Získat WHS víza je nyní jednodušší než kdy dříve. Přesto se však nemusíš stresovat, pokud je z důvodů nesplnění podmínek, nezískáš. Existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak zažít dobrodružství na Novém Zélandu.
Základem je nehroutit se z toho, my tenkrát víza také vlastní vinou nedostali a cestu jsme si našli. Pokud se tedy nechceš smířit s “osudem”, připravili jsme pro tebe různé možnosti, jak se na Zéland dostat mimo WHS víza. Tento článek je určený také pro ty, kteří již na Zélandu jsou, nebo pro páry, kde jeden z partnerů víza získal a druhý ne.
Studium
Na Zéland můžeš přiletět například za studiem. Pravda, je to zpočátku nákladnější varianta a nedává takovou flexibilitu. Pokud ale budeš na Zélandu studovat více než 14 týdnů na plný úvazek, máš šanci získat studentská pracovní víza a u studia tedy i pracovat až 20h týdně. Může se jednat o studium angličtiny nebo odborné studium. Úroveň vzdělávání je na NZ vysoká, takže se jedná o dobrou investici.
Po roce soustavného studia máš navíc při splnění určitých podmínek možnost zůstat další rok pro hledání práce a následně zažádat o work víza.
V CZECHKiwis jsme kvalifikovaní poradci pro studium na Zélandu a máme pro vás připravené speciální ceny s mnoha jazykovými školami! Pokud Tě zajímá více o studiu na Novém Zélandu, neváhej se na nás obrátit.
| Více o jazykových kurzech |
Práce
Můžeš zkusit najít práci ve svém oboru na dálku z ČR a získat rovnou dlouhodobější work víza, jako jsme to tenkrát udělali my nebo dokonce resident víza. Nic není nemožné, i když nebudeme nalhávat – získat tato víza není z nejjednodušších a cílem NZ je získat primárně kvalifikované pracovníky v “nedostatkových” profesích. Podmínky pro získání víza tak často zahrnují specifické požadavky na výši platu, obor atd. Podmínky se navíc v květnu 2022 do značné míry změnily a samo imigrační stále aktualizuje řadu souvisejících informací na svém webu.
Plánujete cestu na Zéland? Není letenka jako letenka! S letenkou od CZECHKiwis si kupujete také kamaráda na telefonu pro případ nouze. Provozujeme totiž českou i novozélandskou linku, kde nás můžete kontaktovat, pokud věci nefungují tak, jak mají. Neustále také jednáme s aerolinkami o speciálních cenách či výhodách pro naše cestovatele. Pro nabídku na míru nám pošlete nezávaznou poptávku letenky.
Jsi už na Zélandu a nedostal jsi WHS?
Přiletěl(a) jsi na Zéland s tím, že dostaneš WHS v době pobytu a ono to nevyšlo? V zásadě máš dvě možnosti – zkusit najít práci v oboru a následně s nabídkou práce požádat o work víza tak, jak popisujeme výše a nebo zkusit požádat o supplementary seasonal employer work visa.
Supplementary Seasonal Employer Work Visa (SSE Víza)
Tato víza jsou pro ty, kteří již jsou na Novém Zélandu na turistické nebo studentské vízum.
Jedná se o pracovní víza pouze pro sezonní práci v zemědělství (zejména v oblasti Otago) a to pouze u schválených SSE zaměstnavatelů. Víza jsou pouze jednorázová a platnost je 6 měsíců.
O víza lze navíc požádat jen v případě, že na Zélandu není dostatek pracovních sil a nebyla tedy vyčerpána jejich kvóta pro danou sezónu.
K tomu, abyste víza dostali, musíte doložit, že opravdu plánujete pracovat v zemědělství pro schváleného SSE zaměstnavatele. Jako důkaz můžete použít pracovní nabídku od SSE akreditovaného zaměstnavatele nebo dokumentaci, že plánujete cestu do oblastí, kde se tito zaměstnovatelé vyskytují (např. rezervace ubytování) nebo dokumentace, že jste již kontaktovali některé schválené zaměstnavatele. Detailní podmínky najdete zde.
K žádosti o SSE víza budete potřebovat přiložit letenku ze země nebo důkaz o dostatku finančních prostředků na jejich koupi. Také bude potřeba doložit aktuální Výpis z rejstříku trestů v angličtině.
Chceme jet v páru a jeden dostal víza, druhý nikoliv
Pokud jeden z vás dostal WHS víza a druhý ne, máte několik možností:
- Ten, kdo z vás má WHS víza, odletí na WHS, sežene kvalifikovanou práci a požádá o Work víza plus partnership– based temporary víza, která jí / mu umožní pracovat pro libovolného zaměstnavatele. V žádosti se musíte zaručit, že svého partnera budete finančně podporovat. Délka partnership-based temporary víz obvykle odpovídá délce vašeho víza. V žádosti je třeba prokázat, že spolu žijete nejméně jeden rok.
- Jeden letí na WHS a druhý letí na studijní víza s tím, že pokud plánuje studovat více, než 14 týdnů, tak má šanci získat zároveň i povolení pracovat při studiu 20h týdně.
- Jeden letí na WHS víza, druhý na turistu s tím, že se pokusí požádat o SSE víza na místě (viz výše). Tady ale pozor na to, že letět na “turistu” a mít v úmyslu získat na pracovní víza může mít dopad na to, jak imigrační posuzuje charakter uchazeče…
Přijet na turistická víza a hledat práci na místě?
Určitě vás taky napadne varianta, přijet v rámci 3 měsíčního bezvízového styku a hledat práci až tady na Zélandu. V tomto případě ale upozorňujeme, že tato možnost není ”košér” a hrozí vám, že vaše cesta skončí již na přípojném asijském letišti, kde vás nenechají nastoupit do letadla směr Nový Zéland, Na turistická víza přileťte, pokud je primárním účelem vaší cesty poznávání Nového Zélandu.
Pokud vás nadchla myšlenka poznat Nový Zéland a chcete přijet jen za turistikou, určitě nebudete návštěvy litovat. Jen upozorníme, že pokud byla vaše žádost o jakákoliv pracovní víza včetně WHS odeslána a následně zamítnuta, měli byste raději požádat o turistická víza před odletem.
Jak se říká, vše špatné je k něčemu dobré, takže třeba díky tomu, že jste nedostali WHS víza vás cestovatelské boty zavedou za ještě lepším dobrodružstvím!