Státní svátky Nového Zélandu: datumy a dopady na běžný život včetně mzdy

Zajímá vás, kdy nemusíte na Zélandu do práce? Kolik peněz dostanete, když o státním svátku musíte pracovat? Kdy nekoupíte čerstvé pečivo, alkohol nebo prakticky vůbec nic, protože obchody jsou zavřené? Všechny tyto životně důležité informace najdete v našem článku.

Nový Zéland má deset státních svátků. K tomu každý region slaví své výročí, které je v dané oblasti rovněž považováno za státní svátek. Báječné na novozélandských svátcích je, že se přesouvají k víkendu (výjimka viz níže). Zpravidla je tedy státní svátek pondělí nebo pátek. Ano, i pokud státní svátek připadá na sobotu, tak je volno v pondělí! Platí to dokonce i v případě státního svátku na počest narozenin britské královny. Královna tak má narozeniny každý rok v jiné datum, jen aby si místní mohli užít prodloužený víkend. Jak obětavé…

Specifická pravidla platí o státní svátky platí pro obchody i pro mzdu za práci během státních svátků.

WHS na Zéland
O státní svátky mají všichni na Zélandu právo odpočinout si od práce..

Přehled novozélandských státních svátků

 • 1. ledna – Nový Rok (New Year’s Day)
 • 2. ledna – den po prvním lednu (Day after New Year’s Day)
 • 6. února – Waitangi den (den vzniku Nového Zélandu, kdy došlo k podepsání dohody Waitangi mezi Maori a britskou korunou)
 • Velký Pátek (Good Friday – datum je proměnlivé)
 • Velikonoční Pondělí (Easter Monday – datum je proměnlivé)
 • 25. dubna — ANZAC Day (výročí památky novozélanďanů padlých ve válce – svátek se nepřesouvá, pokud ale připadne na víkend, tak je samozřejmě pondělí volno)
 • Královniny narozeniny (Queen’s Birthday – první pondělí v červnu)
 • Svátek práce (Labour Day – čtvrté pondělí v říjnu)
 • 25. prosince — Christmas Day
 • 26. prosince — Boxing Day

Kdy jsou národní svátky a výročí jednotlivých regionů Nového Zélandu v daném roce, můžete najít na tomto odkazu.

Otevírací doba obchodů během svátků

Většina obchodů by měla být uzavřena na Velký Pátek, Neděli Velikonoční, Christmas Day (25.12.) a dopoledne svátku ANZAC day (do 13h). V tyto státní svátky je také až na výjimky zákaz prodeje alkoholu ve všech nelicencovaných podnicích (obchody, některé restaurace atd)

Ostatní státní svátky nejsou novozélandskou vyhláškou ovlivněny.

Práce během státního svátku

Práce během svátku má svá specifika. Vždy záleží, jestli státní svátek připadá na den, kdy byste jinak pracovali nebo ne.

Pokud je státní svátek v den, kdy byste normálně pracovali:

 • tj. státní svátek je např. v pondělí a vy obyčejně pracujete pondělí – pátek
 • Ze zákona máte nárok na den volna bez ohledu na to, jak dlouho pro společnost pracujete a na jaký úvazek
 • Pokud ve státní svátek budete pracovat, tak za práci odvedenou v tento den musíte dostat minimálně 1.5 násobek mzdy plus den placeného volna v jiném datu (tzv. Day in lieu)

Pokud státní svátek připadá na den, kdy byste normálně nepracovali

Tj. státní svátek je např. v pondělí, ale vy pracujete jen o víkendech. Pokud ve státní svátek budete pracovat, tak tento den musíte dostat minimálně 1.5 násobek mzdy.

Pokud pracujete na sebe (self – employed)

Pokud pracujete na volné noze, nemáte nárok na placené volno v den státního svátku. Pokud se rozhodnete pracovat ve státní svátek, dostanete obvyklou sazbu a nemáte nárok na náhradní placený den volna navíc.

státní svátky NZ
Státní svátky jsou na Zélandu zpravidla posunuté k víkendu, což dává skvělý prostor k delším výletům..

Speciální pravidla během Vánoc

Během Vánoc a Nového roku jsou na Zélandu 4 státní svátky:

 • 25. prosince — Christmas Day
 • 26. prosince — Boxing Day
 • 1. ledna – New Year’s Day
 • 2. ledna – Day after New Year’s Day

Pokud některý z těchto dnů připadně na sobotu nebo neděli a vy obvykle o víkendu nepracujete, tak se státní svátky přesunou na další pracovní den (dny).

Příklad: Pokud Christmas Day a Boxing Day připadají na sobotu a neděli:

 • pokud normálně pracujete pondělí – pátek, tak budete mít pondělí 27. a úterý 28.12. placený státní svátek
 • pokud normálně pracujete o víkendy – dostanete sobotu a neděli placené volno (a nebo, pokud se rozhodnete pracovat, tak dostanete alespoň 1.5 násobek platu plus nárok na placené dny volna později)

Někteří zaměstnavatelé každý rok uzavřou své podniky během vánočních svátků a nikdo nepracuje. Kromě dní, které připadají na státních svátky, zaměstnanci čerpají dovolenou.

Náhradní volno (days in lieu)

Pokud pracujete během státního svátku, který připadá na den v týdnu, v který byste jinak pracovali, máte nárok na placený den náhradního volna, který si můžete vybrat později.

Máte nárok na celý den placeného náhradního volna

Máte nárok na celý den náhradního volna bez ohledu na to, kolik hodin jste o státní svátek pracovali. To tedy zahrnuje i případy, kdy:

 • jste pracovali jen část směny
 • jste byli v pohotovosti na příjmu a buď:
  • jste byli zavoláni do služby nebo
  • to, že jste museli být na příjmu pro vás znamenalo, že jste si nemohli užít svůj volný den (např. jste kvůli tomu museli zůstat doma nebo kontrolovat často svůj email)

Kdy nemáte nárok na den placeného náhradního volna

Na den placeného náhradního volna nemáte nárok, pokud:

 • státní svátek připadá na den, v který byste normálně nepracovali
 • pracujete pouze o státní svátky
 • jste byli v pohotovosti na příjmu, ale nemuseli jste nic dělat a to, že jste byli na příjmu, vám nebránilo v tom, užít si svůj den volna

Kdy si můžete vzít náhradní den volna

Náhradní den volna si můžete vzít kdykoliv budete chtít a pokud s tím zaměstnavatel souhlasí.

Pokud se nemůžete dohodnou se zaměstnavatelem na dni volna, zaměstnavatel může vybrat zaměstnanci den, kdy si jej má vybrat, ale musí to zaměstnanci ohlásit 14 dní předem.

Výměna dní volna za peníze

Pokud máte nárok na den volna a nevybrali jste si jej během 12 měsíců, můžete se se zaměstnavatelem domluvit na výměně náhradního dne volna za mzdu odpovídající jednomu pracovnímu dni.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Pracovníci na směny a státní svátky

Pokud pracujete na směny, můžete si nechat zaplatit 1.5 násobek hodin, které jste strávili v práci na státní svátek a nebo převést svátek na jiný den.

Státní svátky začínají i končí půlnocí.

Pokud pracujete na směnu překrývající 2 dny, můžete:

 • pracovat svou normální směnu, být zaplaceni 1.5 násobek za hodiny, které spadají do státního svátku a k tomu dostat celý náhradní den placeného volna později.
 • požádat zaměstnavatele o převedení státního svátku tak, aby pokrýval celou vaši směnu.

Pokud se dohodnete na převedení státního svátku:

 • jakékoliv další hodiny, které pracujete na skutečný státní svátek (mimo dohodnutou směnu) nebudou placeny jako státní svátek
 • pokud pracujete na směně, kdy je převedený státní svátek, máte nárok na proplacení 1.5 násobku celé směny a k tomu náhradní den volna navíc.

Dohoda o převedení státního svátku musí být písemná.

Zaregistruj se k odběru aktualit a tipů od CZECHKiwis!
Jméno*
Zajímá mě*
Souhlas se zpracováním osobních údajů:*

6 thoughts on “Státní svátky Nového Zélandu: datumy a dopady na běžný život včetně mzdy

 1. Ahoj. Díky za super článek. Mám dotaz ohledně Vánoc. Pracuju na směny – Permanent shifts, takže každý týden stejné dny. Letos mi to na Vánoce připadne na oba dny 25.12. a 26.12. pondělí i úterý. Moje otázka je, jestli ze zákona musím jít do práce nebo mám mít možnost říct, že pracovat nechci (a vyplnit leave application form). Loňské Vánoce jsem pracovala – u té samé společnosti, protože ostatní řekli, že pracovat nebudou a klient mi tehdy tvrdil, že nás zaměstnavatel nemůže nutit pracovat ve svátek. Doufám, že to dává trochu smysl. Děkuju ;)

 2. Ahoj,
  Normalne makam po-pa a kdyz byl v pondělí svátek královny, mi nepracovali, tak mam stejne narok na 1.5 nasobek mzdy toho dne nebo?! Diky

  1. Ahoj, pokud máš ve smlouvě, že pracuješ normálně pondělí – pátek a v pondělí o státní svátek jsi nepracoval, dostaneš za pondělí placené volno. Doporučujeme zkontrolovat výplatnici. 1.5 násobek platu a k tomu den placeného volna platí pouze v případě, že bys o státní svátek pracoval.

 3. Kdy nemáte nárok na den placeného náhradního volna?

  Zde bych doplnil, pokud pracujete jako self-employed tak nemate ze zakona pravo na nahradni volno nebo 1,5 nasobek mzdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *