Hawke’s Bay – „ovocná mísa“ Nového Zélandu

Region na východním pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu proslulý vynikajícím vínem, ovocnými sady a sluncem zalitým, 360 km dlouhým pobřežím. Vypravit se můžete na pláž, na túru, na cyklovýlet po vinicích, farmářské trhy nebo slavný festival Art Deco a celé to zakončit excelentní delikatesou v jedné z mnoha výborných restaurací.

Původ Hawke’s Bay je opředený maorskou legendou o rybářském háčku vyrobeném z magické čelisti Mauiho babičky, na který tento hrdina poté chytil Severní ostrov. Posvátná čelist ve tvaru háku pak vytvořila Hawke’s Bay.

Hawke’s Bay představuje místa, která musíte navštívit

V regionu rozkládajícím se na 14 111 km2 žije 164 000 obyvatel. Oblast byla pojmenovaná kapitánem Jamesem Cookem po admirálu Edwardu Hawke, který porazil Francouze v bitvě v Quiberon Bay, a jako samostatná provincie byla ustanovená v roce 1858.

Hawke’s Bay je známá a oblíbená oblast hlavně pro své suché a teplé podnebí, které svědčí nejen vínům, ale je ideální na cyklovýlety, surfování, golf a třeba i rybaření.

Uspokojí tak milovníky přírody a klidu i nadšence městského ruchu, dobrého jídla a skvělého vína. Čekají vás nádherné pláže, scenerie a výhledy, dechberoucí východy slunce, koupání v horkých pramenech, pozorování neobvyklého ptactva, kuriozita o délce 85 písmen, čtyřdenní túra kolem jezera a gastronomické zážitky. Oblast Hawke’s je ideální pro cestování s dětmi.

Výlety po Hawke’s Bay se dají rozdělit na bezplatné objevování přírodních krás a placené turistické atrakce. Náš průvodce vám představuje to nejlepší z obou variant. Pokud budete chtít celý region projet opravdu důkladně, vyčleňte si alespoň týden.

O pozici centra regionu spolu soupeří dvě největší města, která leží vedle sebe: menší pobřežní Napier a vnitrozemský Hastings. Obě města poslouží jako skvělé základny pro vícedenní i jednodenní výlety. V obou najdete vše, co potřebujete ke kvalitní dovolené – obchody, ubytování, restaurace, sportovní a kulturní vyžití.

Napier

Místo pro rodinnou odpočinkovou dovolenou i výlet s partou kamarádů. Pláž, moře, promenáda a příjemné kavárničky – přímořské město, jak má být. Po velkém zemětřesení v roce 1931 bylo téměř celé znovu vystavěné, a to ve velmi atraktivním stylu art deco. Dokonce se může pyšnit největší koncentrací tohoto typu architektury na jednom místě na světě. V informačním centru je možné si domluvit komentovanou procházku městem s průvodcem. Každý rok se tu v únoru koná také Art Deco Festival, na který se sjíždějí návštěvníci z širokého okolí.

Art Deco Festival Napier

Nejpohodlněji se do Napier dostanete autem, pokud ale tuto možnost nemáte, využijte linkový autobus InterCity z Aucklandu nebo Wellingtonu. Rychlejším řešením eventuálně je vnitrostátní let např. s Air New Zealand nebo Jetstar.

Prozkoumejte Napier zblízka

Korzováním po Marine Parade jako byste se ocitli v jiném čase a pohled na moře vám učaruje. Protože ale hlavní pláž, která se nachází hned vedle, není kvůli oblázkům a velkým vlnám zrovna ideální ke koupání, doporučujeme na osvěžení malou pláž u Perfume Point.

Procházkou po Marine Parade směrem na jih narazíte na Národní akvárium Nového Zélandu, kde chovají přes 100 mořských, sladkovodních i pozemních druhů z Nového Zélandu i ze světa. Jedním z lákadel je akvárium se žraloky a rejnoky, kterým prochází tunel. Návštěvníci tak mají dokonalý výhled. Nejznámější chovankyní byla chobotnice Inky, které se v roce 2016 podařilo z akvária utéct zpět do oceánu. Zpráva o tomto úprku tehdy oběhla svět.

