Nová Kaledonie – přírodní skvost v Tichomoří nedotčený turismem

Perla Tichomoří – tak lze dvěma slovy popsat Novou Kaledonii. Průzračné laguny plné pestrobarevných rybek, pláže s bílým pískem, francouzské víno při západu slunce – to vše ke Kaledonii prostě patří. Luxusní fotografie, které znáte z katalogů cestovních kanceláří, se zde stávají realitou.

V hlavním městě Nouméa najdete hned několik krásných pláží.

Nová Kaledonie se představuje

Souostroví Nová Kaledonie leží v Tichomoří zhruba 1.500 km severozápadně od Nového Zélandu. V roce 1774 ji objevil anglický mořeplavec James Cook; roku 1853 pak ostrov na rozkaz císaře Napoleona III. anektovala francouzská armáda. O rok později, v roce 1854, bylo založeno pozdější hlavní město Port de France, dnešní Nouméa.

Francouzi využívali tuto oblast jako svou trestaneckou kolonii, do roku 1897 sem poslali téměř 22 tisíc trestanců. V roce 1864 zde byl objeven nikl a na ostrov tak přicházeli za prací i lidé z okolních francouzských kolonií. Ti s sebou bohužel přinesli různé nemoci, které zapříčinily úmrtí téměř poloviny původních obyvatel.

Zdejší domorodci si říkají Kanakové a s francouzskou nadvládou se nikdy nesmířili.

Kanakové milují moře a svůj čas obvykle tráví hraním na pláži i ve vodě.

Kaledonie je dodnes francouzská a oficiálním jazykem je tedy francouzština. Anglicky se domluvíte pouze v hlavních turistických oblastech. Pokud francouzštinu neovládáte, vezměte si s sebou slovníček, nebo se alespoň naučte základní fráze či využijte online překladač.

A proč stojí za to sem vyrazit? Kaledonie má po Austrálii druhý největší korálový útes na světě. Délka korálové bariéry lemující Novou Kaledonii kolem dokola je 1.500 km, laguna ohraničená tímto útesem je dokonce největší na světě. Nová Kaledonie je bezesporu největším ostrovem světa, obklopeným korály. V roce 2008 byl tento přírodní jev zapsán na seznam UNESCO pod názvem Laguny Nové Kaledonie.

Co vše se o Nové Kaledonii v tomto průvodci dozvíte?

Kdy se do Nové Kaledonie vydat

Po celý rok je voda v moři křišťálově průzračná a hraje všemi odstíny modré.

Příjemným bonusem subtropického klimatu na Nové Kaledonii je poměrně stálé počasí, to platí i o teplotách – celý rok se pohybují okolo 20 – 28 stupňů. Proto se Kaledonii také někdy přezdívá Ostrovy věčného jara.Z důvodu častých cyklonů, které se zde mohou objevit od listopadu do dubna (ale nejčastěji v únoru a v březnu), je ideální dobou pro návštěvu Kaledonie období od října do prosince. V tuto dobu zde panuje období bez dešťů a teploty kolem 27 stupňů. Tropické teploty trvají zhruba do března, poté se začne ochlazovat na 20 stupňů a chladné období trvá až do září.

Od ledna do dubna také počítejte s častými dešti, zejména na východní straně hlavního ostrova Grande Terre.

Turistická sezóna je tu zhruba od prosince do poloviny února. Odpovídají tomu vyšší ceny i vysoká obsazenost hotelů. Děti mají navíc v tuto dobu hlavní prázdniny, takže je všude plno lidí.

Dále je třeba počítat i s tím, že každý ostrov v souostroví Nové Kaledonie má trochu jiné klima. Např. na druhém nejnavštěvovanějším ostrově Île des Pins se střídají dvě roční období: teplé, které trvá od listopadu do března, s teplotami od 26 do 31 stupňů. Chladné období je pak od dubna do listopadu, kdy nejnižší teploty mohou spadnout až na 15 a nejvyšší dosahují k 26 stupňům.

Počasí v Kaledonii je relativně stálé, avšak moře má nejpříjemnější teplotu od ledna do března.

Jak se na Novou Kaledonii dostat

Na Novou Kaledonii s největší pravděpodobností poletíte s Aircalin (bývá označována také jako Air Calédonie International). Ta létá jak z Austrálie (Sydney, Brisbane, Melbourne), tak Nového Zélandu (Auckland). Ceny jednosměrných letenek ze Sydney do Nouméi začínají na 440 NZD, z Aucklandu na 410 NZD. V hlavní sezóně (prosinec – leden) jsou letenky samozřejmě dražší.

| Odeslat poptávku na letenky |

Díky poměrně velké vzdálenosti od Austrálie i Nového Zélandu, a velmi dobré letecké obsluze, se do Kaledonie běžně nedostanete lodí. Pravidelná linka sem není zavedena. Jediné lodě, které sem přiváží turisty, jsou výletní. Na těch samozřejmě lze připlout, ale je třeba předem zjistit, kdy loď vyjíždí a je-li volné místo.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Víza a podmínky vstupu

Protože je Nová Kaledonie zámořským teritoriem Francie, platí pro občany EU stejné podmínky jako pro vstup do Francie. Stačí jen mít pas a můžete v zemi pobývat nepřetržitě až 90 dnů. Aktuální informace o vízové povinnosti v Nové Kaledonii najdete na stránkách MZV ČR.

Peníze

Přestože je Kaledonie francouzská, měnou zde není euro, ale polynéský frank (XPF); bývá označován také jako pacifický frank (CFP). Kurz se pohybuje kolem 21 Kč za 100 XPF (březen 2018). V hlavním městě a turistických oblastech není problém najít směnárny. Platba kartou je stejně populární jako u nás a rovněž bankomaty jsou ve městech k dispozici.

Přestože je Kaledonie drahá země, vyplatí se ji navštívit.

Pakliže máte v plánu cestovat po vnitrozemí (zejména mimo hlavní trasy), nezapomeňte se vybavit dostatečnou hotovostí. Přestože se Kanakové čím dál více civilizují, najdete na ostrově ještě několik původních osad, kde žijí svým tradičním kmenovým způsobem života. Na takových místech kartou nezaplatíte.

Nová Kaledonie je označována jako drahá destinace a je tomu opravdu tak. Dokonce i francouzští turisté si stěžují na jedenkrát vyšší ceny než doma ve Francii. Oproti České republice počítejte s několikanásobně vyššími cenami. Platí to zejména o ubytování, jež je v sezóně finančně mnohem náročnější než v ostatních měsících.

V centru Nouméi nebo v resortu na ostrově Île des Pins jsou ceny v restauracích a za služby vyšší než v neturistických oblastech. Jinak všude na ostrově jsou většinou stejné.

Studenti po přeložení dokladu prokazující status studenta (např. průkaz ISIC) mají nárok na slevu vstupného do některých památek.

Ceny si můžete přepočítat např. na tomto online převodníku měny.

Želvám se v místních vodách daří a určitě je při koupání v moři potkáte. A kdyby náhodou ne, zajděte si do Aquarium des lagons v Nouméi.

Ubytování

  • Cena za dvojlůžko v hotelu se pohybuje zhruba od 7.000 XPF. Záleží na tom, jak dlouho dopředu si hotel zamluvíte a jaký termín požadujete. Pro rezervaci můžete využít Booking nebo Airbnb.
  • Nejlevnější ubytování nabízí Auberge de Jeunesse (ubytovna pro mladé). Dvojlůžkový pokoj zde stojí 4.300 XPF (za pokoj) a dormitory 1.900 XPF (za lůžko).
  • Na každém z ostrovů narazíte na kempy, což je řešení, jak výrazně snížit náklady na pobyt v drahé destinaci. Na hlavním ostrově počítejte za stan a noc okolo 1.500 XPF. Kempy si dle lokality můžete vybrat na webu Nouvelle Calédonie.

Kuchyně

Místní kuchyně je typicky francouzská, avšak v místech neosídlených Francouzi převládá lokální kanacká kuchyně. A ta určitě stojí za ochutnání!

Vyhlášení šneci Bulimes jsou znamenití a pochutnáte si na nich pouze na Île des Pins.
  • Cena jídla v restauraci: v Nové Kaledonii vám oběd či večeře v restauraci udělají pěkný vítr v peněžence. A to zejména v Nouméi a na turisticky vyhledávaném ostrově  Île des Pins. Hlavní jídlo pro jednu osobu vyjde okolo 2.700 XPF (v levnější restauraci) a na kávu po jídle si připravte asi 300 XPF. Na Île des Pins počítejte ještě s daleko vyššími cenami – v hotelu Meridien zaplatíte za láhev vína 7.000 XPF.
  • Cena jídla na ulici: poloviční oproti cenám v restauraci. V McDonald’s se najíte za 1.200 XPF.
  • Cena potravin v obchodě: nakupujte ve větších supermarketech, např. Carrefour, Casino. Tady vás vyjde bageta zhruba na 120 XPF, paštika taktéž. Půlkilový bochník chleba 300 XPF, kilogram sýra 1.700 XPF.
  • Cena pití: velká láhev vody v obchodě vyjde na 230 XPF, pivo dle značky okolo 150 – 400 XPF, láhev vína kolem 1.500 XPF.

 

Osobní tip autorky: zajděte si na jídlo do některého podniku na Île des Pins. Je to opravdu luxusní zážitek (podle počtu hvězdiček se pohybují i ceny), který si nemůžete nechat ujít. Typické šneky bulimes můžete ochutnat pouze zde a nikde jinde na světě!

Doprava

Z letiště do centra

Hlavní město Nouméa je od letiště vzdáleno cca 50 km a žádná veřejná doprava sem nejezdí. Transport je řešen shuttle busy (minibusy), jejichž stanoviště je před terminálem napravo – ceny se pohybují od 2.000 XPF (550 Kč) za osobu. Minibus je možné rezervovat i předem.

Po ostrově

Nejideálnější je půjčit si auto; přeprava po ostrově autobusem je poněkud složitější, navíc na spoustu míst autobusy ani nejezdí. Půjčit si auto není v Kaledonii problém, půjčovny najdete přímo na letišti. Další výhodou auta je i to, že v něm přespíte v místních kempech a výrazně tak ušetříte za ubytování v hotelu.

Samotné hlavní město Nouméa není velké a centrum projdete pohodlně pěšky.

Mezi ostrovy

Můžete využít jak lodě, tak letadla. Letenky na vedlejší ostrovy vyhledejte v rezervačním systému Air Calédonie. Ceny kolísají a je výhodnější koupit letenku s předstihem; pokud možno vyhněte se hlavní sezóně, kdy jsou částky dost vysoké.

Pokud zvolíte pro cestu na okolní ostrovy letadlo, sbalte se low-costově. Např. na Île des Pins je v ceně letenky povolených 12 kg pro odbavené zavazadlo a 5 kg pro příruční. Maximální váha zavazadla však nesmí přesáhnout 23 kg. Pokud má váš kufr víc, je ještě možnost poslat ho letadlem jako balík. Pro ten je maximální váha 30 kg a cena je dána cargo ceníkem. Tuto možnost je však třeba vyřešit předem v kanceláři pro Freight sales. Váží-li zavadlo o pár kilo navíc než je povolený limit 23 kg, zaplatíte zhruba 240 – 360 XPF za každý kilogram navíc.

Přepravu lodí si můžete zarezervovat přes BeTico.

Z přístavu vyplouvá i výletní loď na Phare Amedée.

Doprava podrobněji

    • Autobusy: v rámci hlavního ostrova Grande Terre lze využít autobusy společnosti Rai. Na 25 trasách obsluhují 360 zastávek napříč celým ostrovem. Autobusy jsou klimatizované a pohodlné. Bližší informace o ceně jízdného, trasách a jízdních řádech naleznete na LE RAÏ nebo na webu Lonely Planet.
    • Vlaky: na Nové Kaledonii vlaky nejezdí, není zde funkční železnice.
    • Auta: autopůjčovny najdete jak přímo na letišti, tak i v centru Nouméi. Týdenní půjčovné se pohybuje od 6.000 Kč, pro ceny a rezervace můžete použít vyhledávač na webu.
    • MHD: autobusy se jmenují Karuia bus a po Nouméi operují na 9 trasách. Jízdenka na MHD v Nouméi stojí 190 XPF (asi 40 Kč) při koupi v obchodě Point Bus, a 210 XPF (45 Kč) při zakoupení přímo u řidiče. Mapu zastávek si prohlédněte zde na stránkách Karai bus.
    • Jízdní kola: na hlavním ostrově najdete několik dobrých tras pro cykloturistiku. Jsou přímo v Nouméi v parku Les Boucles de Tina nebo také na východní straně ostrova v Les Boucles de Netcha. Půjčovné za bicykl na jeden den stojí 3.200 XPF; je možno využít např. půjčovnu Discount Loaction Rental (pouze ve francouzštině). V Nouméi jsou zbudované nové cyklotrasy, takže i po samotném městě se jezdí velmi komfortně.
    • Taxi: jízda taxíkem po hlavním městě se pohybuje okolo 125 XPF/km + další příplatky za čekání, jízdu v noci či o svátcích. Např. z centra města na Baie des Citrons zaplatíte za taxi cca 1.400 XPF.
    • Lodě: lodní dopravu využijete při přesunu na vedlejší ostrovy. Jízdenky si můžete zakoupit prostřednictvím BeTico. Na jednosměrné jízdence ušetříte 300 XPF a na zpáteční 600 XPF. Plavba z Nouméi na Île des Pins trvá 2,5 hodiny; za jednu osobu v ekonomické třídě zaplatíte 5.900 XPF. Na Lifou poplujete 5 hodin za 8.200XPF a na Maré za stejnou cenu poplujete 4 hodiny. Mezi Lifou a Maré se lze přepravit za 4.700 XPF, plavba trvá 2 hodiny.

      Nouméa je vstřícné město pro cyklisty.

Bezpečnost

Kaledonie je obecně bezpečná země, stejně vyspělá jako země západní Evropy. Pozor si však, stejně jako u nás, dejte na kapsáře a hlídejte si dobře své osobní věci. Vzhledem k poněkud napjatým vztahům mezi Francouzi a Kanaky raději zapomeňte na večerní romantické procházky po okrajových částech města. Kanakové dlouhodobě usilují o samostatnost a s blížícím se referendem (podzim 2018) roste jejich agresivita. Ta se však projevuje spíše vykrádáním obchodů, jako turista si této nevraživosti ani nevšimnete. Kanakové jsou jinak velmi přátelští a rádi vás seznámí se svou historií či uměním.

Není zde povinné žádné očkování. Záleží jen na vás, jestli si cestu pojistíte klasikou tetanus – žloutenka A, B, břišní tyfus.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Určitě nezapomeňte na repelent. Často se zde totiž vyskytuje horečka dengue. Sbalte si s sebou i vhodné oblečení – dlouhé kalhoty a košili či triko s dlouhým rukávem, abyste byli před komáry dostatečně chráněni.

Pohled na Nouméu – vlevo Baie des Citrons, vpravo lodní přístav.

Co vás v Nové Kaledonii může zaskočit

Protože je to tu jako ve Francii, mnoho rozdílů zde nenajdete. Na Kaledonii oceníte její vyspělost. Na spoustě ostatních tichomořských míst je sice pěkně, ale neustále se potýkáte s nepříjemnostmi typickými pro rozvojové země – nízká kvalita ubytování, služeb, nečistota apod.

  • Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás v ČR, takže spotřebiče zakoupené na Novém Zélandu či v Austrálii budou potřebovat redukci.
  • Jezdí se napravo.
  • Malé obchody jsou zavřené v neděli, supermarkety mají otevřeno stále.
  • V kaledonských restauracích se nedává spropitné. Nikdo ho od vás neočekává, není to zvykem.
  • Myšlení obyvatel je evropské, až typicky francouzské. Oproti ,,australským buranům“, jak Kaledoňané někdy Australany nazývají, se mohou zdát méně otevřenější, méně přátelštější, zato s více uhlazeným chováním a láskou k estetice. Prostě jsou to Francouzi. Nevyjdou do supermarketu v teplákách. O to větší kontrast je mezi nimi a domorodými Kanaky, kteří jsou živelnější.

    Příjezdová cesta k hotelu Meridién vede pouze přes most.

Co musíte zažít

Île des Pins

Pokud chcete zažít opravdový tichomořský ráj, pak tento ostrov nesmíte vynechat. Místní říkají, že to je místo nejblíže ráji. Turismus domorodci účelově regulují, takže nenarazíte na přeplněné pláže, všude je dostatek soukromí. Okolní laguny jsou jak vystřižené z katalogů cestovních kanceláří.

Na ostrov se nejlépe přepravíte letadlem. Let trvá pouhých 30 minut a navíc si vychutnáte pohled na korálový útes pěkně svrchu. Z letiště Magenta, které je v centru Nouméi, sem létá Air Calédonie. Letenky se dají rezervovat na webu. Ceny se pohybují zhruba od 10.000 XPF za zpáteční letenku.

Typická ukázka kanackého umění. Podobných soch je na ostrovech plno.

Pokud váš žaludek zvládne velké vlny, můžete rovněž využít lodní přepravu. Cena za ekonomickou třídu v jednom směru je 5.900 XPF. Loď na tento ostrov pluje pouze ve středu a v sobotu (Nouméa – Île des Pins) a nazpět (Île des Pins – Nouméa) ve středu a v neděli. Středy jsou vyhrazené pro jednodenní výlety v ceně 10.900 XPF (zpáteční jízdenka). Plavba na ostrov trvá 2,5 hodiny a loď z Nouméi vyplouvá v 7 hodin ráno. Jízdenky rezervujte opět prostřednictvím BeTico.

Přehled všech ubytovacích zařízení na ostrově najdete na webu Isle of Pines. Je-li vaší hlavní snahou ušetřit, najdete zde několik kempů. Pokud vás však rozpočet netlačí a přijedete si to sem užít se vším všudy, doporučujeme ubytovat se v pětihvězdičkovém hotelu Meridien. Má vlastní pláž v zálivu Oro, ideální místo pro jízdu na paddle boardu či v kajaku. Cena pokoje se pohybuje od 40.000 do 70.000 XPF.

Přírodní akvárium se rozkládá na poměrně malé ploše, ale nabízí nezapomenutelné šnorchlování.

Kousek od hotelu se nachází přírodní akvárium (vstup 200 XPF), které rozhodně nesmíte vynechat, tak skvělé šnorchlování málokde zažijete. V přírodním maličkém zálivu plným rybek se hravě zvládnou potápět i děti, protože rybičky i korály lze pozorovat už v malé hloubce (po kolena). Potřebnou výbavu vám zapůjčí v hotelu. Z výletů, kterých na ostrově nabízí nepřeberně (zeptejte se ve svém hotelu), nevynechejte plavbu plachetnicí přes záliv sv. Josefa.

Pláží je na ostrově hned několik – Upi, Kanumera, Oro, Kuto. Každá má své vlastní kouzlo a každá je něčím výjimečná. Ostrov je malý, takže určitě zvládnete navštívit všechny čtyři. Na pláži Kanumera je čtyřhvězdičkový resort Oure Tera a na pláži Kuto (pár desítek metrů od Kanumery) pro změnu najdete restauraci přímo v sousedství vln oceánu – ideální místo pro romantický oběd s výhledem na azurové moře.

Náš kapitán Henry při plavbě plachetnicí přes záliv sv. Josefa.

Pravou atmosféru Île des Pins nasajte zhlédnutím plážového videa anebo záznamu plavby plachetnicí.

GPS: -22.585460, 167.451595

Phare Amédée

Na Amédée se dostanete lodí; vyjíždí téměř každý den. Ostrov má v nájmu rodinná společnost, jež zároveň vlastní i lodě, které tam vypravuje. Místo je od Nouméi vzdáleno asi 24 kilometrů, takže za cca půl hodiny jste zde. Tento výlet lze objednat online. Cena 15.700 XPF zahrnuje plavbu lodí, oběd a kulturní program. Údajně zde stále panuje krásné počasí, ale kdyby vám náhodou nevyšlo, lístek lze v den výletu vrátit a jet až následující den.

Z Amedée pošlete pohled z nejmenší poštovní kanceláře na světě, která má i své vlastní razítko!

Ostrov je známý pro svůj největší železný maják na světě, jenž byl roku 2009 dokonce zapsán na seznam UNESCO. Ostrůvek je to malý (400 m dlouhý a 270 m široký), projdete ho během pár minut. Aktivit pro celodenní pobyt je tu však víc než dost. Nejčastěji se sem vyráží za šnorchlováním (výbavu vám zdarma zapůjčí v obchůdku se suvenýry). Kromě ryb a korálů zde určitě uvidíte i želvy. A tahitské tance, které předvádí půvabné tanečnice, strhnou svým temperamentem každého diváka.

Tahitské tance byly pro svou smyslnost misionáři po dlouhou dobu zakázány a nesměly se tančit na veřejnosti.

Navštivte toto úžasné místo alespoň virtuálně prostřednictvím videa, které bylo natočeno v rámci výše zmíněného zájezdu.

GPS: -22.477029, 166.468475

Pláže v Nouméi

Baie des Citrons

Pláž v této zátoce se nachází pouhých deset minut od centra města. Podél cesty je neplacené parkoviště a všude kolem spousta barů a restaurací. Je to asi nejznámější pláž ve městě, potkáte zde hodně místních. Ráno např. probíhá cvičení v moři pro seniory. Pláž vyhledávají spíše milovníci šnorchlování, protože je zde klidná voda bez vln.

GPS: -22.297584, 166.438274

Pláž v Citrónové zátoce je nejoblíbenější v Nouméi.

Anse Vata

Pláž je největší ve městě a dojdete na ni od ,,citrónovky“ pěšky během deseti minut.Toto místo pro změnu ocení milovníci větrných vodních sportů, hodně tu totiž fouká.

GPS: -22.302658, 166.442013

Akvárium v Nouméi

Pokud chcete vidět všechny krásy zdejšího podmořského světa na jednom místě, určitě zajděte do akvária v Nouméi. Vstupné vás vyjde na 1.500 XPF. Na co jsou zde opravdu pyšní, to jsou fosforeskující korály, které se vám ukážou v celé kráse ve tmě. Dále uvidíte spoustu druhů pestrobarevných rybek, korály, želvy nebo mořské hady (např. korálovce, ovšem ty velmi snadno potkáte i naživo na Phare Amédée).

Aquarium des lagons při prohlídce Nouméi rozhodně nevynechejte!

Pláže, akvárium, katedrálu sv. Josefa i místní tržiště si můžete virtuálně prohlédnout ve videu.

GPS: -22.302317, 166.438699

Kulturní centrum Tjibaou

Le Centre Culturel Tjibaou nese jméno po vůdci hnutí za nezávislost Nové Kaledonie, na něhož byl v roce 1989 spáchán atentát. Jean-Marie Tjibaou usiloval o jeho založení za účelem prezentace a uchování kanackého dědictví. Centrum stojí uprostřed krásného parku a hlavní budovu nepřehlédnete – jedná se o výstřední stavbu spojující moderní prvky s tradičním kanackým stavitelským stylem. Pokud vás zajímá domorodá kultura, je to pravé místo, kde se dozvíte nejvíc. Vstupné činí 1.000 XPF.

GPS: -22.253869, 166.490309

Trek GR-NC1

Týdenní trail začíná ve městečku Prony a vede až do města Dumbéa. Trek je rozčleněn do sedmi etap, které vás provedou přes kanacké osady, a nabídnou překrásné přírodní scenérie. Pokud máte rádi túry, tuto si rozhodně nenechte ujít!

GPS: -22.325780, 166.823960

Podmořský svět v celé kráse obdivujte v Akváriu v Nouméi.

Mt. Panié

Nejvyšší horu Nové Kaledonie Mt. Panié, tyčící se do výšky 1.629 m n. m., najdete na severu hlavního ostrova. Protože výšlap zabere celý den, cestou je k dispozici chata na přespání. Nabídnou se vám výhledy na čarokrásné vodopády a navíc se příjemně osvěžíte koupáním v jezírkách. Za poplatek je k dispozici průvodce, který vás provede i přes kanacké vesnice a povypráví spoustu zajímavých informací o domorodé kultuře.

GPS: -20.587047, 164.770747

Skály, které vypadají, jako by pluly po vodě, najdete v zálivu Upi na Île des Pins.

Autorka článku Jana Hejlová je již rok cestovatelkou na plný úvazek. Novou Kaledonii navštívila v rámci svého několikaměsíčního pobytu v Austrálii a na Novém Zélandu. Spolu se slovenským průvodcem, jenž v Kaledonii žije téměř 50 let, poznala tuto zemi opravdu do hloubky a zamilovala si ji. Videa z Janiných cest můžete sledovat na webu Skotačení Jany a Michala, na Facebooku a Youtube.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *