Co (ne)můžete přivézt na Zéland?

Nový Zéland je proslulý svou nádhernou přírodou. Novozélanďané si ji velmi chrání a tak sem nemůžete dovézt, co vás napadne. Aby váš přílet na NZ probíhal hladce, měli byste vědět o položkách, které jsou zakázané a také o těch, jejichž dovoz je dovolen, ale musíte je potřeba deklarovat na příletové kartě.

Co (ne)můžete přivézt na Zéland? Je to trochu pruda, ale za ochranu nádherné novozélandské přírody to stojí. Navíc novozélandská ekonomika závisí z velké části na zemědělské produkci a zavlečení nové choroby by ji mohlo značně ohrozit. Berte to tedy jako nutnou daň ze vstupu do této krásné země.

V článku vycházíme ze oficiálních požádavků NZ úřadů a také osobní zkušenosti, protože jsme přes biosecurity kontrolu osobně procházeli již minimálně 25x.

Určitě doporučujeme tuhle problematiku nepodcenit, protože za nedodržení pravidel biosecurity hrozí vysoké postihy počínaje okamžitou pokutou 400 NZD. Samozřejmě případné problémové situace jsou také hodně o komunikaci a štěstí, na jakého úředníka narazíte. Jak jinak si vysvětlit případy, kdy dívka dostala pokutu za nedeklarování sojového suku a naopak příklad prominuté pokuty za dovoz zakázaného jablka v příručním zavazadle.

Cestovní pojištění na working holiday? Žádný problém, seznamte se s nejpopulárnějšími a osvědčenými variantami. Přečtěte si také článek Dlouhodobé cestovní pojištění: Vyvarujte se chyb, na které doplatili jiní.

Co nevozit a co deklarovat

Před přistáním na Nový Zéland vám v letadle budou letušky či stevardi rozdávat příletové karty s otázkami, které se týkají obsahu vašich zavazadel a kde jste v poslední době pobývali a cestovali. Pustí vám také oficiální NZ video k této problematice.

Platí pravidlo, že pokud si nejste jisti jakoukoliv položkou, kterou přivážíte, či odpovědí, vždy ji raději deklarujte a při příletu si to vysvětlete s pracovníkem biosecurity. Pracovníci biosecurity jsou už zvyklí a na detaily se vás začnou ptát automaticky, nebojte.

Jídlo

Sekce 5 příletové karty se nejprve ptá, zda do země dovážíte jakékoliv jídlo – vařené, čerstvé, konzervované, balené či sušené.

Všechno jídlo, které s sebou přivážíte na NZ, musí být deklarováno. Nezapomeňte, že i med a medové produkty, bylinky i koření je třeba deklarovat. Obecně platí, že na NZ si nesmíte dovézt čerstvé ovoce a zeleninu, maso a ryby. Naopak můžete dovézt komerčně připravené a zabalené jídlo, které je trvanlivé a neotevřené (např. čokoláda, sušenky atd.). Všechno jídlo ale musíte deklarovat v příletové kartě, takže i to, které si myslíte, že je povolené. Pracovník na biosecurity se vyptá, co konkrétně dovážíte a řekne vám, zda je to OK. Je to proto, aby měli pracovníci biosecurity sami možnost posoudit, zda je dovoz daného jídla přípustný či nikoliv.

Zvířecí produkty

Další otázka na příletové kartě se ptá na dovoz zvířat nebo zvířecích produktů: včetně masa, mléčných produktů, ryb, medu, včelích produktů, vajíček, peří, korýšů, surové vlny, kůže, kostí nebo hmyzu.
Naše doporučení zní – nic z výše uvedeného nevozte, s největší pravděpodobností o tepelně neopracované předměty tohoto typu přijdete.

Rostliny a rostlinné produkty

Příletová karta se dále ptá, zda s sebou vezete „Rostliny nebo rostlinné produkty: ovoce, květiny, semena, cibuloviny, dřevo, kůru, listy, ořechy, zeleninu, části rostlin, plísně, třtinu, bambus nebo stébla, včetně náboženských obětin nebo k léčebného použití.“

Naše doporučení zní: Nezkoušejte na Zéland dovézt sazeničky svých oblíbených rostlinek, kytičku, kterou jste dostali od známých na rozloučenou na letišti nebo uschlou růži z prvního společného rande atd. Z těch praktičtějších věcí pozor na dřevěná kuchyňská prkénka, vařečky, a suvenýry ze stopoverů po Asii nebo pacifických ostrovů, které jsou často ze dřeva, bambusu a slámy. Dovoz těchto předmětů není vyloženě zakázán, ale může se stát, že si daný předmět vezme pracovník biosecurity k prozkoumání do laboratoře nebo že zaplatíte další peníze za ošetření daného předmětu tak, aby byl pro novozélandskou přírodu neškodný.

Vybavení, které přišlo do styku s vodou či půdou

Další dvě otázky na příletové kartě se týkají vybavení použitého pro zvířata, rostliny nebo vodu, včetně potřeb pro zahradničení, včelařství, rybaření, vodní sporty nebo potápění. A druhá je ohledně předmětů, které se používají k venkovním aktivitám, včetně obuvi, stanů, potřeb pro kempování, lov, turistiku, golf nebo jiné sportovní vybavení.
Při vstupu na NZ musíte tedy deklarovat vybavení, které se používá ve styku s vodou, takže i např. vybavení na potápění, plavání (včetně neoprenu) a rybolov. Stejně tak sportovní a outdoorové vybavení, které přijde do styku s půdou – trekové boty, stany a kempovací vybavení, vybavení pro lov, jízdu na koni, zahradničení.

Je jasné, že bez campingového a trekového vybavení se dá na NZ těžko obejít a nákup na místě je výrazně dražší. Dejte si proto práci s důkladným vyčištěním všech těchto předmětů a hlavně odstranění veškerých zbytků hlíny. Myslete na to, že vybavení můžou chtít pracovníci biosecurity vidět, takže ho nebalte úplně dospodu vašeho zavazadla. Pokud jste si zavazadlo nechali omotat folií, tak to je opravdu nezastaví.

Jaké jsou bezcelní limity na dovoz alkoholu a tabáku? Jak je to s léky?

Sekce 6 příletové karty se zaměřuje na zakázané nebo omezené zboží: např. léky, zbraně, nemravné publikace, ohrožené druhy flóry a fauny či nezákonné drogy.

Nepředpokládáme, že byste někdo chtěl vozit něco nezákonného, ale je pravděpodobné, že někteří z vás si budou potřebovat dovézt své osobní léky na předpis. V tom případě byste správně měli mít kopii receptu přeloženého do angličtiny nebo dopis v angličtině od vašeho lékaře potvrzující, že se tímto lékem léčíte. Zároveň mějte léky v originálním balení, na kterém bude napsáno vaše jméno. Novozélandské zákony zároveň povolují dovoz zásoby léků na tři měsíce s výjimkou hormonální antikoncepce, u které je povolen dovoz osobních zásob na 6 měsíců.

Dále se příletová karta vyptává na alkohol a tabák. Po českém pivě i dalších našich národních alkoholických nápojích se dokáže na druhé straně světa zastesknout. Pokud plánujete něco z toho dovézt, tak vězte, že limity na osobu jsou 4.5l vína, nebo 4.5l piva a 3 láhve lihovin (každá objem max 1125ml). Povolené množství tabáku je 50 cigaret nebo 50 gramů tabáku na osobu.

Jako poslední na dovezené zboží se karta vyptává na zboží získané v zámoří a/nebo zakoupené v bezcelní zóně na Novém Zélandu v celkové hodnotě vyšší než 700 NZD (včetně darů) a zboží přivážené pro obchodní nebo komerční použití.

Dovoz hotovosti

Pokud na NZ dovážíte více než 10 000 NZD či ekvivalent této hodnoty v zahraniční měně, měli byste to deklarovat. Do této kategorie spadají i cestovní šeky, bankovní směnky a peněžní poukázky.

Specifické dotazy k problematice

Pokud máte dotazy na konkrétní položku – zda ji musíte deklarovat, můžete se obrátit přímo na Ministerstvo primárních odvětví (Biosecurity) a Customs NZ (Cla a limity dovozu).

127 thoughts on “Co (ne)můžete přivézt na Zéland?

 1. Dobrý den. Asi jsem něco nepochopil kolem alkoholu, ale když povezu pouze 3 litrové petky a naplním je rumem , tak do příletové karty pod číslem 6 zaškrtnu NE . Tam se ptají jestli vezu víc než 3 láhve a to já nevezu. Ptám se , protože v dotazu z 3.12.2019 že bude 3 litrové láhve v příletové kartě deklarovat , jste mu odpověděli , že je to v pořádku . Tak mám zaškrtnout ANO nebo NE . Děkuji .

  1. Dobrý den, Rudo, rozumíte tomu správně, pokud máte max 3 lahve, každou o objemu do 1125 ml, odpovídáte na otázku a otázku , odpovídáte na otázku k alkoholu v sekci 6: NE. S cestovatelem 3.12. jsme jen řešili, že dovoz je možný a že se k tomu má v příletové kartě vyjádřit.

 2. Ahoj, máte bezva stránky, provázejí mě prakticky celou přípravou na Zéland. Jediné, co jsem tu nenašla nebo možná přehlédla je otázka kosmetiky, jako krém, řasenka nebo korektor. Musím tyto věci deklarovat? Mohu třeba dostat pokutu za dovoz makeupu, který nesmím použít na některých trecích?
  Děkuji!

  1. Ahoj Lado, díky za zprávu. Kosmetiku není potřeba deklarovat, pokud se nejedná o včelí produkty, propolis nebo kosmetiku, která obsahuje med. Pokud si nejsi jistá složením produktů, doporučujeme všechny produkty uvést do příletové karty a nechat po příletu prověřit. Běžně používaná kosmetika, vyráběná především z ropy, by neměla způsobit žadný problém.

  2. Ahoj, na co by jste vozila makeup na NZ. Tam v přírodě každá žena je krásnější a makeup jí pouze zkazí. Na NZ navštivte prodejny s včelí kosmetikou. Většinou tyto výrobky mají i v každém turistickém centru. Lepší kosmetiku jste ještě v životě nepoznala.

 3. Dobrý den, budete vědět, zda je legální dovoz Iqos cigarety (+heets náplní)? Jsou heets nápně posuzovány jako tabák, nebo jako ks cigarety? děkuji

  1. Dobrý den Petro,
   Bohužel není v našich silách vyjadřovat se k dovozu produktů konkrétních značek a seznamovat se s jejich specificky. Obecnou odpověď k dovozu náplní elektronických cigaret najdete v komentáři níže.

 4. Ahoj,

  Vyrábím šperky z kamínků, mušlí a pryskyřice. Tak bych se ráda zeptala, jak je to s těmito produkty. Na Zéland prilétám z Bali, takže mám nasbirané drobné lávové kamínky z pláže, mušle (bez ubyvatel) atp. Pryskyřice je syntetická, takže to by problém být neměl. Pak mám ještě s sebou korky od vína (z toho taky tvořím) a deník, který vypadá napůl jako herbář (8 měsíců po Asii se nějak projeví). Co všechno bych měla vyhazázet? Ke korkům tolik netíhnu, ale deníku se vzdávat nechci :)

  Díky moc!
  Katka

  1. Příletová karta se ptá, zda s sebou vezeš „Rostliny nebo rostlinné produkty: ovoce, květiny, semena, cibuloviny, dřevo, kůru, listy, ořechy, zeleninu, části rostlin, plísně, třtinu, bambus nebo stébla, včetně náboženských obětin.“ Obecně máme zkušenost, že vše co není průmyslově zabaleno musí do koše nebo podstoupit poměrně nákladné (a cestovatelem placené) ošetření proti případným škůdcům. V tomto případě bychom tak doporučovali poslat si balíček z Bali domů a na NZ s herbářem a spol. necestovat.

 5. Dobrý den. Limity tabáku a alkoholu se počítají prosím jen na dospělou osobu nebo na cestující osobu včetně neplnoleté? :-)
  A ještě, máte zkušenosti, jaké náležitosti musí mít informace o lécích. Syn nyní bere antibiotika a od lékařky asi anglický recept nezískám. Děkuji.

