Jižní Ostrov Nového Zélandu: Kompletní průvodce pro sestavení itineráře vašich snů

CZECHKiwis průvodce Jižním Ostrovem Nového Zélandu vás provede napříč celým “Jižákem”! Jeho cílem je inspirovat vás a pomoci vám naplánovat itinerář vašeho vlastního novozélandského dobrodružství!  

Jižní Ostrov se představuje

Jižní ostrov Nového Zélandu je skutečným rájem pro milovníky přírody. Přestože tvoří 56 procent rozlohy země dlouhého bílého oblaku, žije zde jen 23 procent celkové populace

Zatímco většina novozélandské populace dává přednost životu na civilizovanějším Severním Ostrově, přírodní krásy lákají na Jižní Ostrov davy turistů. Ale nebojte se, ostrov je dostatečně velký na to, aby se jim dalo ztratit!

Deset národních parků Jižního Ostrova vás provede po zlatavých plážích, skrz kopcovité pastviny nebo přes zasněžené vrcholky Alp. Ukáže vám drsné západní pobřeží, pralesy mírného pásu, nespočet vodopádů v zemi fjordů a křídově modrá jezera ledovcového původu.

Jižní ostrov je nabitý aktivitami jak pro baťůžkáře, tak i pro ty nejnáročnější turisty a fanoušky adrenalinových aktivit všeho druhu. 

Plánování cesty

V letním období a zejména v období Vánoc nabývá popularita ostrova na intenzitě. Půjčení auta, ubytování (pokud neplánujete spát v autě), treky i řadu aktivit je potřeba rezervovat dlouho dopředu. 

Tzv. Great Walks, tedy jedny z vybraných nejhezčích turistických tras, jsou v tuto dobu kvůli omezené kapacitě velice rychle naplněny. Rezervace je proto u těch nejnavštěvovanějších tras nutná měsíce předem. 

Největší nepřítel člověka

S rostoucími teplotami v letních měsících přibývá muchniček neboli sandflies. Jejich kousance a nenasytnost dovedou znepříjemnit pobyt i v těch nejhezčích místech Zélandu, je tedy dobré myslet při plánování i na ně a vybavit se velmi účinným repelentem. Další obranou je neustálý pohyb, protože sandflies jsou leniví a pohybují se rychlostí nižší než je průměrná rychlost chůze.

Pozor na počasí

Zejména při cestování na podzim a v zimě nezapomeňte sledovat předpověď počasí pro hrozící sněhové srážky. Některé průsmyky (Arthur Pass, Haast Pass) mohou být pro nesjízdnost uzavřeny.

Předpovědi počasí ale věnujte zvýšenou pozornost celoročně. Nový Zéland je ostrovní země, počasí se tak mění rychleji, než jste zvyklí!

[adrotate group=”7″]

Prozkoumejte Jižní Ostrov

Jižní ostrov jsme rozdělili do 14 úseků, které tvoří uzavřený okruh napříč celým ostrovem. Nechte se inspirovat a sestavte si vlastní plán cesty po “Jižáku”.

 

Průvodce sepsaly Eliška Pivrncová a Jana Ščamburová.

Eliška Pivrncová je outdoorová maminka, která neustále někde cestuje se svým synem, píše blog, fotí a natáčí videa. Na Novém Zélandu žila skoro celý rok a snažila se každou volnou chvilku využít k prozkoumávání a focení tohoto ostrova. Na webu Eliška Pivrncová předává nejen své tipy a rady z různých míst světa, ale skrze své fotografie a příběhy se snaží inspirovat ostatní jít si za svým snem. Eliška je také autorkou fotografií průvodce.

Jana Ščamburová, “rádoby cestovatelka, která se po Zélandu poflakovala necelý rok. Je moc líná na to psát blog, své zážitky ale pravidelně sdílí na Instagramu @withthebagonmyback