Jižní ostrov: 11. úsek Queenstown – Te Anau – Milford Sound

Krátké představení

Jihozápadní oblasti Jižního ostrova Nového Zélandu dominuje Fiordland National Park, který se svou rozlohou stal největším národním parkem Nového Zélandu. Park je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí hned několik Great Walks. Místo je proslavené drsnými žulovými skalisky, jezery, údolími, nedotčenými výhledy na oceán a hory a samozřejmě také fjordy. Nejznámější, Milford Sound, byl zařazený mezi top cestovatelské destinace a momentálně se jedná o turisticky nejproslulejší místo Nového Zélandu. Jeho krásu si můžete vychutnat z výletní lodi, z kajaků nebo z vršků okolních hor, kterými vedou turistické trasy. Mnohem složitější přístup vede k dalšímu z největších fjordů na Novém Zélandu, Doubtful Sound. V cestě vám bude stát jezero Manapouri, díky kterému je tato oblast mimo hlavní turistický zájem.

Délka řízení

3–4 hodiny jízdy, poslední úsek skrze hornatý Fiordland

Co neminout

Přímo u fjordu Milford Sound se nachází informační centrum, kde vám rádi poradí, který z mnoha treků v národním parku Fiordland si vybrat. Možností je spousta – od pár hodinových procházek po několikadenní treky, které je potřeba kvůli jejich oblíbenosti rezervovat mnoho měsíců dopředu.

Samotný Milford Sound většina turistů prozkoumává z paluby výletní lodi, dobrodružnější povahy mohou zvolit výlet na kajacích. Plavbu doporučujeme koupit na jednom z on-line slevových portálů, jako je například bookme.co.nz. Docílíte tak lepší ceny. Pokud vám to časové možnosti dovolí, sáhněte po prvních ranních plavbách, vyhnete se davům turistů. Kromě nedotčené přírody můžete při troše štěstí při plavbě pozorovat i delfíny a tuleně.

K Milfordu se dostanete skrze Homer Tunnel, který vás přivede do míst, kam byste se bez tohoto 1,2 km dlouhého úseku vytesaného do skály dostali jen stěží. Cestou z Milford Sound k Te Anau můžete udělat hned několik zastávek. Za zmínku stojí snadno dostupné vodopády The Chasm, nebo pak už náročnější trasy k vyhlídce Key Summit a jezeru Marian. Největšího jezero Jižního ostrova Te Anau je vhodné pro vyjížďku na lodi, k rybaření, kajakování nebo plavání.

Doubtful Sound zůstává panenským územím bez přímého přístupu autem. Nejprve se plavíte lodí po jezeru Manapouri, k zátoce Deep Cove vás pak doveze autobus. I zde máte možnost využít výletní lodě, plavby na kajaku nebo krátkých pěších túr.

Treky v této oblasti

Kepler Track

Délka a obtížnost: 60 km, 3–4 dny, náročné

Více o treku

Key Summit Track

Délka a obtížnost: 7 km, 3 hodiny, středně náročné

Více o treku

Lake Marian Track

Délka a obtížnost: 5 km, 3 hodiny, středně náročné

Více o treku

Milford Track

Délka a obtížnost: 54 km, 4 dny, středně náročné

Více o treku

Kde přespat

Cascade Creek Campsite

Více informací