Informace o vstupném a otevírací době naleznete přímo na webu.

Dále můžete navštívit muzeum, galerii a divadlo v jednomMTG Hawke’s Bay, zahrát si minigolf nebo na půjčeném kole vyrazit na vinnou stezku (mapu tras najdete na webu Hawke’s Bay trails).

Milovníci vína by měli navštívit nejstarší vinařství na Novém Zélandu Mission Estate Winery se 160letou historií. Kromě restaurace nabízejí samozřejmě degustace a prohlídku vinného sklepa, a to zdarma.

Cestovní pojištění od CZECHKiwis.cz

Pokud hledáte práci v zemědělství, volbou může být i práce na vinici. Veškeré potřebné informace najdete v článku Práce na novozélandské vinici.

Kde posedět

Nezapomeňte se stavit na kávu a něco dobrého k zakousnutí u Six Sisters na Marine Parade. Kavárna se nachází v jednom ze šesti art deco domů, kterým se přezdívá Šest sester. Nabídka uspokojí jak vegetariány, tak bezlepkáře. Jestliže se chcete stavit na pivo, zavítejte například do Paddy’s Irish Pub na 60 West Quay, kde mají každý den od 16 do 18 hodin happy hours (šťastné hodinky) a vybraná piva dostanete za 5 NZD.

Ideálním místem pro večeři je Marine Parade. Pobřeží je lemované grily k volnému použití.

Ubytování

Pokud jste šťastným vlastníkem campervanu, tak přímo na pobřeží je v Napier free camp (pro selfcontained a hned vedle i pro nonselfcontained), avšak s omezením míst. Vzhledem k atraktivní poloze je velmi vytížený a ani při včasném příjezdu např. ve dvě odpoledne se vám nemusí poštěstit vychytat volné místo.

Pro náročnější je v Napier i luxusnější kemp s bazénem, restaurací a dětským hřištěm, kde se kromě campervanů a stanů můžete ubytovat v chatkách nebo motelových pokojích. Ceny začínají na 48 NZD. Doporučuji používat mobilní aplikaci CamperMate. Možností ubytování v hotelu je ve městě nepřeberné množství. Určitě probrouzdejte rezervační weby jako Booking, Airbnb apod.

Doprava po Napier

Napier není zas tak rozlehlý a všude se pohodlně dostanete pěšky. Záleží na vašich časových možnostech. Díky rovinatému terénu je ideálním dopravním prostředkem kolo, které si můžete půjčit třeba naproti informačnímu centru (ceny od 20 NZD).

Dopravovat se po městě a přilehlém okolí můžete i městskými autobusy (jedna jízda 3,6 NZD). Všechny autobusy ale přestávají jezdit kolem páté hodiny odpoledne. Víc informací naleznete přímo na stránkách dopravce.

Hastings

Je považovaný za centrum zemědělské produkce, zejména celosvětově známých jablek. Ve městě najdete prvky španělské architektury, ale s kouzlem Napier se těžko srovnává.

Pokud máte pracovní nebo working holiday víza, můžete vyzkoušet práci v jablečném sadu. Jak ji sehnat, kolik si vyděláte a další tipy si přečtěte v článku Práce na jablečném sadu.

Prozkoumejte Hastings zblízka

Za kulturou můžete zajít do Hastings City Art Gallery se vstupem zdarma. Za sportem zase do místního golfového klubu. V létě se každý čtvrtek koná na Heretaunga Street West noční trh (17–20 h), kde se představují lokální produkty, potraviny, místní komunitní skupiny a vystupují tu umělci a muzikanti. V sobotu dopoledne se vyplatí navštívit Hastings City Growers Market na Eastbourne St East (8–12 h).

Protože Hastings neleží u moře a v létě je potřeba se zchladit, můžete za pouhé 4 NZD zajít na veřejné koupaliště ve Frimley Park. K dispozici jsou tři venkovní bazény, sprchy, gril a spousta zelené plochy na opalování.

V přilehlém parku se můžete pokochat růžovou zahradou a volně přístupnými voliérami s papoušky. Pro náročné je tu vodní zábavní centrum Splash Planet se skluzavkami, tobogány a pirátskou pevností. Pronajmout si můžete venkovní gril a jídlo přinést vlastní, nebo si ho koupíte v občerstvení.

Asi 13 km od Hastings leží Farmyard Zoo, kde za 10 NZD strávíte odpoledne mezi farmářskými zvířaty. Otevřeno mají sedm dní v týdnu od 10 do 17 hodin. Nabízí i výlety na koních. Zvláště na jaře se to tu hemží roztomilými mláďaty všeho druhu. Asi 200 m vedle se nachází British Car Museum, které na chvíli zabaví nejedno dítě a nejednoho tatínka. Pyšní se největší sbírkou britských aut na světě. Otevřeno má o víkendech od 9 do 16 hodin, za dospělého zaplatíte 10 NZD.

Kde posedět

Na hlavní nákupní třídě Heretaunga Street najdete většinu obchodů, restaurací, fast foodů a kaváren ve městě. Každý pátek od sedmi večer si můžete v The Cru Bar na rohu Eastbourne a King Street dát pivo za 5 NZD a zdarma využít gril. Není to nic luxusního – spíše místo, kde se scházejí batůžkáři, takže ideální k mezinárodním setkáním.

Tip na levný nákup potravin

Naproti supermarketu Countdown je obchůdek Reduced to Clear, kde se dají velmi levně nakoupit různé trvanlivé potraviny. Sortiment se mění podle toho, čeho je zrovna potřeba se zbavit. Často je to zboží s končící lhůtou trvanlivosti nebo s pomačkaným balením. Určitě se vyplatí navštívit ho, pokud cestujete s omezeným rozpočtem.

Kdo by měl chuť na čerstvé ovoce a zeleninu přímo od místních farmářů, na Havelock Road směrem na Havelock North je plno farmářských obchodů. Určitě si vyberete něco dobrého.

Malý tip: hlavní sezona sběru ovoce je v této oblasti od prosince do dubna. Dokonce tu funguje i PYO systém, tedy pick your own“, kde si můžete sami vybírat/nasbírat ovoce (jako např. jahody, borůvky) za zvýhodněnou cenu. Dívejte se u silnice po cedulích s nápisem PYO.

Ubytování

V Hastings najdete dva placené kempy. Jeden za 25 NZD / noc dál od centra (Ballymena Driveway, 913 Northon Rd., Longlands) a  druhý (Hastings Top 10 Holiday Park) blíže centru s cenami v hlavní sezoně od 46 NZD za noc pro dva. Pro selfcontained auta je zde jeden bezplatný kemp přímo v centru města (Eastbourne St. West). Parkovat v něm můžete zdarma od pěti odpoledne do devíti ráno. O probuzení se vám postarají blízké koleje. Hotelů a motelů i Airbnb je ve městě spousta za ceny od 80 NZD za noc pro dva.

Doprava po Hastings

Pro pohyb po Hastings platí to samé co pro Napier. Všude se dostanete pěšky, pohodlnější a rychlejší však je kolo. Informace o autobusech naleznete přímo na stránkách dopravce.

Havelock North

Toto malebné městečko je jihovýchodním předměstím Hastings. V roce 2017 získalo titul nejhezčího předměstí Nového Zélandu. Budete jím projíždět při cestě na Te Mata Peak. Je obklopené řadou sadů a vinic. Dokonce tu sídlí zahradnický výzkumný ústav. Najdete zde mnoho krásných domů a nově vystavěný park, kde se v létě konají koncerty.

Vydovádět se můžete na špičkovém dětském hřišti. V centru jsou butiky s oblečením a šperky, kavárny, kde ochutnáte místní pivo značky Giant Brewing, v prodejní galerii Birdwoods tři kilometry od centra můžete obdivovat a zakoupit díla místních umělců, malířů a hrnčířů a osladit si život v tradičním obchůdku s cukrovinkami. Pokud se chcete dozvědět něco o výrobě medu a včelaření, navštivte Arataki Honey Visitor Centre. Je otevřené sedm dní v týdnu a vstup je zdarma.

Samozřejmostí jsou vinice a vinařství v okolí (mapu najdete na webu Hawke’s Bay Wine).

Cape Kidnappers

Tento výběžek pojmenoval kapitán James Cook v roce 1769. Leží pouhých 30 km od Napier. Největším tahákem, který vybízí k návštěvě tohoto místa, je bezesporu nejpočetnější a nejpřístupnější kolonie terejů australských na světě, kteří zde v počtu až 6500 jedinců hnízdí od konce listopadu do konce února.

Prozkoumejte Cape Kidnappers zblízka

Existuje jen jedna cesta, ale dvě varianty, jak se na místo dostat. Pěšky, nebo zaplatit výlet na valníku traktoru či v klimatizovaném autě. V případě organizovaného výletu zaplatíte za dospělého 88 NZD, za dítě 44 NZD. Víc informací k organizovaným výletům najdete na stránce atrakce Gannet Safaris.

Pokud plánujete jít pěšky, rozmyslete dopředu své síly, protože cesta tam a zpátky je dlouhá 19 km a zabere vám cca 5 hodin. Trasa není nijak náročná, počítejte ale s chůzí po kamenech a oblázcích. Vede celou dobu po pláži, jen na konci vás pěšina zavede na útes s tereji.

Schůdnost je závislá na přílivu a odlivu, který si určitě musíte dopředu zkontrolovat. Z jedné strany totiž budete mít oceán a z druhé vysoké útesy, mezi tím jen pár metrů pláže. Vyrážet byste neměli dřív než 3 hodiny po přílivu a vracet se nejpozději 1,5 hodiny po odlivu.

Přístup ke kolonii terejů je uzavřený od července do října, samotný trek je ale otevřený celoročně. Pokud chcete pozorovat tereje, měli byste dodržovat několik základních pravidel, jako zdržet se hlasitých zvuků, rychlých pohybů a být za bariérou. Přístup ke kolonii vede přes soukromý pozemek a není zde povolený vstup psů. Veřejné toalety jsou přímo u Cape Kidnappers.

Výlet je půldenní až celodenní záležitost, takže si určitě vezměte svačinu, dostatek vody a opalovací krém, za teplého počasí nezapomeňte ani na plavky. Na konci treku se nachází přístřešek s posezením a záchody. Žádnou restauraci nečekejte.

Trek začíná ve vesnici Clifton, kde se můžete rovnou ubytovat v kempu.

Výhled z Cape Kidnappers
Cesta na Cape Kidnappers

Te Mata Peak

Dalším z pokladů Hawke’s Bay je bezesporu vrchol Te Mata Peak vzdálený jen necelých 30 km od Napier. Jedno z nejoblíbenějších míst pro romantiky, vypínající se do výšky 400 m. Řeknete si, že to nic není, ale 360° výhled po okolí vás přesvědčí, že za návštěvu opravdu stojí. Z jednoho místa vidíte oceán, zelené kopečky, vinice, řeky a obě centra regionu – Hastings i Napier.

Za dobré viditelnosti dohlédnete až na vrchol nejvyšší sopky Severního ostrova Mount Ruapehu. Ideální místo pro uspořádání pikniku s přáteli nebo pozorování západu slunce. Taková zábava snad nikdy neomrzí. Na vrcholek je možné dojet autem, ale byla by škoda přijít o pěknou procházku.

Prozkoumejte Te Mata Peak zblízka

Vybrat si můžete z pěti krátkých pěších okruhů:

    • Piwakawaka Loop – 1,3 km / 40 min
    • Big Redwoods Track – 2,7 km / 1 h
    • Karaka Wander – 4 km / 1 h 15 min
    • Rongokako Trail – 5,5 km / 2 h 15 min
    • Giant Circuit – 5,4 km / 2 h 15 min

Jako výchozí bod můžete zvolit jedno ze tří parkovišť. Vezměte s sebou zásobu vody a ochranu proti slunci a větru. V parku také nenaleznete veřejné toalety. Všechny trasy vedou přes The Giant Redwoods, les s majestátními sekvoji a smrky, které budí obdiv.

Vybrat si můžete i z několika cyklotras, počítejte přitom se značným převýšením. Místo je také vyhledávané paraglidisty a rogalisty.

Občerstvení nabízí Kai at The Peak

Výhled z Te Mata Peak
Výhled z Te Mata Peak

Mangatutu Hot Springs

Místo je vzdálené 80 km od Napieru a poslední úsek je víc než dobrodružný. Čeká vás totiž asi hodina jízdy po štěrkové cestě plné serpentin zahrnující i dva brody. Nedoporučuje se jezdit sem po dešti, leda pokud svému čtyřkolovému miláčkovi opravdu věříte. Ovšem za dobrého počasí to zvládnete i bez 4 x 4. S obytným vozem se sem raději nepouštějte vůbec.

Prozkoumejte Mangatutu Hot Springs zblízka

Pro batůžkáře, ale i místní obyvatele velmi oblíbené místo, zastrčené uprostřed krásných kopců Kaweka Forest parku. Kdo by se nechtěl ohřát v bazénku s termální vodou uprostřed lesů, zdarma a s free campem hned před nosem.

Od parkoviště vede místy dost prudká pěšina, která vás zavede ke dvěma vybetonovaným bazénkům. Můžete si je napouštět a vypouštět dle libosti, takže nemusíte mít obavy z toho, kolik lidí se tam před vámi koupalo. Výhled na okolní kopce je něco úžasného.

Otužilci se pak mohou smočit v dosti studené Mohaka River.

Místo je také výchozím bodem pro jednodenní i vícedenní treky po okolí. Jedním z nich je trek na Te Puia Hut, kde se dá v chatě přenocovat bez nutnosti rezervace. Pokud nejste majitelem Hut passu (vyplatí se u pobytu 6+ měsíců), budete potřebovat předem zakoupený Hut Ticket za 15 NZD na osobu a noc, který vhodíte do boxu v chatce.

V parku platí zákaz rozdělávat oheň, ostatně jako na většině míst Nového Zélandu. Veřejné záchody jsou k dispozici.

Kde se najíst

Svačinu si zabalte s sebou. Široko daleko nic není.

Výhled od Mangatutu Hot Springs

Ocean Beach a Waipatiki Beach

Prozkoumejte Ocean Beach zblízka

Pokud chcete prolenošit den na pláži nebo si zasurfovat, pak je pro vás výbornou volbou právě Ocean Beach vzdálená necelých 40 km od Napier. Pláž představuje ideální místo také pro rodinný výlet. Nejsnadněji se sem dostanete autem. Přístupová cesta vás zavede přibližně doprostřed Ocean Beach, takže odtud nevidíte ani na jeden konec.

Pokud vás už lenošení omrzí, můžete se vydat na procházku, a to buď směrem na jih, nebo na sever. Cesta na jih vede až k pláži Waimarama vzdálené 7,5 km a tam i zpět vám zabere asi 4,5 hodiny. Pozor na časy přílivu.

Vycházka na sever vede k Whakapau Bluff a je dlouhá 8 km (4,5 hodiny tam a zpět). Za Whakapau Bluff se nachází velrybářská stanice Rangaiika a dál Cape Kidnappers. Z této strany se však k němu nedostanete, resp. není to bezpečné.

V letní sezoně zde hlídkuje pobřežní stráž a na parkovišti je kiosek s občerstvením.

Prozkoumejte Waipatiki Beach zblízka

Pokud máte raději menší, uzavřenější pláže se zlatým pískem, vydejte se na Waipatiki Beach, leží půl hodiny jízdy autem severně od Napier. Strmá přístupová cesta klesá do údolí a přivede vás do Waipatiki Scenic Reserve tvořené 64 hektary pobřežního lesa.

Pláž je z obou stran obklopená skálou, takže poskytuje zdání většího soukromí. Najdete tu veřejné záchody, parkoviště a sprchu zdarma.

Místo s nejdelším názvem kopce na světě

Z města Waipukurau jeďte 55 km na jih, odbočte doprava na Wimbledon Rd. a po pěti kilometrech narazíte na kuriozitu regionu, kterou je název 305 m vysokého kopce tvořený 85 písmeny. Kopec leží blízko vesnice Porangahau.

Originální jméno zní: Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu, zkráceně Taumata Hill. V překladu to znamená: „Místo, kde Tamatea, muž s velkými koleny, který přešel, vylezl a přemohl hory, známý jako pojídač země, hrál na flétnu jeho milovanému.“ Žádný homosexuální kontext v tom není, Tamatea hrál pro svého zemřelého bratra.

Od tohoto výletu nečekejte nic velkého. Je to pouze cedule u silnice s krátkým popisem legendy, která se k místu váže. Avšak příležitost pro selfie jako stvořená. Pozor, nejspíš budete mít problém nacpat celý nápis i sebe do jedné fotky.

Kopec s nejdelším názvem na světě

Maraetotara Falls

Velmi populárním místem, kde strávíte horký den, jsou tyto malé vodopády, které vás určitě zchladí. Voda v jezírku pod nimi si drží nízkou teplotu i v parném létě. Odvážnější se mohou zhoupnout na laně zavěšeném nad jezírkem.

Prozkoumejte Maraetotara Falls zblízka

Nachází se 35 km jižně od Napier cestou na Waimarama Beach. Místo je označené pouze malou zelenou cedulkou, tak buďte pozorní. Z malého parkoviště, které je hned u silnice a je zdarma, se k nim dostanete za deset minut pěšky po dřevěných schodech a dále vlevo po pěšině kopírující řeku. Procházku si můžete prodloužit a pokračovat po Maraetotara Historic Walk, která je velmi lehká a zavede vás ke staré vodní elektrárně. Kochat se můžete krásným okolním lesem. Jako na spoustě takových zastrčených míst na Novém Zélandu, ani zde se nenachází žádný kiosek s občerstvením nebo restaurace.

Maraetotara Falls

Sunrise Track

Asi nejoblíbenějším trekem v Hawke’s Bay s noclehem na chatě je tento snadný trek vhodný i pro rodiny s dětmi. Prochází několika typy lesa až na otevřený vrchol, který si trampové oblíbili pro jeho výhled na východ slunce. Naštěstí někoho napadlo postavit chatu, takže nemusíte vyrážet za tmy, abyste se pokochali výhledem.

Z Napieru vyrazte po SH 50 a po 66 km odbočte doprava na Wakarara Rd. Po ní pokračujte dalších 20 km a zahněte doleva na North Block Rd. Projeďte skrz bránu a o 4 km dál jste na parkovišti, kde začíná trek.

Prozkoumejte Sunrise Track zblízka

Pěší túra vám zabere 2–3 hodiny nahoru na chatu. 30 minut chůze od chaty je tzv. Armstrong Saddle, odkud za dobrého počasí můžete dohlédnout až na Mt. Ruapehu.

V chatě se topí dřevem, které by zde mělo být připravené, najdete tu vodu, dvě místnosti na spaní (kapacita 20 lůžek), dva stoly s lavicemi a suchý venkovní záchod. Kuchyňské vybavení ani sprcha zde nejsou.

Noc vyjde dospělého na 15 NZD, které zaplatíte v libovolné kanceláři Department of Conservation, nebo si udělejte rezervaci on-line. Můžete zde využít i tzv. Hut Tickety, tedy lístky, které vás opravňují k přespání v chatách pod správou Department of Conservation. Konkrétně tady budete potřebovat buď 1x Serviced Hut Ticket, nebo 3x Standard Hut Ticket, anebo Backcountry Hut Pass. Více informací o ticketech zde (pouze v AJ). V sezoně jde rezervaci zařídit přes tyto stránky.

Mimo sezonu (květen až říjen) není potřeba místa v chatě rezervovat dopředu, funguje systém „kdo dřív přijde, ten dřív bydlí“. V letní sezoně (září až duben) rezervace není nutností, ale doporučuje se.

Psi nejsou na treku povolení. Záchody jsou k dispozici na parkovišti a v chatě.

Východ slunce pohledem ze Sunrise Hut (foto Michaela Hořejšová, Instagram @Michaelaa.cz)


Sunrise Hut s výhledem na okolní kopce (foto Michaela Hořejšová, Instagram @Michaelaa.cz)

Mahia Peninsula

Poloostrov Mahia leží na výběžku Hawke’s Bay 170 km severně od Napier.

V Mahia Peninsula Scenic Reserve najdete krátký trek, který se však řadí mezi pokročilé a zabere vám přibližně 2,5 hodiny. Tvoří ho 4,5 km dlouhý okruh, který prochází pobřežním lesem a nabízí krásné výhledy do okolí.

Trek není vhodný pro úplně malé děti, místy je strmý a musíte překročit potok, takže zvolte vhodnou obuv. Pozor také na vosy, které tu mají svá hnízda. Na treku najdete místa vhodná na piknik, proto si sbalte něco dobrého na cestu.

Pro vesmírné nadšence určitě bude zajímavé, že na nejjižnějším výběžku tohoto poloostrova se nachází jediný kosmodrom na Novém ZélanduRocket Lab Launch Complex 1. Jedná se o soukromý komplex, který otevřeli v září 2016 a první testovací start proběhl 1. června 2017. Slouží k vynášení satelitů na oběžnou dráhu, do budoucna počítají s až 120 starty ročně. Odkaz na informace ohledně uzavření cest v době startů je tady.

Lake Waikaremoana

V Hawke’s Bay je také jedna z devíti Great Walks. Jezero je 2 hodiny cesty severně z Napier (160 km). Konkrétně tento trek vede kolem jezera Waikaremoana, nabízí krásné výhledy, pláže, vodopád a obří stromy kanuka. Je klasifikovaný jako lehký až mírně pokročilý. V nejvyšším bodě budete ve výšce 1170 m n. m.

Great Walks jsou nejznámější a nejpopulárnější vícedenní treky na Novém Zélandu. Celkem jich tu je devět a jsou velmi dobře udržované. Na všech Great Walks je potřeba rezervovat ubytování v hlavní sezoně hodně dopředu. Na výběr jsou servisované chaty nebo kempovací místa (ve vlastním stanu). Na těch nejoblíbenějších trasách (Milford, Routeburn, Kepler, Abel Tasman) jsou někdy místa rezervovaná již během prvních týdnů po otevření rezervací pro novou sezonu.

Přečtěte si více o cenách a rezervacích na Great Walks.

Prozkoumejte Lake Waikaremoana zblízka

Celková délka treku je 46 km, tvoří ne zcela uzavřený okruh a zabere vám 3–4 dny. Cestou narazíte na pět chat. Přenocování na vybraných chatách je potřeba předem zarezervovat, a to po celý rok. Můžete to zařídit na stránkách DOC, v jejich návštěvnických centrech nebo v nejbližším informačním centru i-SITE. Kempovat je dovolené pouze na vyhrazených místech. Za noc v chatě zaplatí dospělý 32 NZD, za kemp 14. Děti a mládež do 17 let neplatí, místa pro ně ale je stejně potřeba rezervovat. V chatách se spí na palandách s matracemi, je zde možnost vytápění.

Vařič a kuchyňské vybavení vezměte své, stejně tak toaletní papír a světlo. Vlastní jídlo je samozřejmostí. Pozor, kemp se nemusí vždy nacházet přímo u chaty.

Na cestu se můžete vydat buď z jižního Onepoto, nebo severního Hopuruahine. Auto je lepší a bezpečnější nechat u Onepoto (a do Hopuruahine se eventuálně nechejte převézt autobusem, nebo vodním taxi). Veřejné parkování zdarma nejblíž Onepoto je ve Waikaremoana kempu, u návštěvnického centra DOC, v Big Bush Holiday Parku nebo Byre B&B na 4934 Lake Rd.

Vodní taxi i autobusovou přepravu provozuje soukromá společnost. Za jednu cestu vodním taxi (trvá 20 minut) zaplatí jedna osoba 50 NZD.

Při cestě na čtyři dny můžete zvolit například tyto zastávky s přespáním na chatách:

1. den: Onepoto – Panekire Hut (8,8 km, 5 h)

Největší stoupání

 2. den: Panekire Hut – Waiopaoa Hut (7,6 km, 3–4 h)

Sestup dolů k jezeru.

3. den: Waiopaoa Hut – Marauiti Hut (12,1 km, 4,5 h)

Odbočka k vodopádu 30 min

4. den: Marauiti Hut – Hopuruahine (15,7 km, 6,5 h)

Nástupní/výstupní místo vodního taxi.

Pokud se nechcete poslední den stresovat konkrétním časem plavby vodního taxi, můžete nechat auto v Onepoto, přejet do Hopuruahine a jít trek v obráceném směru tak, že poslední den dojdete ke svému autu.

Před cestou si vždy zjistěte předpověď počasí. I v létě vás zde může zastihnout sníh. Na trek nesmějí psi. Veškerý odpad, který cestou vytvoříte, musíte zase odnést. Cestu je také možné absolvovat s průvodcem.

Závěrečný tip

Určitě byste si měli před cestou na Zéland stáhnout do svého telefonu aplikaci CamperMate, která je neocenitelným pomocníkem na cestách po Zélandu a Austrálii. Najdete v ní zajímavá místa, ubytování, kempy, čerpací stanice, obchody, toalety, informační centra a spoustu dalších užitečných informací, vše zobrazené v mapě.

Anežčin tip: Myslím, že málokterý batůžkář si bez ní dokáže představit život u protinožců. Je propojená s Google mapami, takže můžete přímo spustit navigaci. O místech vám hodně napoví i komentáře uživatelů. Je možné používat ji i off-line. Přímo pro off-line mapy doporučuji MAPS.ME nebo naše osvědčené Mapy.cz.

Dojmy z Hawke’s Bay

V Napier a Hastings jsem strávila několik měsíců a jednoznačně mi učaroval Napier. Pokud vás neosloví romantická atmosféra art deco baráčků, uhrane vás výhled na oceán a procházka po Marine Parade. Hastings je sice větší, ale ne tak malebný. Kulturní vyžití je v obou městech skromnější, než na co jsme zvyklí z Česka. Jednoznačně je pro mě Hawke’s Bay srdeční záležitostí. Je to místo, kde jsem se poprvé cítila spokojená a zabydlená jako doma.

Oficiální informace

Napier i-SITE: Marine Parade, Napier

Telefon: +64 6 834 1911

Hastings i-SITE: Roh Russell St a Heretaunga St, Hastings

Telefon: +64 6 873 5526

Oficiální stránky města Napier, Hastings, Hawke’s Bay.

Vzdálenost z Aucklandu do Hastings 430 km (5 hodin cesty), z Wellingtonu do Hastings 300 km (4 hodiny cesty).

Článek pro CZECHKiwis napsala Anežka Zelenková.

V roce 2017 se Anežka rozhodla od základu změnit svůj dosavadní pohodlný život a vyměnit ho za nejistotu working holiday na Novém Zélandu. Chtěla si vyzkoušet žít v jiné zemi, osamostatnit se a zjistit, kterým směrem se vydat dál. V průběhu roku zakusila práci v zemědělství i housekeepingu. Zéland se stal na čas jejím druhým domovem, do kterého se bude vždy ráda vracet, ale na Čechy nedá dopustit. Sledovat ji můžete na jejím blogu Follow Agnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *