Pláže Nového Zélandu

Nový Zéland je rájem milovníků pláží. Ať už milujete válení se na pláži a nebo dáváte přednost vodním dobrodružstvím jako surfování, kajakování, plavání, na Zélandu si přijdete na své. Najít skvělou pláž je jednoduché, narazíte na ně totiž všude. Dali jsme dohromady seznam těch nezapomenutelných, které při návštěvě Zélandu nesmíte minout.

Severní Ostrov

Ninety Mile Beach

Zcela na severu severního ostrova se nachází pláž Ninety Mile Beach. Ve skutečnosti měří “pouze” 88 km, ale i tak se vám bude zdát nekonečná.

Ninety mile beach
Nekonečná pláž Ninety mile beach

Pláž vede od města Kaitaia až po nejsevernější bod Nového Zélandu Cape Reinga a většinu pláže lze projet autem. Pláž je totiž součástí oficiální silnice a můžete si tak vyzkoušet jízdu přímo po pláži po boku oceánu. Než se po ní projedete, zvažte schopnosti a stav vozu, pár aut už tam uvízlo a při přílivu skončilo v moři. Projížďku této pláže proto zakazují snad všechny novozélandské autopůjčovny a pomoc v nouzi na této pláži neposkytují ani asistenční služby. Ještěže jsme to před naší jízdou po pláži nevěděli…

 

Ninety Mile Beach končí na severu obrovskými písečnými dunami připomínající spíše poušť, než pláž. Zastavte se cestou na Te Paki Stream parkovišti a vyzkoušejte oblíbený bodyboarding na dunách.

Surfování na písečných dunách

Awana Beach, Medlands Beach

Pláže ostrova Great Barrier jsou dobře skrytým pokladem před turisty. Abyste se na ně dostali, musíte absolvovat 3,5 hodinovou plavbu trajektem z Aucklandu. Během plavby obvykle potkáte velryby, kosatky nebo delfíny. Alternativním způsobem dopravy je půl hodinový let. Nádherné liduprázdné pláže stojí za návštěvu, stejně jako celý ostrov.

Awana beach
Surfaři oblíbená Awana beach na Great Barrier ostrově

Pláže Awana i Medlands jsou oblíbené mezi surfaři, ale protože na ostrově trvale žije jen asi 800 lidí, je dost pravděpodobné, že budete mít pláž celou pro sebe. Nesurfujete? Vezměte si šnorchl a ulovte si při pobřeží vlastního humra.

Medlands beach
Medlands beach, ostrov Great Barrier

Piha, Karekare

Dvě „aucklandské“ pláže patří pravděpodobně mezi první pláže, které člověk po příletu na Zéland navštíví. Tyto pláže sopečného původu většinu lidí překvapí svým černým pískem, drsným pobřežím a bouřlivými vlnami. Při jejich návštěvě se vám možná vybaví scény z filmu Piano, který tu byl natočen.

Karekare
Západ slunce na Karekare pláži.

Surfaři sem jezdí za výzvou zdolat divoké vlny, pokud nesurfujete, vyšlápněte na Lví Skálu (Lion Rock) uprostřed pláže Piha. Pokud čas dovolí, zůstaňte na jedné z pláží do večera, odměnou vám bude nádherný západ slunce. Obě pláže jsou vzdáleny necelou hodinu jízdy z centra Aucklandu.

Piha
Pláž Piha a její dominanta Lion rock.

Hot Water Beach

Pláž Hot water beach je pravděpodobně hlavní turickou pláží Coromandelu. Soukromí tu tedy budete hledat jen stěží, ale návštěva stejně stojí za to. Co je na pláži tak výjimečné? V době odlivu stačí na pláži vyhloubit díru, do které vám spodním proudem nateče horká voda. Chce to trochu alchymie, namíchat správným poměrem horkou a studenou vodu, a vytvořit si tak vlastní bazének. Na hloubení jámy je lepší mít lopat(k)u, protože voda je vážně horká. Půjčí vám ji za pár dolarů v přilehlé kavárně. Nezapomeňte svou návštěvu načasovat na dobu odlivu, jinak se vám horké prameny budou hledat stěží.

Hot Water beach
Na pláži Hot water beach si osamocení rozhodně nepřijdete..

New Chums Beach

Překrásných pláží na Coromandelu najdete spoustu. Pláž New Chums je ale něčím jedinečná – nedostanete se k ní autem, ale pěkně po svých z Whangapoua parkoviště. Po cestě k pláži, která trvá asi půl hodiny, musíte přeskákat několik velkých šutrů, což většinu lidí odradí. Odměnou je pláž se zlatým pískem, průzračnou vodou a mohutnými stromy pohutukawa. U pláže nenajdete žádné domy, silnici ani kemp, je velká pravděpodobnost, že tuto krásu budete mít jen pro sebe.

New Chums beach
Ráj na zemi? Pláž New Chums.

Mt Manganui

Pláž v Mt Manganui neboli „Mount“, jak ji nazývají místní, byla vyhodnocena jako nejhezčí pláž Nového Zélandu a patří mezi surfařské ikony. Surfování se tu dokonce vyučuje v rámci školní docházky! Najdete ji u Taurangy a je to ráj dovolenkářů. Kromě surfování ve vlnách Pacifiku si tu skvěle zaplavete a kolem pláže s bílým pískem je spoustu kaváren a restaurací, které vám navodí tu správnou dovolenkovou atmosféru. Nepřehlédnutelnou dominantou pláže je kopec Mauao, z jehož vrcholku se vám naskytne nejhezčí výhled na pláž a široké okolí.

Mt Manganui
Výhled na pláž Mt Manganui z vrcholu kopce Mauao.

Jižní ostrov

Anchorage

Vybrat nejhezčí pláž Národního parku Abel Tasman není vůbec jednoduché, protože překrásné písčité pláže jsou rozesety po celém jeho pobřeží. Pokud ale máte čas navštívit jen jednu pláž, zvolte Anchorage. Kromě pláže se zlatavým pískem a průzračnou vodou se můžete projít přilehlým pralesem po části Great Walk – Abel Tasman Coastal track. Přímo u pláže můžete přespat v chatě nebo kempu spravovaném Department of Conservation.

Abel Tasman
Překrásné pláže lemují většinu treku v národním parku Abel Tasman. Foto: Jakub Nosek (jimmynosek.wordpress.com)

Wharariki

Wharariki beach znají nejen milovníci filmu Hobbit, ale i většina z vás, kteří používáte v počítači systém Windows. Je to totiž jedna z nejčastějších úvodních tapet. Pláž najdete na západním konci Golden Bay. Dojdete k ní 20 minutovou procházkou přes farmářskou půdu mezi pasoucím se dobytkem. Trávu najednou vystřídají velké písečné duny, které vás dovedou k divokému západnímu pobřeží.

Wharariki
Písečné duny vedoucí k Wharariki pláži.

Třpytivé písčité pláži dominují skalní útvary a budete-li mít štěstí, uvidíte ve vodě dovádějící tuleně. Wharariki pláž je pro plavání příliš nebezpečná, takže osušku můžete nechat doma. Nezapomeňte si ale vzít foťák a pokud svou návštěvu načasujete na východ nebo západ slunce, nebudete litovat.

Wharariki
Wharariki se právem pyšní titulem jedné z nejkrásnějších pláží na světě.

Pochlubte se v komentářích, která pláž je vaše oblíbená a nebo ji přidejte do mapky zajímavých míst.

Chcete stihnout ještě letošní sezonu a vidět tyto pláže na vlastní oči? Pošlete nám poptávku na výhodnou nabídku letenek v kombinaci s pronájmem vozu.