Průvodce oblastí Central Otago

Vnitrozemní region Jižního ostrova Nového Zélandu. Oblast proslulého vína Pinot Noir, oblíbených novozélandských cyklotras a místo s největší produkcí peckového ovoce. V létě se to tu hemží batůžkáři, kteří si přivydělávají především na třešňových sadech a klidně vám tu uprostřed léta zasněží.

Central Otago představuje místa, která musíte navštívit

Oblast čítá 18 500 obyvatel na ploše téměř 10 000 km². Podle archeologických pozůstatků zde Maoři lovili a procházeli tudy na západ, nicméně se zde neusadili.

V roce 1861 bylo v regionu objeveno zlato a začala takzvaná zlatá horečka, která do oblasti přilákala mnoho nových lidí. Do roku 1867 bylo vytěženo téměř 57 tun zlata. Pozůstatky této doby, která měla velký vliv na tehdejší ekonomiku, můžete najít dodnes. Pokud byste i vy chtěli zkusit svoje štěstí, příležitost je tu stále, s kilogramy zlata ale raději nepočítejte.

Mezi důležité milníky novodobé historie patří stavba hydroelektrické přehrady v letech 1982 – 1993 na řece Clutha ve vesničce Clyde. Jedná se o největší betonovou spádovou elektrárnu na Novém Zélandu.

Srdcem regionu jsou města Alexandra a Cromwell, obklopené sady a vinicemi, mezi nimi vklíněný osobitý Clyde. Přibližně hodinu jízdy autem odsud najdete art deco městečko Ranfurly, pokud se rozhodnete šlápnout do pedálů a zdolat populární Otago Central Rail Trail, určitě to bude jedna z vašich zastávek. Jste nadšenci curlingu? Nezapomeňte odbočit do Neseby. Druhým směrem od Cromwellu pak najdete Roxburgh, místo, kde byla poprvé pěstována populární Red Apricot.

Cromwell

Cromwell je pomyslným hlavním městem central Otaga a kdybyste snad pochybovali, tak vás v tom utvrdí ovocné sousoší gigantických rozměru, ještě předtím než odbočíte do centra. Ve městě najdete všechno zázemí, které na cestách potřebujete: obchody, informační centrum a historickou část s kavárnami.

Je tu však mnohem víc důvodu, proč se zdržet. Za městem se nachází závodní okruh, kde si můžete otestovat svoje řidičské schopnosti. Pokud závodění není váš šálek kávy, zkuste si vyrýžovat zlato v Goldfields Mining Centre. Ať už budete úspěšní či nikoliv, oslavte to výborným místním vínem. Cromwell je také populární mezi milovníky golfu a vodních sportů.

Cromwell

Historická část Old Cromwell Town

V historické části Cromwellu s budete připadat jako kdybyste se najednou propadli v čase. Nádherně upravené historické domečky a kavárny s výhledem na jezero, kde si místní rodiny užívají vodních radovánek. Podél jezera také najdete pěší stezku jako stvořenou pro sobotní odpoledne. V neděli pak zajděte na místní market s čerstvými lokálními potravinami a výrobky.

Highland Motorsport Park

Na motokárách nebo v závodních autech si můžete zazávodit v Highland Motorsport Park. Ceny se pohybují celkem vysoko, motokáry od 45 NZD za deset minut, auta začínají na ceně 179 NZD. V mezičase si vychutnejte kávu, víno nebo oběd. Areál se nalézá jen pár minut jízdy za městem.

Goldfields Mining centre

Jste lapeni zlatem? Jenom pár minut od závodního okruhu směrem na Queenstown se nachází Goldfields Mining Centre. Otevřeno mají sedm dní v týdnu a pyšní se cenami opředenou restaurací s vinotékou. Využijte možnost prohlídky historického vybavení s průvodcem či bez (oboje 25 NZD dospělí/10 NZD dítě)  a samozřejmě si vychutnejte samotné rýžování zlata.

Pokud byste chtěli vidět pozůstatky zlaté horečky zadarmo a bez davu turistů, zajeďte si do Bendigo Historic Reserve (dvacet kilometrů za městem). Najdete tu mnoho zachovalých budov s poučnými popisky a několik vycházkových tras.

Bendigo

Výlety a turistika v okolí

Okolí města je členité, s řekou, jezerem a tyčícími se kopci. Super výhled najdete hned za odbočkou směrem na Alexandru. Auto nechte na odpočívadle a přejděte na druhou stranu vozovky. Je tu krátký, strmý výšlap, který vás vezme na místo s výhledem na celý Cromwell a přilehlé okolí.

Kousek za městem v Bannockburn si můžete zatrekovat nebo na kole sjet Bannockburn Sluicings Walks. Trasa vede po oblasti, kde probíhala těžba zlata, stále tu jsou pozůstatky tunelu a kamenných stezek. Až budete šlapat do kopce, nezapomeňte se otočit, za vámi se totiž otevře úžasný panoramatický výhled.

CZECHKiwis tip: Pokud chcete procházku spojit s ochutnávkami místního vína, vydejte se na 8km dlouhou stezku mezi vinařstvími. Trasa se jmenuje 4 Barrels walking wine trail a její mapku si můžete vyzvednout například v iSite. 

Clyde

Malá vesnička mezi Alexandrou a Cromwellem. Známá především pro svoji spádovou hydroelektrárnu. Část je historická, jsou tu podniky ideální pro posezení na páteční večer, restaurace s dobrou reputací a pravděpodobně jedno z nejmenších kin, jaké kdy navštívíte. I tady se nachází golfové hřiště.

Přehrada a jezero v Clyde, Nový Zéland

Pokud byste potřebovali při vašem pobytu navštívit nemocnici, tak ta se nachází právě tady, nečekejte však velkou regionální nemocnici, ale malou přízemní budovu se základním vybavením. Další nemocnice je potom v Queenstownu, Ranfurly nebo větší v Dunedinu.

Hlavní důvod, proč sem většina turistů najde cestu, je historická železniční cyklostezka Otago Central Rail Trail, která tady začíná/končí. Ta je rozhodně nejznámější, další jsou třeba Roxburg George Trail nebo Clutha Gold Trail. Hezká projížďka nebo procházka je také mezi Alexandrou a Clyde podél řeky.

Přehrada v Clyde, Nový Zéland

Otago Central Rail Trail

Původně vlaková linka, která spojovala oblast s Dunedinem. Central Otago Railway (1878 – 1990) byla označována jako jedna z nejkrásnějších vlakových projížděk. I dnes se můžete vlakem kousek svést a to z Dunedin do Middlemarch. Dále už musíte nasednout na kolo nebo obout trekové boty.

Trasa byla oficiálně otevřena v roce 2000, celková délka je 152 km. Na cyklotrasu se můžete vydat po celý rok. V létě vás budou čekat dlouhé dny, ale teploty se mohou vyšplhat přes poledne pěkně vysoko. Nejkrásnější scenérie nabízí zejména podzim. Právě podzim je mezi cyklisty velice populárním obdobím pro absolvování trailu.

Trasa byla původně vybudována  pro vlak, nečekejte tedy vysoké kopce nebo stoupání. Zdolání Otago Central Rail Trail na kole trvá většinou 3 – 4 dny. Můžete se vydat i bez kola, chůzí je to přibližně šest dní. Trasa je většinou široká dost na to, abyste se mohli vyhnout s protijedoucím cyklistou nebo cestu sdíleli, není asfaltová, ale má tvrdý podklad.

Krajina Central Otaga je specifická, protože v podzemí se nachází největší kamenná masa celého Zélandu. Díky tomu tu kopce mají typicky ploché vrcholky. Cestou budete projíždět skrz ovocné sady, ohrady s ovečkami a místy, kde se těžilo zlato. Oběd si můžete dát ve starých country restauracích, na které po cestě narazíte.

Pokud jedete na Nový Zéland na dovolenou, pravděpodobně si s sebou nebudete brát svoje kolo, ale budete si ho muset půjčit. Na takovou situaci jsou tu skvěle připraveni a můžete si vybrat z několika půjčoven. Zkontrolují vám itinerář a přivezou zavazadla. Kola je možné půjčit i pro děti. Počítejte s cenou okolo (nejlevnější varianta) 50 NZD za den pro dospělého a 30 NZD pro dítě. Pokud půjčujete na více dní, cena se o pár dolarů sníží. Spolu s kompletně vybaveným kolem dostane i helmu, soupravu na spravení propíchnuté duše, pumpičku a cyclo computer.

Užitečné informace pro přípravu cesty naleznete zde.

Historická část obce a Clyde Historical Museum

Historická část určitě stojí za krátkou procházku. Naleznete tu kamenné domy a kamenný Dunstan hotel, kde se můžete občerstvit nebo ubytovat. Pro milovníky historie je tu místní museum, které vás provede historií průmyslu a stavbou vodní elektrárny. Otevřeno je tu od úterý do neděle, od konce září do dubna.

Clyde cinema

Pravděpodobně nejmenší kino s nejpohodlnějšími sedačkami, které kdy navštívíte. Pokud vás zastihne nepříznivé počasí, je to ideální úkryt. Program naleznete na webu kina.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Alexandra

Mezi místními zkráceně Alex. Malé město, obklopené sady a vinicemi na všechny směry, můžete tu doplnit zásoby nebo se svlažit v řece. Téměř každý místní tu vlastní loď nebo nějaké plavidlo a o víkendu je u řeky vedle Old Alexandra Bridge pěkně plno. Zdejším symbolem jsou hodiny v nadživotní velikosti, které se tyčí nad městem. No a kdo se nebyl podívat k hodinám, jako by v Alexandře nebyl.

Pár kilometrů za městem se také nachází zajímavý hike s výhledem na opuštěné hory a mezi nimi se vlnící řeku Clutha. I tady je pro fanoušky muzeí jedno k navštívení. Zajímavostí je, že si tu v zimě i zabruslíte.

Alexandra Mountain Clock

Určitě jedna z věcí, které si hned všimnete. K hodinám vede tzv. Shaky Bridge, který se opravdu hodně třese. Samotná cesta k hodinám je krátká a strmá, určitě nečekejte dramatický několikahodinový pochod. Hodiny bohužel zblízka až tak pěkně nevypadají, ale výhled je tu nádherný.

Shaky bridge a Alex clock
Shaky bridge a Alex clock

Iceinline

Věřili byste, že si na Zélandu zabruslíte? Největší novozélandský hokejový stadion se nachází právě tady. Otevřen byl v roce 1993 a nejenom, že se tu bruslí a krasobruslí, ale hraje se tu i curling. Sezóna je vzhledem k nedlouhé zimě krátká, přesto slaví novozélandští sportovci úspěchy. Zabruslíte si od května do července. Otevírací dobu a ceník včetně půjčovného bruslí najdete na oficiálním webu.

Flat Top Hill

Zajímavý trek kousek za městem. Vydat se tam můžete i na kole. Výběr je z několika tras, které ale nejsou moc dobře značené. I tak to stojí za to, speciálně pokud vám přeje počasí. Více informací zde.

Flat Top Hill
Flat Top Hill

Roxburgh

Přibližně půl hodiny za Alexandrou se nachází malé městečko Roxburgh s šestisty obyvateli usazené v Teviot Valley.

V minulosti se tu lovil, dnes již vyhynulý, pták Moa. V roce 1850 zde začalo první osídlování a samozřejmě i Roxburgh byl součásti zlaté horečky. Pět kilometrů severně se nachází hydroelektrická elektrárna, kde určitě stojí za to se zastavit, je tu krásný výhled.

Co se týče zemědělství, tak tady dominují třešně, broskve, nektarinky, švestky, hrušky, různé bobule a jablka. Při projížďce městem zastavte v některém ze stánků, kde dostanete to nejčerstvější ovoce nebo prosluslou zmrzlinu z pravého ovoce.

V roce 1866 tu poprvé Joseph Tamblyn zasadil odrůdu Red Apricot, pár sazenic koupil od procházejícího tuláka.

Pro filmové fanoušky je tu nejstarší kino Nového Zélandu a samotné městečko si dokonce zahrálo ve filmu In My Father’s Den z roku 2004.

A zase ta cyklistika

I tady vedou známé cyklistické trasy. Jednou z nich je 34 kilometrů dlouhý Roxburgh George Trail, který spojuje přehrady v Roxburgh a Alexandra. Další je Clutha Gold Trail, který je téměř dvakrát tak dlouhý a končí v městě Lawrence.

Chystáte se do Otaga za sezonní prací v zemědělství? Přečtěte si, co vás čeká při práci na jablečném sadu,  při sběru třešní nebo na vinici. 

Naseby

Malá a tak trochu schovaná vesnička po cestě do více známého Ranfurly. Pokud pojedete od Alexandry, nezapomeňte pár kilometrů před městem odbočit doleva. Naseby má pouhých sto obyvatel a schopnost vás přemístit v čase o více než století zpět. I tady, jako v celém Central Otago, to dříve žilo zlatem.

Nečekejte tu mnoho restaurací ani přehršel lidí, ale spíše klid, ticho a tak trochu tajemnou atmosféru.

Curling

Vše se mění v zimě, Naseby je totiž curlingovou velmocí, nachází se tu jak největší vnitřní curlingovým areál na jižní polokouli, ale také ten vnější (Naseby je totiž položeno v 600 m nad mořem). Samozřejmostí je klasický ledový ovál na hokej a 400 m dlouhá ledová skluzavka. Přijít zahrát si sem můžete celoročně a otevřeno je tu sedm dní v týdnu. Za jednu hru curlingu zaplatíte 35 NZD.

Naseby Forest

Pokud si myslíte, že curling není pro vás, můžete se zabavit v Naseby Forest. S hřištěm, dvěma přehradami a 50 km stezek pro pěší turistiku i cyklistiku se tu rozhodně nudit nebudete. Kromě toho i tady na vás dýchne zlatá horečka svými historickými pozůstatky.

Ranfurly

Charakterizovat Ranfurly dvěma slovy, bylo by Art Deco styl a Otago Rail Trail. Najdete ho mezi Dunedinem a Alexandrou. Toto malé město je výborné jako základna k dalším výletům. Najdete tu vše potřebné od obchodů, půjčoven kol, informačního centra, lékaře po ubytování a restaurace.

Art Deco

Rozkvět Art Deco stylu přišel ve třicátých letech devatenáctého století po několika požárech, speciálně si všimněte budovy Ranfurly Hotel a Fentom Library. Každoročně se tu také v únoru pořádá Art Deco festival, kdy se město zaplaví účastníky v kostýmech.

Kde posedět

Tak jako my máme plzeňské pivo v Plzni, tak v Otagu mají Pinot Noir.

Mezi nejlépe hodnocené vinařství patří:

Ve vesnici Clyde jsme strávili nejvíce času a tak vám můžu osobně doporučit The Bank cafe a Nom Nom. Večer na pivo zajděte do staré pošty, Post Office Cafe and Bar má skvělé posezení venku i vevnitř a je oblíbený mezi místními. Pokud jste ochotni si za dobrou večeři trochu připlatit, vyrazte do Paulina’s nebo Olivers.

V Cromwellu je krásné posezení na kávu v historické části a budete to mít i s výhledem. Pokud máte chuť na pořádnou večeři, zkuste třeba Wild Earth v Cromwellu nebo Ashoka v Alexandře.

Cromwell
Cromwell

Dojmy z Central Otago

Sloganem Central Otago je a World of Difference (Svět odlišnosti nebo také Tak trochu jiný svět) a má to něco do sebe, tato oblast je od zbytku země opravdu odlišná. Jak krajinou tak počasím. Před Vánocemi (v novozélandském létě) si pamatuji den, kdy bylo ráno 0° C a odpoledne 30° C. Uprostřed léta také není výjimkou, že tu zasněží vrcholky hor. Užijí si to tu hlavně cyklisté, ale byla by škoda pokud byste tu jenom přibrzdili na nákup po cestě z Queenstownu do Milford Sound, zastavte se tu a užijte si ten tak trochu jiný svět Central Otaga.

Oficiální informace

Alexandra i-SITE
21 Centennial Avenue, Alexandra
Telefon: +64 3262 7999

Cromwell i-SITE
2d The Mall, Cromwell
Telefon: +64 3262 7999

Ranfurly i-SITE:
3 Charlemont Street, Ranfurly
Telefon: +64 3262 7999

Roxburgh i-SITE:
120 Scotland Street, Roxburgh
Telefon: +64 3262 7999

Oficiální stránky regionu a měst

Průvodce pro CZECHKiwis sepsala Nikola Cejnarová, která Nový Zéland navštívila během pěti let dvakrát, většinu času strávila na Jižním ostrově prací v zemědělství a samozřejmě také cestováním. Momentálně cestuje sólo v sousední Austrálii. Zastihnout ji můžete na instagramu @nikola_cejnarova nebo e-mailu cejnarova.n@gmail.com. Veškeré foto poskytl Michal Krajčovič, k nalezení na Instagramu @michal.krajcovic87.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *