IRD: Jak požádat o daňové číslo

Zajímá vás, jak požádat o novozélandské daňové číslo IRD, abyste se mohli nechat zaměstnat? Přinášíme detailní návod, který byl aktualizován 27. února 2017 a obohacen o možnost požádat o IRD číslo online. Výhodou elektronické žádosti je získání IRD čísla již do 2 pracovních dní.  

Co je IRD číslo a proč ho potřebujete

Aby vám zaměstnavatel mohl začít vyplácet mzdu, potřebujete mu poskytnout novozélandské daňové číslo, tzv. IRD number. Pokud plánujete pracovat, určitě požádejte o IRD číslo co nejdříve od nashromáždění všech potřebných dokumentů. Je však pouze mýtem, že IRD číslo potřebujete získat již před nástupem do práce. Dočasně můžete pracovat i bez IRD čísla, jen je potřeba se domluvit se zaměstnavatelem, že vaše žádost o IRD je v běhu a souhlasíte s tím, aby odložil platbu mzdy do pozdějšího termínu. (Pokud nemáte IRD číslo a nechcete výplatu odkládat, zaměstnavatel vám musí strhnout ze mzdy srážkovou daň 45 %.)

Jak požádat o IRD krok za krokem

1. Založte si bankovní účet

Zahraniční osoby musejí mít nově před podáním žádosti o IRD založen a plně funkční bankovní účet na Novém Zélandu. Pojmem plně funkční se rozumí, že můžete na účet posílat peníze a zase je vybírat. Na téma založení bankovního účtu si můžete více přečíst v článku Založení bankovního účtu. Rozhodně doporučujeme využít možnosti založit účet již z ČR.

2. Získejte potvrzení, že váš bankovní účet je plně funkční 

Aby váš bankovní účet byl plně funkční, je vždy nutná návštěva pobočky. Banka totiž musí nejdříve ověřit vaši identitu – je to součást mechanismů v boji proti praní špinavých peněz (anti-money laundering). To, že si účet založíte online před odletem z ČR tedy neznamená, že máte plně funkční účet! Na takto založený účet můžete totiž peníze vkládat, ale až do momentu ověření na pobočce je nemůžete vybírat.

Možností, jak doložit plně funkční bankovní účet je více, ale nejjednodušší jsou následující 2:

  • Získejte bankovní výpis ze svého NZ účtu, na kterém je vidět alespoň 1 vklad a 1 výběr. Pozor, částky vkladu a výběru se musí lišit.
  • Pokud nemůžete čekat na výpis z účtu, musíte od své banky získat potvrzení, že účet je plně funkční (fully functional bank account), nebo že se jedná o aktivní účet (active bank account).

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

3. Podejte žádost

Žádost můžete podat online (novinka) nebo na pobočkách NZ pošty.

Pro žádost potřebujete

  1. Kopii cestovního pasu – strana s fotografií
  2. Kopii NZ víz / vytištěná elektronická víza pro žádost na poště nebo Číslo žádosti o víza pokud budete žádat online
  3. Doklad vaší současné nebo poslední dostupné adresy – postačí poslední výpis z bankovního účtu, telefonní účet, účet za energie nebo občanka. Jak z výše uvedeného vyplývá, použít můžete i vaší poslední adresu v ČR.
  4. Potvrzení plně funkčního novozélandského účtu (viz detaily výše)

Poznámka: Ve formulářích online i papírové žádosti je položka: “your tax identification number from your country of origin or a reason why you do not have one”. České daňové identifikační číslo je vaše rodné číslo.

Podání žádosti online

O IRD číslo můžete požádat online na webu Inland Revenue. Výhodou této metody je, že vám IRD číslo přijde e-mailem nebo SMS již za 2 pracovní dny.

Podání žádosti na poště

Formulář, který potřebujete vyplnit je označen číslem IR742. Formulář si můžete stáhnout nebo jej najdete přímo na poště. Přineste s sebou na poštu výše uvedené dokumenty potřebné pro žádost, kde ověří jejich kompletnost ale také to, že kopie odpovídá originálu (například u cestovního pasu). Z toho důvodu si nezapomeňte také originály. IRD číslo vám dorazí poštou do 8-10 pracovních dní na vámi zvolenou adresu.

Seznam poboček pošt a jejich pracovní doba

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Poznámka pro držitele resident víz

Pokud cestujete na NZ s resident vízy a budete žádat o IRD, nemusíte dokládat plně funkční bankovní účet. Žádat můžete rovněž online na webu Inland Revenue nebo na poště, vyplníte ale jednodušší formulář IR595.