Co zařídit před odletem na working holiday

Odjíždíte na working holiday na Nový Zéland? Připravit se na to, že vyrážíte na rok a déle na druhou stranu světa, může být celkem náročný proces. Abychom vám to trochu zjednodušili, zpracovali jsme stručný seznam věcí, které zařídit před odletem na Nový Zéland a kdy je doporučujeme začít řešit. K článku přidáváme navíc praktický checklist.

Více než tři měsíce před odletem

Mobilní aplikace CZECHKiwis.cz

Stáhněte si do svého mobilu mobilní aplikaci CZECHKiwis. Kromě pohodlného čtení celého obsahu webu v mobilu nabízí aplikace řadu nových funkcí:

  • Automatické upozornění na akční nabídky ať už se jedná o letenky, trajekty atd.
  • Automatické upozornění na mimořádné události
  • Registrovaní uživatelé mají přístup ke komunitním funkcím díky kterým mohou chatovat s dalšími cestovateli ve svém okolí, mají také přístup k dalším slevám.

TIP: Hledáte parťáka na cestu? Zaregistrujte se, dejte si status “Hledám parťáka na cestu” a  nebo napište dalším uživatelům s podobným statusem.

Mobilní aplikace CZECHKiwis

Letenka

Když už máte víza v kapse, můžete začít řešit téma nákupu letenky. Ujasněte si, zda chcete letět na Nový Zéland přímo nebo máte zájem o stop-over někde po cestě.

Rezervujte v dostatečném předstihu, ať neplatíte více, než je nutné.

S nalezením vhodné letenky Vám rádi pomůžeme

Drtivá většina všech cestovatelů si pro cestu na working holiday vystačí s odbaveným zavazadlem do 23kg a příručním zavazadlem do 7kg. Pro někoho může být těžké představit si, že celý svůj život sbalí do 30kg, je to ale velmi osvobozující pocit!

Pokud potřebujete převážet sportovní vybavení, nadrozměrné předměty nebo více než výše uvedený limit, vyplatí se mít jasno již při výběru letenky a být v poptávce letenky co nejkonkrétnější. Pravidla pro přepravu zavazadel se totiž liší dle aerolinek. Některé neřeší počet kusů, které odbavíte, ale jen celkovou váhu, jiné zajímá počet kusů i váha. S tím vším vám umíme poradit a nabídnout letenku na míru.

Plánujete cestu na Zéland? Není letenka jako letenka! S letenkou od CZECHKiwis si kupujete také kamaráda na telefonu pro případ nouze. Provozujeme totiž českou i novozélandskou linku, kde nás můžete kontaktovat, pokud věci nefungují tak, jak mají. Neustále také jednáme s aerolinkami o speciálních cenách či výhodách pro naše cestovatele. Pro nabídku na míru nám pošlete nezávaznou poptávku letenky.

Letenky na NZ a zpět

Rezervace ubytování na trecích

Tato položka se může zdát na první pohled divná nebo špatně umístěná do intervalu více než tři měsíce před odletem, bohužel je tomu ale tak. Zejména v letní sezoně se ubytování na treky považované za ty nejkrásnější (tzv. Great Walks) zaplňuje zběsilou rychlostí a tak pokud plánujete v sezoně prosinec – březen jít například Milford Trek nebo Routeburn Trek, můžete i 3 měsíce před odletem zjistit, že vámi zvolené termíny jsou plné.

Tolik jen varování, abyste nebyli po příjezdu na Nový Zéland zklamáni. Ovšem věřte, že na Novém Zélandu je celá řada treků a míst, která jsou mnohdy ještě hezčí než Great Walks a nemusíte je rezervovat měsíce předem. Případně některé části Great Walks můžete pojmout jako jednodenní výlet a ušetřit peníze i úsilí spojené s plánováním.

Více o bookování Great Walks naleznete v našem článku Ubytování na cestách. Informace o tom, jak si užít Nový Zéland bez rezervování měsíce předem postupně přidáváme do mapky na Zajímavá místa Nového Zélandu.

Milford trek
Milford trek je považován za jeden z nejkrásnějších vícedenních treků na světě. Místa v chatách jsou omezená a jsou vyprodaná měsíce dopředu.

Očkování

Pro vstup na NZ nejsou povinná žádná očkování (ani proti COVID-19). Rizika jsou tu přitom podobná jako v České republice. Je na zvážení každého, zda si “pořídit” alespoň cestovatelský základ v podobě očkování proti žloutence typu A, B a břišnímu tyfu – zejména pokud v rámci cestování a života na Novém Zélandu plánujete cestování po Asii nebo po ostrovech v Pacifiku.

Při vstupu do některých zemí můžete být při žádosti o víza nebo příletu požádáni o doložení očkování proti konkrétním nemocem. Specifická rizika i požadavky v jednotlivých zemích můžete konzultovat v očkovacích centrech, kde vám rádi příslušné očkování rovnou vpraví do žil.

Tip: Před odjezdem se také ujistěte, zda vám nepropadnou některá očkování povinná v ČR – například tetanus.

Před odjezdem jsme si očkování odbavili v centrech Avenier, která mají pobočky napříč ČR a umožňují termín očkování či konzultace rezervovat na webu na konkrétní datum a čas. Očkování však můžete pořídit i u praktického lékaře.

Tři měsíce před odletem

Výpověď / neplacené volno v práci

Pokud pracujete, nastala vhodná doba oznámit zaměstnavateli, že v nadcházejících několika měsících nebudete žít v České republice a každodenní dojíždění z Nového Zélandu by nebylo nejefektivnější.

Výsledkem může být, že se domluvíte na podání výpovědi nebo několika měsících neplaceného volna.

Ukončení nájmu bytu

Pokud bydlíte v pronajatém bytě, měli byste pročíst svoji nájemní smlouvu a zjistit, za jakých podmínek a s jakou výpovědní lhůtou ji můžete ukončit. Většina majitelů je poměrně flexibilní, když komunikujete včas a přislíbíte součinnost při hledání nového nájemníka – zpřístupnění bytu pro prohlídky atd.

Pronájem bytu

Pokud vlastníte byt, který potřebujete před odletem pronajmout, máte nejvyšší čas. Myslete také na to, kdo vás zastoupí v případě řešení nenadálé situace s nájemníkem – v bytě se něco rozbije, nájemník neplatí, nájemník ukončí smlouvu dříve a je potřeba převzít byt a najít nového nájemníka dříve, než se vrátíte z Nového Zélandu.

Existují firmy, které výše uvedené plně vyřídí za vás, bude vás to ovšem stát peníze a finální rozhodnutí za vás stejně nikdy neudělají. Je proto lepší nominovat někoho spolehlivého, komu můžete věřit a můžete se na něj spolehnout.

Uschování věcí

Nastal čas také na to, promyslet si, co provedete s vašimi věcmi, které s sebou na Zéland nepovezete. Pronájem skladu je v Česku stále poměrně drahý.

Nejlepší je přesvědčit rodiče či kamarády, že touží opatrovat vaše “cennosti” ve svém sklepě či na půdě. Pokud máte něco skutečně cenného, myslete na to, jak jsou tyto předměty pojištěny.

Dva měsíce před odletem

Druhý cestovní pas

Češi nyní mohou mít více cestovních pasů. Zvažte, zda si nenechat vydat ten druhý pro případ, že první ztratíte. Pokud totiž ztratíte pas a potřebujete nechat vystavit nový, musíte kvůli tomu letět ze Zélandu do Austrálie. Pokud budete mít druhý pas, nahlásíte ztrátu toho prvního a požádáte o převedení novozélandských víz do druhého pasu.

Mobilní telefon a internet v ČR

Pokud využíváte některý z mobilních tarifů, můžete přejít na předplacenou kartu a ponechat si tak telefonní číslo nebo telefonní číslo kompletně zrušit. Přechod na předplacenou kartu může být někdy spojen s úhradou úvodního kreditu. Postup převodu a výpovědi závisí na procesech konkrétního operátora. Detaily se dozvíte z jejich webu nebo na zákaznické lince.

Při komunikaci s mobilními operátory se obrňte trpělivostí, někdy je to boj. Zároveň počítejte s tím, že pokud máte tarif se závazkem a chcete jej vypovědět před vypršením závazku, může vám operátor účtovat smluvní pokutu ve výši 20 % zbývajícího závazku. Pokud by vám tedy do vypršení závazku zbývalo 10 měsíců a vaše minimální měsíční útrata měla být 500 Kč, měli jste u operátora podle smlouvy nechat ještě 5 000 Kč. Dvacet procent z 5 000 Kč je 1 000 Kč.

Novozélandské SIM karty

Rezervace – trajekt mezi ostrovy

Téma trajekt jsme přidali pro ty z vás, kteří se chystají přijet na Nový Zéland a budou se potřebovat brzy po příjezdu přesouvat mezi ostrovy. Nejlevnější lístky se totiž zejména v letní sezoně vyprodávají týdny dopředu a není ani neobvyklé, že některé termíny jsou měsíc před vyplutím obsazeny úplně.

Bližší informace o trajektech si přečtěte v našem článku Jak se přepravovat. S rezervací trajektu vám rádi pomůžeme na tomto odkazu. Máme přímý přístup k rezervačnímu systému obou poskytovatelů a k cenám, které nejsou dostupné pro přímé zákazníky ze zahraničí. Obzvláště pokud rezervaci provádíte mimo Nový Zéland, přicházíte automaticky o ty nejlepší ceny.

Trajekt Bluebridge

Rezervace jazykového kurzu

Spousta krajanů letí na Nový Zéland s obavou, zda si vystačí se svou znalostí angličtiny.

Novozélanďané jsou velmi tolerantní a trpěliví, ostatně mají k tomu důvod – jejich angličtina také není úplně oxfordská. Důležité je nebát se mluvit. Pokud chcete svou angličtinu začít zlepšovat bezprostředně po příletu v jazykové škole, je nyní na čase rezervovat si kurz.

Jazykové kurzy od nás poptává čím dál tím více účastníků working holiday – ať už rovnou po příletu nebo potom, co začnou pracovat a zjistí, že na své angličtině chtějí zapracovat, protože při práci na sadě s českými kamarády, se jejich angličtina příliš nezlepšuje.

Pro krajany máme dohodnuté speciální ceny u jazykových škol po celém Zélandu. Dva měsíce před odletem je nejvhodnější doba zjistit více informací.

Chcete zdokonalit svojí angličtinu a seznámit se s dalšími cestovateli z celého světa? Pojďme si pobavit o možnostech studia na Novém Zélandu. Spolupracujeme se školami napříč Zélandem a máme přístup ke speciálním cenám pro krajany. Při studiu angličtiny na 14 a více týdnů můžete dále získat povolení pracovat 20 hodin týdně. Přečtěte si také, jak studium angličtiny na Zélandu hodnotí samotní studenti.

Měsíc před odletem

Plná moc, datová schránka, elektronický podpis a elektronická občanka s čipem

Může se hodit, mít v ČR někoho, kdo za vás může podepsat smlouvu, jednat s úřady, podepsat nájemní smlouvu atd. Za tímto účelem potřebujete sepsat plnou moc a opatřit ji ověřeným podpisem.

Tip: Plnou moc můžete omezit na specifické úkony nebo ji omezit časem. Dvakrát si rozmyslete, koho necháte jednat za vás.

Než jsme na Nový Zéland odjížděli, dobrovolně jsme si zřídili i datovou schránku (vyřídíte zdarma na poště či jiných místech, kde mají CzechPoint). Pokud totiž máte datovou schránku, úřady by s vámi měly primárně komunikovat prostřednictvím schránky. Navíc je to způsob, jak můžete s úřady v případě potřeby komunikovat vy. Dobrými příklady využití je podání daňového přiznání či zaslání plné moci úřadu, když tam někoho posíláte, aby jednal vaším jménem. V takovém případě potom daná osoba nepotřebuje papírovou plnou moc popsanou výše.

Datovou zprávu můžete odeslat i mnohým firmám (za malý poplatek) a právně to má stejnou váhu, jako byste zaslanou zprávu podepsali. Obdobnou úlohu může plnit i elektronický podpis, který můžete vyřídit za poplatek například na webu Postsignum.cz (nutná je ovšem i návštěva pošty).

Od července 2018 se všem občanům ČR vydávají občanské průkazy s čipem a byl spuštěn portál, prostřednictvím kterého je možné přistupovat k některým službám státní správy. Například je možné elektronicky požádat a získat výpis z rejstříku trestů atd. Osobně se domníváme, že roční pobyt na Zélandu zvládnete i bez čipové občanky, pro delší pobyty v zahraničí můžete ale zvážit výměnu své existující občanky za elektronickou. Dobrovolná výměna je zpoplatněna částkou 200 Kč. Výměna před blížícím se koncem platnosti je zdarma. Standardní doba na vyřízení je 1 měsíc, ale můžete si připlatit za vyřízení do 24 hodin (jen v Praze na pracovišti Ministerstva Vnitra ČR) nebo do 5 pracovních dní.  Do budoucna se uvažuje i o tom, že by bylo možné občanky s čipem používat k elektronickým volbám, to je ale hudba vzdálené budoucnosti.

Cestovní pojištění

Před odletem si sjednejte cestovní pojištění. Pokud jedete na working holiday na Nový Zéland, nezapomeňte na to, že uzavření cestovního pojištění je jedním z požadavků vašich víz.

Prošli jsme nabídku cestovního pojištění na trhu a nabízíme vám výběr toho nejlepšího cestovního pojištění pro vaši cestu. U všech námi nabízených pojištění jsme důkladně prostudovali pojistné podmínky od A do Z a pojišťovnám jsme za vás položili řadu šťouravých otázek.

Pro správné rozhodnutí o tom, jaké pojištění sjednat pro cestu na Nový Zéland, doporučujeme prostudovat naši nabídku cestovního pojištění.

Aby bylo vaše rozhodování jednodušší, srovnali jsme do tabulky roční nabídky pojištění, které podle nás představují nejlepší poměr cena / výkon.

Cestovní pojištění AXA Assistance se slevou 50%

Mezi našimi cestovateli na WHS je nejoblíbenější roční pojištění od Generali České pojišťovny za cenu 7.475 Kč na celý rok. Toto pojištění kryje rekreační sporty včetně surfování i manuální práci a platí po celém světě.
Podíleli jsme se na tvorbě pojistných podmínek tohoto pojištění, aby vyhovovalo našim cestovatelům. Toto pojištění můžete sjednat pouze u CZECHKiwis.cz a jedná se podle našeho názoru v poměru kvalita / cena o nejvýhodnější roční pojištění s krytím manuální práce na trhu.

Nabídku doplňuje pojištění britské pojišťovny True Traveller s vysokými limity léčebných výloh za příznivé ceny. Více o pojištění True Traveller.

Cestovní pojištění se slevou 50% u AXA Assistance si můžete sjednat kliknutím na banner.

Kupujete roční cestovní pojištění od CZECHKiwis? Pak máte nárok na novozélandskou SIM kartu zdarma. Zašleme Vám ji do 14 dní od objednání až domů včetně návodu, jak ji online dobít a začít používat. Až na Zélandu vystoupíte z letiště, budete tak moci telefonovat a surfovat na internetu jako místní. Ověřte si, zda splňujete podmínky pro získaní SIM zdarma.

Tip: Slevu na cestovním pojištění AXA Assistance je možné čerpat nejen pro cesty na Nový Zéland, ale kamkoliv po světě. Slevu 50% tak můžete uplatnit na libovolnou zahraniční cestu.

Pro představu toho, jak funguje systém zdravotního pojištění na Novém Zélandu, čtěte článek Zdravotní pojištění Nového Zélandu.

Cestovní pojištění na working holiday? Žádný problém, seznamte se s nejpopulárnějšími a osvědčenými variantami. Přečtěte si také článek Dlouhodobé cestovní pojištění: Vyvarujte se chyb, na které doplatili jiní.

Léky

Léky, ať už na předpis nebo volně prodejné, jsou na Novém Zélandu výrazně dražší.

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky na předpis, ujistěte se, že jich máte dostatek, ať nemusí vaše první kroky na Novém Zélandu vést k lékaři. Pokud přivážíte větší množství léků na předpis, je dobré mít s sebou dopis / potvrzení od vašeho lékaře..

Pro detailnější informace o dovozu léků a povoleném množství si přečtěte náš článek Co (ne)můžete přivézt na Zéland?

co si sbalit do letadla
Co si sbalit do letadla na dlouhý let?

Odhlášení zdravotního pojištění v České republice

Pokud odletíte na Nový Zéland na minimálně 6 měsíců nepřetržitě, zanikne vám povinnost platit v ČR zdravotní pojištění. Pojišťovně to však musíte oznámit a po návratu jí doložit, že jste po celou dobu pobytu mimo ČR byli pojištěni. Pokud toto nedoložíte, hrozí, že vám doměří pojištění i s penále.

Pro odhlášení z českého zdravotního pojištění je nejlepší odevzdat kartičku pojištěnce přímo do kanceláře pojišťovny. Vystaví vám zároveň dočasné potvrzení o pojištění platné až do data odletu. Můžete si tak ještě týden před odletem dopřát zubaře atd.

Samotný akt odhlášení od pojištění v ČR má charakter čestného prohlášení a není potřeba dokládat letenky ani pojištění. Ovšem v praxi víme, že někteří pracovníci pojišťoven dokumenty neoprávněně po cestovatelích vyžadují. Buď akceptujte jejich neznalost a vezměte si dokumenty s sebou nebo je poučte, že nepostupují správně.

Poznámka – Může se stát, že pokud si berete u zaměstnavatele v ČR neplacené volno nebo vyrážíte na Nový Zéland na tzv. secondment nebo jinou stáž organizovanou vaším současným zaměstnavatelem, budou za vás minimální pojistné v ČR nadále odvádět. V tomto případě předtím, než vyrazíte do kanceláře vaší zdravotní pojišťovny, se vyplatí prodiskutovat situaci s vaším personálním oddělením.

Pošta

Pokud pronajímáte nebo opouštíte byt, kam vám chodila pošta, nezapomeňte obeslat všechny instituce a firmy, se kterými máte co dočinění a dát jim novou adresu pro zasílání písemností. V 21. století to naštěstí u některých institucí a firem můžete udělat online.

Pokud máte pocit, že jste určitě na někoho zapomněli, můžete si na prvních pár měsíců sjednat u České pošty službu Dosílka, která zajistí, že veškerá vaše pošta bude z původní adresy přesměrována na jinou adresu v České republice. Sice to stojí další peníze, ale nepřijdete o žádnou poštu.

Tip: Věřte, že i když uděláte výše uvedené, stejně vám v průběhu roku přijde nějaké to doporučené psaní, které uloží na poště a někdo ho bude muset vyzvednout. Jenže kdo? Pokud si pro něj sami nepřiletíte, nikomu ho nevydají. Řešení se jmenuje Průkaz příjemce, který za pár korun vyřídíte na poště a umožní vámi delegované osobě vyzvedávat poštu adresovanou vám.

Banka

Pokud máte u své banky účet “zdarma”, kde bezplatné vedení účtu je podmíněno minimálním obratem na účtu, platbami českou kartou atd, zvažte, zda dlouhodobě budete schopni tyto podmínky plnit. Pokud ne, přejděte na jinou variantu účtu, která bude vyhovovat vašim požadavkům, ale nemá na sebe navázány tak přísné podmínky.

Zároveň si ověřte, zda vám během vašeho plánovaného pobytu v zahraničí nevyprší platnost některé z platebních karet, které plánujete využívat a že s vaší kartou lze platit v zahraničí. Případně požádejte o dřívější vystavení nové karty.

Tip: Při cestování po Asii v rámci stopoverů se nám vyplatilo mít karet více, někdy i ty mezinárodní stávkují.

Bankovní účet na Novém Zélandu

Téma výběru a založení bankovního účtu detailněji popisujeme v článku Založení bankovního účtu. Tento bod přidáváme pro případ, že se rozhodnete založit účet u některé z bank online ještě před odletem z ČR, což doporučujeme. Výhodou totiž je, že na takto vytvořený účet si rovnou můžete poslat peníze.

Mimochodem, pro převod peněz mezi ČR a Novým Zélandem doporučujeme službu Wise (dříve Transferwise), kde obvykle získáte dobrý kurz a ušetříte na bankovních poplatcích. Revolut není pro tento účel tak výhodný, dle našeho pozorování získáte při převodu větších obnosů za své koruny méně dolarů než při využití Wise. Zároveň když jsme to srovnávali, Revolut posílal peníze na účet zélandských bank ze zahraničí a cestovatelům tak obvykle dorazilo o 10-15 NZD méně. Už je to ale nějaký ten čas a plánujeme to v nejbližší době znovu srovnat a ověřit.

Mobilní telefon na Novém Zélandu

V 21. století je život s telefonem a mobilním internetem výrazně jednodušší. Před odletem si přečtěte náš článek Mobilní telefon a internet ať se seznámíte s nabídkou místních mobilních operátorů a vyberete si produkt, který vám nejvíce vyhovuje. Usnadníte si tak život po příletu.

Tip: Pokud jste si prostřednictvím našeho webu sjednali roční pojištění, napište nám a my vám doručíme zdarma kamkoliv po České republice SIM kartu mobilního operátora Skinny či 2degrees dle vašich preferencí. Spolu se SIM kartou obdržíte i návod, jak ji online dobít. Až na Zélandu vystoupíte z letiště, budete tak moci telefonovat a surfovat na internetu jako místní. SIM kartu doručujeme do 14 dní.

Ubytování na Novém Zélandu

Mnoho Čechů hledá ubytování na první dny prostřednictvím facebook skupin sdružujících Čechy a Slováky na Novém Zélandu. Pro vás jako nové kiwíky to přitom znamená příležitost mít po ruce někoho, kdo mluví stejným jazykem a ví, jak to tu chodí.

Alternativně můžete pohledat na Booking.com či Airbnb.com. Pokud ještě nejste na Airbnb přihlášeni, získáte prostřednictvím linku slevu cca 30 NZD na servisním poplatku z první rezervace.

WHS na Zéland
Je toho moc, co zařídit? To chce klid! CZECHKiwis rádi pomůžou

Týden před odletem

Mezinárodní řidičský průkaz

Před cestou si pořiďte mezinárodní řidičský průkaz. Vyřídíte ho během pár minut na pracovišti evidence řidičů obecního úřadu/ magistrátu za poplatek 50 Kč. S sebou na úřad potřebujete platný řidičský průkaz, doklad totožnosti a jednu průkazovou fotografii. Platnost mezinárodního řidičáku je jeden rok.

Tip: Pokud nechcete stát dlouhou frontu na úřadě, minimálně ve větších městech se lze na webu objednat online na přesný čas.

Aktivace CZECHKiwis mailboxu

Pokud chcete mít svou NZ poštu pod kontrolou ať už se pohybujete kdekoliv, aktivujte si naší službu CZECHKiwis mailbox. Přidělíme vám korespondenční adresu, kterou můžete předat své bance, NZ finančnímu úřadu, NZ Transport Agency (registrace vozidel atd.). Veškerou došlou poštu vám naskenujeme a v případě zájmu přepošleme na libovolnou adresu nebo do supermarketů Countdown či vybraných poboček NZ Post.

Příprava a tisk dokumentů

Před odletem si nezapomeňte připravit a vytisknout následující:

  • Letenky (včetně zpátečního letu, pokud jej máte rezervovaný)
  • Potvrzení o sjednání cestovního pojištění. Pokud jej ještě nemáte, sjednat si ho můžete v sekci Cestovní pojištění.
  • Potvrzení o tom, že jste dostali WHS víza
  • Potvrzení o dostatečné finanční hotovosti (4200 NZD), stačí aktuální výpis z bankovního účtu.

Příprava na biosecurity check na letišti

  • Vydrhněte veškeré sportovní vybavení včetně stanu a bot, které berete s sebou. Neměly by na nich zůstat zbytky hlíny a dalších biologických nečistot. Nový Zéland velmi střeží svou přírodu a provádí na letištích důkladnou kontrolu toho, zda sem nepřivážíte nějakou chorobu, škůdce atd.

Auto – průzkum trhu

  • Pokud si na Zélandu plánujete koupit auto a máte čas i energii, můžete provést základní zmapování trhu. Tipy, kde hledat, si přečtěte v článku Nákup auta.

Rozlučka

  • Párty musí být! Rozlučte se s kamarády a rodinou, přeci jen budete na druhé straně světa.

Šťastnou cestu a hodně dobrodružství! 

Výstupní kontrola

Chcete si udělat kontrolu, zda jste na nic nezapomněli? Tady máte přehledný checklist. Některé položky mají rovnou proklik na články, které dané téma detailněji popisují.