Jižní ostrov: 4. úsek Marahau – Takaka – Wharariki Beach

Krátké představení

Cesta do oblasti Golden Bay není jednoduchá, nicméně se vyplatí. Jakmile zdoláte úmorné serpentiny přes Takaka Hill, dostanete se do oblasti, která nabízí rozmanité možnosti výletů. Opět zde čekejte převahu procházek po pobřeží, které se chlubí výhledy na nekonečné Tasmanovo moře. Pokud budete mít štěstí, potkáte na túře i lachtany, kteří jsou jedním z největších lákadel pro turisty.

Kromě dalších zajímavých míst bude vaším cílem nejsevernější cíp Jižního ostrova. Farewell Spit je 26 kilometrů dlouhý výběžek, který se touto délkou stal nejdelším výběžkem svého druhu v celé zemi. Opodál se nachází slavná Wharariki Beach. Pohled na fascinující Archway Islands poblíž pláže snad každý z nás někdy viděl na propagačních materiálech Nového Zélandu. Právě proto je oblast v hlavní sezoně oblíbenou destinací pro turisty, takže se obrňte trpělivostí, pokud vás davy lidí znervózňují.

Délka řízení

2 hodiny řízení s velmi točitou pasáží a převýšením přes Takaka Hill

Co neminout

Při překonávání Takaka Hill si můžete udělat zastávku v Ngarua Caves, které se pyšní nejen úchvatnými stalagmity a stalaktity. K vidění je také kostra vyhynulého ptáka moa. Další zastávku je vhodné udělat u Waikoropupu Springs, zkráceně Pupu Springs. Kousek od parkoviště najdete průzračně čisté prameny, které jsou silně spojené s maorskou mytologií.

Půldenní procházku po pobřeží si můžete vychutnat směrem na Taupo Point, kde je kromě nekonečného moře možné pozorovat i lachtany. Výlet do tohoto místa si naplánujte během odlivu.

Farewell Spit nabízí pro mnohé turisty na novozélandské poměry nečekaný zážitek – nekonečné písečné duny obklopené z obou stran mořem. Buďte opatrní, chůze v písku bývá vyčerpávající.

V oblasti určitě nevynechejte rozlehlou Wharariki Beach, kterou si můžete vychutnat také z koňského hřbetu. Kousek od pláže se nachází Cape Farewell. Ten se pyšní pobřežními skalními útvary, které vám vyrazí dech.

Pokud se v oblasti chcete zdržet déle a prozkoumat místní kopce, navštivte národní park Kahurangi s množstvím treků.

Treky v této oblasti

Heaphy Track

Délka a obtížnost: 78 km, 4–6 dní, středně těžký

Více o treku

Spit walk

Délka a obtížnost: 8 km, 3–5 hodin, jednoduchý

Více o treku

Kde přespat

Farewell Gardens camping

Více informací