Aktuální informace z Nového Zélandu
  • Zapracuj na svojí angličtině
Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Praha: Václav Havel a Maoři na fotografiích Jiřího Jírů

20/11/2017 @ 19:00 - 21:00

„Z toho, co jsem pochopil o maorské tradici a o maorské kultuře, vysvítá, že jim je veškerý fanatismus cizí a že jim jde jen a jen o uznání vlastní kulturní identity. Snaží se, aby nebyli jen muzeálními exponáty, ale aby byli vnímáni a respektováni jako součást novozélandské historie, přítomnosti i její budoucnosti.“ Václav Havel

Fotograf Jiří Jírů, který byl osobním fotografem Václava Havla v letech 1993 – 2000 a fotil i pro ta nejprestižnější světová média jako The New York Times, Time, Newsweek, Business week, Frank Tomas Grapl, Maoravák s maorskými a českými kořeny, a soubor Whakaari Rotorua ze Země dlouhého bílého oblaku (Nový Zéland) přiblíží památnou návštěvu Václava Havla u Maorů. Návštěvu pomáhal organizovat František Grapl, brněnský rodák a otec Franka Grapla.

Projekci unikátních fotografií Jiřího Jírů z Havlovy návštěvy maorské vesnice ve městě Rotorua doprovodí maorská skupina Whakaari Rotorua vysvětlením kontextu a kulturních souvislostí, kterým běžně Češi nerozumějí. Jiří Jírů zavzpomíná na svá i Havlova setkání s Maory. Whakaari Rotorua předvedou tradiční maorské písně i haku, tradiční maorský tanec, který se stal celosvětově známým především díky předzápasovým rituálům novozélandského ragbyového týmu All Blacks. Nejznámější haka nese název Ka mate, neboli „Jednou přijde smrt, teď ale žiju“. Pořadem provází Kristýna Maková.

Podrobnosti

Datum:
20/11/2017
Čas:
19:00 - 21:00
Webová stránka:
https://www.facebook.com/events/516984618649491/

Místo konání

Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13
Praha 1,Česká republika
+ Google Mapa