Mobilní telefon a internet na Novém Zélandu

Nový Zéland je 3,4-krát větší než Česká republika a to tu nežije ani polovina lidí, kteří žijí v Česku. Dovedete si proto asi představit, že s touto hustotou osídlení tu pokrytí mobilním signálem je o něco horší. Počítejte s tím, že pokud budete objevovat přírodu, budete mimo dosah sítě často. Přesto vám novozélandská SIM karta výrazně usnadní život a vyplatí se ji pořídit bez ohledu na délku vašeho pobytu v zemi.

Novozélandské SIM kartyNa Novém Zélandu jsou 3 hlavní operátoři: Spark, 2degrees a Vodafone. Spark zároveň provozuje virtuálního operátora Skinny, který poskytuje předplacené služby. Nabídka tarifů je hodně podobná s tím, co znáte z Čech. Nabízejí se tzv. prepaid SIM karty, kdy si dobijete na účet kredit a následně ho čerpáte. Z kreditu si můžete také zaplatit měsíční předplacený tarif, který funguje podobně jako klasický tarif placený zpětně (Pay Monthly Plan). Další variantou je potom klasický měsíční tarif.

Tip: Některé mobilní telefony nemusí v sítích NZ mobilních operátorů pracovat správně. Důvodem může být blokace telefonu pro konkrétní region nebo nedostatečná podpora sítě využívané mobilním operátorem.

Bude váš telefon fungovat v síti Skinny? Ověřte si to zde. Je to ověření orientační a bez záruky, ale většinou spolehlivé.

Bude váš telefon fungovat v sítích 2degrees nebo Vodafone?  Pokud není blokovaný pro konkrétní region, neměl by v tom být problém, pokud podporuje následující standardy: GSM-900 (2G), UMTS-900 / UMTS-2100 (3G) a LTE-1800 (4G). Ověření můžete provést tím, že prostudujete technické parametry svého mobilu. Třeba na gsmarena.com, kde stačí najít typ telefonu, který používáte a rozkliknout sekci Network.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Pokrytí

Z celkového pohledu nabízí nejlepší pokrytí Spark a tím pádem i Skinny, který využívá síť Sparku. O něco hůře jsou na tom 2degrees a Vodafone. Byli jsme už ale i na mnoha místech, kde se Spark nechytal a 2degrees či Vodafone vesele telefonovali. Pokud předem víte, v jaké oblasti se budete nejčastěji pohybovat (bydlet, pracovat atd.), ověřte si na webu jednotlivých operátorů, jak si stojí v dané lokalitě.

Předplacená karta

Co se ceny služeb týče, měsíční předplacený paušál, který zahrnuje 150 minut volání do všech sítí, neomezené textovky po Zélandu a Austrálii a 1 GB internetu stojí u Skinny 16 dolarů, u 2degrees potom 19 dolarů. Vodafone v této ceně za 19 NZD poskytne pouze 750 MB dat. U Sparku zaplatíte rovněž 19 dolarů za 750 MB dat, 150 minut a neomezenými SMS, ale volné SMS a minuty nemůžete uplatit pro komunikaci s Austrálií. Naopak u Sparku ale máte v ceně premium předplatné Spotify a 1 GB Wifi internetu denně (většinou dostupné v okolí jejich telefonních budek).

Pokud plánujete využívat více mobilních dat, vyplatí se varianta Skinny Direct. Za 35 dolarů získáte 3GB mobilních dat, neomezené volání a SMS po Zélandu a do Austrálie (k dispozici je i varianta s 10 GB za 50 NZD nebo 35 GB za 65 NZD). Novinkou je tarif s neomezenými daty, voláním i SMS za 79 NZD. Podmínkou sjednání služby Skinny Direct je poskytnutí platební karty, ze které se měsíčně strhává platba. Na službu je možné přejít i z existujících Skinny SIM karet.
Cestovní pojištění Axa Assistance se slevou 50%

Připomenutí: Kupujete cestovní pojištění od CZECHKiwis? Nebo jste využili našich služeb na zprostředkování vozu? Pak nejspíš máte nárok na novozélandskou SIM kartu zdarma. Zašleme Vám ji do 14 dní od objednání až domů včetně návodu, jak ji online dobít a začít používat. Až na Zélandu vystoupíte z letiště, budete tak moci telefonovat a surfovat na internetu jako místní. Ověřte si, zda splňujete podmínky pro získaní SIM zdarma.

Tarif

Pokud plánujete na Zélandu žít dlouhodobě, může vás vyjít levněji klasický tarif (Pay monthly plan), kdy vám faktury chodí zpětně po konci účtovacího období. V této kategorii jednoznačně svou nabídkou vítězí 2degrees s cenou 30 dolarů za 1 GB internetu, 300 minut do všech sítí na Zélandu i v Austrálii a neomezené SMS po Zélandu i v Austrálii. Za stejný tarif zaplatíte u Vodafone 40 dolarů. Celkem 40 dolarů zaplatíte i u Sparku, ale navíc nebudete moci volné minuty a SMS využít pro komunikaci s Austrálií. Naopak v ceně je opět premium předplatné Spotify a 1 GB wifi internetu denně (většinou dostupné v okolí jejich telefonních budek).

Výše uvedené se týká tarifů bez závazku, neboť nepředpokládáme, že byste se chtěli před příletem nebo bezprostředně po příletu na Zéland zavázat mobilnímu operátorovi na 24 měsíců.

Ostatní

Následující srovnání už začíná být trochu subjektivní, takže tento odstavec berte prosím pouze jako naše osobní zkušenosti a názory: Co se funkčnosti sítě a zákaznické podpory týče, nejspokojenější jsme byli u 2degrees, který v roce 2016 také získal ocenění za nejspokojenější tarifní zákazníky. Stejnou cenu pro předplacené zákazníky získal Skinny. Nejhorší pro nás bylo řešit případný problém se Sparkem, kterému jsme se nebyli schopni v minulosti opakovaně dovolat na zákaznickou linku, protože byla přetížená. Od Vodafonu jsme měli po příjezdu internet v tabletu a v Aucklandu nám služba ne vždy fungovala spolehlivě.

Shrnutí

Abychom to shrnuli, jednoznačně doporučujeme pořídit si Skinny, který nabízí nejlepší pokrytí a cenu. Variantou číslo dvě je 2degrees, který doporučujeme využít v případě, že váš současný telefon není se Skinny kompatibilní a aktuálně jej neplánujete vyměnit.