Průvodce oblastí Bay of Plenty: Tauranga, Mount Maunganui, Katikati a Te Puke

Mnoha kilometrové pláže, vodopády, surfování a gastronomické zážitky, to jsou hlavní lákadla oblasti Bay of Plenty v okolí Taurangy. Leží 200 km jihovýchodně od Aucklandu a jedná se o jednu z nejslunečnější oblastí Nového Zélandu.

Svůj název, který v překladu znamená “Zátoka hojnosti”, získala Bay of Plenty od mořeplavce Jamese Cooka, který sem připlul v roce 1769 a všimnul si obrovského množství plodin, kterým se v oblasti mimořádně dařilo. 

Dle sčítání obyvatel z roku 2019 žije v regionu 267 tisíc obyvatel. Z hlediska zemědělské činnosti je oblast dá se říci až světovou velmocí v produkci ovoce kiwi a ne nadarmo se městečku Te Puke, jenž se nachází nedaleko od metropole této oblasti Taurangy, přezdívá “hlavní město kiwi”. V době kiwi sezóny, jenž trvá přibližně od konce března do června, jsou právě kiwi sady v případě vydařené sklizně zlatým dolem pro backpackery, neboť se naskýtá možnost slušného finančního výdělku. 

Tip CZECHKiwis: Přečtěte si článek Manuál pro práci v balírně kiwi: Jak ji získat a co očekávat

Tento průvodce se věnuje okolí Taurangy, Mount Maunganui, Katikati a Te Puke. Okolí Rotorua a Whakatane, které se výrazně liší, se budeme věnovat v samostatném průvodci.

Mount Maunganui
Mount Maunganui

Tauranga

Toto 5. největší město Nového Zélandu a centrum regionu je jedno z nejrychleji rostoucích měst v zemi vůbec. Pakliže počítáme všechna předměstí, žije zde přibližně 137 tisíc obyvatel (dle sčítání lidu v roce 2017). Na své si zde přijdou milovníci gastronomie, barů a kaváren, kterých je ve městě nepřeberné množství. Nachází se zde velmi významný přístav jak z hlediska osobní, tak nákladní přepravy, který je co se týče objemu naloženého a vyloženého zboží vůbec největším v zemi. Pravidelně zde kotví zaoceánské dopravní lodě. 

Na celé město se nabízí krásný pohled z nedaleko položené hory Mount Maunganui, která se tyčí nad stejnojmennou částí Taurangy. Níže je tomuto plážovému ráji věnována samostatná kapitola. 

Prozkoumejte Taurangu zblízka

Samotná Tauranga se nachází kolem pobřeží členitých zátočin Tauranga Harbour. Středem všeho dění je pobřežní třída The Strand s přilehlým pobřežním parkem. Na The Strand najdete v podstatě jen bary a restaurace všeho druhu. Rovněž se zde často pořádají různé slavnosti a především o víkendových večerech toto místo překypuje životem. Jak už tomu je Na Novém Zélandu zvykem, nejedná se však o nikterak bujarý noční život. 

Na The Strand přímo navazuje The Devonport Road. Na té se nachází obchody všeho druhu. Vybrat si zde můžete něco na sebe. Také zde najdeme spousty podniků zejména asijské a turecké kuchyně. Centrum Taurangy dále pokračuje od těchto dvou ulic směrem do vnitrozemí až k hlavnímu tahu Cameron Road. Pro milovníky zejména moderního umění leží o ulici vedle od The Strand Tauranga art gallery. Vstup do galerie je zcela zdarma. 

Plánujete cestu na Zéland? Není letenka jako letenka! S letenkou od CZECHKiwis si kupujete také kamaráda na telefonu pro případ nouze. Provozujeme totiž českou i novozélandskou linku, kde nás můžete kontaktovat, pokud věci nefungují tak, jak mají. Neustále také jednáme s aerolinkami o speciálních cenách či výhodách pro naše cestovatele. Pro nabídku na míru nám pošlete nezávaznou poptávku letenky.

Pro příjemnou procházku, projížďku na kole či výběh se za centrem města nachází Waikareao Estuary walkway. Příjemná stezka přírodou s naučnými cedulemi o lokální fauně a flóře, kterou odděluje od centra jedna z menších zátok Tauranga Harbour. 

Zejména pro sportovní vyžití dětí i dospělých je zde Memorial Park, kde najdete například letní plavecký bazén, minigolf, rampu pro skateboarding, tělocvičnu, spoustu venkovních atrakcí pro děti a nebo také třeba veřejný gril. 

Pokud si chcete zaplavat nejen v létě, zajít si do sauny, páry či vířivky, je tu Baywave, menší aquapark ležící kousek od Mount Maunganui několik kilometrů od centra Taurangy. Vedle aquaparku se nachází rovněž slušně vybavený skatepark. 

Chcete-li si den zpestřit filmem, přímo pod Devonport Road se nachází kino. Jste-li příznivci vzdělání a mentálního růstu, pak v centru Taurangy přímo u informačního centra se nachází poměrně bohatě vybavená knihovna. Pro nakupování nejen surovin to z Taurangy máte kousek do Bayfair Shopping Center, kde naleznete širokou škálu obchodů a služeb. 

Snem nejednoho cestovatele je vidět velryby a nebo si rovnou zaplavat s delfíny. A tento sen si můžete splnit i v Tauranze. Plavby s Bay Explorer vám nabízí půldenní a nebo celodenní zážitek, v rámci kterého si kromě výše zmíněného můžete dopřát třeba plavbu na paddle boardu, kajaku, užít si šnorchlování a přímo na palubě si vychutnat maso v rámci barbecue s vychlazeným pivem a nebo dobrým lokálním vínem. Kromě velryb a delfínů můžete během plavby, která je doprovázena komentáři v podání zkušené crew, spatřit i jiné mořské tvory jako jsou třeba tuleni a tučňáci. 

Kam na jídlo, kafe či drink

Začněme tím jídlem. Pakliže jste milovníci gastronomie, pak jste v Tauranze správně. Na své si přijdou fanoušci kuchyně všeho druhu. 

 • Pokud máte rádi americkou klasiku, je zde vyhlášený Rye bar & grill
 • V případě preferencí asijské kuchyně stojí za to představit restauraci Macau, ležící přímo na The Strand, jenž je dle oficiálních ocenění k roku 2017 nejlepší regionální restaurací a nachází se rovněž na seznamu 100 nejlepších restaurací Nového Zélandu. 
 • Indická kuchyně má své zastoupení například v Talk of India
 • Pro případ že máte rádi plody moře, stojí za to navštívit restauraci Harbourside
 • Samozřejmě zde nechybí ani tradiční novozélandská kuchyně a to v podobě Cobb&Co
 • Na výše zmiňované Devonport Road najdete hned několik podniků, kde si můžete vybrat ze selekcí prvotřídního sushi

Osobní tip CZECHKiwis: Pokud jste v Tauranze, neměli byste vynechat návštěvu Bobby’s Fresh Fish Marketu u pobřeží naproti The Strand. Vyberte si čerstvou rybu dle vlastního výběru a nechte si ji připravit jako tradiční fish´n chips. Smaží se na hovězím sádle!

Pokud vás v Tauranze zastihne nepříznivé počasí nebo vás trápí rýmička, nejlepší lék najdete v Ramen Chidori na Devonport Road. Tradiční japonský vývar bublá na plotně celý jeden den, než se ocitne na vašem talíři.

Možností, kam se jít najíst je v Tauranze opravdu téměř neomezené množství. Pozadu nejsou ani kavárny a bary. 

 • V případě, že máte zájem posedět nad dobrým kafem a zákuskem, pak je nasnadě navštívit Devonport Road a velmi populární Med Cafe, které je rovněž dobrou volbou pro vegany a vegetariány
 • Nedaleko Devonport Road, konkrétně na First Avenue, se nachází Grindz Cafe, místo s osobitou atmosférou, pohodovým posezením uvnitř, výbornými zákusky a selekcí nejrůznějších zdravých pokrmů. 
 • Své místo mezi kavárnami v Tauranze má po právu i The Dry Dock Cafe na Wharf Street, a to hlavně díky vynikajícímu jídlu

Osobní tip CZECHKiwis: Milovníci kávy by neměli při návštěvě Taurangy vynechat velmi důkladně schovanou pražírnu Excelso Coffee. Pražírna nabízí venkovní i vnitřní posezení.

Jednoznačně nejlépe připravený flat white v celém městě najdete v dalším dobře ukrytém místě, kam turista běžně nezavítá: v kavárně Thy Neighbour. Jedná se spíše o místo pro kávu s sebou, prostředí kavárny není nijak oslnivé, ale nepřehlédněte fotografii baristky s Richiem McCawem, bývalým kapitánem novozélandského týmu All Blacks.

Pokud máte kromě kávy chuť na něco dobrého, potom je jasnou volbou Love Rosie Bakery.

Přejděme k barům a ke kapitole nočního života, jehož dějištěm není nic jiného než právě The Strand. 

 • Velmi populárním barem nejen mezi místními je The Crown & Badger, kde si můžete vychutnat výborného Guinnesse. 
 • Máte-li rádi posezení nad drinkem s hudbou, pak vřele doporučuji bar Cornerstone, kde hraje živá muzika téměř každý den a otevírací doba se zpravidla protahuje do nočních hodin nehledě na to, zda-li je víkend nebo všední den. V obou zmíněných podnicích si kromě dobrého piva můžete vybrat i z pestré nabídky pokrmů. 
 • Podobně je tomu i v podniku jménem Phoneix, který nabízí širokou škálu piv na čepu a mimo jiné často vysílá sportovní přenosy všeho druhu. 
 • Chcete-li si trochu vyhodit z kopýtka, velmi populární lokální klasickou diskotékou je Bahama Hut, kam si každý víkend můžete jít zatancovat v rytmu populární elektronické hudby. 
 • Dalším hudebním podnikem ve městě je La Mexica, která je vyhlášená pro pořádání party v rytmu taktéž velmi populární latino hudby.

V Tauranze najdete také vinařství a ciderii:

 • Přibližně 10 minut jízdy autem z centra se nachází Mills Reef Winery. Vinařství vyrábí své víno převážně z hroznů z vinic ze sousedního regionu Hawke´s Bay.  Degustace vína s odborným výkladem je velmi příjemným zpestřením návštěvy Taurangy. Součástí vinařství je i restaurace, kam můžete zajít na luxusní, i když rozhodně ne levný, oběd. 
 • Příjemné venkovní posezení s překrásným výhledem a neformální atmosférou a širokou nabídkou ciderů nabízí The Cider Factorie. 

Doprava

Máte-li v plánu pohybovat se pouze v centru a okolí, pak rozhodně nepotřebujete více než kolo. 

Pokud nemáte k dispozici vlastní dopravní prostředek a chcete se dopravit po okolí, pak doporučuji využít autobusové linky, které vás za pár dolarů dopraví například do Mount Maunganui. V nočních a večerních hodinách zejména o víkendu je to s autobusy horší, nicméně pro tyto případy funguje Uber a několik taxi-společností, na něž dostanete číslo v každé restauraci, například Tauranga taxis

Na dálková spojení například do Aucklandu, Wellingtonu, Taupa, Rotorua apod jsou tu autobusy společnosti InterCity. Tyto spoje si můžete rezervovat online, a nebo v lokálním informačním centru

Zéland si nejlépe užijete, když budete cestovat vlastním tempem. S půjčením auta na Novém Zélandu vám pomůžeme. Ať už se jedná o osobní vůz, campervan nebo motorhome, spolupracujeme s řadou spolehlivých a osvědčených půjčoven. Navíc vám ke každému půjčenému vozu pošleme zdarma NZ SIM kartu.

Mount Maunganui

Plážový ráj a surfařské městečko v hawajském stylu. I tak se dá charakterizovat místo, jenž je zcela ideální rekreační destinací a neodmyslitelnou součástí regionu. Nachází se na poloostrově, který je z jedné strany omýván širým oceánem, zatímco ze strany druhé jej obklopují vody Tauranga Harbouru. Až do roku 1988, kdy byl dokončen Tauranga Harbour Bridge se jednalo o samostatnou správní jednotku. Most městečko propojil s Taurangou a právě od tohoto roku se stalo její součástí. 

Tauranga Harbour

Přesto si však určitě zaslouží svoji kapitolu, neboť se zde nachází mnoho zajímavého. Panoramatu dominuje majestátní stejnojmenná hora, která je díky plochému charakteru krajiny této části Bay of Plenty vidět opravdu zdaleka. Samotný výhled z hory do všech stran je jeden z nejhezčích v regionu vůbec. 

Místní říkají Mount Maunganui zkráceně jen Mount a výšlap na vrchol hory je pro mnohé klasickým začátkem dne. 

Prozkoumejte Mount Maunganui zblízka

Proč byste měli navštívit právě toto místo? Prvním důvodem jsou nádherné pláže a pobřeží, které je prázdninovým rájem milovníků moře a surfařů. Konkrétně se jedná o vyhlášenou Mount Maunganui hlavní pláž, jenž se nachází na kraji samotného centra. Z jedné strany ji ohraničuje zmiňovaná majestátní hora a z druhé strany plynule navazuje na “nekonečnou” Papamoa Beach. Z hlavní pláže se můžete podívat také na poloostrůvek jménem Moturiki (označovaný také jako Leisure Island). 

Hned u této pláže leží na bary, kavárny a cukrárny bohatá Marine Parade pro případ, že byste si chtěli odskočit na kafe či zmrzlinu. 

Z druhé strany hory pak najdete pláž jménem Pilot Bay Beach. Ta narozdíl od dvou výše zmiňovaných leží uvnitř zátoky Tauranga Harbour, tudíž je vhodným útočištěm pro ty, kteří se chtějí vyhnout divokým vlnám. Ať už se nacházíte kdekoliv u pobřeží, při troše štěstí můžete zahlédnout tuleně.  

Z geologického hlediska je Mount Maunganui velmi zajímavý jev. Tato 232 m vysoká dominanta střežící jižní vstup do zátoky Tauranga Harbour tyčící se z nížinného rázu krajiny, je jako blesk z čistého nebe. I možná to je jeden z důvodů, proč má své významné místo v maorské mytologii

Existují dvě možnosti, jak si užít její krásy. Tou první, méně náročnou variantou, je úchvatná stezka po pobřeží vedoucí kolem hory těsně nad skalnatými břehy, do kterých naráží věčně rozbouřené vody oceánu. Tou druhou je pak výstup přímo na vrchol, který umožňuje několik cest, které vedou ze všech stran po úbočí. Už tyto samotné cesty skýtají spoustu nádherných výhledů do okolní krajiny a na oceán. 

Mount Maunganui: Výhled z vrcholu hory
Mount Maunganui: Výhled z vrcholu hory

Ten nejhezčí na vás však čeká až na samotném vrcholu. Odtud máte možnost vidět členité pobřeží směrem na sever přes ostrov Matakana, rovněž nekonečné pláže jihovýchodního pobřeží a nebo celou Taurangu. Pro výstup na vrchol rozhodně není třeba buhvíjakých příprav, jedná se spíše o hezkou vycházku a nahoru se to dá zvládnout i za 30-45 minut. Místy je však cesta strmější, zvolte vhodnou obuv. 

Pro nejlepší zážitek zvolte pro jednotlivé cesty nahoru a následně dolů treky na odlišných stranách hory. Cesta po úbočí nad oceánem začíná právě na Mount Maunganui main beach, ta po úbočí nad zátokou prozměnu na Pilot Bay Beach. Více informací k cestám na vrchol naleznete zde

Hned pod horou vedle konečné autobusové zastávky pro lokální linky se nacházejí tzv. hot pools, kde si můžete dopřát relax a regenaraci v teplé slané vodě, či masáže. V případě zájmu můžete nahlédnout na oficiální stránky této atrakce. Dalším důvodem proč navštívit Mount Maunganui je nepřeberné množství podniků, restaurací, barů, fast foodů a kaváren.

Kam na jídlo či drink

Mount Maunganui se pyšní nejen horou, nádherným pobřežím, ale dá se říci, že zrovna jako centrum Taurangy je i toto malebné předměstí gastronomickým rájem

 • Vyhlášenou mexickou restaurací, která se kromě v Mount Maunganui nachází i v samotné Tauranze, je The Barrio Brothers. Kromě pestré selekce mexických pokrmů si tento podnik zakládá i na výběru drinků tradičních pro tuto zemi. A netřeba připomínat, co pijí v Mexiku tak rádi.
 • Velice blíbeným a návštěvníky dobře hodnoceným místem je indická, rodinná restaurace Smart India
 • Dalším podnikem, který byste v Mount Maunganui rozhodně neměli vynechat, je Mount brew, aneb místo, které se pyšní vlastním vařeným pivem z Mount Brewing Co. Pivo či dobré víno si na místě můžete dopřát za neuvěřitelných 5 NZD! Takže toto místo je rozhodně ideální volbou třeba pro backpackery.  Happy hour je od 4 do 7 večer.
 • Připravit ryby a jiné speciality moře dokáží skvěle, jak už název napovídá ve Fish Face

Osobní tip CZECHKiwis: Když máte v Mountu žízeň a hlad, je dobré i na dovolené vědět, jaký je den v týdnu.

 • Ideálním podnikem pro návštěvu v pondělí večer je The Rising Tide. Jedná se o bar přímo v pivovaru Mount Brewing Company a na čepu mají 39 druhů piva, ciderů a dalších nápojů. K jídlu zde tým z Johney’s Dumpling House připravuje výborné čínské knedlíčky. Porce knedlíčků a místní pivo stojí 11 dolarů! Není divu, že se zde v pondělí často schází česká komunita.
 • Máte hlad a žízeň v úterý? Vyražte do Astrolabe. Večer totiž nabízí kombo burger, hranolky a pivo za 10 dolarů. K posezení slouží kromě vnitřních prostor i venkovní zahrada. Vysokou gastronomii zde ale nečekejte.

Kavárny 

 • Velice dobrou kávu, výtečné zákusky, příjemnou atmosféru a v neposlední řadě vynikající, zdravé jídlo s alternativami pro vegany i vegetariány nabízí Eighty Eight Cafe
 • Kafe s sebou do ruky, třeba před výstupem na Mount Maunganui, si můžete zakoupit v Cafe Luca. A pokud máte chuť na něco sladkého, připravují i chutné dezerty.

Osobní tip CZECHKiwis: Nejlepší dezert v celém Mountu připravují v pražírně kávy Fusion. Dejte si ledový nápoj slaný karamel (salted caramel) s dávkou espressa (espresso shot) a čokoládovým toppingem (chocolate sauce).

Doprava

Do Taurangy vás dopraví lokální autobusové linky. I zde staví dálkové autobusy společnosti  InterCity. Samotné městečko je jako dělané pro dopravu na kole. Ty zapůjčují svým hostům také některé hostely zdarmo, anebo např. Indi Bikes. Pokud hodláte v Mount Maunganui pobývat delší dobu, kupte si kolo z druhé ruky třeba na Trade me. 

Te Puke

Toto malé městečko čítající přibližně 8 000 obyvatel leží necelých 30 km jihovýchodně od Taurangy. Hned na okraji při vjezdu vás u cesty uvítá symbolický model obřího kiwi, na který se dá rovněž vnitřkem vystoupit a jehož vrchol nabízí hezký pohled do okolí.cToto kiwi zde rozhodně není náhodou, neboť jak již bylo zmiňováno v úvodu průvodce, Te Puke se honosí titulem „hlavního města světa kiwi”

Cestovní pojištění na working holiday? Žádný problém, seznamte se s nejpopulárnějšími a osvědčenými variantami. Přečtěte si také článek Dlouhodobé cestovní pojištění: Vyvarujte se chyb, na které doplatili jiní.

Sadů, kde se toto ovoce pěstuje, je v okolí města opravdu velké množství, proto je tato oblast rájem sezonních prací. Sezóna sklizně obvykle vrcholí v dubnu a květnu, na kiwi sadech je však co dělat nejen v těchto měsících. Kromě kiwi, které je kromě lokální spotřeby exportováno do celého světa, se v okolí Te Puke sklízí i avokáda, citrusy, citrony a pomeranče. 

Ve městě panuje příjemná, poklidná atmosféra. Nachází se zde parky, golfový green a na pláž to máte jen několik kilometrů. 

Jsou vaším cílem sezonní práce? Kdy a kde se co sklízí si přečtěte v Kalendář sezonních prací na Novém Zélandu

Prozkoumejte Te Puke zblízka

Centrem veškerého dění je Jellicoe Street, na které se nachází spousta obchodů, restaurací, kaváren a barů. Tato ulice je také hlavním tahem při průjezdu městem po Te Puke Highway dále na jihovýchod, nebo v opačném směru. Není zdaleka jedinou zajímavostí Te Puke. 

Jen 10 minut jízdy od Te Puke v Paengaroře se nachází Comvita, místo produkce velmi populárního medu Manuka, který je velmi uznávaný pro své léčivé účinky. V místě si můžete med přímo zakoupit, a nebo absolvovat prohlídku s průvodcem, kde se dozvíte informace o výrobním procesu medu a jiných přírodních surovin, které Comvita produkuje. 

Při návštěvě této kiwi metropole se v každém případě vyplatí využít možnost nenáročných vycházkových tras, jenž vedou přímo z města a nebo se nachází v blízkém okolí. Přímo z města si můžete vyšlápnout na přilehlý kopec, dle kterého dostalo město název, neboť v maorštině znamená slovo Te Puke” právě kopec. 

Dalšími vzdálenějšími možnosnostmi, kam stojí za to si dojet, jsou Otanewainuku Walking Tracks. Jedna z těchto cest vás dovede například ke Whataroa Falls. V neposlední řadě i  Papamoa Hills zahrnující Otawa Scenic Reserve. Tato místa, ač nejsou nikterak majestátní, vás nadchnou působivou, klidnou atmosférou a krásnými, panoramatickými výhledy na pobřeží Bay of Plenty

Další zajímavou atrakcí města a jeho okolí je možnost vidět kiwi sady a pobřeží nedaleko města z ptačí perspektivy v helikoptéře. Více informací najdou případní zájemci zde. V Te Puke nechybí ani veřejná knihovna.

