COVID-19: Nový Zéland se o půlnoci uzavře do sebe-izolace

Nový Zéland dnes odpoledne vyhlásil výjimečný stav. Tento režim umožní policii, armádě i dalším složkám efektivnější dohled nad dodržování opatření souvisejících s půlnočním přechodem do úrovně 4 v boji s COVID-19. Jaké jsou praktické dopady opatření pro život každého z nás na život na Zélandu po dobu následujících 4 týdnů?

Pravidlo číslo jedna zní: Zůstaňte doma. Cílem současného opatření totiž je zamezit cestování a potkávání lidí tak, aby nedocházelo k dalšímu šíření virové nákazy. Pokud nepracujete v tzv. essential services (viz níže), můžete okolo domu, kde bydlíte na procházku (bez kontaktu s dalšími lidmi mimo vaši „domácnost“) a do obchodu. Není povoleno přijímat návštěvy, vyrazit si autem na pláž atd. Dodržování pravidel plánuje policie důkladně kontrolovat.

Apelujeme na česko-slovenskou komunitu, aby opatření maximálně respektovala a dodržovala. Když už se tohle vše děje, pojďme všichni přispět k tomu, ať to máme co nejdříve za sebou! Zůstaňte v bezpečí a chraňte sebe a ostatní!

Přechod do současného režimu stojí novozélandský státní rozpočet desítky miliard dolarů, o další miliardy přichází novozélandská ekonomika. Je to cena, kterou se Nový Zéland rozhodl zaplatit výměnou za tisíce životů těch, kteří setkání s COVID-19 nemohli přežít. Novozélandská premiérka Jacinda Ardern dnes během tiskové konference dala jasně najevo, že od všech na Novém Zélandu je očekáváno stoprocentní dodržování všech pravidel. Upozornila, že žádné lehkovážné chování nebude tolerováno, jelikož každý, kdo pravidla porušuje může mít ve výsledku na svědomí život někoho jiného, zranitelnějšího než on sám.

Výše uvedené má 3 výjimky:

1 Práce

Pokud pracujete v tzv. essential services, můžete cestovat do práce a z práce a samozřejmě také pracovat.

Přehled oborů, které sem spadají, najdete zde pod titulkem „What are essential businesses?“. Dle našeho průzkumu se česko-slovenské komunity týká zejména práce v zemědělství (rostlinná i živočišná výroba) a práce v supermarketech.

2 Přesun na místo, kde budete trávit sebe-izolaci

Vláda NZ schválila oproti původnímu prohlášení prodloužení výjimky pro využití vnitrostátní přepravy (trajekty, letadla, vlaky) pro všechny, kdo se potřebují přesunout do místa , kde stráví 4 týdny sebe-izolace. Trajekty i letadla je tak za tímto účelem možné využívat do půlnoci v pátek 27/3/2020.

Po tomto čase jsou výše uvedené způsoby přepravy vyhrazeny pouze pro pracovníky v essential services a dle výjimky číslo 3 popsané níže.

3 Odlet ze Zélandu

AKTUALIZACE Z 27/3: Pokud se snažíte odcestovat z NZ a potřebujete využít vnitrostátní let, pozor! Bylo publikováno zpřísnění původního režimu. Dle nových omezení není možné po 27/3 23:59 využít vnitrostátní let pro přepravu na mezinárodní letiště. Je to zásadní komplikace pro ty, kdo jsou na Jižním ostrově a mají v době platnosti Level 4 odlétat z Aucklandu.

Aktualizované omezení v níže uvedeném znění vydal před několika minutami Air New Zealand a informace je bohužel konzistentní s informací na vládním webu covid19.govt.nz.

„The New Zealand Government has provided further COVID-19 Level 4 restrictions advice on the afternoon of Friday 27 March, that domestic travel is only permitted for essential workers relating to the response function for COVID-19. More information regarding this is available here.
Connecting from a domestic to an international flight will not be permitted after 11:59 pm Friday 27 March.“

Návštěvníci a turisté mohou stále nastoupit mezinárodní lety. Na letiště mohou jen v případě, že již mají letenku. Více informací o zrušených leteckých spojích najdete zde.

Za účelem přepravy na mezinárodní letiště je přitom možné využívat i vnitrostátní letecké dopravy.

Kde je možné trávit sebe-izolaci

K tomuto tématu jsme již dříve vydali podrobné informace, abychom vám pomohli se včas připravit. Pro jistotu rekapitulujeme ty nejdůležitější body:

Řada lokálních samospráv zrušila omezení týkají se maximálního počtu dní pro freedom camping na svém území. Cílem je umožnit pobyt na stejném místě po dobu 4 týdnů sebe-izolace. Podmínky pro využití míst pro freedom camping jsou ale přísné. Vozidlo musí být tzv. fully self contained, tj. váš vůz musí mít splachovací WC, tekoucí sprchu (interní) a kuchyň.

V komerčních kempech a holiday parcích si můžete pronajmout tzv. self-contained units. Pokud ještě nemáte ubytování, zkuste se poptat v lokálních Facebook skupinách a FB skupinách krajanů (odkazy viz článek COVID-19: Jsme v tom všichni spolu a zvládneme to!) zdá vás nechá někdo přespat, pronajme vám pokoj či nechá přespat na svém pozemku a využívat zázemí.

I některé komerční kempy nabízejí možnost self-izolace pro lidi žijící v autě, které není fully self-contained. Uživatelé společného zázemí budou z tohoto pohledu považováni za 1 společně izolovanou domácnost. Kapacita bude snížena oproti běžné kapacitě kempů. Jiné kempy/holiday parky tuto variantu striktně neumožňují.

Protože na Zélandu není tolik turistů, je tu řada objektů, které nejsou využité a očekáváme, že jejich majitelé je rádi nabídnou na dlouhodobé bydlení. Případně zavolejte do backpackerů (hostelů), mnoho z nich je aktuálně přestavěno tak, aby mohli poskytnout ubytování po dobu izolace.

Pokud máte potíže s hledáním ubytování, zavolejte na linku 0508 745 163, kde by vám měli poradit.

Máte další otázky?

Pokud na Zélandu zůstáváte, na mnoho vašich dalších otázek k tomu, kde hledal informace, co se bude dít s vašimi vízy, jak zůstat v kontaktu s komunitou atd. najdete v článku: COVID-19: Jsme v tom všichni spolu a zvládneme to!.

Pokud se snažíte dostat domů, čtěte také COVID-19: Informace o zrušených letech a sledujte aktuální informace na webu letiště a letecké společnosti.

Přehled výstražných stupňů v rámci boje s COVID-19

Rychlý přehled jednotlivých stupňů výstrahy a opatření najdete zde.

2 thoughts on “COVID-19: Nový Zéland se o půlnoci uzavře do sebe-izolace

  1. Hezký den, mám dotaz, mohou lidé z NZ v květnu, červnu vycestovat do české republiky?? velice děkuji za vaší odpověď.

    1. V tuto chvíli nejsou odlety z NZ pro neobčany Nového Zélandu omezeny, otázkou ovšem je, jaká bude v květnu a červnu dostupnost letů…. Dále platí, že doporučení Ministerstva zahraničních věcí je, vrátit se do ČR co nejdříve. Pokud jde o cesty lidí, kteří nejsou občany ČR, tam aktuálně platí zákaz vstupu, který do května a června nezasahuje, ale to neznamená, že k prodloužení nedojde…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.