Great Walks: zdražení a rezervace pro novou sezonu

Novozélandský odbor životního prostředí (Department of conservation, zkratka DOC) zvyšuje poplatky pro zahraniční turisty pro populární Great Walks treky Routeburn, Milford, Kepler a Abel Tasman. Rezervace pro novou sezonu se otevírají 12. června 2018. Přečtěte si, k jakým změnám dochází v nové sezoně.

Great Walks jsou nejznámější několikadenní treky na Novém Zélandu. Na Novém Zélandu se jich nachází celkem devět a jsou velmi dobře udržované. Většina návštěvníků Zélandu se shoduje, že absolvování některého z nich patří mezi nejkrásnější zážitky z celého Zélandu. Není divu, patří mezi ně i jeden z nejkrásnějších vícedenních treků na světě – Milford trek.

Milford trek
Milford trek je považován za jeden z nejkrásnějších vícedenních treků na světě..

Na všech Great Walks je potřeba rezervovat ubytování v hlavní sezoně hodně dopředu. Na výběr je ze servisovaných chat a nebo kempovacích míst (ve vlastním stanu). Na těch nejoblíbenějších trasách (Milford, Routeburn, Kepler, Abel Tasman) jsou někdy místa rezervována již během prvních týdnů po otevření rezervací pro novou sezonu. A zde se právě rozhodl DOC zvýšit poplatky pro zahraniční návštěvníky.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Zvýšení cen pro zahraniční návštěvníky

Pro novou sezonu 2018/2019 se DOC rozhodl zvýšit poplatky pro některé Great Walks pro zahraniční návštěvníky:

TrekUbytováníCena pro rezidenty NZ ($)Cena pro zahraniční turisty ($)
MilfordChata (Hut)Do 17 let: Zdarma

Nad 18 let:  70

140
KeplerChata (Hut)Do 17 let: Zdarma

Nad 18 let:  65

130
KempDo 17 let: Zdarma

Nad 18 let:  20

40
RouteburnChata (Hut)Do 17 let: Zdarma

Nad 18 let:  65

130
KempDo 17 let: Zdarma

Nad 18 let:  20

40
Abel TasmanChata (Hut)Do 17 let: Zdarma

Nad 18 let:  38

75
KempDo 17 let: Zdarma

Nad 18 let:  15

30

 

 • Uvedené ceny jsou za noc strávenou v chatě (hut) nebo ve vlastním stanu v kempu.
 • Poplatky za chaty a kempy na ostatních trecích Great Walks zůstávají beze změny.

Kdo je považován za rezidenta Nového Zélandu?

K tomu, abyste měli nárok na snížené ceny pro novozélandské rezidenty musíte splňovat  následující:

 • jste držitelé rezident víz nebo pracovních víz;
 • a zároveň pobýváte na Zélandu alespoň 6 měsíců v předcházejících 12 měsících;
 • a zároveň je pro vás Nový Zéland primárním místem usazení se.

Výše uvedené můžete prokázat novozélandským řidičským průkazem, účtenkou za služby na vaše jméno (plyn, elektřina) nebo kopií pasu. 

Tip: Pokud jste držitelem Working holiday víz a v době, kdy půjdete na trek, jste už na Novém Zélandu minimálně 6 měsíců, pak jste pro účely rezervace Great Walks považování za rezidenta Nového Zélandu. Musíte však prokázat, že na Novém Zélandu skutečně už 6 měsíců jste – například účtenkou za služby (telefon) nebo výpisem z banky.

To, že máte nárok na snížené ceny, musíte prokázat při vyzvednutí ticketů v DOC office před zahájením Great Walk a zároveň tuto podmínku budou kontrolovat rangeři na chatách.

Celé znění zprávy v angličtině si můžete přečíst na tomto odkazu.
Podmínky pro to, zda jste považování za rezidenta  a jak to prokázat můžete najít zde. 

Routeburn trek
Pohled z Harris sedla na Routeburn treku.

Otevření rezervací pro novou sezonu

V letošním roce DOC zavádí nový elektronický systém rezervací, kdy je potřeba nejprve vytvořit registraci na stránkách DOC a následně můžete rezervovat treky. Do nového systému se můžete registrovat od 12.6.2018. 

Rezervace treků pro novou sezonu 2018/2019 se otevírá v následujícím pořadí:

 • Abel Tasman Track otevření rezervací 18.6.2018 9:30 novozélandského času.
 • Milford Track otevření rezervací 19.6.2018 9:30 novozélandského času.
 • Routeburn Track otevření rezervací 20.6.2018 v 9:30 novozélandského času.
 • Kepler Track otevření rezervací  21.6.2018 v 9:30 novozélandského času.

Zejména u treku Milford doporučujeme s rezervací dlouho neotálet, opravdu bývá rezervováno během několika dní po spuštění.

Nezoufejte ale, pokud se vám nepodaří rezervovat místa na vybrané Great Walk nebo pokud jsou poplatky mimo váš rozpočet. Na Novém Zélandu jsou stovky dalších treků, které lze absolvovat levněji či zdarma, často bez předchozí rezervace a na kráse jim to rozhodně neubírá.

Vše o Great Walks a rezervace naleznete zde.

 • Zaregistrujte se k odběru aktualit a tipů od CZECHKiwis!

 

2 thoughts on “Great Walks: zdražení a rezervace pro novou sezonu

 1. Ahojte, chtěla jsem se zeptat k trekům na Great Walks. Na mapě u Keplerova treku jsme našli místa pojmenované „shelter“ a chtěla jsem se zeptat, jestli v takových přístřešcích je možné stanovat? Na oficiálních doc.govnt.nz jsme se dozvěděli, že existují kromě chat a kempů ještě basic huts/bivvies, ve kterých je také možné spát a ty jsou zdarma. Rozumím tomu správně, že na Kepplerově treku je možné spát pod těmi přístřešky zdarma a bez předchozí rezervace? Děkuju moc za odpověď,Z.

  1. Ahoj, bohužel kempování nebo přespávání v těchto shelters není dovolené – veškeré informace o Kepler treku, který patří mezi Great Walks, jsou dostupné zde: https://www.doc.govt.nz/keplertrack (včetně informací o trekování v mimosezoně, kdy není třeba chaty rezervovat dopředu). Existují další typy chat včetně Tebou zmíněných základních huts/bivvies, které není třeba rezervovat dopředu, ale ty jsou bohužel mimo Kepler track (více o chatách např. zde https://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/places-to-stay/stay-in-a-hut/).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.