Kam na jídlo či drink

 • Zejména na již zmiňované Jellicoe Street je široké spektrum možností, kde uspokojit své chuťové buňky. Zákazníky velice dobře hodnocené místo, kam si zajít na kafe a nebo na lehké, čerstvé jídlo je The Daily. Lidé oceňují zejména příjemnou, domáckou atmosférou a výtečnou kuchyni evropského konceptu
 • Ani v Te Puke nechybí tradiční indická kuchyně a to v podobě Smart India nacházející se netradičně na klidné Palmer Street. Tento podnik vyniká jídlem na té nejlepší úrovni a pestrým menu
 • Zajímavé a nápadité pokrmy mají v místním rodinném podniku Te Puke Diner.
 • Pestrou selekcí piv na čepu a ciderů se pyšní lokál jménem Anann. Toto místo nezaostává ani po gastronomické stránce. Kromě klasických hospodských snacků zde umí i velmi dobrou pizzu. 
 • Dalším místem kam zajít na pivo je tradiční irský podnik Molly OConnor, jenž je součástí ubytovacího komplexu jménem Te Puke hotel. Co očekávat od irskéhého podniku asi netřeba zdůrazňovat. Výborné snacky, Guinness a nějaká ta živá muzika o víkendových nocích.

Katikati

Toto malé avšak zajímavé městečko umění se nachází přibližně 40 km severozápadně od Taurangy na břehu zálivu táhnoucího se právě od Taurangy. Proč právě městečko umění? Katikati je proslulé svými nástěnnými malbami na budovách uvnitř města, které začaly vznikat díky místní komunitě umělců okolo roku 1990. I to je jeden z důvodů, proč bylo toto místo organizací Keep New Zealand Beautiful” v roce 2005 vyhlášeno nejhezčím městečkem pod 8 000 obyvatel v zemi. Umění a nástěnné malby však nejsou jediným důvodem, proč při návštěvě regionu Katikati neminout.

Prozkoumejte Katikati zblízka

Chov dobytka, pěstování avokáda, citrusů, oliv a nebo pro tento region tradičního kiwi, to vše jsou důvody, proč se této oblasti daří po ekonomické stránce velmi dobře a město je tedy považováno za velmi dobré místo pro život. Pokud se řadíte do komunity pracujících backpackerů, určitě se zde tedy pro vás může najít sezónní práce. Turista, který chce nasát atmosféru místa a jeho okolí, jistě ocení možnost dobře značených a upravených Town & country walks po malebném pobřeží a nebo v buši na druhé straně města. 

Přestože to není přímo typickou atrakcí pro Katikati, čas od času (a to zejména s přicházejícím létem) je v zálivu možné pozorovat delfíny a velryby. Tato možnost se však naskytne velmi ojediněle a pokud opravdu toužíte tyto mořské giganty spatřit, plavby které vám to umožní, vyplouvají z Taurangy. 

Pro milovníky fauny a flóry může být skvělým relaxem procházka skrze Katikati Bird Gardens, kterou si můžete dopřát za mírný poplatek. V Katikati si dále můžete zahrát třeba golf a nebo si za 10 NZD dopřát prohlídku zmiňovaných nástěnných maleb. Tyto prohlídky zprostředkovává místní informační centrum za cenu 10 NZD od října do března. 

V neposlední řadě jistě stojí za to navštívit Sapphire Springs Holiday Park. Zde si můžete dopřát koupel v teplých bazénech naplněných vodou z místních vřídel, přírodní spa, k dispozici jsou veřejné grily pro barbecue, v areálu se rovněž nabízí procházky buší, děti se mohou vyblbnout na dětském hřišti a pro milovníky sportu je k dispozici volejbalové hřiště. Areál rovněž nabízí širokou škálu možností ubytování. Ať už ve formě kempu, motelu, bungalovů a nebo klasického lodge pro backpackery. 

Dalším zajímavým areálem v Katikati je Katikati Naturist Park aneb na šesti hektarech rozkládající holiday park skýtající spousty rekreačních aktivit a ubytování zároveň. Můžete si zde zaplavat v bazénu, zrelaxovat se ve spa či sauně, zahrát si minigolf, stolní tenis, frisbee golf, kulečník, petang, šipky, uspořádat barbecue a mnoho dalšího. Parkem rovněž protéká řeka, kde si ve stínu stromů můžete dopřát odpočinek ať už oblečení, nebo i nazí, neboť jak už název napovídá, toto místo je útočištěm tzv. naturistů, neboli nudistů. V letních měsících je k dispozici i kavárna. 

