Kepler Track: Panenská příroda a nekončící panoramata

Na Novém Zélandu najdete nespočet treků, nemluvě o velkolepých tzv. Great Walks. Tyto oficiální novozélandské treky se těší obrovské oblibě i díky obrovské koncentraci přírodních krás. Jedním z těchto Great Walks je i nádherný Kepler Track, kterým vás provedeme.

Kepler Trek

Kepler Track se představuje

Kepler Track se nachází na Jižním ostrově v největším národním parku Nového Zélandu, ve Fiordlandu, u jezera Te Anau a stejnojmenného města. Otevřen byl v roce 1988 zejména z důvodu odvedení části návštěvníků z populárnějších tras Milford Sound a Routeburn. Což rozhodně vyšlo, dnes už se těší velké oblibě a své místo mezi Great Walks obhajuje s přehledem. Stezka měří 60 km a její velikou výhodou je mimo jiné i to, že je uzavřeným okruhem a vrátíte se tak do stejného místa bez nutnosti zařizovat si přepravu z konce treku.

Kepler Track prochází různorodou krajinou, což jeho jedinečnost ještě více podtrhuje. Klidnou mírnou lesní stezku střídá alpinská krajina, která skýtá pohledy na jezero Te Anau a jeho břehy zařezávající se do okolní krajiny. Dočkáte se i výhledů na okolní vrcholky.

Vzhledem k náročnosti některých částí je na trek dovolen vstup dětem mladším 15 let pouze s dospělým doprovodem a alpinská část tracku není doporučována dětem mladším 10 let vůbec. 

Trasu je možné absolvovat buď se spaním na chatách, což cestu velmi usnadní, zejména vzhledem k menšímu objemu batohu, a nebo využít dvou kempů, které se na trase nachází. Obě možnosti ubytování je ovšem v sezóně třeba předem rezervovat.

Další informace o treku, včetně návrhů na kratší výlety v této oblasti, lze najít na oficiálních stránkách.

Okruh Kepler Tracku tradičně začíná u městečka Te Anau, z parkoviště trefně pojmenovaného Kepler Track Car Park. 

Kolik dní si na trek vyhradit a co si na něj vzít

Na začátek je třeba říct, že každý z nás má jiné tempo, jinou fyzičku a jiné zkušenosti.  Navíc nečekané bouřky v horách nebo náhle změny počasí mohou překvapit i ty nejzkušenější z nás, a proto je potřeba nepodcenit plánování ani vybavení. Je vhodné se na info centru informovat o aktuálním počasí na tracku a o nejbližší předpovědi. Trek doporučujeme absolvovat v Great Walk sezóně, kdy je sice nutné ubytování předem rezervovat, ale podmínky jsou zpravidla mnohem lepší a také více monitorované. Absolvování treku mimo sezónu nedoporučujeme, v oblasti je zvýšené riziko lavinového nebezpečí a celkově je to záležitost jen pro velmi zkušené.

Tip: Před trekováním na Zélandu si přečtěte náš článek Bezpečnost na trecích.

Trek je DOC plánován na 4 dny (velmi hezky zpracovaná mapka k nahlédnutí v oficiálním letáku). Nicméně pokud někdo přeci jen během trekování tíhne spíše ke spaní ve stanu, je možné tomu Kepler Track „přizpůsobit”. Na trase leží dva kempy: Brod Bay a Iris Burn. V případě, že tedy budete chtít spát v kempech a na treku strávit pouhé dvě noci, je třeba zvolit cestu tak, aby zabrala jen 3 dny místo dnů 4, jak je plánuje DOC. To se dá ovšem celkem snadno v případě, že se rozhodnete přesunout tradiční začátek treku z Kepler Track Car Park na Rainbow Reach Car Park. V tu chvíli se totiž 3 krásné dny, které vás čekají, vyváží jak časově tak kilometrově. Trasa tedy může vypadat následovně:

Den 1

  • Začátek z Rainbow Reach Car Park a noc v kempu Brod Bay
  • Relativní rovinka po upravené cestě lesem, velmi snadný den
  • Celkem 15 km a 4,5 h chůze

Den 2

  • Začátek z Brod Bay a noc v kempu Iris Burn
  • Exponovaná část treku, nicméně hezky upravená cesta, cca 1200 výškových metrů stoupání a 850 výškových metrů klesání, náročnější část spíše pro zkušenější chodce s lepší fyzičkou (tento den lze rozdělit na dva a přespat na chatě Luxmore Hut.
  • Celkem 23 km a 8 h chůze.

Den 3

  • Začátek z Iris Burn a zpět k autu na Rainbow Reach
  • Opět snadná cesta, upravená, pozvolné klesání údolím a poté rovinka lesem
  • celkem 22 km, 6 h chůze

3 dny jsou na překonání celého okruhu dostatečné, ale je třeba dopředu promyslet trasu a nepřecenit své síly. Důležité je, aby si člověk trasu užil a zbytečně nepospíchal. Také je třeba pomyslet na to (zejména v případě spaní v kempech), že ne každý je zvyklý nosit batoh s kompletním vybavením na spaní a jídlem na 3 dny, to vždy postup o něco zpomalí.

Pro kompletní přehled vybavení a potřeb nahlédněte na seznam vybavení doporučeného od DOC.

Kepler Trek

Začátek Kepler Tracku

V případě, že chcete absolvovat trek se stanem, je nutné, aby den vždy končil v místě, kde je oficiální kemp. Strategické tedy je vyrazit z Rainbow Reach Car Park, potom jsou všechny 3 dny na treku zvládnutelné a kilometrově i časově vyrovnané. V dobrém naplánování trasy hodně pomůže oficiální leták od DOC, kde je uvedené info, které člověk potřebuje pro jeho úspěšné absolvování.

Trek začíná nedaleko jmenovaného parkoviště překročením mostu, po kterém se dostanete do lesa. Ne do takového, jak ho známe, ale do vlhkostí a zelení vonícího lesa plného kapradin a kapající vody. Cesta vede po rovince a je krásně upravená, můžete se kochat a doslova nasávat vůni přírody.

Kepler Trek

Za pár hodin na lesní stezce dojdete až do tábořiště Brod Bay. To se skládá pouze z přístřešku se dvěma stoly a rezervoáru na dešťovou vodu, jiný zdroj vody je jedině jezero. Stan je třeba postavit nedaleko přístřešku mezi žlutými kolíky, které vyznačují hranice tábořiště.

Druhý den

Druhý den je vzhledem k převýšení i délce nejnáročnější, proto je vhodné v případě 3 denní varianty treku vyjít brzy, čeká vás dlouhý den. Prakticky ihned za kempem začíná stezka poměrně strmě stoupat. Cesta vede lesem, vysoká vlhkost umocňuje pocit, že se brzy upečete, ale o to víc se můžete těšit až se po tomto stoupání konečně dostanete nad linii lesa, nadechnete se čerstvého vzduchu a otevřou se ta pravá panoramata Kepler Tracku.  

Kepler Trek

Vystoupáte až k Luxmore Hut, kde je možné na terase s krásným výhledem z vlastních zásob poobědvat (během treku není možné si nikde dokupovat jídlo) a nabrat sil na další cestu, výstup ještě zdaleka nekončí.  

Kepler Trek

Stoupání pokračuje, stezka se pomalu obtáčí okolo Mount Luxmore a pomalu a postupně se otevírají nové výhledy na další část jezera a na Forward Peak. Ze stezky, která se původně vine podél úbočí hory, se najednou stává téměř hřebenovka, která se vlní přímo přes vrcholky malých hor, které jí stojí v cestě.

Kepler Trek

Kepler Trek

Krátce po této hřebenovce se stezka začíná pomalu ubírat zpět do údolí, nejprve pouze nenápadně a poté už prudkými serpentýnami, až vás vrátí zpět do voňavého lesa.

Kepler Trek

Kepler Trek

Asi po 4 kilometrech sestupu lesem se konečně objevuje druhý kemp tohoto treku, Iris Burn.

Stojí trošku stranou od stejnojmenné chaty, má vlastní toalety i rezervoár na vodu. V průběhu večera chodí tzv. ranger a kontroluje zaplacení stanu a počtu osob. V kempu je jediný problém – jinak klidný odpočinek mohou narušit sandflies, kterým se zde velmi daří. Repelent tedy rozhodně neuškodí!

Třetí den

Poslední den na treku už na vás čeká jen pomalé klesání údolím a příjemná cesta stinným lesem podél řeky Iris Burn, což je po namáhavém předchozím dni vítaný odpočinek. Upravená a pohodová cesta vám dovolí užívat si místní krásné přírody a zhluboka dýchat vůni lesa. Ani se nenadáte a budete mít posledních 23 km třetího dne na treku za sebou. Přes most, na kterém tento krásný trek i začínal, se vrátíte na stejné místo, odkud jste před dvěma dny vyráželi.

Kepler Trek

Jak se na Kepler Track dostat

Trek se nachází v blízkosti městečka a jezera Te Anau, odkud je také možné začít. My využily vlastní dopravu a trek začaly z Rainbow Reach Car park, kde jsme nechaly auto. Je ovšem možné využít i autobus, který pravidelně jezdí trasu Te Anau – Rainbow Reach Carpark.

Parkování

Rainbow Reach Car Park je středně velké neplacené parkoviště, kde běžně trackeři nechávají auta i několik dní. U parkoviště je umístěna cedule varující před krádežemi věcí z aut, je proto vhodné auto uklidit a věci schovat z viditelných míst do kufru.

Vstupné

Vstupné jako takové se na Track neplatí. Je ovšem potřeba si předem zarezervovat a zaplatit ubytování, viz dále.

Ubytování na treku

Je možnost vybrat si mezi chatami nebo kempy. Informace o aktuálních cenách chat i kempů najdete zde. Oba kempy na Kepler Tracku mají tzv. suché WC a rezervoár na vodu.

Pokud se vydáte „proti směru hodinových ručiček”, první noc strávíte v kempu Brod Bay a druhou noc v Iris Burn. Před tím než vyrazíte na trek, je třeba si ubytování zarezervovat a zaplatit. To je možné na webu DOC, které Great Walks spravuje. Po rezervaci a zaplacení je nutné zastavit se v infocentru v Te Anau, kde vám vytisknou „vstupenky”, kterými se budete na treku prokazovat.

Kde se najíst

Na treku není možné koupit jídlo, je proto nutné vzít si s sebou zásoby na celou dobu. Množství záleží na každém, každopádně je nutné (v případě, že na tracku strávíte 3 dny a 2 noci jako my) si vzít alespoň 2x snídani, 3x oběd a 2x večeři + svačinky na každý den, např. müsli tyčinky, oříšky, sušené maso. Také je potřeba vzít si nějaké jídlo navíc, v případě, že byste se na treku zdrželi.

Celý okruh je ovšem dle DOC plánován na 3 až 4 dny a každý musí zvážit, kolik má zkušeností a kolik kilometrů denně je schopen bezpečně a pohodlně ujít tak, aby si cestu užil a zbytečně nepřepínal síly. Dále je třeba počítat i s překážkami, které někdy klade počasí.

Co se týká vody, my vodu z rezervoárů v kempech pily bez přefiltrování, ale malý filtr na vodu skoro nic neváží a nikdy uškodit nemůže.

Doporučení DOC co si vzít s sebou, obsahuje i krátký odstavec věnující se jídlu.

Co si nenechat ujít v okolí

Městečko Te Anau

Příjemné malé městečko, kde je možné koupit zásoby jídla na trek i posedět v místní kavárně, leží uprostřed krásné přírody, a tak místní cestovní kanceláře nabízí množství aktivit pro turisty, výlety na jezero, do Milford Sound a další.

Milford Sound

Velkolepý fjord Milford Sound v National Park Fiordland, jedno z ikonických míst Nového Zélandu, stojí za zajížďku. Mitre Peak, který ční nad vodami tohoto fjordu nikoho nezklame, ať už je slunečno anebo mrholí a fouká. Neuvěřitelně prudké srázy, ze kterých stékají stovky vodopádů, zapůsobí na každého.

Kepler Trek

Jaké dojmy má z Kepler Tracku Sylva

Kepler Track vám umožní se novozélandské přírodě přiblížit jinak než jen z vyhlídky u silnice. Je to cesta, která člověku ukáže jak lesy, tak hory, jezera, daleké výhledy, dlouhé výstupy i vyčerpávající sestupy. Je to jeden z Great Walks, na které je Zéland náležitě hrdý a rozhodně má právo mezi ně patřit. A taky mezi cestováním z místa na místo člověku pomůže trošku zpomalit a prostě jen tak jít a cítit tuhle nádhernou přírodu.

Kepler Trek

Oficiální informace

Autorkou průvodce je Sylvie Korbařová. Navštívit Nový Zéland byl dlouho jejím snem, který si splnila společně s kamarádkou. Uchvátila ji nádherná příroda, za kterou cestuje nejraději.  Její další zážitky z cest můžete sledovat na blogu Cestuj se mnou nebo na Facebooku či Instagramu.