COVID-19: Jsme v tom všichni spolu a zvládneme to!

Kia Ora a Ahoj cestovatelé,
Ať už se nacházíte v ČR nebo na Zélandu, nikdo jsme si asi před pár týdny nepředstavoval, jak se aktuální situace okolo COVID-19 vyvine a že hranice České republiky, Nového Zélandu, Austrálie i dalších států se budou postupně zavírat. 

S řadou z vás jsme společně plánovali dovolenou na Novém Zélandu, jazykové pobyty nebo jste se těšili na working holiday. Týdny a měsíce plné dobrodružství a svobody byly ve vzduchu. Pro ty z vás, kteří jste své novozélandské dobrodružství už prožívali, vystřídalo novozélandskou pohodu dilema, zda zůstat na Zélandu nebo se vrátit do ČR. Samotný návrat se potom stává loterií, zda stihnete odletět dříve, než letecké společnosti lety zruší. Denně jsme teď s mnohými z vás, našich cestovatelů, v kontaktu prostřednictvím e-mailu a v akutních případech i na telefonu v módu 24 hodin / 7 dní v týdnu.

Těm z vás, kteří na Novém Zélandu zůstáváte, bychom chtěli touto cestou předat maximum užitečných informací.

Pokud se na Zéland teprve chystáte, nebojte, když všichni vytrváme, COVID-19 se stane historií a své dobrodružství v nejkrásnější zemi světa si užijte. V mezičase vás budeme zásobovat spoustou užitečných informací, fotek a videí a pokusíme se vás tak vždy na chvíli vytáhnout z každodenní reality.

Informace o aktuálním dění na Novém Zélandu

Pokud na Zélandu zůstáváte, sledujte denně informace o aktuálním vývoji a opatřeních a dodržujte je! Všechny oficiální informace k tématu COVID-19 najdete na webu covid19.govt.nz zřízeném Vládou Nového Zélandu. Pozornost věnujte i vysvětlení novozélandského výstražného systému pro COVID-19. Víte na jakém stupni je aktuální výstraha? A víte, co to znamená? Pokud ne, začněte číst! Důrazně také apelujeme na česko-slovenskou komunitu, aby doporučení maximálně dodržovala. Všem nám jde totiž o stejný cíl: poslat COVID-19 do minulosti. V přehledu opatření pro každý stupeň najdete informace, jak k dosažení tohoto milníku může každý z nás přispět.

Pro sledování aktuálního dění může být užitečně i stáhnout si aplikace místních novin nzherald.co.nz anebo stuff.co.nz.  Pro informace v češtině sledujte i naše webové i Facebookové stránky, případně si stáhněte mobilní aplikaci CZECHKiwis, kde vám zasíláme aktualizace formou upozornění.

Na mnoho vašich praktických dotazů k Alert level 4 na Novém Zélandu a dopadům na běžný život odpovídá článek: COVID-19: Nový Zéland se o půlnoci uzavře do sebe-izolace

Léčba COVID-19

Často se ptáte, jak je to s léčbou COVID-19 a cestovním pojištěním. Na Novém Zélandu je léčba infekčních onemocnění všech včetně turistů hrazena z veřejného rozpočtu. Je totiž přínosné pro celou společnost osoby s podezřením na infekční onemocnění včas identifikovat a léčit. Více informací si můžete přečíst například  na webu Ministerstva zdravotnictví NZ a také v příslušném zákoně.

Kde hledat krajany a na koho se obrátit v případně nouze

Česko-slovenská komunita na Zélandu byla vždy silná a uměla si vzájemně pomáhat. Jsme přesvědčeni, že aktuální dění tu naši komunitu jen více semkne a posílí. Společně to na Zélandu zvládneme i když je nám všem jasné, že situace se může přiostřit.

Komunikovat a pomáhat si můžeme ve Facebookových skupinách:

S krajany poblíž můžete chatovat také prostřednictvím mobilní aplikace CZECHKiwis. V aplikaci najdete i důležité kontakty včetně kontaktů na nejbližší zastupitelské úřady ČR. Určitě se také nezapomeňte zaregistrovat do projektu Drozd provozovaného Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Budete tak dostávat aktuální informace pro občany ČR.

Zůstávám nedobrovolně

Pokud na Zélandu, v Austrálii nebo dokonce pacifických ostrovech zůstáváte nedobrovolně, předejte Generálnímu konzulátu v Sydney svá:

  • Jména
  • Data narození
  • Čísla pasu
  • Kontaktní telefonní číslo
  • Místo pobytu

Nezapomeňte se naopak odhlásit, když se vám podaří vycestovat.

Přidejte se také do FB skupiny Pomoc Čechům v Austrálii a na Novém Zélandu, kterou založila Hanka Flanderová z Generálního konzulát ČR v Sydney.

Odlet z NZ přes Austrálii

Pokud se stále chystáte z NZ vycestovat a vaše letenka vyžaduje tranzit v Austrálii po 26/3 12:00 AEDT,  odešlete elektronickou žádost o povolení tranzitu.  Tranzit by měl být pod 8 hodin s odletem ve stejný den ze stejného letiště bez nutnosti opuštění tranzitního prostoru. Pro info k tranzitu do 26/3 12:00 AEDT čtěte zde.

Co dělat, pokud mi končí platnost NZ víz

Pokud máte dočasná víza (včetně pracovních, working holiday, studentských, visitorských včetně vstupu na NZeTA), která mají vypršet mezi 2. dubnem 2020 až 9. červencem 2020, vaše víza budou automaticky prodloužena do září 2020. Potvrzení o prodloužení obdržíte e-mailem.

Pokud máte dočasná víza (včetně pracovních, working holiday, studentských, visitorských včetně vstupu na NZeTA), která mají vypršet před 2. dubnem 2020, musíte zažádat o nová víza. Pro překlenutí doby mezi vypršením stávajícího a udělením nového víza získáte interim (dočasná) víza.

Pozor, v první chvíli imigrační mělo na webu informaci špatně a zmiňovaly, že prodloužení se vztahuje na ty, kterým víza končí mezi 1. dubnem a 9. červencem. Komu víza končí 1. dubna se tak možná radoval, ale bohužel předčasně.

Jak je to s trekováním na NZ

Department of Conservation uzavřel 22.3. všechny bookovatelné chaty i kempy, Great Walks a uzavřel i všechna svá návštěvnická centra. Poplatky za chaty, kempy i Great Walks se vrací. V současné chvíli (dokud je země v Alert 2) jsou otevřené DOC kempy, které není potřeba rezervovat a chaty, které není potřeba rezervovat. DOC však doporučuje pouze jednodenní výlety do přírody. Aktuální situaci můžete sledovat přímo na stránkách DOC:

Buďte zdraví a držte se!
Bára a Lukáš, zakladatelé CZECHKiwis.cz a celý CZECHKiwis.cz tým

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.