Hongkong: Stopover s vysokou koncentrací nevšedních zážitků

Kdo chce zažít žhavou moderní Asii se vším všudy, musí do Hongkongu. Hongkong je město s velkým „M”. Hlavu vám zamotají jak helikoptéry miliardářů, impozantní mrakodrapy, tak i davy Indonésanek, které se s vámi chtějí neustále fotit.

Hongkong se představuje

Hongkong (anglický název Hong Kong) je město s jednou z nejvyšších hustot osídlení na světě. Na omezené ploše přístavu o velikosti 1 103 km² se tu tísní přes sedm milionů lidí. Jedná se o světové byznysové centrum a všude v ulicích můžete sledovat vývoj na burze. Po Opiové válce se Hongkong stal britskou kolonií (pod správou Britů byl 150 let), takže se tu jezdí vlevo, platí hongkongským dolarem a mluví anglicky a kantonsky (varianta čínštiny, složitější než mandarínština).

Hongkong

Číně byl navrácen roku 1997, když Velké Británii vypršela nájemní smlouva a nyní je to zvláštní administrativní oblast Číny, kde se centrální vláda stará jen o armádu a zahraniční vztahy. Na rozdíl od Číny zde funguje Google, Facebook i Instagram a občané České republiky nepotřebují vízum. Obyvatelé Hongkongu mají k Číně poněkud odtažitější vztah.

Tip CZECHKiwis.cz: Naopak pozor, pokud Hongkong navštěvujete z Číny a potřebujete se tam vrátit například na návazný let. V takovém případě můžete potřebovat vícevstupová víza do Číny, protože návrat z Hongkongu je nový vstup do země!

Co musíte v Hongkongu vidět

Tamar park

Tamar park zosobňuje to nejlepší z Hongkongu. Park začínající u paty mrakodrapů se elegantně přehoupne přes dálnici, projde pod obrovskou klenbou kancelářských budov, při pikniku pod stínem stromů se můžete kochat výhledem na protilehlý Kowloon a lodě, park končí vyhlídkou na zátoku.

Hongkongský Tamar park s “ruským” kolem při západu slunce
Hongkongský Tamar park s “ruským” kolem při západu slunce

Mrakodrapy v centru, budova HSBC

Nejvyšší hongkongský mrakodrap Deutsche bank přesahuje 500 metrů. Tiše z výšky pozoruje své starší ale slavnější sourozence. Ikonická budova HSBC, sídlo největší hongkongské banky má průchozí přízemí, kde se můžete dozvědět více o příběhu malé rybářské osady, Hongkongu.

Mrakodrap Deutsche bank se dere vzhůru. Vlevo je vidět, jak se v HK pracuje s feng šuej – v budovách se nechávají otvory, aby tudy měli draci volný přístup z hor k moři

Kowloon

Tepající srdce města, kterému se vyrovná svou rušností snad jen čtvrť Kowloon. V Kowloonu zažijete ty správné přecpané ulice. Slavné street markety v okolí stanice metra Mongkok jsou dlouhé i několik kilometrů a lze tady zakoupit zboží všeho druhu, navíc si tu můžete vyzkoušet smlouvání s pokřikujícími prodejci. Lidé všech ras prodírající se bulváry. Plné obchody. I hodinové fronty na jídlo v McDonaldu, to všechno je Kowloon.

Nápisy jsou v angličtině i čínštině. Ve frontách na doubledeckery se čeká organizovaně dle čar na chodníku
Ve stínu mrakodrapů se tísní i takovéto restaurace

Cheung Kong park u China bank

Uniknout shonu velkoměsta můžete v parku Cheung Kong, krčícího se pod charakteristicky ostrým mrakodrapem Bank of China tower. Najdete zde i St John’s cathedral, poslední kousek historického Hongkongu. V parku je, ve stínu mrakodrapů, v dusných dnech příjemné klima.

China bank tower odporuje zásadám feng šuej a okolní domy se po jejím dokončení musely upravovat, aby odvrátily její negativní energie.

The Hong Kong Academy for Performing Arts

Budova z roku 1985 poskytuje útočiště několika tisícům studentům múzických umění. Mladí lidé z celého světa zde studují divadlo, operu, tanec, hudbu a film. Přilehlé nádvoří tvořené bílými budovami sálá klidem, který je doprovázen šuměním moře, dopravy a zvuků hudebních nástrojů.

Hong Kong Zoological and Botanical Gardens

Zoologická a botanická zahrada v Hongkongu není výjimečná svou rozlohou ani počtem zvířat či rostlin. Výjimečná je svou polohou v centru města a úchvatnými výhledy na město. Je to ideální zastávka při cestě na Viktoria Peak. Vstupné je zdarma.

Co musíte zažít

Viktoria Peak lanovka

Lanovka vedoucí z centra Hongkongu vás vyveze až na vrchol kopce Peak. Lanovka se vine po úpatí hory a už jízda samotná vydá na několik instastories. Jen je dobré, lanovku používat ve všední dny. O víkendech a o prázdninách musíte počítat s několikahodinovými frontami.

U této budovy začíná fronta na lanovku na vrchol Peak

Peak restaurace s výhledem

Ať už jste vyjeli do restaurace lanovkou, nebo jste šli pěšky, odmění vás strhující výhled na město a dobré jídlo. Není nic lepšího než západ slunce nad městem. Je dobré se vyhnout mlhavým dnům, kazícím výhled.

Vstupné zdarma, vstup na střechu vyhlídky 50 HKD

The Hongkong Observation Wheel

Ruské kolo, či chcete-li vyhlídkové kolo, má téměř každá metropole. To v Hongkongu se nachází na pobřeží Centrálního Hongkongu. Za pár hongkongských dolarů čekejte zážitek, na který se nezapomíná. Vstupné 20 HKD

Pohled z The HK observation wheel

Hongkongské metro

Kdo nezažil mačkanici v metru, jakoby v Hongkongu nebyl. Občas musíte nechat projet několik souprav, než se do vagonu vměstnáte. Já osobně jsem musel nechat projet osm vlaků, než jsem mohl nastoupit.

Projděte si Hongkong na videu Top 10 Things to do in Hong Kong.

Dalšími zajímavými místy jsou:

  • Sky100 (Hongkong z ptačí perspektivy 100. patra nejvyšší budovy)
  • Lamma Island (ostrov uchovávající tradice a zvyky rybolovu)
  • The Big Buddha (obří bronzová socha sedícího Buddhy na ostrově Lantau)
  • Clear Water Bay Beach (čistá pláž, stvořená ke koupání), další super pláže jsou v parku Sai kung, kde se dá zdolat i nějakou tu skálu a je to v těsné blízkosti, případně doporučuji Hap Mun Bay beach, kam dojedete ze Sai kung za 40 HKD přívozem
  • Stanley Market (street markety, pokud chcete zažít Hongkong, nesmíte je vynechat. Koupíte zde úplně všechno, jídlo, oblečení…)
  • Cape D’Aquilar (hezký výlet na jih Hongkongu, najdete zde původní maják)
  • Lions Rock (monumentální skalisko s výhledem na město)
Rádi byste se cestou na Nový Zéland nebo ze Zélandu zastavili v Hongkongu a načerpali atmosféru velkoměsta? Napište si o nabídku letenky na míru.

Kde se ubytovat

Pro aktuální nabídku ubytování na míru vašeho rozpočtu můžete použít vyhledávač níže.

[booking_product_helper shortname=”hongkong”]

Kam vyrazit za nočním životem

Hongkong nikdy nespí. Na mrakodrapech se odehrávají light show, přičemž nejpůsobivější je každou hodinu na mrakodrapu Deutsche bank, krásně viditelná z přístavu v centrálním Hongkongu. 

[adrotate group=”7″]

Pokud si chcete vychutnat výhled na noční město z “ptačí perspektivy”, a dát si k tomu i nějaký drink, zajděte do některého z tzv. roof top barů (barů na střeše mrakodrapů). Příkladem mohou být New world millennium hotel skybar nebo Aqua spirit

Noční HK je rájem pro všechny light designéry

Jak se v Hongkongu dopravovat

Po městě

Po městě se pohodlně přepravíte buď pěšky nebo metrem. V každé stanici je mapa s cenami, kolik zaplatíte za cestu do vaší cílové stanice (záleží na vzdálenosti). Cenu si můžete předem najít webu MTR.

Ve městě funguje i přívoz spojující jednotlivé části Hongkongu. Zároveň je to skvělá šance vidět město z jiného úhlu. Vítr ve vlasech a věžáky v zádech.

Kola vzhledem k hustotě provozu nedoporučujeme. Případně Hongkong není tak rozlehlý a jde projít i pěšky.

Všichni obyvatelé používají kartu Octopus. Ta slouží nejen k platbě v metru, ale lze ji používat i jako kreditku nebo vstupenku. Při delším pobytu se jistě vyplatí ji pořídit. Můžete si ji půjčit na jakékoli zákaznické podpoře MTR, Airport express nebo Customer Service jednotlivých dopravců veřejné dopravy. Detailní informace najdete online.

Zaplatíte vratnou kauci 50 HKD a nabijete např. na 100 HKD.

Jak se dostanete z/na letiště?

Na letiště vede pohodlný rychlovlak (MTR) zastavující jak v Kowloonu tak v centrálním Hongkongu (40 minut a 115 HKD). Levnější varianta na letiště je autobus linky A21/A22/A29 (75 minut a 33 HKD, částku musíte mít přesně, protože řidič vám nevrátí peníze zpět). Zastávky jsou hustě po městě a jsou označeny podobně jako v Evropě. Případně si odchytíte všudypřítomný červený taxík, ale to už je poněkud nákladnější záležitost.

Peníze

V Hongkongu se platí hongkongským dolarem (HKD). Mince a bankovky jsou samy o sobě zajímavým suvenýrem a dokázaly mne překvapovat svou nápaditostí. Směnárny jsou doslova na každém rohu a směňují jak dolary, eura, jeny, čínské yuany i měny z Malajsie a Filipín. ATM bankomaty také nejsou problém (přece jen se jedná o město vybudované díky obchodu a bankovnictví).

Osobně mne překvapilo, že se v Hongkongu celkem často dá platit jen v hotovosti, restaurace, veřejná doprava, tržiště, taxíky všude se vyplatilo mít dostatek bankovek k zaplacení, protože nebrali karty.

Vízum a podmínky vstupu

Pro občany ČR platí bezvízový styk. Více informací naleznete na stránkách MZV ČR.

Jak dlouho se v Hongkongu zdržet

Strávil jsem v Hongkongu pět dní, abych si atmosféru města užil, ale za tři dny se dá Hongkong dostatečně prozkoumat a přesunout se dál, třeba do hodiny vzdáleného Macau, ráje hazardu, kam také český občan nepotřebuje čínské vízum.

Co si nenechat ujít v okolí Hongkongu

Trajekt na ostrov Peng Chau

Trajekty z přístavu jezdí každých pár minut. Z ostrovů poblíž Hongkongu doporučuji Peng Chau. Za čtyřicet minut plavby se přenesete do zcela jiného světa. Poklidný ostrůvek s roztroušenými přízemními stavbami a milými lidmi disponuje hezkými plážemi, levnou pálenkou a poklidnou atmosférou.

Sedněte si v klidu na pláž, popíjejte s přáteli a kochejte se výhledem na metropoli, na její svítící mrakodrapy.

Cesta na ostrov pomalým přívozem vyjde na 15 HKD, pokud chcete ušetřit čas, můžete si za rychlý přívoz připlatit dalších 7 HKD.

Hongkong budí respekt i ze vzdáleného ostrovu Peng Chau

Macao

Bývalá portugalská kolonie, připojená v roce 1999 k Číně, je často přezdívané Las Vegas Asie. Casina a hazard jsou hlavními taháky tohoto města, položeného 60 km západně od Hongkongu. Dá se sem přejet trajektem nebo autobusem po 39 km dlouhé soustavě mostů přes “vodu”. Také sem nepotřebujete vízum.

Kanton

Město těsně sousedící s Hongkongem, ale už náleží pevninské Číně, proto se do něj bez víza a řádné kontroly na hranicích nedostanete. Ale za zážitek z “opravdové” Číny stojí.

Taiwan

Pokud je váš stopover delší, neváhejte vydat se na tento nádherný ostrov plný buddhistických chrámů, přírodních parků a milých lidí. Na plážích je skvělé potápění, při němž lze pozorovat želvy. Z Hongkongu je ideální letecká doprava. Na Taiwan není třeba vízum.

Filipíny

Další možností jsou Filipíny, které vás zavedou do jiného světa. Do světa pláží, klidu (pokud se vyhnete hlavnímu městu Manile) a to vše dostanete za příznivou cenu. Z Hongkongu je ideální letecká doprava.

 Hongkongem vás provedl Martin Kuncl, student architektury a pěstitel masožravek. Studoval v Koreji a cesta do Hongkongu byla od začátku jeho snem. Vše o Martinových cestách si můžete přečíst na blogu Martin Kuncl a další fotky najdete na Instagramu @jesusvondrazejov