Dokládání pojištění v době zahraničního pobytu bude jednodušší

Žijete na Novém Zélandu a máte nárok na místní veřejnou zdravotní péči? Lámete si hlavu, jak to doložit české zdravotní pojišťovně při návratu? 

Dokládání této skutečnosti českým zdravotním pojišťovnám bude jednodušší. Vyplývá to ze zprávy Generálního konzulátu ČR v Sydney. Nyní totiž postačí doložit pojišťovně víza, na základě kterých vám nárok na přístup k veřejné péči vzniknul.

Zdravotní pojištění na Novém Zélandu

Ve své zprávě Konzulát píše: “Občané ČR, kteří se stanou residenty na Novém Zélandu, automaticky spadají do systému veřejného zdravotního pojištění Nového Zélandu. Tyto podmínky stanovuje Zákon o nárokovosti zdravotních služeb a služeb pro zdravotně postižené z roku 2011 (Health and Disability Services Eligibility Direction 2011).  Residentům není vydávána žádná kartička pojištěnce ani žádný dokument o pojištění.  Zdravotní pojišťovny v ČR o této skutečnosti byly informovány Ministerstvem zdravotnictví ČR, a tudíž by je měly při své činnosti zohlednit. Občanům ČR by k prokázání pojištění na Novém Zélandu mělo postačit udělení dlouhodobého nebo trvalého pobytu v cestovním pase ČR.”

Z daného opatření mohou nyní benefitovat všichni občané ČR, kteří mají nárok na novozélandskou veřejnou zdravotní péči.

Nevíte, zda máte nárok na veřejnou péči na Novém Zélandu. Čtěte náš článek Zdravotní pojištění na Novém Zélandu.
 • Zaregistrujte se k odběru aktualit a tipů od CZECHKiwis!

8 thoughts on “Dokládání pojištění v době zahraničního pobytu bude jednodušší

 1. Ahoj, mam dotaz. Chystame se zpet do CR jen na 2 – 3 tydny (na NZ mame standard zdravotni peci – viza na vice nez 2 roky). Nejsme si jisty, jestli mame povinnost se prihlasit k zdravotnimu pojisteni v CR (oba mame v CR stale trvaly pobyt), nebo si muzeme sjednat pouze cestovni pojisteni pro pripad, ze by se neco stalo. Diky moc

  1. Ahoj Roberte, jelikož máte trvalé bydliště na území ČR a jste tak účastníky veřejného zdravotního pojištění, máte zákonnou povinnost se přihlásit. Přihlášením vám vzniká povinnost zaplatit minimálně 2 měsíce pojistného a to bez ohledu na to, že se zdržíte kratší dobu.

 2. Ahoj, chtěl bych se zeptat. Ve článku se hovoří pouze o lidech co mají residenci. Co když mám pracovní visa a jsem tu dohromady 3. roky? První rok na WHS jsem měl cestovní pojištění. Od té doby nejsem pojištěn, ale celou dobu pracuji pro firmu,která za mě normálně odvádí daně. Stačí pak na pojištovně doložit pojištění za první rok na WHS + smlouvu za zbylé dva roky? Případně co za dokumenty budu potřebovat. Diky

  1. Ahoj Ondro,
   Budeš potřebovat doložit pojištění až do data, kdy jsi získal pracovní víza + kopii work víz.

   Lukáš

 3. Ahojte, co kdyz jedu na dovolenou do CR na tri tydny a budu si zrizovat pojisteni u VZP na tu dobu (nemel by to byt problem, zaplatim si minimalni dobu dva mesice a byla jsem pryc vic jak 6 mesicu a zase pryc jak 6 mesicu budu). Neni pak nejaky problem s tim, ze mam porad narok na pojisteni na NZ a zaroven v CR? Diky

  1. Ahoj, pokud plníš všechny povinnosti, které s tím souvisejí, jako je přihlašování k pojištění v ČR po příletu (tak, jak píšeš), problém to není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *