Na letišti aneb přílet na Nový Zéland

Přílet do nové země na druhou stranu světa může být po dlouhém letu a při časovém posunu trochu stresující. Neusnadní to ani důkladné procedury na imigračním a při tzv. biosecurity checku. S naším článkem budete ale na vše připraveni.

Na letišti

Na letištiPo přistání letadlem na aucklandském letišti projdete Maorskou bránou a cestou k celnici potkáte několik košů, tzv. amnesty bins a upozornění, abyste do nich vyhodili případné ovoce nebo zeleninu. Jejich dovoz na Nový Zéland je totiž zakázán. Takže až se zaposloucháte do zvuků ptactva a hudby, která vás bude doprovázet příletovým koridorem, radši se ještě zamyslete, jestli nemáte v kapse nějaké oříšky nebo třeba jablko, ať zbytečně hned neplatíte pokutu 400 NZD.

Tip: Cestou v příletovém koridoru bývají stojánky s mapkou Aucklandu a taky Arrival Magazínem. Časopis obsahuje mnoho slevových kupónů, které uplatníte při svých cestách po Zélandu. Případně si stáhněte mobilní aplikaci Arrival Mag a šetřete lesy.

Pasová kontrola

Nový ZélandNa pasové kontrole půjdete do řady s nápisem „All other Passengers“ (pokud nevlastníte cestovní pas ze země Commonwealthu nebo nejste permanent rezidenti) a předložíte svůj pas a vyplněnou příletovou kartu tzv. arrival card. Dostanete ji k vyplnění již v letadle nebo si ji můžete vzít po příletu na letišti.

Pokud jste přiletěli na working holiday, mohou na imigračním chtít vidět zpáteční letenku nebo doklad o tom, že máte dost peněz si ji koupit. Mohou chtít také předložit, že máte předepsané množství finančních prostředků tak, jak to stanovují podmínky vašeho víza (například výpisem z bankovního účtu) .

Pokud jste přiletěli na dovolenou, mohou na imigračním chtít vidět zpáteční letenku a také doklad o dostatečné hotovosti po dobu plánovaného pobytu (například výpis z bankovního účtu).  Pozor, při cestě na turistická víza je potřeba mít vždy letenku do třetí země, kam máte právo vstupu (tj. i vyřízená víza do  této země, pokud to vstup vyžaduje). Doložení prostředků na nákup letenky nestačí!

Pro specifické požadavky jednotlivých typů víz se přečtěte náš článek Víza na Nový Zéland.

Úředníci se často vyptávají, co máte na Zélandu v plánu, kde budete bydlet, za kým jedete apod. V každém případě buďte milí a pokud nerozumíte, řekněte, ať na vás mluví pomaleji. První setkání s novozélandskou angličtinou bývá náročné.

Tip: Příletová karta existuje pro referenci i v české verzi, najdete ji na webu Customs NZ. Pamatujte ale, že česká verze není oficiální dokument a vždy stejně musíte vyplnit anglickou verzi, kterou předkládáte celníkům.

Od října 2018 mají novozélandští imigrační úředníci také pravomoc žádat o přístupová hesla do osobních počítačů a mobilních telefonů při vstupu návštěvníků do země. V případě odmítnutí poskytnutí přístupových údajů do zařízení hrozí pokuta až ve výši 5 000 NZD.

Po úspěšné pasové kontrole vám vrátí pas s razítkem data příletu a poznačenou příletovou kartu. Nyní jste oficiálně na novozélanské půdě! Než ale budete slavit, ještě vás čeká vyzvednout zavazadla a s nimi pěkně na Biosecurity kontrolu.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Biosecurity check

Po vyzvednutí zavazadel na biosecurity půjdete do fronty „All other passengers“ (pokud tedy nevlastníte pas ze země Commonwealthu). Na letišti v Aucklandu doporučujeme jít do uličky zcela vpravo, bývá tam nejmenší fronta. Pracovník na biosecurity po vás bude chtít vyplněnou a imigračním úředníkem označenou příletovou kartu a bude vám klást doplňkové otázky – zejména ta, kde jste odpověděli Ano. Odpovědět “ano” na některou z otázek v příletové kartě není rozhodně špatně, nikdo vám například nezakazuje dovézt si sportovní vybavení, trekové vybavení atd. Vždy odpovídejte pravdivě a pokud si nejste jisti, předem si to s úředníkem vysvětlete. Pokud totiž při kontrole zjistí, že jste některou z položek nedeklarovali, hrozí vám pokuta 400 NZD a to není dobrý začátek. 

Co (ne)můžete přivézt na Zéland?
Čerstvé produkty nechte raději doma.

Tip: Pokud si nejste jisti, co je povoleno na Zéland dovézt, tak čtěte náš článek Co (ne)můžete přivézt na Zéland?

Pokud máte trekové boty, sportovní vybavení nebo třeba stan, zeptá se vás úředník, jestli je vše vyčištěné a dost často budou chtít toto čisté vybavení na vlastní oči zkontrolovat. Stejně tak se vyptávají na jídlo, pokud s sebou nějaké vezete.

Vaše zavazadla na závěr projdou rentgenem nebo v případě nejasností či nějakého podezření budou chtít pracovníci vidět i obsah zavazadel. Poté, co se ujistí, že nedovážíte na Zéland nic zakázaného, jste volní a teď už je opravdu důvod k oslavě, protože JSTE NA ZÉLANDU!!!!

V příletové hale

V příletové hale si můžete pořídit SIM kartu. Pokud si nejste jistí, jakého operátora zvolit čtěte náš článek Mobilní telefon a internet

Připomenutí: Pokud jste si prostřednictvím CZECHKiwis sjednali  roční cestovní pojištění nebo pronájem vozu, máte nárok na novozélandskou SIM kartu zdarma. Zašleme Vám ji do 14 dní od objednání až domů včetně návodu, jak ji online dobít a začít používat. Až na Zélandu vystoupíte z letiště, budete tak moci telefonovat a surfovat na internetu jako místní. Ověřte si, zda splňujete podmínky pro získaní SIM zdarma.

Pokud potřebujete hotovost, na letišti najdete bankomat i směnárnu. Počítejte ovšem s tím, že výměna peněz ve směnárnách na letištích není obvykle příliš výhodná.

V příletové hale také najdete informace v podobě iSite, kde vám dají mapku Aucklandu i další cenné informace.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Doprava z letiště do Aucklandu

Taxi

Po výstupu z příletové haly uvidíte několik řad taxíků, což je asi nejpohodlnější možnost, jak se dostat z letiště, ale také nejdražší. Taxi do centra vyjde cca na 50 NZD, pokud chytnete kolonu, tak i více. 

Levnější variantou v kategorii “taxi” je starý známý Uber, který si za vyzvednutí na letišti přiúčtuje 4 NZD. Jako noví zákazníci obvykle dostanete nějakou slevu při zadání promokódu “lukasn21”.

Autobus

Celkem rychlou variantou transportu do města je SkyBus. Autobusovou zastávku najdete hned před východem z příletového terminálu vlevo a autobus jezdí ve špičce každých 10 minut až do CBD (centrum města). Cesta trvá cca 55 minut. Lístek můžete koupit online za 18 NZD nebo za 19 NZD v kiosku na letišti nebo u řidiče. U řidiče můžete platit jen hotově nebo kreditem dobitým na kartě AT Hop Card což je zdejší “Open Card” pro MHD. Dva dospělí s až 3 dětmi mohou využít zvýhodněného rodinného jízdného.

Využít můžete také shuttle minibus za $25 na osobu plus $5 za každou další osobu ve stejné skupině. Pro více info koukněte na supershuttle.co.nz.

Tip: Chcete ušetřit na cestě do centra města (Auckland CBD)? V tom případě nasedněte  na letišti na 380 Airporter bus mířící na stanici vlakovou stanici Papatoetoe Train Station.  Zde přesedněte na vlak mířící do města, konečná zastávka je Britomart. Celková cena z letiště do centra vás vyjde na 11 NZD. Pozor, spojení  přes noc nejezdí.

Letíte rovnou dál po Zélandu?

Pokud letíte z Aucklandu rovnou dále po Zélandu, projdete úplně stejným procesem jako jsmě popsali výše, tj. celnice, zavazadlo, biosecurity a pak teprve můžete odbavit své zavazadlo na vnitrostátní let. Vnitrostátní (domestic) terminal je od mezinárodního teminálu cca 10 minut pěšky nebo můžete zdarma využít shuttle autobus, který jezdí mezi terminály každých 15 minut. Pozor, vnitrostátní terminál je uzavřen přes noc od 23h do 4:30 ráno, takže tam na ranní let přes noc nepočkáte.

Tip: Pokud si rezervujete navazující let po příletu na Zéland, plánujte odlet až 3h po vašem plánovaném příletu. Přeci jen celý proces na letišti může trvat déle, než byste čekali.

Kde přespat u letiště?

Pokud potřebujete složit hlavu blízko letiště, můžete využít nedaleký Ibis, jiný z aktuálně dostupných hotelů poblíž letiště nebo se mrknout na nabídky AirBnB.com. Pokud ještě nejste na AirBnB přihlášeni, získáte prostřednictvím linku slevu cca 30 NZD na servisním poplatku z první rezervace.

Někteří možná dávají přednost přespání na lavičce na letišti, v tom případě vězte, že budete potřebovat špunty do uší. Na letišti najdete sprchy zdarma v příletové hale.