Jak převést vízum do nového pasu

Získali jste novozélandská víza a následně jste ztratili pas, vypršela vám jeho platnost nebo jste změnili příjmení? Aby bylo vaše vízum platné, musí být svázáno s číslem platného pasu. Jak postupovat, abyste víza převedli do nového pasu se dočtete v tomto průvodci.

Pro převod víz do nového pasu je potřeba vyplnit formulář Application for Transfer or Confirmation of a Visa (INZ 1023), který je ke stažení na oficiálních stránkách imigračního úřadu.

Ve formuláři musíte mimo jiné uvést, zda žádáte o Visa Label, tedy vízum, které se lepí přímo do pasu nebo o eVisa, která jsou elektronická a do pasu se nevkládají.  Má to dopad  na cenu. Vydání nového Visa Label stojí 68 NZD zatímco eVisa jsou zdarma.

Tip: O eVisa můžete požádat i přesto, že vaše současná víza jsou ve formě Visa Label nalepeného v cestovním dokladu. Ušetříte tak 68 NZD!  eVisa můžete žádat pro všechny typy víz.

V případě, že vás žádá o převod víza více najednou (partner, člen rodiny, kamarád), bude každý žadatel muset podat individuální žádost.

Přílohy žádosti

K žádosti musíte přiložit následující podklady:

Původní pas

  • Imigrační požaduje starý pas nebo jeho ověřenou kopii. Pokud jím již nedisponujete, stačí zaslat průvodní dopis v anglickém jazyce, ve kterém uvedete důvod (např. že váš starý pas byl vrácen příslušnému úřadu v ČR, který vám vystavil pas nový).
  • Pokud vám byl pas ukraden nebo jste jej ztratili, imigrační bude vyžadovat potvrzení od policie, že opravdu došlo ke ztrátě/odcizení. Potvrzení od policie bude potřeba buď v angličtině nebo přeložené

Nový pas nebo ověřenou kopii

Pokud jste na Novém Zélandu, autoritou, která může pas ověřit je tzv. Justice of Piece a jeho služby jsou zdarma. 

Ověřenou kopii pasu v ČR nezískáte, protože to je v rozporu se zákonem. Je na to ale osvědčený trik. Stránku pasu s fotkou okopírujete, napíšete na ní “I hereby certify this is a true copy of original document” a zajdete s tím k notáři, kdy požádáte o ověření podpisu v angličtině a toto potvrzení před notářem podepíšete. Oni tam dají razítko, potvrzení, že ověřili vaši totožnost a že jste to podepsali před nimi a je to. Obvykle to funguje velmi spolehlivě.

Doklad o změně příjmení

Pokud u vás došlo ke změně příjmení, musíte ji doložit. Nejčastějším případem je změna příjmení z důvodu uzavření manželství, která se dokládá oddacím listem. Všechny dokumenty zasílané na imigrační by měli být v angličtině nebo by měli být opatřeny překladem do angličtiny.

Kam se s žádostí o převod obrátit 

  • Pokud žádáte z České republiky, musíte žádost doručit osobně nebo poštou do New Zealand Visa Application Centre v Londýně.  Žádosti zde pro imigrační přijímá  TT Visa Services Ltd. a jejich služba a doprava dokumentů zpět na vaši adresu jsou zpoplatněny.
    Pro zjištění detailu jděte na web imigračního a v černém boxu na konci stránky s textem “Select a visa, service, or scheme” zadejte “Transfer an eVisa to a new passport”. Vyplníte odkud žádáte a dostanete se na potřebné detaily.
    Jak zjistit informace o aplikačním centru pro transfer víz
    Místo odesílání dokumentů poštou můžete zkusit dokumenty (včetně ověřených kopií pasu) poslat na e-mailovou adresu centra: info.inzlondon@vfshelpline.com.
  • Pokud žádáte z Nového Zélandu, adresy pro doručení dokumentů poštou, kurýrem nebo osobně (vhození do drop boxu) naleznete zde.
  • Pokud žádáte z jiné země, informace o nejbližším Visa Application centru najdete na tomto odkazu.
  • Pokud žádáte o převod working holiday víza, nechce se vám posílat pas poštou a netlačí vás čas, můžete zkusit žádost spolu se scanem pasu (nebo ideálně ověřenou kopií viz výše) odeslat e-mailem na workingholiday@mbie.govt.nz. Protože to není oficiální postup, nemůžeme garantovat jeho úspěšnost. Ovšem několik cestovatelů se nám v minulosti svěřilo, že takto převod víza zařídili.

Tip: Pokud žádáte z ČR a nechcete, aby váš pas zůstal na imigračním v Londýně déle než je nutné, žádejte o udělení eVisa. Dle naší zkušenosti vám pas totiž pošlou zpět prakticky okamžitě a budete jej tak mít zpět dříve než samotné rozhodnutí o udělení eVisa. Tento tip se týká zejména starších tipů víz, aktuálně už jsou všechna víza vydávána jako eVisa.

Jak dlouho trvá žádost o převod víza na nový pas

Termíny se průběžně mění, ale cca 90 % žádostí o převod víza trvá imigračnímu vyřídit 16 kalendářních dnů (plus počítejte s dobou, kdy bude pas na cestě).

2 thoughts on “Jak převést vízum do nového pasu

  1. Loni jsem žádala o změnu eVisa po změně příjmení a všechno se hladce vyřešilo přes uvedený email z Čech cca do měsíce. Delší proces je v Čechách s vyřízením ověření a překladu oddacího listu. Je potřeba na poště koupit kolek a odeslat ho spolu s oddacím listem a žádostí o mezinárodní ověření na Ministerstvo zahraničí, oni vám to tak za měsíc vrátí a pak se to ještě celé musí nechat přeložit překladatelem, který disponuje kulatým razítkem. Stačí to pak vše naskenovat a odeslat na v článku uvedený mail, NZ strana pracovala pak docela rychle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *