Práce na jablečném sadu

Hledáte si práci na Novém Zélandu? Vyzkoušejte například sběr jablek. Jaké jsou platy, co vše za profese můžete dělat a jaké požadavky musíte splňovat? Osobní zkušenosti a tipy najdete v článku.

Nový Zéland  je velmi významným regionem pro pěstování jablek a 5. největším exportérem na světě. V sezóně 2016/2017 bylo sklizeno 574 tisíc tun jablek, z čehož 337 tisíc tun šlo na export. Ač jsou výměry sadů o pětinu menší než v Austrálii, je produkce dvakrát větší. Nejvýznamnějšími oblastmi pěstování jablek jsou Hawke’s Bay (nazýváno Fruit Bowl of New Zealand), Bay of Plenty, oblast Abel Tasman, Nelson, Gisborne, Wellington, Otago, Marlborough a Waikato. Kde práci v sadu sehnat, jak je náročná nebo kolik si můžete vydělat? Na všechny vaše otázky zodpoví tento průvodce.

Kde práci hledat

Práci na sadu můžete získat od začátku léta do pozdního podzimu (listopad až duben). Je to práce na čerstvém vzduchu, parném slunci, ale i dešti.

Příležitosti můžete hledat například na stránkách Pick the World, Backpackerboard, Trade me. Hodně cenných informací získáte v backpackerech a kempech, ať už na nástěnkách, nebo přímo od spřízněných cestovatelů. Každý se s vámi rád podělí o zkušenosti a kontakty, protože příště může být ve stejné situaci on. Nejvíce se ale osvědčí jezdit přímo na sady a ptát se osobně.

Mezi největší společnosti zabývající se pěstováním a distribucí jablek patří například Bostock, Mr. Apple nebo Apples and Pears, které všechny sídlí v Hawke’s Bay.

Jaká práce na vás v sadu čeká a kdy

Thinning – protrhávání

Sezóna začíná v polovině listopadu tzv. thinningem, tedy protrháváním malých jablek, která se následně hází na zem, takže nic extra těžkého. Jablka rostou povětšinou v trsech, a proto je potřeba je protrhat, aby měla dostatek místa, narostla do správné velikosti a zároveň to větve unesly.

Asi 80 % jablek tedy přijde nazmar. Pro práci nejsou potřeba žádné speciální předpoklady, pouze je dobré nemít strach z výšek, protože budete muset lézt na asi třímetrový žebřík klidně 100 krát za den.

Abyste stíhali normy, musíte zapojit obě ruce. Placeni budete nejspíše jako kontraktor, tedy odměnově za dokončené stromy. Výše odměny se liší podle velikosti stromu a může být od 2.50 za strom až do 6 NZD. Pracuje se za každého počasí, tedy i v dešti.

Je možné, že vám dá zaměstnavatel nějaký čas na zaučení a např. první tři dny vás bude platit hodinově (zpravidla minimální mzdou). Po zaučení byste jí ale měli přesáhnout, a vydělat si tak více. Pokud ne, pravděpodobně se s vámi rozloučí.  

Vhodné je mít vlastní rukavice, protože ruce a prsty trpí nejvíce. Jablka jsou ošetřena postřikem, od kterého budete dosti zaprášení a špinaví. Hlavně po ránu, kdy je rosa, oceníte holínky. Dále si připravte slušivý klobouk, sluneční brýle, opalovací krém a sluchátka s kvalitním poslechem. Nejlépe něco rychlého, ať vám to jde hezky od ruky.

Picking – sběr jablek

Asi v polovině února začíná to hlavní, a to samotný picking, který trvá 10 – 11 týdnů. Pokud na sadu pěstují jen malý počet odrůd, je možné, že sezóna bude kratší, proto je dobré informovat se dopředu.

Rozlišují se dva druhy pickingu – color (sbírají se jen zralá jablka) a strip (sbírá se vše). Při color pickingu se vracíte do stejného řádku až třikrát v rozmezí pěti až sedmi dnů. Při strip pickingu se sbírají všechna jablka, takže se nemusíte zdržovat rozhodováním, které jablko vzít a které ne. Je to tedy rychlejší způsob, ale odměna za takováto jablka je nižší. Pozor, při color pickingu vás zřejmě nenechají nosit sluneční brýle právě kvůli rozlišování barev.

Jablka sbíráte do tzv. picking bagu, který máte zavěšený na ramenou a následně jablka sypete do binu, což je velká čtvercová bedna, která po naplnění váží přes 300 kg. K naplnění jednoho binu potřebujete asi 20 těchto bagů. Odměna je vyplácena za bin a liší se podle odrůdy jablek. Může být od 22,5 NZD do 37 NZD.

Nikdy si však nemůžete vydělat méně, než je minimální hodinová mzda. Jeden bin byste měli naplnit asi za 2 hodiny. Záleží na velikosti stromu, úrodě a kolikátý picking děláte. Postupně byste se měli vypracovat alespoň na 5 – 7 binů za den. Nejtěžší je naučit se práci se žebříkem. Vybrat pro něj správné místo a být rychlý je zásadní. Postupujte větev po větvi, používejte obě ruce a na vršky vystupujte s vyprázdněným bagem.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Prunning – prořezávání

Vaším pracovním nástrojem při prunningu budou zahradnické nůžky, nejlépe pořádně ostré. Prunning se provádí před květem stromů, což je na Novém Zélandu v srpnu.

Cílem je odstranění větví, které jsou shnilé, suché, moc velké nebo se kříží s jinými větvemi, případně jsou moc mladé a nemají pupeny. Malá část nových větví se nechává pro další růst. Pomocí prunningu se dá strom i tvarovat, aby byla sklizeň jednodušší. Dobře odvedenou práci při prunningu následně ocení hlavně sběrači a ti, co dělají thinning jablek.

Další pracovní příležitosti

Pokud byste už byli ostřílenější a měli již nasbírané zkušenosti, můžete zkusit práci supervizora. Dohlíželi byste tak na ostatní pracanty, motivovali je, zajišťovali jim pracovní pomůcky a plánovali práci. Další možností uplatnění na sadu je např.  práce řidiče traktoru, vysokozdvižného vozíku a dále navazující práce v packhouse při balení a třídění jablek.

Pracovně právní formality

  1. Vždy si při podepisování smlouvy vyžádejte její kopii. Není tady totiž zvykem dělat dvě vyhotovení. Pokud máte práci přes kontraktora, tedy někoho, kdo vám shání práci, vyplácet vás bude přímo on a smlouvu budete mít s ním.
  2.  Zaměstnavatel se bude zajímat, zda nejste barvoslepí, což je logické, pokud máte trhat červená jablka a zelená nechávat na stromě.
  3. Také po vás může chtít souhlas s testováním na drogy a alkohol.
  4.  Pokud jste alergičtí na hmyzí bodnutí, noste s sebou léky a určitě o tom informujte zaměstnavatele. Ten se vás na to ale pravděpodobně bude ptát už ve vstupním dotazníku.
  5. Pro vlastní kontrolu si zapisujte počet hodin, případně dokončených stromů / binů. Může se vám to velmi hodit.
  6. Pokud budete placeni hodinově, počítejte nejčastěji s minimální hodinovou mzdou. Při práci na kontrakt, kdy jste placeni za odvedenou práci, záleží na vaší rychlosti a píli. Pak máte reálnou šanci přesáhnout minimální mzdu.

Poznámka pro zvídavé: ano, počítá se to jako práce v zemědělství a při žádosti o prodloužení víz by to neměl být problém.

biny na jablka
Do těchto beden se sbírají jablka.

Ubytování a transport

Zřejmě budete potřebovat vlastní transport, protože sady jsou rozlehlé a rozseté na různých místech. Můžete se se zaměstnavatelem domluvit, že vás nechá na sadu, buď zdarma, nebo za menší poplatek, parkovat a bydlet.

Už se chystáte na práci v sadu?

Práce vás posílí jak fyzicky, tak duševně. Takového času na přemýšlení se vám jen tak nedostane a krásně si i duševně odpočinete. Je parádní občas odložit sluchátka, zaposlouchat se do zpěvu ptáků a dumat nad krásami Nového Zélandu, které budete za těžce vydělané dolary objevovat.

Seznámíte se se zajímavými lidmi z různých koutů světa, navážete přátelství možná na celý život a na chvíli se lidé na sadu stanou vaší rodinou. Rozhodně doporučuji si takovouto práci vyzkoušet, možná si i sáhnete na dno, budete proklínat žebřík a tu zelenou džungli, ale stojí to za to. Hlavně se nebát.

Článek pro CZECHKiwis napsala Anežka Zelenková
Na Nový Zéland přijela na rok na Working Holiday, aby si vyzkoušela žít v jiné zemi, starat se sama o sebe a být sama se svými myšlenkami. Na jablečné farmě strávila krásných sedm týdnů. Vyzkoušela si i sběr borůvek, práci na kiwi, housekeeping a práci v prádelně. Oblíbila si Severní ostrov a právě objevuje krásy Jižního. Sledovat ji můžete na blogu Follow Agnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *