Založení bankovního účtu na Novém Zélandu

Založení bankovního účtu je jednou z prvních záležitostí, do které byste se měli pustit, pokud na Nový Zéland jedete na déle než na dovolenou. S tímto návodem zvládnete vyřídit část administrativy ještě před odletem.

Informace obsažené v tomto článku vycházejí z osobních zkušeností, webů bank a také z odpovědí jednotlivých bank na četné otázky, které jsme jim v průběhu přípravy článku položili.
Založení bankovního účtu na Novém Zélandu

Představení novozélandských bank

Většina bank nabízí vedení účtu a vydání platební karty zdarma. Mezi největší banky patří ANZ Bank, ASB, BNZ, KiwiBank a Westpac.
Mezi nabízenými službami jednotlivých bank nejsou velké rozdíly, za zmínku však stojí následující:

  • Banky ANZ a Kiwibank vám umožní zřídit si účet online již z ČR a požádat i o vydání platební karty. Na účet si také můžete přes Transferwise nebo jinak poslat peníze ještě před příletem. Pro plnou aktivaci účtu (tak, abyste z účtu mohli peníze i vybírat) je však nutná návštěva pobočky. Banky mají totiž povinnost zkontrolovat vaši identitu při fyzické návštěvě. Je to jeden z požadavků legislativy, která má bránit praní špinavých peněz.
  • Zřízení účtu online nabízí i ASB, ale na pobočku se musíte dostavit do 7 dní a prokázat svoji adresu na Novém Zélandu, není proto nejvhodnější variantou, pokud si plánujete účet zřídit již z ČR.
  • Westpac nabízí k účtům debetní kartu, kterou při útratě sbíráte body (Airpoint dolary) ve věrnostním programu Air New Zealand. Za tyto body pak můžete mimo jiné nakupovat letenky. Většina ostatních bank nabízí účast v Air New Zealand věrnostním programu až u kreditních karet.
  • BNZ se také tváří, že umí účet založit online, ale nebyla příliš komunikativní, když jsme chtěli znát podrobnosti. Z toho důvodu nemůžeme tuto banku doporučit.
  • Banky čas od času nabízejí vedení kreditní karty na první rok zdarma. Pokud splňujete kritéria pro získání kreditní karty, vyplatí se nabídku využít. Když platíte kreditkou, velké prostředky můžete úročit na spořících účtech. Dále některé karty nabízejí účast ve věrnostním programu Air New Zealand nebo australských aerolinek Qantas a útratou sbíráte body.
  • Spolu s běžným účtem se rozhodně vyplatí založit u banky i spořící účet,  pomáhá to spořit na následné cestování. 

POZOR: Protože na Zéland zejména před letní sezónou přilétá většina držitelů working holiday víz z celého světa, banky nestíhají jejich účty otevírat. Požádání o založení účtu online a následné domluvení schůzky v bance za účelem aktivace účtu, je základním předpokladem pohodového zvládnutí po-příletové administrativy. 

Založení bankovního účtu online

Tuto možnost nabízejí a rozumnou časovou prodlevu mezi online založením a návštěvou pobočky vám umožní ANZ a Kiwibank. Pokud o účet požádáte online ještě z ČR, stačí, když prokážete adresu v ČR.

Naším jednoznačným doporučením je založení účtu u ANZ. Založení účtu online je u nich výrazně jednodušší, navíc v zahraničí můžete mnohdy vybírat z ANZ bankomatů bez poplatku (v Austrálii, Pacifiku, Vietnamu, Thajsku atd.). Víme i o případech, kdy klientům ANZ byla v Asii okopírována karta a z karty vyčerpány nemalé sumy peněz. Banka tuto situaci sama identifikovala a do týdne vrátila klientovi všechny neoprávněně vybrané peníze.

Cestovní pojištění na working holiday? Žádný problém, seznamte se s nejpopulárnějšími a osvědčenými variantami. Přečtěte si také článek Dlouhodobé cestovní pojištění: Vyvarujte se chyb, na které doplatili jiní.

ANZ

  1. Vyplníte online formulář žádosti na webu banky
  2. Do několika dní obdržíte od ANZ e-mail s žádostí o zaslání elektronické kopie následujících dokumentů:
    Ověřenou kopii cestovního pasu (strana s fotografií a jménem)
    Kopii novozélandských víz
    Tax residency formulář (banka jej zašle v emailu k vyplnění). Ve formuláři jsou 2 “záludnosti”, na které se nás často ptáte. Většina cestovatelů nemůže říci “I am only a tax resident in New Zealand”, protože jsou daňovými rezidenty dalších zemí, kde pobývali většinu roku a / nebo tam měli či stále mají zdroj příjmů. Další je tzv. TIN number v ČR. U fyzických osob se jedná o rodné číslo bez lomítka.
    Proof of address (dokument dokládající vaši adresu) – Jako toto potvrzení můžete použít výpis z českého bankovního účtu se současnou adresou (ideálně v angličtině), účet za plyn / elektřinu. Dokument by měl být originálem, pro potvrzení z českého bankovního účtu si raději zajděte do banky osobně – s pdf výpisem z internetového bankovnictví nemusíte pochodit. Banka vás nejspíše vyzve k doložení novozélandské adresy, ale tu samozřejmě z ČR dodat nemůžete. Od krajanů máme zprávy, že banka přijme i českou adresu, možná je na tuto skutečnost ale budete muset v emailu upozornit. Všechny tyto údaje spolu s informací o vašem zaměstnání a s volbou města a pobočky, kam dorazíte k ověření identity, zaslat e-mailem zpět do banky. Nezalekněte se, v ČR není možné legálně získat ověřenou kopii pasu –  za pomoci Generálního konzulátu v Sydney se nám podařilo domluvit u ANZ pro krajany výjimku, kdy po vás ověřenou kopii pasu banka nebude vyžadovat. Namísto toho stačí elektronický scan pasu. V ANZ by to již měli vědět, můžete jim tuto skutečnost připomenout v emailu doprovázejícím odesílané elektronické dokumenty.
  3. Po příletu na NZ se dostavíte na pobočku banky, kde jim ukážete:
    • Cestovní pas
    • Dokument dokládající vaši adresu (tzv. proof of address), který jste již zaslali emailem. 

Tip CZECHKiwis: Ať už účet zakládáte online a potřebujete jej na pobočce jen aktivovat nebo se chystáte účet založit až na Zélandu, nepodceňujte naplánování schůzky v bance. Během září – ledna se vám totiž ve větších městech může stát, že vám nejbližší termín schůzky nabídnou až za týden.

Jaký z ANZ účtů si založit?

U Go účtu je vedení zdarma bez ohledu na to, kolik peněz měsíčně ukládáte. Je to tedy asi nejlepší varianta, pokud jedete na WHS a neplánujete každý měsíc vydělávat. U Freedom účtu vám banka strhne poplatek 5 NZD za vedení v každém měsíci, kdy na účet nevložíte alespoň 2.500 NZD.

Nevýhodou Go oproti Freedom účtu je, že za mezinárodní platební kartu Visa musíte zaplatit 10 NZD (EFTPOS karta pro platby na NZ je zdarma) u Freedom účtu je Visa zdarma.

Kiwibank 

  1. Vyplníte online formulář žádosti na webu banky.
  2. Ještě z ČR odešlete bance e-mailem vyplněný formulář žádosti, scan cestovního pasu a scan dokladu vaší adresy v ČR.
  3. Po příletu se dostavíte na pobočku banky, kde jim ukážete svůj cestovní pas a aktivujete tak účet

Pozor: Kiwibank u dokumentů popsaných v bodu 2 výše požaduje, aby byly ověřenéa to je v případě českého pasu problém, protože ověřená kopie tohoto dokladu není legální. Kiwibank jsme situaci zkomunikovali a požádali o radu, jak mají Češi, kteří si chtějí účet zřídit online, postupovat.

Bohužel jsme ale nepochodili a banka si alespoň prozatím trvá na svém. Slyšeli jsme o způsobech, jak je možné bance dodat dokument, který se z jejího pohledu tváří jako ověřená kopie, ale tyto praktiky nepodporujeme. Myslíme si, že pokud banka není schopna nastavit procesy tak, aby její klienti mohli legálně získat potřebné dokumenty k založení účtu, není důvod k ní chodit.

Založení bankovního účtu na pobočce

Pokud plánujete žádat o založení účtu přímo na pobočce banky, domluvte si schůzku předem: zejména v době letní sezóny. Pokud tak neučiníte, na termín schůzky můžete čekat i 2 týdny.  V rušném období vám banky nemusejí chtít schůzku domluvit, pokud jim neušetříte administrativu právě tím, že o účet požádáte předem online. 

Proof of address pro účely založení bankovního účtu

Každá z bank má svůj, mírně odlišný a jinak detailní seznam toho, jaké dokumenty akceptuje. Obecně ale platí, že s výpisem z bankovního účtu, účtem za plyn / elektřinu, potvrzením na hlavičkovém papíru místa, kde jste ubytováni nebo oficiálním dokumentem NZ úřadu (například NZ Immigration) nešlápnete vedle. Dokument by neměl být starší než 3 měsíce a ideálně by měl být v angličtině.

Přímo banka vám může zaslat poštou dopis na definovanou adresu a když jej donesete zpět, adresa je potvrzena. Je to ale na ochotě konkrétního pracovníka banky a na domluvě. Tento tip nám poskytli v ASB Bank, když jsme se jich vyptávali na proof of address pro účely tohoto článku. 

Jak jsme již zmínili výše, pokud si účet zakládáte u ANZ ještě z ČR, stačí doložit proof of address pro vaši českou adresu.  Bohužel, dle zpětné vazby našich cestovatelů se stále více stává, že i přesto, že účet u ANZ zakládali z ČR a bance zasílali doklad české adresy, na pobočce po nich chtějí úředníci i doklad novozélandské adresy).