WWOOF: Zažijte Nový Zéland očima místních

Chcete poznat, jak žijí Novozélanďané, zdokonalit svou angličtinu a ještě k tomu bydlet zdarma? Vyzkoušejte WWOOFing. Základním principem je práce u hostitelské rodiny, za což budete odměněni nejen střechou nad hlavou a stravou, ale hlavně zajímavými zážitky a vzpomínkami na celý život.

WWOOF se představuje

Díky WWOOF (Willing Workers on Organic Farms) poznáte novozélandský farmářský způsob života. Tím pádem zažijete zemi z jiného úhlu pohledu.

  • Seznámíte se s novými lidmi nejen z řad farmářů, ale také s wwoofery z jiných zemí. A kdo ví, možná zde navážete nové užitečné kontakty nebo celoživotní přátelství.
  • Pokud máte štěstí na hostitelskou rodinu, může se dokonce stát, že za dobře odvedenou práci dostanete nějaký dolar k dobru nebo vás rodina vezme někam na výlet.
  • Nespornou výhodou WWOOF také je, že vaše zručnost, schopnost zacházet s různými typy nástrojů (pila, štípačka, sekačka, sekera) a pracovitost vám může zajistit skvělou recenzi a doporučení od hostitele. Díky tomu budete mít větší šanci na nalezení budoucí hostitelské rodiny.
  • Příjemnou tečkou na závěr je fakt, že díky WWOOF ušetříte za stravu a také ubytování.

POZOR: Dobrovolnictví výměnou za ubytování, stravu nebo jinou formu odměny je umožněné pouze držitelům NZ pracovních víz, která nejsou vázaná na konkrétního zaměstnavatele (například working holiday víz). Pokud tedy přicestujete na Nový Zéland s turistickými vízy, není možné, abyste část nákladů kompenzovali prací na farmě. Více se dočtete na webu NZ Immigration.

Jako veskrze pozitivní zkušenost hodnotí WWOOF a dobrovolničení na farmách i kamarád Slávek Král. Cestovatel, který dobrovolničí už 8. rokem. Jeho bilance činí více než 40 různých míst v 18 zemích světa na šesti kontinentech.

Slávek říká: „Pokud jde o dobrovolničení, mým osobním favoritem jsou organické farmy. Každé místo má své klady a zápory. Čím víc míst navštívíte, tím víc zajímavých lidí potkáte. Zároveň můžete získat další skvělé zkušenosti a bonusy, jako je například jízda na čtyřkolkách, plavání v bazénu, vypůjčení kajaků atd. Celkově hodnotím dobrovolničení jako to nejlepší, co mě na cestách potkalo.“

 I když pracujete v zemědělství, WWOOF není klasifikovaný jako sezonní práce, není tedy legální možností pro prodloužení working holiday víz. Pokud chcete svůj pobyt na Novém Zélandu prodloužit, přečtěte si článek
Jak si prodloužit working holiday o tři měsíce.

Založte si profil na WWOOF New Zealand

Oslovila vás myšlenka WWOOF a jeho výhody? Pak by vaše první kroky měly směřovat na stránky WWOOF New Zealand. Tady je nutné založit si profil a zaplatit poplatek za členství v této komunitě, který činí 40 NZD za jednoho či za pár. Platnost členství trvá po dobu jednoho roku. Jakmile máte svůj profil, můžete vybírat ze seznamu hostitelských rodin po celém Novém Zélandu.

Do profilu napište informace o sobě, případně detaily, jako je vegetariánské stravování. Součástí profilu je také kalendář, ve kterém můžete uvést termíny, kdy jste „available“ (dostupní) pro wwoofing. Nakonec vyjmenujete všechny dovednosti, které ovládáte a můžete nabídnout, nebo které se chcete od hostitele naučit.

Vylepšete svůj profil

Oprava pily – pro někoho rutinní záležitost, pro jiného zázrak

Aby váš profil nezapadl v moři dalších, je dobré zdokumentovat fotografiemi vaše dovednosti, a to klidně i v průběhu wwoofingu. Určitě se nebojte svůj profil neustále aktualizovat. Pokud umíte pracovat s pilou či sekačkou nebo umíte tyto nástroje i opravit, neváhejte nahrávat jednu fotku za druhou.

Spousta lidí si na profil může napsat, že tyto dovednosti má, ale věřte, ve finále jich je opravdu málo.

Dovolím si vložit osobní zkušenost. Přítel na jedné organické farmě ukázal farmáři, jak opravit motorovou pilu, pokud se zasekne. Měli jste vidět vděčnost a úžas farmáře, že toto někdo dokáže. Nakonec nás přemlouval, abychom se na farmě ještě zdrželi, a ubezpečoval nás, že kdykoli budeme poblíž, můžeme počítat s noclehem. Dlužno dodat, že farmář nebyl stoprocentní Kiwi (Novozélanďan); ten by si s opravou pily poradil.

 
Tip CZECHKiwis: Na podobném principu jako WWOOF New Zealand funguje i web HelpX, kde můžete najít řadu poptávek po dobrovolnících. Hlavním rozdílem mezi těmito weby bylo v minulosti větší zaměření WWOOF na pomoc na organických farmách. Dle našeho názoru se ale rozdíly v charakteru nabízených prací postupně stírají.

Jak najít a oslovit hostitelskou rodinu

Hostitelské rodiny ve svých profilech uvádějí informace o sobě a své rodině, o farmě pak například velikost pozemků, které obhospodařují, jaký typ práce od wwooferů očekávají, jaké ubytování mají k dispozici i to, které termíny mají volné pro wwoofing. Vše je doplněné o fotografie.

Jakmile máte svůj originální profil a víte, v jaké oblasti byste se chtěli pohybovat, stačí se na stránkách WWOOF New Zealand podívat na mapku a oslovit hostitelskou rodinu, která vás zaujala. Hledání můžete upravit za pomoci filt. Můžete tak vyhledávat například pouze hostitelské rodiny, které přijímají vegetariány či dobrovolníky s dětmi.

Nyní už zbývá „jen“ oslovit hostitele. Stačí napsat zprávu přímo na jeho profil nebo e-mail. Zní to jednoduše, ale buďte připravení, že ne všichni vám odepíšou zpět nebo budou jakkoli reagovat.

Napište zprávu, na kterou hostitel odpoví

Měli byste samozřejmě představit svou maličkost i zkušenosti a schopnosti, které nejen máte, ale můžete je rodině případně předat z domácího prostředí. Nezapomeňte se také zmínit o tom, jaké nástroje a činnosti ovládáte. I přesto, že si hostitel může vše přečíst na vašem profilu, nic tím neztratíte.

Dalším velice vítaným bodem je také zmínka o tom, co byste se sami rádi naučili. Zeptejte se na to, co vás osobně zajímá. Proč jste se rozhodli oslovit právě danou rodinu, čím vás zaujala? Díky tomu se vyčleníte z řad těch wwooferů, kterým jde jen o ubytování a posílají desítky stejných a nic neříkajících zpráv spoustě farmářů s tím, že čekají, kdo z nich se chytí.

Viděla jsem, jak právě proto se někteří hostitelé ve svých profilech přímo ptají, co se chcete naučit a jaké si odnést zkušenosti, aby zamezili tomu, že je budete kontaktovat jen kvůli ubytování. Dokonce přímo psali, že takovým wwooferům nebudou odpovídat.

Pokud hostitele svým profilem a zprávou zaujmete, ozve se vám zpět s odpovědí a případnými dalšími dotazy. Většinou se už domlouváte na termínu příjezdu, někdy i na délce pobytu. Některé věci se samozřejmě dojednávají až osobně po příjezdu na farmu.

Co vás na farmě čeká

Obecně se od vás bude vyžadovat práce v rozmezí 4–6 hodin denně, pak máte volno, které můžete využít například k výletům po okolí. Může se stát, že vás hostitel požádá, zda byste z důvodu většího množství práce mohli pracovat déle, například 8 hodin. Ve většině případů pak máte následující den volno. To ale všechno záleží na domluvě mezi vámi a hostitelem.

Délku pobytu si domluvíte individuálně. Celkem běžný je týden až deset dní u jedné rodiny.

Jaký typ práce se od vás očekává? Nebojte, nejedná se o nic, co byste neznali z českého prostředí (z práce na zahradě nebo chatě). Škála činností je široká, kdy nejčastěji se můžete setkat se štípáním a sekáním dřeva na zimu, sekáním trávy, pletím záhonků, krmením dobytka.

Čas na oběd. I k takové činnosti se můžete nachomýtnout

Můžou vás požádat o péči o domácnost, o vaření, úklid domu, nákup potravin, žehlení atd. My jsme kromě výše uvedených činností například káceli stromy, starali se o několikadenní selátka nebo byli nápomocní při ošetřování dobytka. Jednoduše řečeno – opravdu pomáháte s každodenním chodem farmy a s tím, co je potřeba.

Pět rad k dobru, než se vydáte za svou první zkušeností

I když vám WWOOF zní skvěle a nemůžete se dočkat první zkušenosti, je potřeba mít na paměti i jiné skutečnosti.

  • WWOOF funguje na určité vymezené období.
  • Je potřeba si hostitelské rodiny domlouvat dopředu a plánovat dle trasy vašich cest po Novém Zélandu a doufat, že vše vyjde, jak má (svým způsobem to může být i výhoda, protože nebudete setrvávat příliš dlouhou dobu na jednom místě).
  • Pokud byste u hostitelů pobývali delší dobu, může se u vás (podobně jako u mě) vytvořit určitá citová vazba a při konci vašeho pobytu vás může přepadnout sklíčenost.
  • Počítejte s tím, že na jedné farmě se třeba sejde víc wwooferů a ne vždy si můžete s ostatními – jak se říká – sednout. To samozřejmě nepříjemně ovlivní atmosféru u hostitele.
  • Také se připravte na to, že i váš hostitel nemusí být dvakrát komunikativní a otevřený. Pokud budete počítat s touto variantou, můžete být nakonec „jen“ příjemně překvapení.

Má WWOOF i svá rizika, nebo jen pozitiva?

I přesto, že naše zkušenosti s WWOOF byly veskrze pozitivní, někteří wwoofeři nemuseli mít takové štěstí.

Je dobré důkladně projít profil hostitele a podívat se na všechny možné recenze, které od ostatních dostal. Fotografie na jeho profilu mohou také leccos napovědět. Samozřejmě (jako se vším) i s wwoofingem se pojí určitá rizika.

Někteří farmáři mohou dobrovolníky brát jako levnou pracovní sílu, tomu pak také odpovídají podmínky na farmě, jako je nevhodné ubytování nebo nedostatek jídla. Může to ale být poměrně subjektivní hodnocení, protože každý jsme jiný a máme odlišné nároky.

Osobní tipy

Závěrem vám předám pár našich tipů a rad, které vám mohou wwoofing usnadnit.

  • Oslovujte hostitele opravdu pouze v případě, že máte chuť pracovat a zajímá vás farmářský způsob života. Pokud hledáte pouze střechu nad hlavou a stravu zadarmo, zcela jistě to nebude klapat. Spousta farmářů už má zkušenosti s podobnými wwoofery, proto pečlivě vybírají, koho k sobě pozvou.
  • Také rozhodně není žádoucí pracovat část dne u hostitelské rodiny a potom jít pracovat jinam za peníze. Pro rodinu je to jasná známka toho, proč u nich vlastně jste – že vám jde hlavně o stravu a střechu nad hlavou.
  • Určitě se vyplatí být pracovití. Minimálně získáte pozitivní recenzi, která vám snáze zajistí další wwoofing. Nebo můžete dostat nějaký dolar k dobru, anebo dokonce jet na výlet. Opravdu nepřeháním. Nám například hostitelé zaplatili pobyt v hotelu poblíž Tongariro National Park, díky čemuž jsme si mohli užít novozélandský trek číslo 1 – Tongariro Alpine Crossing. Jiná rodina nás zase vzala na svou loď plachtit a chytat ryby. To se za trochu námahy určitě vyplatí.
  • Pokuste se být samostatní a iniciativní. Často nám farmáři děkovali nejen za odvedenou práci, ale také, že nad námi nemuseli neustále stát a vše vysvětlovat a ukazovat… například jak používat sekačku, štípačku, sekyru atd. Opravdu jsme byli hodně překvapení tím, kolik dalších wwooferů z jiných zemí tyto věci absolutně neznalo.
  • Při konverzaci s místními klidně zmiňujte, že jste z České republiky. Máme zde totiž pověst milých, spolehlivých a tvrdě pracujících lidí, což může být dalším kladem k eventuální pracovní a osobní zkušenosti.
Práce za mnou a výstup k hoře osudu přede mnou. Trek Tongariro Alpine Crossing

Pár slov závěrem

WWOOF je pro mě naprosto unikátní a jedinečnou zkušeností, která mně obohatila život o spoustu úžasných zážitků, lidí a míst. To, co jsem se naučila díky wwoofingu, bych se možná nenaučila za celý život doma. Na farmě si člověk jednoduše pročistí hlavu. Nakonec má stejně větší radost z dobře odvedené manuální práce, která je vidět, než například z počtu vyřízených e-mailů v kanceláři.

Alena Šedivcová na Nový Zéland odjela s přítelem před 5 lety. První půlrok wwoofovali po farmách na Severním ostrově. Díky tomu se seznámili s úžasnými lidmi, kteří jim později nabídli ubytování a práci. Nový Zéland je pro ni srdeční záležitostí. Zbožňuje novozélandskou přírodu, mentalitu a historii. Díky psaní článku pro CZECHKiwis si zakládá svůj vlastní blog, kde vás seznámí se vším, co na Zélandu prožila.