COVID-19: Informace o zrušených letech

Aktuální vývoj ohledně pandemie koronaviru a neustále se rozšiřující omezení vyvolávají řadu otázek: zejména pro cestovatele s již zakoupenou letenkou. Tento článek by vám měl na většinu z nich odpovědět. 

Stav k 24/3/2020 04:00 českého času

Zrušené spoje

Prohlášení Emirates

Due to the changing situation, Emirates’ last passenger flights ex New Zealand before temporary flight suspension will effectively be today, Monday 23 March.

That means some changes for the below flights, due to operate tomorrow (Tue 24 Mar) ex NZ:

Flight EK 413 (CHC/SYD) will be permitted to carry passengers terminating in SYD only, subject to Australian entry restrictions. No transit passengers will be permitted. EK 413 will then continue as a ferry flight  (no passengers) SYD-DXB.

EK 449 (AKL/DXB) too will operate as a ferry flight (again, no passengers).

EK451 (AKL-DPS) will carry DXB terminating passengers only, subject to current Indonesian and UAE visa restrictions.

Emirates has clearance for transit passengers in Australia on EK413 departing Christchurch this evening – Monday 23 March.  

 • Přerušená linka Emirates na trase Dubai – Praha od 25/3 do 30/6
 • Přerušená linka Emirates na trase Dubai – Vídeň od 22/3 do 30/6 (přerušení od 23/3, ale lety 22/3 zrušené)
 • Přerušená linka Emirates na trase Dubai – Mnichov 
 • Přerušená linka Emirates na trase Dubai – Frankfurt 
 • Přerušená linka Thai Air na trase Auckland – Bangkok od 24/3 do 30/6
 • Zrušená linka Qatar na trase Auckland – Doha na 25/3, 28/3 
 • Neustále dochází také k rušení letů Lufthansa Group (Lufthansa / Swiss / Austrian)
 • Přes Singapur nebude od 24/3 možné ani tranzitovat. 
 • Pro tranzit se od 25/3 zavírá i letiště v Hongkongu.
 • Pro tranzit se od 26/3 zavírá i letiště v Abu Dhabi.
 • Pro tranzit je od 24/3 zavřené letiště v Taipei.

***POZOR: Tranzity přes Austrálii jsou aktuálně povoleny v rámci výjimky do 26/3  v poledne AEDT času. Rozhodující je čas boardingu letadla. délka přestupu by měla být do 8 hodin bez ohledu na to, zda máte austrálská eVisitor víza nebo ne. Odletět musíte ze stejného letiště ve stejný den a zůstat celou dobu v tranzitu. Pro odlety po vypršení výjimky, budou žádosti o tranzit řešeny prostřednictvím tzv. Commisionner´s exemption procesu.  Formulář k  podání žádosti (elektronicky) je k nalezení zde. ***

Zrušených linek neustále přibývá, pokud mají cestovatelé zájem opustit NZ, doporučujeme jim najít si letenku přímo na webu letecké společnosti s odletem co nejdříve.  Platí také omezení tranzitů přes Austrálii viz výše.

 • Novozélandská vláda umožní cestovatelům z pacifických ostrovů tranzit přes letiště v Aucklandu. První tranzitní okno otevřené do 15:00 dne 24.3. 2020 novozélandského času dovolí cestovatelům přestupovat na lety do Austrálie.
 • Druhé okno otevřené do 29.3. 2020 pak umožní pouze přestupy na lety mimo Austrálii. Podrobné informace k nalezení na webu NZ Immigration

 Qatar Airways spouští program WE WILL GET YOU HOME pro cestovatele z Nového Zélandu a Austrálie v rámci kterého mohou získat slevu na svou cestu domů. Očekává se také navýšení jejich kapacity z Nového Zélandu a Austrálie do Evropy, sledujte proto jejich web a používejte promokód TRAVELHOME. Zatím jsou ceny letů velmi vysoké, levné tarify jsou vyprodané, ale pokud dojde k navýšení kapacity, hodně se to změní. Pozor na tranzity ze Zélandu přes Austrálii viz https://czechkiwis.cz/koronavirus-update/

Výhodou Qatar Airways je jejich velmi příznivá politika přebookování v případě zrušených letů. Zrušené lety lze v rámci dostupnosti ve stejné třídě (economy  / byznys atd.)  přebookovat bez doplatků. 

Podle našich informací se jedná se o výsledek jednání zástupců EU s leteckou společností.

Nový Zéland

Z rozhodnutí vlády NZ nepřijímá Nový Zéland žádné cestovatele, kteří nejsou residenty či občany Nového Zélandu či jejich nejužšími rodinnými příslušníky (musejí cestovat společně s NZ občanem či rezidentem) . Opatření platí od 19. března 2020 23:59 a směrodatný je čas checkinu. Cestovatelé, kteří dorazí po půlnoci, ale splnili podmínku checkinu  mohou na Zéland ještě vstoupit. Platí však pro ně 14 denní self-izolace. 

Aktuální informace k omezením platným pro cestu na NZ můžete sledovat zde: https://www.immigration.govt.nz/about-us/media-centre/news-notifications/coronavirus-update-inz-response, kde je popsáno i několik výjimek z výše uvedeného pravidla vstupu.

Turisté, kteří již prošli fází self-izolace (pobyt delší než 14 dní) mohu zemi opustit.

Vláda Nového Zélandu zároveň zakázala akce s více jak 100 účastníky s výjimkou akcí škol a univerzit.

Doporučení Generálního konzulátu v Sydney pro české občany a další informace můžete sledovat zde: https://www.mzv.cz/sydney/cz/covid_19/

Sebe-izolace

Jaká má sebe-izolace pravidla a doporučení najdete na tomto odkazu. Během sebe-izolace není zakázáno vycházet, ale neměli byste být v kontaktu s dalšími lidmi (vzdálenost 2 metry). Pokud se po příletu na Zéland potřebujete přesunout do místa ubytování (například přeletět z Aucklandu do Christchurch) a nejevíte příznaky onemocnění, můžete tak učinit, ale měli byste se vyhýbat mimo jiné vyhýbat kontaktu s ostatními. Poté je již zakázáno veřejnou dopravu využívat.

Nový Zéland také zavedl pravidlo nulové tolerance pro ty, kteří pravidla self-izolace nerespektují: cestovatelé, kteří nejsou občany mohou být v případě porušení podmínek deportováni a novozélanďanům může být nařízena nucená izolace ve zdravotnickém zařízení.

Cestovní pojištění a COVID-19

 • Většina cestovních pojištění má ve výlukách krytí pojistných událostí, kdy cestovatel cestuje do oblasti, kam je vydáno nedoporučení cestovat. Pokud cestovatel vycestuje po vydání tohoto doporučení a nakazí se COVID-19, pojištění cestovatele nekryje. 
 • Pro cestovatele na Novém Zélandu je proto důležité a uklidňující potvrzení místního Ministerstva zdravotnictví, že pokud je u cestovatele podezření na infekční onemocnění (včetně COVID-19), léčba bude plně hrazena z veřejného rozpočtu bez ohledu na imigrační status nemocného a délku jeho pobytu na Zélandu. Opatření se vztahuje i na turisty.

Česká republika

Vláda ČR svým usnesením vyhlásila od 12. března 2020 14:00 hod. nouzový stav na celém území České republiky. Stanovila také seznam rizikových zemí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě viz https://koronavirus.mzcr.cz/staty-sveta-s-vysokym-rizikem-prenosu-nakazy/. Od soboty 14. března bude z Česka do všech okolních zemí zakázána autobusová, vlaková a lodní přeprava lidí. Jediným letištěm ČR, kde je povolena mezinárodní přeprava osob je Letiště Praha. Od pondělí 16. března nemohou občané ČR opustit zemi s výjimkou tzv. pendlerů, kteří pracují v zahraničí.

Návrat občanů ČR zpět domů

Návrat českých občanů, cizincům s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území České republiky, je nadále umožněn. Povinná karanténa platí pro všechny, kteří se vrací z rizikových  zemí, a to od 13. března od 12:00. Seznam rizikových zemí se může měnit, sledujte proto web Ministerstva zdravotnictví www.koronavirus.mzcr.cz

Pokud jste cizinci, výše uvedené podmínky nesplňujete a máte od nás letenky s příletem do Prahy, kontaktujte nás.

Pokud občané ČR uvízli jinde v Evropě bez možnosti přepravy do ČR. mohou je vyzvednout jejich příbuzní osobním autem, měli by mít s sebou itinerář jejich letenky jako doklad účely cesty. Aktuálně také víme, že pokud se cestující nezvládají dopravit svépomocí, zastupitelské úřady pro ně do evropských přestupních bodů posílají autobusy. Aktuální informace může podat na nouzové lince zastupitelský úřad ČR v dané zemi nebo je najdete také zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/mimoradne_autobusove_linky.html

Zde je na místě zmínit, že v případě na poslední chvíli zrušeného letu do Prahy by se pro cestovatele měla primárně postarat letecká společnost. Mnoho našich cestovatelů již i přes zrušené lety v pořádku doletělo, letenky jim na letišti převystavila letecká společnost na letišti. Všichni takto postižení cestovatelé s naší letenkou ale dostali a dostávají detailní  instrukce, jak postupovat na letišti a směrem ke konzulárním úřadům (včetně kontaktů) a nabídku pomoci na telefonu z naší strany.

Další informace pro cestovatele s CZECHKiwis letenkou

 • Rušení letů je bohužel na denním pořádku. Pracujeme v týmu 4 letenkářů napříč časovými pásmy a děláme, co je v našich silách, abychom vás o změnách informovali a pomohli je řešit.

2 thoughts on “COVID-19: Informace o zrušených letech

 1. Strasne moc diky za vsechny informace, je to skvely web! Vsechny dulezite informace jsou tu pekne pohromade.
  Napada me jedna otazka: pokud se zaseknu na NZ (zatim se jeste snazim hledat lety na navrat domu), neni treba si vyrizovat dalsi cestovni pojisteni pro kryti nahrad? Ja ho mam do 1. 4., ale jak jsem si precetla informaci o tom, ze vlada NZ v pripade potreby bude hradit naklady na lecbu infekcniho onemocneni, tak si rikam, jestli je cestovni pojisteni nutne.
  Pokud najdete cas na odpoved, bude to super, pokud ne, nevadi, chapu, ze jste hodne vytizeni.
  Zdravim z Dunedinu,
  Lenka Mityskova

  1. Ahoj Lenko, děkujeme za feedback, moc nás těší. Cestovní pojištění určitě potřeba je, léčba infekčního onemocnění je na NZ sice hrazena, ale pokud nemáš nárok na zdejší veřejnou péči, pak musíš být krytá i pro další situace jako je jiná nemoc, úraz a případná repatriace atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *