovost. Z platebních karet půjčovny akceptují pouze embosované karty Visa Classic, MasterCard, případně American Express. Při placení platební / kreditní kartou půjčovny obvykle účtují poplatek navíc 2 – 2.5% z ceny půjčovného.

Platební kartu v půjčovně budete potřebovat vždy a to i v případě, že máte sjednané pojištění s nulovou spoluúčastí. Pokud nemáte sjednané připojištění s nulovou spoluúčastí, půjčovna bude držet zálohu na kartě – myslete na to, abyste na platební kartě měli nejen dostatek finančních prostředků, ale i dostatečný limit pro platbu.

Pro více informací o tom, jaká jsou novozélandská specifika pro platbu kartou, čtěte náš článek Jak platit kartou.

Pokud vyzvedáváte vůz mimo otevírací dobu půjčovny, je potřeba po domluvě s půjčovnou platbu za vůz a blokaci zálohy provést předem.

Tip CZECHKiwis : Při rezervaci u CZECHKiwis můžete platit zálohu na vůz v korunách, po domluvě i doplatek celkové ceny za půjčení vozu. Ušetříte tak za převod peněz i za poplatek za platbu kartou v půjčovně.

Poptat půjčení vozu |

 

Pojištění vozu

Součástí ceny půjčovného je základní pojištění vozu se spoluúčastí řidiče. Spoluúčast ( tzv. “excess”) je obvykle částka ve výši od 1500 NZD a více (až 6000 NZD u exklusivních obytných vozů). To je částka, která bude blokována půjčovnou na vaší platební kartě jako záloha po dobu půjčení vozu (tzv. bond).

Pokud nedojde k pojistné události, záloha na kartě vám po vrácení vozu bude odblokována.

Za příplatek můžete u každé půjčovny sjednat volitelně připojištění, které snižuje spoluúčast na nižší částku nebo až na nulovou spoluúčast.

V případě sjednání pojištění s nulovou spoluúčastí přímo u půjčovny se vyhnete zablokování peněz (zálohy) na vaší kartě. Přesto pojišťovna může chtít vaší kartu autorizovat pro případ, že za vás dostane pokutu za rychlou jízdu, nezaplacené mýtné atd.

Vždy je potřeba dbát na to, co pojištění obsahuje –  často neobsahuje pojištění předního skla a pneumatik. Stejně tak jsou ve výlukách pojištění specifické situace (např. jízda po pláži) nebo řízení vozu na konkrétních silnicích. Vyplatí se proto číst pojistné podmínky.

Pokud váháte, zda připojištění sjednat, možná vám rozhodnutí usnadní informace, že na Novém Zélandu není povinné mít pojištění škody způsobené provozem vozidla (povinné ručení). Pokud do vás tedy např. nacouvá nepojištěný řidič, budete z něj peníze vymáhat jen obtížně a půjčovně budete muset zaplatit spoluúčast.

Připojištění obvykle platí na jednu pojistnou událost. Pokud už jste jednu událost nahlásili, ověřte si, zda jste i nadále pojištěni.

Tip CZECHKiwis: Našim klientům vždy rádi poradíme, jak u půjčených vozů ušetřit na připojištění s nulovou spoluúčastí.

campervan u potoka
Pozor na cesty, které jsou ve výlukách pojištění..

Převoz vozu mezi ostrovy

Vybrané autopůjčovny poskytují převoz vozu trajektem zdarma (úspora min. 120 NZD), u jiných musíte při převozu mezi ostrovy za vůz na trajektu zaplatit.

Některé půjčovny naopak nedovolují převoz svých vozů trajektem na druhý ostrov. V takovém případě musíte vůz vrátit v pobočce u trajektu před vyplutím a na druhém ostrově pro vás půjčovna připraví stejný vůz. Tyto společnosti mají své specifické požadavky, o kterých vás při rezervaci vozu informujeme.

Tip CZECHKiwis: Našim klientům poradíme, které společnosti nabízí trajekt zdarma a v jakém směru. Rádi také rezervujeme trajekt v nejlevnějším tarifu, který není viditelný z ČR.

Jak ušetřit na pronájmu vozu

 • Rezervovat vůz s předstihem se opravdu vyplatí! V zásadě platí čím dříve, tím lépe. Při pronájmu obytných vozů doporučujeme poptávat minimálně 6 měsíců předem, campervany pro 2 osoby poptejte 3 – 4 měsíce dopředu.
 • Vhodnou kombinací letenek a data pronájmu vozů ušetříte nemalé peníze. Leckdy se vyplatí připlatit pár stovek za letenku a ušetřit tisíce na pronájmu vozu.
 • Kombinujte směry vyzvednutí a vrácení vozu. Vypůjčení vozu na Jižním ostrově a vrácení na Severním je většinou levnější, než obráceně.
 • Kontaktujte CZECHKiwis pro nabídku vozu v kombinaci s výhodnou letenkou.

Proč rezervovat vůz u CZECHKiwis

 • Poradíme zdarma s výběrem vhodného vozu
 • S mnoha autopůjčovnami máme dojednány speciální ceny pro naše klienty
 • Víme, jak ušetřit na pronájmu vozu v závislosti na termínech a lokalitě
 • Víme, které společnosti poskytují trajekt mezi ostrovy zdarma
 • Poradíme, jak ušetřit na připojištění s nulovou spoluúčastí
 • Vždy sdělíme konečnou cenu, žádné skryté příplatky
 • Platba u CZECHKiwis je možná i v Kč
 • K pronájmu vozu posíláme novozélandskou SIM kartu zdarma
 • Pomůžeme s tvorbou itineráře, aby váš výlet na Zéland byl nezapomenutelný

Půjčit vůz od CZECHKiwis |