Jižní ostrov: 1. úsek Christchurch – Kaikoura – Blenheim

Krátké představení

Christchurch volí většina turistů jako počáteční bod své cesty po Novém Zélandu. Ať už je to kvůli dobrému leteckému spojení, nebo za účelem pořízení si obytného vozu. Christchurch je hlavním městem regionu Canterbury. Tento region turistům připomíná, že Nový Zéland leží na rozhraní tektonických desek. V roce 2011 zasáhlo oblast ničivé zemětřesení, při kterém zemřelo více než sto lidí a další tisíce přišly o domov. Ani zemětřesení v roce 2016 se neobešlo bez obětí, nejvíce byla zasažena oblast severně od Christchurch kolem městečka Kaikoura.

Po 2 hodinách řízení z Christchurch je právě Kaikoura skvělou příležitostí k delší zastávce. Díky specifickému proudění v hlubokomořském příkopu jsou místní vody velice bohaté na živiny a přitahují různé druhy ryb – od delfínů až po velryby. Nejenže je zde velice atraktivní procházka podél útesů poloostrova, místní pobřeží nabízí plavby za pozorováním divoké přírody.

O další dvě hodiny dál se ocitnete ve vinařské oblasti u města Seddon nedaleko hlavního města regionu Blenheim. Zakončení dne se sklenkou vína mezi řádky vinné révy nezní vůbec špatně, že?

Délka řízení

4 hodiny nenáročného řízení

Co neminout

Ve městě Christchurch určitě nezapomeňte navštívit nejznámější ulici New Regent Street s pestrobarevnými domečky ve španělském stylu. Anglikánská katedrála Christ Church Cathedral je stále ještě v rekonstrukci, připomíná tak ničivé zemětřesení v roce 2011. Se zemětřesením je spojené i obchodní centrum Re:START postavené z přepravních kontejnerů. Botanická zahrada je mnohými označovaná za nejhezčí místo města. Ve městě vás čeká i několik muzeí. Za zmínku stojí muzeum umění nebo muzeum zemětřesení Quake City. Nebojte se město prozkoumat čím dál víc oblíbeným způsobem, tedy na kole po cyklostezkách, které vás dovedou až k pobřeží a molu v New Brightonu.

Hodinu jízdy z města směrem na jih najdete poloostrov Banks s velice poklidným městečkem Akaroa. Při jízdě zpět si zpestřete výhledy trasou Summit road.

[adrotate group=”7″]

V městečku Kaikoura dojeďte až na samý konec poloostrova, kde najdete jak parkoviště, tak i začátek cesty Peninsula Walkway podél útesů. V městečku najdete hned několik agentur, které organizují plavby za pozorováním velryb a delfínů, nebo také muzeum věnované podmořskému životu.

Oblast kolem měst Seddon a Blenheim je vyhlášená zdejší odrůdou Sauvignon Blanc. Pro milovníky vína tak lze doporučit různé prohlídky s ochutnávkou, jejichž nabídka je nejširší ve městě Blenheim.

Treky v této oblasti

Te Ara Pātaka/Summit Walkway

Délka a obtížnost: 35 km, 2–3 dny, středně těžký

Více o treku

Kaikoura Peninsula Walkway

Délka a obtížnost: 12 km, 3 hodiny, jednoduchý

Více o treku

Kde přespat

Marfells Beach Campsite

Více informací