Průvodce oblastí Glenorchy – rájem na zemi ukrytým v horách za Queenstown

Vesnička Glenorchy leží usazená v údolí mezi horami na hranici přírodních parků Mount Aspiring a Fiordland severozápadně od Queenstown. Místní krajina se zasněženými vrcholy hor, sklánějícími se ze všech stran nad nejzazším cípem tyrkysového jezera Wakatipu, pohltí každého, kdo touží po úniku do nespoutané přírody, rybaření, horské cyklistice, kajakingu a pěších trecích.

Do Glenorchy vede jediná silnice, která jen kousek za osadou končí a větví se do prašných stezek vedoucích do divočiny. Zhruba 50kilometrová trasa z Queenstown do Glenorchy v serpentinách kopíruje břeh ohromného ledovcového jezera a bývá označována za jednu z nejkrásnějších silničních tras na světě. A tak je to právě výlet do Glenorchy, který dokonale ztělesňuje, že „i cesta může být cíl“.

Vyhlídka Bennetts Bluff, povinná zastávka na cestě do Glenorchy.

Glenorchy představuje místa, která musíte navštívit

Glenorchy a jeho okolí je místem, které má co nabídnout především lidem prahnoucím po přírodních dobrodružstvích. Své odlehlé poloze vděčí za to, že místní krajina je dodnes divočinou téměř nedotčenou masovým turismem.

Těžko dostupné bývalo Glenorchy i pro Maory. Ti do místní krajiny putovali už od 12. století ze západního pobřeží za ceněným kamenem pounamu (označovaným také jako greenstone, zelený kámen, jadeit nebo nefrit). Byla to právě a jen údolí řeky Dart a údolí Routeburn, kde se pounamu dal těžit. Maorové v oblasti zanechali stopy dvou desítek kempů (jeden i na ostrově Pigeon na jezeře Wakatipu), nikdy se zde ale natrvalo neusadili.

v roce 1862 do Glenorchy dorazili Evropané, aby krajinu osídlili. Následujících sto let určovala ekonomický rozvoj nové osady především těžba zlata a horniny scheelite a pozůstatky hornických chatek, kolejí i průmyslových nástrojů jsou v Glenorchy i okolních horách k vidění doteď.

Zimní rána v Glenorchy jsou působivá.

Silnice do Glenorchy, vinoucí se cestou vyšlapanou prvními evropskými průzkumníky, byla nicméně otevřena až na začátku 60. let 20. století. Objevování krajiny širší cestovatelskou základnou je tedy záležitostí posledních 55 let. Stálým obyvatelům Glenorchy se navíc dodnes podařilo ubránit lobby ze strany dopravního a turistického průmyslu a zablokovat návrhy na stavbu silnice propojující Glenorchy s fjordem Milford Sound. I když by mnohé spěchající turisty zkratka a oboustranná průjezdnost osadou potěšila, místní si svou odlehlost chrání. Kdo si chce skutečně vychutnat dechberoucí horskou přírodu a klid, cestu si najde.

[adrotate group=”7″]

Oblast okolo Glenorchy je protkaná stezkami jednodenních i vícedenních treků, vlajkovou lodí je bezpochyby great walk Routeburn trek. Fanouškům Pána prstenů by místní scenérie mohla být povědomá – posloužila pro natáčení záběrů Středozemě. Krom pěší turistiky zde najdete i širokou škálu placených atrakcí, rovněž spojených s objevováním přírodních krás – od kajakingu přes výpravy do údolí řeky Dart na motorových člunech či koních až po skydiving a lety helikoptérou.

Pokud vám to itinerář dovolí, vyčleňte si na Glenorchy alespoň pár dní. Ačkoliv působí nenápadně a někomu by snad mohlo přijít i jako zbytečná zajížďka, nebudete litovat.

Glenorchy

Základní tábor pro malé i větší výpravy do okolí, ležící 50 kilometrů za Queenstown, neminete. Glenorchy je vesnička, již trvale obývá jen 363 lidí (údaj z posledního sčítání obyvatel v roce 2013).

Původně hornická osada bývala do roku 1962 dostupná pouze loďmo. Snad i proto je dodnes nejikoničtějším místem vesnice molo s historickou pouliční svítilnou na nejvzdálenějším konci, u kterého přitahuje pozornost nejednoho objektivu historický červený domek s výrazným černým nápisem GLENORCHY na bílém pozadí. Dřevěná chatka původně sloužila k uskladňování potravin a dalších potřeb, které k molu pravidelně dopravoval parník z Queenstown. Začínal u ní taky nejkratší železniční úsek na Zélandu umožňující další přepravu do hor.

Ikonická historická chatka na ukládání zásob.

V současnosti se do vesnice s přízviskem Brána do ráje“ nejrychleji dostanete autem. Pokud auto nemáte, můžete využít pravidelné autobusové linky, která jede pětkrát denně v obou směrech (podrobnější informace zde). Dalším oblíbeným a obvykle i rychlým způsobem dopravy je stopování.

Prozkoumejte Glenorchy zblízka

Vycházka vesničkou vás provede malebnými ulicemi s designovými vilkami a výstavními předzahrádkami, sem tam ale narazíte i na původní historické budovy, například starou knihovnu nebo kostel pocházející z roku 1889, který slouží jako misijní síň pro protestanty i katolíky. Obě stavby jsou tak malinké, že působí jako domky pro panenky.

Tím nejhezčím na Glenorchy je bezpochyby břeh jezera Wakatipu. U starého dřevěného mola se v létě scházejí davy turistů, pózujících asijských nevěst, otužilých skokanů v plavkách i místních, co venčí psy nebo spouštějí své lodě před cestou na otevřenou vodu.

[adrotate group=”7″]

Pokud jste už tedy fotku zátiší s molem, tyrkysovou vodou a ikonickou červenou chatkou ulovili a toužíte po větším soukromí, doporučujeme projít se po kamenitém pobřeží o kousek dál. Ledovcové jezero Wakatipu je ideální hlavně pro rybáře (je domovem pstruha obecného i lososa). Nezapomeňte nicméně, že pro lov sladkovodních ryb na Zélandu potřebujete povolení – online můžete objednat zde. Skvělou aktivitou je také výlet na kajaku či člunu. Koupání je spíše pro otužilé, teplota vody ani v letních měsících nepřekračuje 17 stupňů Celsia.

Skvělý způsob jak si užít jezero Wakatipu je z lodi.

Vydáte-li se od mola podél pobřeží doprava, narazíte na ceduli označující začátek vycházkového okruhu přes místní laguny a kolem Glenorchy. Vybrat se dá ze tří variant podle délky, náročností se ale trasy příliš neliší. Každá vás prašnými stezkami a přes prkenné mostky zavede mezi divoké keře a stromy ukrývající mokřady a hluboké laguny s nádhernými černými labutěmi a dalším nativním ptactvem. Mimochodem, v potoku vytékajícím z laguny (Glenorchy Lagoon Creek) je možné se i vykoupat, zdejší voda je teplejší než ta ve velkém jezeře.

Glenorchy nabízí i další pestré možnosti ke sportovně rekreačnímu vyžití. Ve vesnici najdete krytý bazén, workout cvičiště, skatepark, zážitkovou farmu Animal Experience (ideální pro rodiny s dětmi), tenisový kurt nebo golfové hřiště, na kterém se krom golfu na začátku ledna pravidelně odehrává největší místní událost roku − koňské dostihy.

Golfové hřiště v Glenorchy.

Pokud budete mít příležitost, nalaďte si v Glenorchy rádio. Jednou ze zdejších kuriozit je rozhlasová stanice Glenorchy Country (FM 89,2), kterou v roce 2009 založila a dodnes provozuje zélandská rozhlasová legenda Chas Drader.

Ovčí panoráma kousek za vesnicí.

Kde posedět

Společenským epicentrem vesničky je ulice Mull Street. Najdete zde kavárnu GYC (Glenorchy Cafe), vyhlášenou lahodným mrkvovým dortem i pravidelnou sobotní pizza nocí. Na protější straně si konkurují další dvě místní restaurace s ubytováním − Glenorchy Hotel and Bar, spojený také s infocentrem a obchůdkem se základními potravinami, a Bold Peak Lodge.

V obou podnicích si můžete vybrat z osvědčených zélandských klasik od jehněčích steaků se salátem přes fish and chips po pivní laskominy jako bramborové wedges a cibulové kroužky. Nechybí široká škála zélandských piv v lahvi i na čepu.

Milovníky asijské kuchyně potěší bistro Queenie’s Dumplings, jehož menu u napařovaných a smažených knedlíčků zdaleka nekončí.

Rychlou kávu a sladké s posezením přímo u jezera si můžete dopřát také v obchodě se suvenýry The Trading Post.

[adrotate group=”7″]

Stranou od dění na Mull Street, přesto nepřehlédnutelný hned při příjezdu do Glenorchy, leží obchod Mrs Woolly’s General Store. V něm krom nespočtu designových suvenýrů všeho druhu najdete také pestrou nabídku čerstvých salátů, sendvičů, pomazánek a wrapů z místní kuchyně sbalených na cesty. Na pultu u pokladny si můžete objednat kávu nebo vybrat z voňavého pečiva a koláčů. Novinkou podniku je food truck, který se na pár hodin otevírá každý čtvrtek přímo před obchodem a přináší ochutnávkové večeře z celého světa v podobě tematických mexických, čínských, italských, indických a dalších nocí.

Ubytování

Nejlevnější baťůžkářskou variantou ubytování přímo v Glenorchy je Mrs Woolly’s Campground. Na zelené louce vedle stejnojmenného obchodu můžete zaparkovat auto, rozložit stan nebo si pronajmout tzv. glamping stan se snídaní v ceně od 40 NZD za noc. V kempu je k dispozici umývárna, plně vybavená kuchyně pod polootevřeným přístřeškem a tři velké grily.

Hned vedle tohoto staršího kempu byl v březnu 2017 otevřen jeho mladší bratr a první zero-energy kemp na světě Camp Glenorchy. Ubytování na elektrifikovaných parkovacích místech nebo v chatkách je dražší (od 75 NZD za noc), i když si ho ale nevyberete, designový ekologický projekt rozhodně stojí alespoň za exkurzi, kterou vás recepční rádi provedou zdarma.

[adrotate group=”7″]

Zastřešené ubytování s větší dávkou komfortu nabízí hotely Bold Peak Lodge, Glenorchy Hotel and Bar, Glenorchy Motel a několik útulných „bed and breakfast domků. Další možnosti najdete na AirBnB. Pokud si chcete dopřát neopakovatelný luxus a rozpočet vám to dovolí, jistě vás zaujme velkolepé ubytování v Blanket Bay Lodge, který se nejednou objevil na příčkách nejúžasnějších hotelů na světě.

Vlastníte-li soběstačný (tzv self-contained) vůz, můžete využít některý z free campů v okolí − například Little Stony Creek. Pro bližší informace doporučujeme aplikaci Campermate.

Doprava po Glenorchy

Po Glenorchy se všude dostanete pohodlně pěšky, z jednoho konce vesnice na druhý vás nedělí ani kilometr. Pokud byste rádi rychlejší způsob dopravy, doporučujeme kola. V Mrs Woolly’s General Store si můžete půjčit klasické bicykly i elektrokola.

Kinloch

Malá osada 26 kilometrů za Glenorchy byla původně základnou, kde končívali cestu Maorové na své pouti za posvátným kamenem pounamu. V současnosti je vesnička na břehu jezera Wakatipu, obývaná jen 10 stálými obyvateli, příhodným výchozím bodem pro výpravy na přilehlé treky,ale i dokonalou oázou pro ty, kteří touží po nerušeném odpočinku na odlehlém místě.

Léto v Kinlochu.

Prozkoumejte Kinloch zblízka

K osadě vedou dvě cesty. Jedna 26km po prašné kamenité stezce, která se po prudkém dešti může stát nesjízdnou. Druhá po vodě. Z Glenorchy do Kinlochu si můžete objednat vodní taxi, které vás do cíle dopraví přes jezero za 5 minut.

Kinloch je především vyhlášenou rybářskou baštou. V deltě řeky Dart nebo přímo z mola můžete ulovit pstruha i lososa.

V místním hotelu Kinloch Lodge si také můžete půjčit kajaky a ve společnosti zkušeného lektora prozkoumat jezero Wakatipu z více úhlů.

Kde posedět

Hotelová restaurace Kinloch Lodge se zahrádkou ve svahu s výhledem na jezero nabízí skvělou a cenově dostupnou à la carte kuchyni a domácí dezerty z lokálních sezónních surovin, výbornou kávu i vybraná vína z vinařství oblasti Central Otago.

Ubytování

Přímo v Kinlochu najdete dvě možnosti ubytování. Tou levnější je otevřený travnatý kemp na břehu jezera se suchým záchodem a několika stoly k posezení (za 13 NZD na osobu a noc). Naproti kempu se nachází jediný místní hotel Kinloch Lodge s cenami pokojů od 39 NZD za osobu na noc.

Mimo jiné nabízí zážitkové ubytování v designových pasivních nízkoenergetických srubech Ecoscapes s vířivkou a otevřeným výhledem na jezero (za 395 NZD za noc, včetně snídaně).

Pro majitele soběstačných aut je k dispozici také nedaleký free camp Glacier Burn Carpark.

Ekologický srub Ecoscape v Kinlochu.

Trek údolími Greenstone a Caples (Greenstone and Caples Track)

Údolí Greenstone se historicky vyznamenalo, jak název napovídá, jako bohaté naleziště stejnojmenného kamene. Úlomek tzv pounamu tu můžete nalézt i dnes, chce to jen štěstí a dobré oko, v neobroušeném stavu má totiž greenstone matně šedý povrch a jen těžko se dá rozeznat od jiných kamenů.

[adrotate group=”7″]

Prozkoumejte údolí Greenstone a Caples zblízka

Přes údolí Greenstone a Caples kdysi vedla jediná cesta na západní pobřeží. V současnosti vás údolími provede čtyřdenní okružní trek začínající na parkovišti Greenstone pár kilometrů za Kinloch.

Středně náročný trek subalpinskou krajinou s travnatými nižinami a bukovými lesy vás na délce 61 km provede sedlem McKellnar a kolem stejnojmenného jezera. Po cestě se můžete kochat pohledem na nativní ptáky jako miromiro, pipipi, piwakawaka nebo kakaruai. Když vám štěstí bude přát, narazíte i na jediný druh alpského papouška kea.

Tip: Trek Greenstone a Caples je možné propojit i s great walk Routeburn trekem.

Kea.

Ubytování

Na treku jsou k dispozici tři chaty spravované DOC: Mid Caples Hut (24 míst), McKellar Hut (24 míst) a Greenstone Hut (20 míst) . Ubytování v chatách je bez předchozí rezervace, poplatek je 5 NZD za osobu na noc. Zaplacení poplatku prokážete zakoupením tzv. Hut ticket předem v některém z center DOC ( hut ticket s místem na vyplnění osobních údajů následně odevzdáte do určeného boxu v chatě jako důkaz, že v ní nespíte načerno). Všechny chaty na tomto treku jsou vybavené palandami, uhelnými kamny a v letních měsících tekoucí vodou. Podél keřů ve vzdálenosti minimálně 50 metrů od stezky a v okolí chat je možné i kempovat (pozor, kempování není povolené v sedle ani na otevřené ploše údolí, jedná se o soukromé pozemky).

Trek se dá jít v obou směrech a itinerář dní může vypadat následovně:

  • parkoviště − Mid Caples Hut: 9 km, 2-3 hod.
  • Mid Caples Hut − McKellar Hut: 22 km, 6-7 hod.
  • McKellar Hut − Greenstone Hut: 18 km, 5-7 hod.
  • Greenstone Hut − parkoviště: 12 km, 3-5 hod.

Na trase treku narazíte také na další dvě chaty − Upper Caples Hut (16 postelí) a Mid Greenstone Hut (12 postelí) − spravované Southern Lakes NZDA. Cena pro zahraniční zájemce je 25 NZD za osobu na noc a vratná záloha 50 NZD za klíč od chaty.

Po cestě si navíc můžete vybrat z několika bočních výletů.

Vycházkou Mavora − Greenstone trek prodloužíte o 2 až 3 dny a podíváte se k jezerům Mavora na trase, jež je součástí nejdelšího zélandského treku Te Araroa. Cestou k jezerům se nachází další tři veřejné chaty (Careys Hut s 6 palandami, Boundary Hut a Taipo Hut se 4 palandami).

Na zhruba dvouhodinový výlet k jezeru Howden se můžete vydat od chaty McKellar Hut. Stejnou cestou se přes les můžete napojit až na Routeburn trek.

O Te Araroa treku si můžete přečíst v rozhovoru s Martinem Maříkem, který jej celý sám prošel.

Doprava

Na parkoviště Greenstone vede z Kinlochu úzká prašná cesta křižující několik divokých potoků, jejichž hloubka a šířka se rychle mění podle dešťů i tání sněhu. Možnosti a limity vlastního auta zvažte a ideálně zkonzultujte v informačním centru v Glenorchy nebo v hotelu Kinloch Lodge. Pokud by se vám s vlastním autem cestu nechtělo riskovat, využijte některého z transportů, které se dají domluvit jak v Kinlochu, tak v Glenorchy.

Oficiální informace (v angličtině) o Greenstone a Caples treku najdete zde

Routeburn Track

Routeburn Track je jedním z devíti vyhlášených zélandských great walk treků. Na trase o délce 32 kilometrů nastoupáte přes 750 výškových metrů horskou krajinou protkanou alpinskými planinami, tyrkysově modrými plesy, jiskřivými vodopády a zelenými loukami, s výhledy na zasněžené vrcholy Jižních Alp i údolí rozprostírající se mezi horami.

Trek je − jako každý z great walks − značně vytížený a místa k přespání je třeba rezervovat s několikaměsíčním předstihem. Pokud máte skvělou kondičku, je možné trek zvládnout i za jeden den.

Great Walks jsou nejznámější a nejpopulárnější vícedenní treky na Novém Zélandu. Nachází se jich tu celkem devět a jsou velmi dobře udržované. Na všech Great Walks je potřeba rezervovat ubytování v hlavní sezoně hodně dopředu. Na výběr je ze servisovaných chat a nebo kempovacích míst (ve vlastním stanu). Na těch nejoblíbenějších trasách (Milford, Routeburn, Kepler, Abel Tasman) jsou někdy místa rezervována již během prvních týdnů po otevření rezervací pro novou sezonu.

Přečtěte si více o cenách a rezervacích na Great Walks.

Jeden z vodopádů na treku Routeburn.

Poznejte Routeburn Track zblízka

Na trase treku poznáte rozmanitou alpinskou přírodu v celé své kráse − provede vás kolem jezer i vodopádů, do vysokohorského sedla i subalpinským lesním porostem. Setkáte se také s mnoha druhy nativního zélandského ptactva od kea přes tītitipounamu po vzácného mohua.

Na kterých místech stojí za to se zastavit?

Vodopád Bridal Veil − kaskádový vodopád o výšce 57 metrů uvidíte z mostu postaveného v úrovni nejvyšší části vodopádu.

Kaskádové vodopády Routeburn − mohutné vodní kaskády měří přes 150 metrů. Najdete je přímo u jednoho z ubytování (chata Routeburn Falls Hut).

Sedlo Harris − nejvyšší bod treku v 1255 m n. m.

Jezero Harris − malé horské pleso přímo pod stejnojmenným sedlem.

Jezero Harris, Routeburn trek.

Jezero Mackenzie − u tyrkysové plochy jezera se můžete zdržet na noc, najdete zde chatu i kemp.

Jezero Mackenzie, Routeburn trek.

Boční výlet ze sedla Harris na vrchol Conical Hill − cesta tam a zpět trvá 2 hodiny. Na vrcholu Conical Hill se vám otevře závratný výhled na údolí Hollyford a jezero McKerrow, až k zátoce Martins Bay a Tasmanovu moři.

Vodopády Earland − nejdelší vodopády na treku o výšce 174 metrů.

Boční výlet na Key Summit − hodinový výšlap vás zavede na vrchol Key Summit s vzácnými alpinskými mokřady a vyhlídkou pohoří Darran a údolí Hollyford.

Ubytování

Na treku jsou k dispozici 4 velké chaty a 2 kempy. Přenocování v období hlavní sezóny (od konce října do konce dubna) je nutné rezervovat několik měsíců dopředu online nebo osobně v některém z center DOC. Chaty stojí 130 NZD pro zahraniční turisty / 65 NZD pro místní za osobu na noc a místo v kempu 40 NZD/ 20 NZD na noc. Kempování mimo chaty a kempy je zakázáno a trestáno pokutou.

[adrotate group=”7″]

Všechny chaty jsou vybaveny palandami, zásobou pitné vody, umyvadly s tekoucí studenou vodou a splachovacími záchody. K dispozici je i topení, plynové vařiče a jídelna se stoly a židlemi. V kempech je tekoucí pitná voda, suchý záchod a otevřený přístřešek na vaření.

  1. Chata Routeburn Flats − chata je vzdálená 7,5 km (1,5−2,5 hod) od výchozího bodu v Routeburn Shelter. K dispozici je 20 paland.
  2. Kemp Routeburn Flats − 15 míst pro stany 7,5 km (1,5−2,5 hod) od výchozího bodu v Routeburn Shelter.
  3. Chata Routeburn Falls − chata je vzdálená 2,3 km (1−1,5 hod) od chaty a kempu Routeburn Flats. K dispozici je 48 paland.
  4. Chata Lake Mackenzie − chata je vzdálená 11,3 km (4,5−6 hod) od chaty Routeburn Falls. K dispozici je 50 paland.
  5. Kemp Lake Mackenzie − 9 míst pro stany 11,3 km (4,5−6 hod) od chaty Routeburn Falls.
  6. Chata Howden − chata je vzdálená 8,6 km (3−4 hod) od chaty a kempu Lake Mackenzie. K dispozici je 28 paland. Trasa od chaty Howden do koncového bodu treku v The Divide na silnici Milford Highway je dlouhá 3,4 km (1−1,5 hod).

Doprava na trek a zpět

Routeburn Track začíná a končí v jiném místě a ačkoliv samotný trek je dlouhý pouze 32km, vzdálenost autem mezi začátkem a koncem je ale 320km. Trek ale můžete absolvovat v obou směrech. Můžete začít buď na parkovišti Routeburn Shelter za Glenorchy nebo na parkovišti The Divide u silnice vedoucí k Milford Sound. Na obě výchozí místa je možné se dopravit vlastním autem nebo využít některého z autobusových transferů z Glenorchy, Queenstown nebo Te Anau (více informací o společnostech nabízejících transfery zde).

Trek je také možné propojit s trekem údolími Greenstone a Caples a okruh tak téměř uzavřít.

Rees−Dart Track

Na treku údolími řek Rees a Dart zažijete vysokohorskou divočinu Nového Zélandu v té nejčistší podobě. Trasa vás provede jižní částí národního parku Mount Aspiring, borovými lesy, alpinskou vegetací a údolími dvou ledovcových řek až k ledovci Dart. Po cestě narazíte na rozmanité druhy zélanských ptáků včetně společenského zvědavce kea.

Údolí Rees.

Na tento středně náročný trek si vyčleňte 4−5 dní a počítejte, že denně nachodíte 6−8 hodin. Buďte připraveni na místy náročný terén, brodění řek, rychlé změny horského počasí a úseky bez jasně vyšlapané stezky s nutností dobré orientace. Do batohu nezapomeňte kromě teplého oblečení sbalit zásobu jídla, vařič a spacák. Voda je k dispozici z horských pramenů i barelů u chat (v druhém případě se doporučuje vodu převařit nebo přefiltrovat). Na trase treku jsou tři chaty s palandami a matracemi.

Od prostřední chaty Dart Hut je možné absolvovat jeden či více ze tří bočních jednodenních výletů (všechny s návratem ke stejné chatě):

  • Výlet k ledovci Dart − k ledovci vzdálenému 7 km dorazíte za 2−3 hodiny.
  • Výlet do sedla Cascade Saddle − sedlo leží 10 km od chaty (trasa vede kolem ledovce Dart) a cesta do něj by měla vyjít na 4−5 hodin.
  • Výlet k ledovci Whitbourn − tento výlet je jen pro nejzkušenější − stará cesta je neznačená a neudržovaná; ledovec je vzdálený 7 km a výšlap k němu trvá 2−4 hodiny.

Ubytování

Na trase treku jsou rozmístěny tři obytné chaty spravované DOC. Nocleh v chatách stojí 15 NZD na osobu za noc a za jednorázový lístek nebo univerzální hut pass je třeba zaplatit předem v některém z oficiálních center DOC. Přespání v chatách je bez předchozí rezervace místa. U chat nechybí barely s vodou, která by měla být nezávadná, nicméně se doporučuje vodu přefiltrovat nebo převařit.

  1. Shelter Rock Hut19 km, 6−8 hodin od parkoviště u potoka Muddy Creek. Chata je vybavená 22 palandami a matracemi navíc, s možností si zatopit.
  2. Dart Hut10 km, 4−6 hodin od Shelter Rock Hut. Chata je vybavená 32 palandami a matracemi navíc, s možností si zatopit.
  3. Daleys Flat Hut18 km, 5−7 hodin od Dart Hut. Chata je vybavená 20 palandami a matracemi navíc, s možností si zatopit. Od poslední chaty k parkovišti Chinamans car park půjdete 16 km, 6−8 hodin.

Na treku je možné také kempovat. Přespání ve volné přírodě je povolené na celé trase treku krom křehké alpinské oblasti mezi chatami Shelter Rock Hut a Dart Hut.

Doprava k treku a zpět

Trek je možné absolvovat v obou směrech. Na parkoviště Muddy Creek i Chinamans car park se můžete dopravit vlastním autem, cesta je nicméně kamenitá a je třeba zdolat několik brodů, zvažte proto limity svého vozidla.

K oběma parkovištím lze využít některého z autobusových transferů z Glenorchy nebo Queenstown (více informací o transferech zde).

Pokud se rozhodnete pro vlastní dopravu, doporučujeme trek jít od parkoviště Muddy Creek. V případě, že byste na konci treku na parkovišti Chinamans car park neměli štěstí a nenašli odvoz do civilizace, osada Paradise (popsána níže) je vzdálená jen 2 hodiny chůze (6 km).

Treky na Mt McIntosh a Mt Judah

Každý z těchto treků po stopách hornické historie zdejší oblasti se dá zvládnout jako jednodenní, doporučujeme ale využít možností, které nabízí, a přespat v některé z historických chatek, které v horách spravuje DOC. Oba treky se navíc dají propojit, na tuto delší variantu už vám ovšem jeden den určitě stačit nebude.

[adrotate group=”7″]

Poznejte hory Mt McIntosh a Mt Judah zblízka

Výšlap na sousedící hory Mt McIntosh a Mt Judah je náročný a počasí v oblasti se mění rychle, počítejte proto s tím, že vás může zdržet mlha, sníh nebo rozvodněné brody. Vybavte se pořádnými botami a než vyrazíte, ohlaste známým nebo na informačním centru, kam míříte.

Hory vás odmění magickými výhledy na jezero Wakatipu, údolí Dart nebo zasněženou Mt Earnslaw. Navíc se na trase dozvíte spoustu zajímavostí o hornické historii místa. Krom naučných cedulí narazíte na staré těžební tunely a podzemní chodby, mnohdy maskované bujnou vegetací. Pozor, vstup do těchto tunelů je zakázaný! Kus historie najdete i v chatkách, v současnosti uzpůsobených pro přespávání trekařů. Původně nicméně sloužily horníkům a dnes, jako každý správný skanzen, jejich interiéry ukrývají něco z původní výbavy.

Trek na Mt McIntosh tvoří okruh, který začíná na parkovišti Whakaari Conservation Area a končí u potůčku Buckler Burn opodál. Celý okruh měří 18 km, trvá 8−10 hodin a je zařazen do  kategorie náročných treků.

Klikatice stoupající na horu Mt McIntosh.

Trek na Mt Judah začíná také na parkovišti Whakaari Conservation Area. Nejdřív vás po 2−3 hodinách zavede k neobytné historické chatce Bonnie Jean Hut, od ní můžete asi hodinu a půl pokračovat k další, obytné chatce Heather Jock Hut. Zpět se budete vracet stejnou cestou ke značenému rozcestí, na kterém se můžete rozhodnout pro návrat na parkoviště nebo pro pokračování na okružní trek na Mt McIntosh.

Z Mt McIntosh se otevírají výhledy do okolí.

Ubytování

Na treku na Mt McIntosh jsou k dispozici dvě obytné chatky. Všechny fungují na principu kdo dřív přijde, bere, bez možnosti a nutnosti rezervace. U každé z chatek je k dispozici suchý záchod a nádrž s vodou, kterou je nicméně vhodné převařit či přefiltrovat.

  1. McIntyre Hut − je vzdálená 3−4 hodiny od parkoviště a nabízí 5 lůžek. Nocleh stojí 5 NZD za osobu na noc (nutné zaplatit předem v některém z center DOC).
  2. McIntosh Hut − k této chatce dorazíte po dalších 2 hodinách traverzového výšlapu. Najdete v ní 4 lůžka. Přespání zdarma.

Cílem treku na Mt Judah je třetí obytná chatka v této oblasti − Heather Jock Hut. Disponuje 3 palandami a přespání je zdarma.

Jednodenní treky a procházky

Tlačí vás čas a rádi byste z místní krajiny stihli nasát co nejvíc co nejrychleji? Vyberte si z mnoha jednodenních či půldenních treků a vycházek. Jsou dostupnější, přesto skrývají přírodní krásy srovnatelné s treky delšími.

Earnslaw Burn

Náročný trek k pánvi ledovce Earnslaw začínající na pravém levém břehu říčky Earnslaw Burn je pouze pro zkušené a vyžaduje dobrý orientační smysl, protože stezka se místy ztrácí a je třeba brodit vodu.

Lesní výšlap k travnaté ploše s výhledem na majestátní ledovec nicméně rozhodně stojí za námahu. Trek celkem trvá 8−12 hodin, vyražte proto včas. Na vyhlídce je povolené přespat, skalní převis lze využít jako praktický přístřešek pro bivakování.

Invincible Gold Mine

Trek k „neporazitelnému zlatému dolu“ vede do prudkého kopce od prašné cesty Rees Valley Rd. Nenáročný výšlap k pozůstatkům dolu a zpět zvládnete za 3 hodiny. Po cestě se vám otevřou strhující výhledy na údolí Rees a horu Mt Earnslaw. Na vrcholu pak můžete prozkoumat torzo zlatého dolu, který horníci vybudovali v 80. letech 19. století.

Mt Alfred

Forrest Track na horu Mt Alfred je aktuálně zavřený. 

Lejsčík dlouhonohý, neboli maorsky toutouwai.

Jezero Sylvan

Trek k jezeru Sylvan vás provede porostem červených buků a podél říčních teras a morén k břehům krásného lesního jezera, které je domovem hnědých pstruhů. Nenáročná rovinatá vycházka od parkoviště a zpět vyjde na necelé 2 hodiny. U jezera je možné také kempovat (13 NZD za noc).

Glacier Burn Track

Trek Glacier Burn začíná na malém parkovišti před Kinlochem. Náročný, ale poměrně krátký výšlap (celý trek trvá 2−4 hodiny) vás zavede borovým lesem až k ledovcové pánvi, přes kterou lze pokračovat ještě o kus výš na vyhlídku na pohoří Humboldt Mountains.

Trek Glacier Burn.

Jezero Moke

Trek začíná na parkovišti u kempu na břehu jezera (13 NZD za noc). Během 2−3 hodin obejdete přímo po pobřeží celé horské jezero. Trek je nenáročný a po cestě vás čeká jen několik mírných výstupů a pár prkenných mostků přes nevelké mokřady. Tento trek můžete absolvovat také na horském kole. Mimochodem, jezero Moke je vyhlášené jako oblíbená zastávka astrofotografů.

Jezero Moke.

Paradise

Přemýšleli jste, proč se Glenorchy pyšní přízviskem „Brána do ráje“? Protože zkrátka je branou do ráje. Zhruba 12 kilometrů za Glenorchy, tam, kde asfaltová silnice skončí a dál pojedete prašnou cestou napříč zeleným údolím vstříc zasněženým horám národního parku Mount Aspiring, narazíte na dopravní ceduli označující příjezd do osady Paradise. Pokud něco v této oblasti může v počtu fotek a selfie konkurovat červené chatce u mola v Glenorchy, je to právě tato cedule.

Ráj je za rohem. A není z něj úniku.

Prozkoumejte Paradise zblízka

Paradise je historicky a přírodně chráněným územím rozkládajícím se na 300 hektarů, které spravuje fond Paradise Trust. Za dobrovolný příspěvek můžete nechat auto na místním parkovišti a vydat se na bližší průzkum zdejších přírodních stezek a zachovalých historických objektů. Útulné staré chatky se stylovým původním nábytkem dnes slouží jako ubytování pro ty, kterým se z ráje nechce spěchat. Bydlet se dá i v budově staré školy. Scenérii doplňují zachovalé farmářské stroje a vozidla.

Tip: Pokud vás činnost lidí z Paradise Trust zaujala hlouběji, můžete se zapojit jako dobrovolník do některého z projektů na ochranu biodiverzity místní krajiny.

Jedna z farem v Paradise.

Cesta za Paradise pokračuje hluboko do syrové horské divočiny s rozlehlými planinami a zasněženými vrcholy sklánějícími se nad údolím a řekami Dart a Rees. Právě tady se natáčela Středozem z Pána prstenů i několik dalších filmů. Počítejte s tím, že s autem budete muset projet přes několik mělkých bystřin. Nejsou tu ale tak zrádné úseky jako na cestě do Greenstone.

Nezapomeňte se zastavit u jezera Diamond na úpatí hory Mount Alfred. Jezero je oázou klidu ideální na rybaření, ulovit tu můžete hlavně pstruha obecného, ale i duhového a v neposlední řadě lososa.

Jezero Diamond. Tichý ráj rybářů.

Ubytování

Přímo na území Paradise jsou k dispozici původní rustikální chatky (od 70 NZD za noc), některé staré až sto let, rozmístěné v okolních lesích a planinách v naprostém tichu a soukromí.

U jezera Diamond Lake lze se soběstačným autem zdarma kempovat.

Doprava

Oblast je dostupná autem, na kole nebo pěšky. Cesta za Paradise je na několika místech přehrazená mělkými bystřinami, zvažte proto možnosti svého vozidla.

[adrotate group=”7″]

Ostrovy Pigeon a Pig

Poprvé si jich v plné kráse všimnete už po cestě do Glenorchy, na vyhlídce Bennetts Bluff. Úzký Pig Island a za ním do šířky se rozprostírající Pigeon Island.

Přímočará pojmenování ostrovů odkazují na jejich skutečné obyvatele. Pigeon Island je domovem holuba maorského neboli kereru. Na ostrov Pig Island byly kdysi dopraveny ovce i prasata. V padesátých letech přišlo období sucha a došlo ke zvířecímu masakru: prasata z nouze začala požírat jehňata. I proto, ale hlavně ve snaze uchránit ostrovní přírodu a nativní ptáky, byla farmářská zvířata z ostrova stažena zpátky na souš.

Ostrovy Pigeon Island a Pig Island.

Prozkoumejte ostrovy Pig a Pigeon zblízka

Ostrovy jsou ideálním místem pro pozorování zélandské divočiny, dodnes jsou vzkvétajícím domovem mnoha druhů původních ptáků. Krom kereru tu narazíte na tui, makomako nebo drzé weka.

Na ostrově Pigeon se můžete vydat na dva denní výlety − po pobřeží kolem ostrova nebo do vnitrozemí na nejvyšší vrchol. Pokud by vám výlety nestačily, najdete tu také kriketové hřiště. Na ostrově lze i přenocovat − k dispozici je chata s palandami zřízená DOC i prostor pro stanování. Pro dokonalý zážitek doporučujeme přibalit rybářský prut a ulovit čerstvou večeři přímo z jezera Wakatipu (pozor, na lovení sladkovodních ryb je třeba povolení, lze zaplatit online a existuje i jednodenní verze za 34 NZD).

Doprava

Na oba ostrovy je možné doplout v člunu nebo kajaku z Glenorchy i Kinlochu za pár desítek minut. Jezero má ovšem silné proudy, proto samostatné kajakování nedoporučujeme nezkušeným. Využít můžete jednu z místních služeb nabízejících kajakování s lektorem. Z Glenorchy můžete vyrazit na jeden ze tří výletů kolem ostrovů se Samem. Pětkrát denně malé skupinky kajakářů vyráží také z od mola v Kinlochu.

Dojmy z Glenorchy

V Glenorchy jsme strávili půl roku. Zažili jsme tu jaro s růžovými lány rozkvetlých lupin, Vánoce v nepojízdném karavanu a Silvestr na jediné místní párty v Glenorchy Hotelu, letní sezónu oficiálně zahájenou rozpustilým festivalem místňáků sázejících na koňské dostihy na místním golfovém hřišti, koupání v ledovém jezeře, zlatavý podzim a sbírání divokých šípků i loučení plné dojmů. Glenorchy, Kinloch, Paradise a okolní divočina jsou pro nás nejkrásnějším kusem panenské přírody, jaký jsme na našich cestách měli šanci prozkoumat.

Za půl roku jsme nestihli vidět vše, co jsme chtěli. Vybrat to nejlepší, co musíte vidět, nedokážeme. Poradíme jen − vyčleňte si na tuto oblast dostatek času, nebudete litovat!

Oficiální informace

Glenorchy i-SITE: 42 Mull St, Glenorchy 9372
Otevírací doba: PÁ−NE 8−20

Oficiální weby:

Článek pro CZECHKiwis napsali a fotografie ze svého archivu poskytli Adéla Procházková a Pavel Rujzl

Adéla a Pavel jsou autory cestovního blogu Všechny řitě světa. Brno opustili na dobu neurčitou v březnu 2017. Po půlroce cest po zemích jihovýchodní Asie se s krátkou zastávkou v Sydney přesunuli na Jižní ostrov Nového Zélandu. V Christchurch koupili auto a po dvou týdnech kempování od Akaroa přes Dunedin, Catlins a Invercargill po Fiordland omylem dorazili do Glenorchy. Z té velké nádhery jim spadla brada a rozhodli se zůstat. Nicméně, člověk míní, život mění, a tak se po šesti měsících v Glenorchy přestěhovali do Wellingtonu za novými zkušenostmi.

4 thoughts on “Průvodce oblastí Glenorchy – rájem na zemi ukrytým v horách za Queenstown

  1. Ahoj, pokud by někdo plánoval Mt McIntosh loop track tak menší oprava – v chatě McIntyre je pouze 5 míst na spaní ne 5 paland a podobně tomu je u chaty McIntosh kde jsou pouze 4 místa na spaní (2 palandy). V chatách by se dalo najít i nouzové místo spaní na zemi. Ale před chatama je místo případně na pár stanů, pozor na zvědavého keu, klove do batohu a stanů.

    1. Ahoj Petro,
      Díky za komentář. V článku to bylo myšleno jako 5 / 4 lůžek v “bunk beds”, ale máš pravdu, že je to matoucí a opravili jsme to;-)

  2. Dobrý den, ahoj, jenom bych ráda upozornila, že přespání v chatách na Rees-Dart tracku nestojí 5, ale 15 NZD za osobu za noc.

    1. Ahoj Lucko, děkujeme za upozornění. Cenu za chatky jsme upravili tak, aby byla aktuální;) Krásný den, Nela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *