Puhoi: Z džungle až po prosperující českou osadu

Toužíte poznat české kořeny i na druhém konci světa? Pojďme společně prozkoumat Puhoi, jednu ze dvou etnických vesnic na Novém Zélandu. Puhoi byla založená roku 1863 právě osadníky z Česka. Ti zde v nehostinném prostředí vlastní pílí a vytrvalostí vybudovali prosperující osadu.

Dnes zde žije už jen čtvrtina původních obyvatel, přesto jsou zde české kořeny nepřehlédnutelné – od českého piva po muzeum zachycující celou historii tohoto poklidného místa. Vesnice leží 43 km severně od Aucklandu a je jednoduše dostupná po dálnici SH 1.

foto: Eventyr.cz – Photography /Mikedrago.cz/

Puhoi se představuje

Za vznikem této vesnice stojí český osadník německého původu a lodní kapitán Martin Krippner. Právě díky němu na Nový Zéland dorazilo v červnu 1863 prvních 83 českých osadníků. Byli zlákaní vidinou 40 akrů půdy na osobu, které nabízela novozélandská vláda každému dospělému přistěhovalci. Oblast, kde Puhoi leží, byla pro české osadníky vymezená novozélandskou vládou.

Ti po příjezdu na místo padli v beznaděj a zoufalství. Jednalo se o malou mýtinu a kopce poseté hustým pralesem. Někteří dokonce uvažovali nad návratem, který si ovšem nemohli dovolit, všechny úspory padly na cestu. Začali tedy kultivovat místní krajinu, zpracovávat dřevo, pěstovat zeleninu, stavět obydlí a přivydělávat si různými způsoby – od prodeje divokých hub Číňanům po výrobu a prodej dřevěných šindelů v Aucklandu.

Během několika let zde vybudovali fungující osadu a následně dorazily další dvě vlny českých přistěhovalců. Osada postupně rostla, roku 1869 zde otevřeli první školu a v roce 1881 byl v Puhoi postavený první kostel zasvěcený svatému Petru a Pavlovi. Ještě v padesátých letech dvacátého století žily ve vesnici tři čtvrtiny původních obyvatel. Dnes je to pouze čtvrtina, přesto se zde udržují české tradice.

Tip: Zajímá vás historie Nového Zélandu od samotného počátku opředená maorskými legendami? Vydejte se na cestu časem v článku Historie Nového Zélandu: Od prvního osídlení přes českou stopu až do současnosti.

Co musíte zažít a kam se vydat

Jakmile dorazíte do Puhoi, jako první místo k návštěvě se nabízí The Puhoi Pub Hotel & Stables. Puhoi Pub je jednou z posledních historických hospůdek na jižní polokouli a láká stylovým interiérem vyzdobeným bankovkami z různých zemí, historickými fotografiemi a osobními doklady návštěvníků – od kartiček do knihoven po řidičské průkazy. Osvěžit se můžete točeným pivem Pilsner Urquell a na chuť si pak můžete dát buď jen domácí hranolky, či rovnou fish & chips a mnoho dalšího.

foto: Eventyr.cz – Photography /Mikedrago.cz/
foto: Eventyr.cz – Photography /Mikedrago.cz/

Odtud pak můžete pěšky zamířit do Puhoi Heritage Museum (nazývaného také Bohemian Museum), které je věnované historii této obce. V expozici nechybí spousta dobových fotografií a předmětů. Perličkou na dortu je zmenšený model obce tak, jak vypadala v roce 1900.

Po cestě do muzea určitě nevynechejte Puhoi Town Library, jednu z nejmenších knihoven na Novém Zélandu. I přes její velikost má v inventáři přes 4500 knih a 500 kusů DVD. Dříve budova sloužila jako místo setkávání, márnice či prodejna upomínkových předmětů.

foto: Eventyr.cz – Photography /Mikedrago.cz/
foto: Eventyr.cz – Photography /Mikedrago.cz/

Další zastávku si zaslouží kostel sv. Petra a Pavla, který je vyzdobený 22 skleněnými vikýři a jehož oltář je kopií oltáře jednoho kostela v Čechách.

foto: Eventyr.cz – Photography /Mikedrago.cz/

Na cestě zpět si pak můžete půjčit kajak v půjčovně Puhoi River Canoe Hire a sjet Puhoi River v délce 8 km do Wenderholm Regional Park.

Pokud zrovna na kajak chuť nemáte, rozhodně stojí za to si projít Puhoi Lookout Track, který vás odmění výhledem na celou obec. Track začíná na veřejném parkovišti za můstkem přes řeku Puhoi River hned vedle veřejných WC. Cesta zabere jen 40 minut.

Dalším zajímavým místem je Puhoi Valley Cheese Store and Cafe se širokým výběrem výtečných sýrů, pudinků, kávy.

Navštívíte-li Puhoi poslední neděli v měsíci, nezapomeňte zajít na místní Puhoi Village Market, který se koná od 9 do 13 hodin.

Jak se do Puhoi dostat

Dostat se do vesnice dá několika způsoby. Nejrychlejší a nejjednodušší je to autem. Z Aucklandu cesta jednoduše směrem na sever po dálnici SH 1 zabere maximálně hodinu. Pozor ale na krátký placený úsek dálnice. Vše je značené a mýtu se dá vyhnout sjezdem na městečko Orewa. Pokud placeným úsekem projedete, platit se dá do pěti pracovních dní on-line.

Další možností, jak se do Puhoi dostat, je autobusem do městečka Waiwera a odsud stopem nebo taxíkem. Poslední možností je autostop. Vysadit vás řidič může na odbočce na Puhoi a pěšky to do centra zvládnete za 15 minut.

Parkování

Puhoi sice je turisticky navštěvované místo, přesto není problém téměř kdekoliv zaparkovat. Chcete-li si vesnici projít po svých, zaparkujte u Puhoi Pub, nebo naproti přes řeku u veřejných WC na veřejném parkovišti. Parkování je všude zdarma. 

Vstupné

Vstupné vás čeká jen do Bohemian Museum. Cena je 3,50 NZD / 55 Kč, děti mají vstup zdarma. Otevírací doba muzea je jen o víkendech a svátcích od 12 do 15 hodin.

Ubytování

Puhoi Backpacker Accommodation

Menší chata se společenskou místností a sdíleným pokojem pro 4 lidi. Relaxovat se dá i na verandě, která je součástí. Chata je vybavená elektřinou, tekoucí vodou, suchým záchodem na zahradě. Samozřejmostí je i kuchyň se základním vybavením.

Ceny od 25 NZD / 388 Kč za noc.

The Puhoi Pub Hotel & Stables

Hotel patří k místní hospodě. Interiér je stylově vybavený, na pokoji je tekoucí voda, rychlovarná konvice, topení. Vnitřek hotelu si můžete prohlédnout pomocí virtuální prohlídky. Ceny jsou dostupné jen po telefonu nebo e-mailem.

Kauriglen Lodge Puhoi

Lodge je vhodná pro pořádání oslav, svateb či firemních akcí. Skupiny se zde mohou ubytovat za snížené ceny. Místo je vzdálené 1,6 km od centra Puhoi a nabízí ubytování ve dvou domech s několika moderně vybavenými apartmány. K dispozici je polopenze i plná penze.

Ceny od 165 NZD / 2500 Kč za noc. Pro backpackery je možné usmlouvat lepší cenu.

Boutique Barn

Romanticky vypadající místo je orientované na společenské akce a svatby. Ovšem ubytovat se zde dá také. Interiér chatek čpí historií. To zajisté potěší milovníky starého a stylového nábytku a vybavení. Uvnitř nechybí nic od vody po elektřinu či vybavenou kuchyň. 

Ceny od 155 NZD / 2350 Kč za noc.

Kde se najíst

Puhoi Valley Cheese Store and Cafe

Toto místo rozhodně nesmíte opomenout. Pochlubit se může bohatou nabídkou oceněných sýrů, různých druhů mléka a ledové kávy. Za ochutnání stojí i skvělé pudinky. Produkty značky Puhoi Valley jsou dostupné i v supermarketech různě po Novém Zélandu.

The Puhoi Pub Hotel & Stables

Dát si tu můžete chlazené plzeňské a k tomu si vybrat něco k snědku z bohatého menu. Posedět se dá jak uvnitř, tak venku na zahrádce.

Puhoi General Store

Malý místní obchůdek, kde koupíte veškeré potraviny, alkohol a můžete se tu zastavit i na kvalitní místní kávu, dát si místní pie, sendvič či top class fish & chips.

Puhoi Cottage Tearoom

Výborné místo k posezení a relaxaci jak uvnitř v elegantně vybaveném interiéru, tak venku na rozlehlé zahradě s pěkným výhledem. K pití si vyberete ze široké nabídky čajů i kávy a k jídlu například místní pie či jiné speciality.

Co si nenechat ujít v okolí

V okolí Puhoi můžete navštívit například Waiwera Thermal Resort and Spa, který je vzdálený jen 10 minut autem a nabízí termální bazény, tobogány – a to vše s výhledem po okolních kopcích Waiwera Valley.

Na pěší výlety mohu doporučit Mahurangi Regional Park a Wenderholm Regional Park.

Kdo nerad chodí, může zkusit projížďku na koni u Ti Tree Horse Treks. Ceny se pohybují od 60 NZD za hodinu.

Puhoi se nachází 43 km od Aucklandu. Zastavte se na pár dnů i tam s naším detailním průvodcem Auckland – velkoměsto s duší maloměsta, plné zeleně, krásných výhledů a přátelské multikulturní společnosti.

Jaké dojmy z Puhoi má Tomáš Čapek

Na první pohled mi Puhoi přišla jako pěkná novozélandská vesnička. Při bližším zkoumání jsem však začal objevovat české stopy, a ačkoliv nejsem typ, který by historií žil, zde jsem rád strávil hodiny v muzeu zkoumáním české historie. S radostí jsem se pak prošel po okolí a objevoval další krásy tohoto místa. Konec dne jsem završil posezením v Puhoi Pub u českého pivečka. 

Oficiální informace

Adresa: Puhoi, Puhoi Rd, 0951

Vzdálenost od měst: Auckland 43 km, Wellsford 35 km.

Oficiální webové stránky jsou PuhoiNZ.

Po Puhoi vás provedl Tomáš Čapek. Po třicítce jsem si říkal, jestli je dobrý nápad vycestovat na rok dva a opustit perspektivní zaměstnání a přátele. Zhodnotil jsem, že „buď teď, nebo nikdy“. Takže jsem ve svých 33 letech odcestoval na pracovní prázdniny na Nový Zéland a užil si skvělých 15 měsíců. Později potom další dva měsíce a překvapivě se budu vracet znovu za účelem natáčení dokumentu. Sledovat mě můžete na Instagramu, Facebooku nebo YouTube.