Krásy přírody

Papamoa Hills

Jedním z přírodních symbolů Bay of Plenty jsou Papamoa Hills. Jako jinde v regionu, ani zde neočekávejte žádné prudké výšlapy, neboť nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 224 m. Předností těchto kopců je jejich atmosféra okouzlujících zelených luk pokrývajících zaoblené kopce, doplněné o příležitostné stromové porosty. Máte-li zájem například o pohodovou odpolední procházku během slunečných dnů, a nebo si chcete jít zaběhat, pak právě tato lokalita je pro tyto činnosti jako stvořená. 

A jak se sem dostanete? Ze State Highway 2, neboli Te Puke Highway sjedete na Poplar Lane, na konci je parkoviště, u kterého najdete mapu s plánkem jednotlivých treků. Ten nejpopulárnější vede přímo z parkoviště na nejvyšší bod. Podrobnější informace najdete na stránkách Bay of Plenty Regional Council, který Papamoa Hills Regional Park spravuje. 

The Onekawa Te Mawhai Regional Park

Menším než jsou Papamoa Hills, avšak neméně krásným parkem, je tento s komplikovaným, dlouhým maorským názvem. Tato část země je známá pro svou archeologickou hodnotu a hezký výhled na Ohiwa Harbour. Zaparkovat můžete na parkovišti kousek od Bryans beach, která se nachází na samém konci Bryan Road. 

Následně si dopřejte okružní procházky skrze buš a zeleň, pokračující podél Ohiwa Harbour až následně do její poslední části právě nad Bryans beach. I zde najdete hned na parkovišti mapu tohoto přibližně 7 km dlouhého, nenáročného treku na necelé 2 hodiny a po cestě na vás čeká spousta naučných cedulí. 

Také si například můžete zajít na místo, kde je za tmy možné spatřit glowworms, tedy populární světélkující červy. I na toto místo vás navedou ukazatele. Ubytovat se můžete nedaleko v Ohiwa Holiday Parku

Vodopády

McLaren Falls

Komplex vodopádů se nachází přibližně 15 minut jízdy autem od Taurangy. Pokud chcete vidět pouze tyto vodopády, stačí zastavit přímo u mostu nad nimi a sejít po kamenech až k vodě. Samotné říční koryto s vodopády je nádherné, opticky však trochu kazí dojem právě most s přilehlou nevzhlednou budovou vodní elektrárny. 

Pokud to roční období umožňuje, řeka či hluboké jezírko přímo pod vodopády mohou být ideální i ke koupání. Když už jste zde, rozhodně pokračujte po silnici přes most o pár stovek metrů dále a navštívte úchvatný McLaren Falls Park rozprostírající se na 190 hektarech kolem stejnojmenného, velice členitého jezera. 

V jeho krajinném rázu si sice moc nepřipadáte jako na Novém Zélandu, tento fakt ale nikterak neubírá na jeho malebnosti a zejména na podzim, kdy vegetace hraje všemi barvami je toto místo jako stvořené pro odpolední piknik, barbecue či pouhou procházku. V areálu se však dají provozovat i dobrodružnější aktivity jako například rybaření, jízda na kajaku po jezeře, či na raftu v povodí řeky Wairoa. V parku je možné za poplatek i přespat. I zde můžete v noci pozorovat svítící červy (glowworms). Pokud máte zájem dozvědět se o těchto aktivitách a parku více, pak zde na webových stránkách města Taurangy. Hodit se může i mapa areálu.

Omanawa Falls

Přístup k vodopádům je aktuálně zakázaný. Město Tauranga plánuje v budoucnu investovat do opravy trasy a znovu toto místo zpřístupnit veřejnosti. 

Omanawa Falls
Omanawa Falls

Kaiate Falls (Te Rerekawau) 

Hezkou a nenáročnou procházku nabízejí vodopády Kaiate známé rovněž pod názvem Te Rerekawau, jenž se nachází ani ne půl hodiny jízdy autem od Taurangy. Jedná se taktéž o komplex několika nad sebou položených vodopádů

Kaiate Falls
Kaiate Falls

Cesta začíná na parkovišti položeném nad vodopády, které rovněž disponuje přilehlými stoly a lavičkami pro případnou možnost občerstvení. Následný sestup serpentinami po stráni vyústí pod prvním a hned největším celkem tří pod sebou položených vodopádů. Nabídne tak nádherný pohled. Poté pokračujete buší pořád dolů až k nejníže položenému 15 metrovému vodopádu typu horsetail”, což ve volném překladu znamená vodopád ve tvaru koňského ocasu, pod kterým naleznete malebné jezírko. Následně se cesta stáčí ke stoupání zpět na parkoviště. 

Můžete se však zastavit hned na několika místech a dopřát si výhledu pod sebe. Existuje hned několik variant, kudy jít nahoru. Celý trek je poměrně dobře značený a při volném vycházkovém tempu trvá něco kolem jedné hodiny. Pokud máte více času, můžete si rovněž dopřát relaxu na všudypřítomných skalách a kamenech, a nebo se ve vodě třeba i osvěžit, na což je ideální zejména hluboké jezírko pod nejníže položeným vodopádem. Okolní cedule to z důvodu zhoršené kvality vody sice nedoporučují, ale místní se zde rádi  a pravidelně koupají. 

Whataroa Falls

Tyto vodopády nabízející rovněž možnost koupání se nachází na půli cesty mezi Taurangou a Rotoruou. I v tomto případě vede cesta k vodopádům buší a potrvá vám přibližně hodinku, než dojdete k cíli. Zpět se posléze jde stejnou cestou. Vodopádů je více, lehce a oficálně přístupný je však jen ten nejvýše položený. 

Pod ním se nachází hezké jezírko, u kterého si můžete dopřát odpočinek a nebo si v něm i zaplavat. Dostat se však dá při vynaložení trochu většího úsilí i k těm ostatním. I toto malebné místo v lesích stojí za návštěvu. 

Pláže

Samotnou kapitolou tohoto regionu jsou zajisté nádherné, nekonečné a většinou liduprázdné pláže

Papamoa Beach

Pláž začínající přímo v Mount Maunganui pokračující dále po pobřeží celých 16 km, končící před Maketu deltou řeky Kaituna. Tento pobřežní skvost slouží k relaxaci lidem žijícím nejen při pobřeží a je rovněž velmi oblíbená mezi surfaři. Vykoupat se na ní můžete v podstatě kdekoliv, nicméně nejpopulárnější místo se nachází v oblasti Papamoa Surf Lifesaving Club v srdci Papmoi. Za zády zde máte parkoviště, kemp a vyhlášenou Blue Bar & Eatery nabízející výborné snídaňové, obědové i večerní a k tomu selekci dezertů. 

Maketu a Newdick’s Beach

Dalšími plážemi, tentokrát zcela odlišného rázu než Papamoa Beach, jsou tyto dva skvosty lemující pobřežní výčnělek u městečka s uklidňující atmosférou jménem Maketu. Obě dvě disponují okouzlující atmosférou a zejména ta prvně jmenovaná je místem vyhledávaném rybáři. Maketu Beach s městečkem za zády disponuje jak písečným, tak kamenitým úsekem, Newdicks na opačné straně taktéž, s tím že za sebou máte nádherné útesy a člověka tam téměř nepotkáte.

Je to přímo dokonalé místo třeba pro sledování západu slunce. Pokud se chcete někde v okolí najíst, přímo v Maketu na adrese 1 Little Waihi Road najdete vyhlášený krámek s tradičním fish and chips pokrmem.

Věřte, že v Maketu naleznete ten pravý, klid a odpočinek s doprovodem pravé pobřežní atmosféry Bay of Plenty. 

Dojmy z Bay of Plenty

Bay of Plenty je velice specifický a neopakovatelný region, tak jako už ostatně každá část tak pestré země, jako je Nový Zéland. Na první pohled se možná zdá být průměrný a ničím nezajímavý. Když přijedete na Jižní ostrov, vidíte všude kolem sebe monumentální hory. V Bay of Plenty musíte jít a hledat. A on vás za to bohatě odmění. 

Čekají na vás nádherné, liduprázdné pláže jejichž atmosféra vás uchvátí. Zapadlé, malebné vodopády a jezera, a nebo třeba nejpozoruhodnější geotermální ráj světa. Jste-li milovníkem přírody, avšak preferujete pobývat v civilizaci, je právě pro vás Bay of Plenty vhodnou volbou, neboť je na poměry Nového Zélandu velmi hustě osídlen a města jako Tauranga, Mount Maunganui, Rotorua, Whakatane disponují specifickou atmosférou.

Backpackery na working holiday pobytu, čeká v regionu spousta práce a to nejen na podzim během kiwi sezóny. V mém případě byl právě Bay of Plenty první novozélandskou destinací. Zprvu jsem nechápal, proč je tak vyhledávaný a známý. Časem jsem pochopil.

Oficiální stránky regionu a měst

Průvodce o Bay of Plenty napsal František Jirků, který na Novém Zélandu strávil prací a cestováním bezmála 15 měsíců. Fotky ze svých cest a nejen z nich sdílí na svém Instragramu frantisek_jirku. K zastihnutí je také na e-mailu Jirku1993@gmail.com.