Ježíšek v létě? Tři pozitivní zprávy o working holiday od NZ imigračního

NZ Imigrační včera rozdávalo radost. V jeden den přišla hned 3 pozitivní rozhodnutí pro držitele i zájemce o working holiday víza.

Radostná zpráva číslo 1

Všichni držitelé working holiday víz, kteří jsou již na NZ a jejich víza měla skončit mezi 26. srpnem 2022 a 31. květnem 2023, získají další prodloužení víz o 6 měsíců.

Radostná zpráva číslo 2

Imigrační pro letošní rok jednorázově zdvojnásobí kvótu pro zájemce o working holiday víza. Pro jednotlivé země proběhne navýšení kvóty postupně, v případě ČR a Slovenska by k tomu mělo dojít někdy mezi říjnem letošního a lednem příštího roku.

Vypadá to na velmi vyjímečný rok, česká kvóta totiž zatím stále není vyprodaná a očekávané navýšení dávat tušit, že by svá víza mohl letos získat úplně každý, kdo o ně bude mít zájem.

Připomínáme, že cestovatelé mají na vycestování 12 měsíců od udělení víza a mohou na NZ žít a pracovat 12 měsíců od vstupu do země. I když své NZ dobrodružství plánujete až příští rok, zvažte odeslání žádosti v tomto “bezstresovém” režimu.

Radostná zpráva číslo 3 – tak napůl

Imigrační také oznámilo, že dá dodatečnou šanci cestovatelům, kteří v minulosti získali working holiday víza, ale kvůli COVID-19 je nemohli využít. Víza má imigrační znovu udělit v říjnu se vstupem do země nejpozději 31. ledna 2023.

Tohle oznámení přináší dodatečnou naději pro ty cestovatele, kteří původní termín vstupu na Zéland do 13. září nestíhali a svého snu o working holiday dobrodružství se již definitivně vzdali.

Až tak skvělá zpráva to není pro cestovatele, kterým se odlet v září nehodil, ale zabojovali. Naplánovali si krátkou cestu na NZ a zpět s cílem víza pouze aktivovat. A jejich plné využítí plánují později. Vyjádření imigračního i oficiální zpráva imigračního ministra nejsou dostatečně detailní a umožňují imigračnímu interpretaci v čase upravit s ohledem na budoucí vývoj:

  • Zpráva říká, že se jedná o dodatečnou šanci pro ty, kteří nemohli víza využít z důvodu COVID-19. Jednoznačně se tak jedná o držitele working holiday víz z 2020, kteří nemohli víza využít a mají je nyní obnovená s možností vstupu na NZ do 13. září. Na jinou skupinu cestovatelů tento popis nesedí a na tuhle část bychom si klidně vsadili nějaký ten dolar.
  • Ovšem imigrační bude víza znovu vydávat až v říjnu a zároveň není 100 % jisté, že do té doby nepřijde upřesňující podmínka – např. omezení věkem atd. Imigrační s tím může pracovat v čase i s ohledem na to, kolik cestovatelů v mezičase dorazí si víza aktivovat.
  • Co to znamená pro ty z vás, kteří v ruce držíte letenku na “aktivaci víz” v září? S největší pravděpodobností to dopadne tak, že když počkáte do října, víza dostanete znovu a můžete frčet. Není to ale 100 % a jisté riziko tu je…