  1. Dobrý den, limit na dovoz alkoholu slouží na dovoz pro osobní potřebu. Protože neplnoletý cestující nemůže dle NZ zákonů alkohol pít, nelze na něj použít ani tento limit. Co se léků týče, platí informace uvedené v článku. V případě, že anglické potvrzení od lékaře nemáte, je dobré být připraven si situaci s pracovníky NZ Customs vysvětlit.

 6. Dobrý den.
  Radši se ještě zeptám polopaticky. Mám v plánu vzít s sebou tři litrové petky od kofoly nebo cocacoly do kterých naliju tatranský čaj 52% a v příletové kartě to budu deklarovat. Předpokládám, že by mi to mělo projít. Děkuji.

 7. Ahoj,
  Skvelá a prehľadná stránka. Zaujímalo by ma ešte, či môžem na Zéland priviesť ovsené vločky a kuskus? Určite sa to tam dá kúpiť, :) , viem, len mám dosť nevyužitého miesta v baťohu
  Vďaka

  1. Ahoj, ovesné vločky a kuskus je potřeba deklarovat v příletové kartě. Pokud se jedná o neotevřené, originálně zabalené potraviny, problém by to být neměl.

  1. Záleží na tom, přes kterou společnost balík posíláš. Doporučujeme se přímo obrátit na kurýra/poštu.

 8. Skvělá stránka, děkuji za užitečné informace.
  Nevíte jak je to se žvýkacím tabákem ?
  Předem děkuji.

  B.

  1. Ahoj Barčo,

   na NZ si můžeš dovézt až 50 gramů produktů z tabáku, takže i žvýkací tabák patří do této kategorie. Více informací o limitech pak najdeš na stránkách http://www.govt.nz
   Pěkné svátky přeji, Lucka

 9. Dobrý den,
  chtěla bych si na NZ přivést bylinky, které mám uložené v papírových pytlících ( anýz,přeslička,heřmánek a další ) myslíte, že by s tím neměl problém pokud budu vše řádně deklarovat?

  Předem mockrát děkuji a přeji hezké svátky.
  Isabela

  1. Dobrý den, Isabelo,

   veškeré rostliny ať už jsou sušené nebo “živé” musí být řádně deklarovány. Bohužel sami s převozem bylinek nemáme žádné zkušenosti, nemohu tedy přesně říci, jak imigrační na bylinky budou reagovat.

   Přeji hezké svátky!

   Lucka

 10. Ahoj. Děkuji za báječné stránky. Chtěla bych se zeptat ve kterém zavazadle převážet léky typu ibalgin, černé uhlí atp. Jestli v kabinovém a nebo jestli můžou do velkého příručního a jestli je uvádět v příletové kartě.

  1. Ahoj Luci,

   novozélandské zákony povolují dovoz zásoby léků na tři měsíce s výjimkou hormonální antikoncepce, u které je povolen dovoz osobních zásob na 6 měsíců. Zda si léky uložíte do příručního zavazadla je jen na vás. Do příletové karty doporučujeme uvést všechny léky, které na NZ dovážíte.

  2. Ahoj, posílám přání k Vánocům a je hrací ,je tam malinka baterka v papirovem praní mužů to poslat v balíku? Na Zéland .Děkuji za info.

   1. Ahoj, pokud se bavíme o zaslání prostřednictvím České pošty, problém by to být neměl. Pokud chceš mít jistotu, ověř si to při podání zásilky;-)

 11. Dobrý den,

  za týden odlétáme na Nový Zéland a rádi bychom tam přivezli cca 1 litr domácí slivovice – avšak problém je v tom, že je bez kolku, jen s vlastnoručně vyrobenou etiketou…Může s tím být problém nebo ne?

  Děkuji za odpověď.

  1. Ahoj Jani,
   jakékoliv jídlo musíte vždy deklarovat v příletové kartě. Obecně platí, že na NZ si nesmíte dovézt čerstvé ovoce a zeleninu, maso a ryby, oříšky, semínka a další suroviny. Jídlo by také mělo být v originálním obalu. S dovozem cukroví osobní zkušenosti nemáme.

 12. Dobrý den, děkuji za perfektní stránky i trpělivé odpovídání na dotazy. Prosím nevíte, je možné dovézt na NZ 750 ml Domestosu, tedy čistícího gelu na plísně v koupelnách, obdoba Sava, ale účinnější? Popřípadě jestli máte zkušenost s něčím obdobným, co se tam dá koupit.
  Děkuji

  1. S dovozem podobných přípravků bohužel nemáme zkušenosti a určitě je na místě konzultovat jej s leteckou společností i NZ bio security. Určitě bychom spíše doporučili přípravky pořídit na místě, produktů tohoto typu je na NZ celá řada.

 13. Ahoj,
  odlétáme začátkem roku na trek, děkuji za dostatek vyčerpávajících informací, mám dotaz týkající se dovozu sušeného masa, originálně baleného, žádná domácí výroba, tzv. jerky? Jinak jsem vyčetl, že sušenky, instantní potraviny na začátek našeho pobytu (ovesné kaše, musli tyčinky, “dobrý hostinec”) apod. s těmi by problém být neměl. Co ořechové tyčinky, např. od Emca? Je to zpracované v originálním balení…

  1. Ahoj Pavle, sušené maso povoleno je, jen ho musíte deklarovat. Je povoleno pouze originálně zabalené do max. 1kg. Ořechové tyčinky nejsou problém, pokud jsou v originálním balení. Opět je potřeba deklarovat v příletové kartě. Potraviny jsou na Zélandu trochu dražší než u nás, ale například v Pak’nSave obchodu najdete potraviny, jako jsou zrovna müsli tyčinky za velmi přijatelnou cenu.

 14. Dobrý den,
  ráda bych se Vás touto cestou také zeptala na kosmetiku, ale spíš než o dovoz, mi jde o používání. Někde jsem četla, že v přírodě na trecích se nesmí používat běžná kosmetika, ale přírodně odbouratelná, či tak něco. Nevíte prosím, jak to přesně je? A případně znamená to to samé co bio kosmetika?
  Děkuji!

  1. Na trecích a v přírodě by se určitě neměly používat klasické prostředky, protože mohou způsobit znečištění vod a toků. Jde zejména o mýdla, sprchové gely, šampóny a prostředky na mytí nádobí, které by skončili v přírodě (např. mytí v řece atd.) Obvykle se dají zakoupit v obchodech s outdoorovým vybavením nebo v eco obchodech a mají označení jako “biodegradable” tedy biologicky rozložitelné.

 15. Ahoj, děkuju za super stránky. Ráda bych se zeptala, zda si můžu vzít zapalovač a tužkové baterie. Pokud ano, musím je nahlásit?

  1. Baterie a zapalovač si určitě můžeš s sebou vzít. Veškeré baterie a zapalovač doporučujeme převážet pouze v příručním zavazadle. Ne všechna letiště ale zapalovač tolerují, pokud vás na cestě na Nový Zéland čeká přestup v některé např. v Číně, tam Ti zapalovač mohou zabavit bez udání důvodu ať je v příručním zavazadle nebo ne. Pokud tedy nepotřebuješ zapalovač u sebe během cesty, je jednodušší koupit jej na místě po příletu.

 16. Dobrý den,
  bude problém, pokud na NZ přivezu léky pro vlastní potřebu, ale nebudu k nim mít okopírovaný recept? Děkuji.

  1. Dobrý den, to je důkladně rozepsané v článku výše a také v dalších vláknech diskuze pod článkem.

 17. Rada by som priviezla na NZ sušené huby a sušené slivky (švestky). Sú zakázané, alebo iba deklarované? Ďakujem

  1. Musí být deklarované, to, zda budou akceptovány záleží, zda je to “domácí výroba” nebo průmyslově zpracované. U hub předpokládám, že jde o houby do polévky, nikoliv veselé houby, to by byl úplně jiný příběh a určitě bychom je nedoporučili vozit:-)

 18. Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat jak je to s kosmetickými produkty, musí se deklarovat? Konkrétně mám na mysli např. kokosový olej nebo bambucké máslo, samozřejmě v originálních baleních z drogérie.

  1. Pokud se jedná o produkty rostlinného původu, je vhodné je deklarovat, ale neměl by být problém je přivézt.

 19. Dobrý den,
  jsem lékařka a standardně cestuji s plně vybavenou lékárničkou, většina léků je u nás volně prodejná, ale dost si jich předepisuju, čistě preventivně. Kopie receptů jsou mi jasné. Množství léků bez předpisu je nějak omezené? A jak velký je problém sehnat tam léky, které trvale užíváme a můžeme mít zásobu jen na 3 měsíce? Pak je třeba v místě navštívit lékaře, který předepíše další?
  Děkuji.
  Tereza

  1. Dobrý den, Terezo,
   Co se volně prodejných léků týče, mělo by se jednat o množství pro osobní potřebu, které odpovídá délce plánované cesty. Co se léků na předpis týče, píšete to správně – návštěva lékaře a získání místního předpisu. Lukáš

 20. Ahoj,

  je třeba deklarovat vše z hygienických věcí? Kosmetiky? Nebo se jedná čistě o jídlo? I co mám s sebou v lékarničce ( smecta, kulíček, paralen, uhlí a další doplňky stravy) tak je třeba vše deklarovat zapsat i počet kusů atd? Ve čtvrtek letíme a už jsem z toho všeho deklarování co se smí a nesmí lehce nervózní :-/ A jak je to s ořískovými směsi v originálním balení např. z Lidlu?

  Děkuji moc.

  Zdravím Darja

  1. Všechno jídlo, které s sebou přivážíš na NZ, musí být deklarováno. To se týká i oříšků. Ořechy pak musí být v originálním balení a nesmí být “syrové” nebo-li “raw nuts”. Na Novém Zélandu je stoustu obchodů, kde si můžeš mix oříšků koupit.

   Pokud se chystáš na Nový Zéland přivézt léky na předpis, novozélandské zákony povolují dovoz zásoby léků na tři měsíce s výjimkou hormonální antikoncepce, u které je povolen dovoz osobních zásob na 6 měsíců.
   Pokud si s sebou chystáš vzít léky na předpis, v tom případě bys správně měla mít kopii receptu přeloženého do angličtiny nebo dopis v angličtině od Tvého lékaře potvrzující, že se tímto lékem léčíš. Zároveň měj léky v originálním balení.
   Přejeme Ti šťastnou cestu!

 21. Dobrý den,
  Jsem momentálně v Asii a další zastávka je Nový Zéland. Jelikož jsem získal závislost na místní rýži, tak se chci zeptat zda je možné dovést na Zéland 1 – 2kg rýže pro osobní spotřebu.
  Díky za odpověď.

  1. Dobrý den, Petře. Na NZ je tolik obchodů s asijskými potravinami, že vození vlastní rýže je trochu nošení dříví do lesa. Každopádně obecně platí, že je rýži potřeba deklarovat na příletové kartě, ale pokud je průmyslově zabalená a balení neotevřené, problém by to být neměl. Šťastnou cestu!

 22. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, po jaké dlouhé době se můžu na turistické vízum znovu vrátit na Nový Zéland?

  1. Od cestování se psem bychom spíše odradili. Celá cesta a následná karanténa jsou pro samotné zvíře dost nepříjemnými zážitky. Dále na NZ nesmí psi na řadu treků a míst. Celkově je to velmi svazující a ubere to na celkovém zážitku. Již jsme na toto téma měli řadu dotazů a zatím nevíme o nikom, kdo by se nakonec rozhodl psa na NZ přepravovat.

  2. Dobrý den,
   na NZ jsem již převážela 4x psi. Není to nic jednoduchého a finančně je to dost náročné. Celková částka pro jednoho malýho yorka vyšla cca na 100k. Musí se začít již rok před odletem, a musí splňovat všechny podmínky co nz má. Ty jsou docela přísné. Mám nz občanství a vím že si to tam vše hlídají a je doslova nemožný si vzít psa na dovolenou na nz. Už jen proto, že pes po příletu musí být 3 měsíce v karanténě. Před odletem ještě podepisujete i papír že souhlasíte s tím že pokud by se pes choval “nezvladatelně” nebo nějak nevhodně můžou ho utratit. Pokud tam nemáte v plánu zůstat, nemyslím si, že je vhodné psa vystavovat tomuto riziku.

 23. Pěkný den, moc chválím stránky,jsou velice užitečné a taky přehledně zpracované. Měla bych 2otázky:
  1)jsem lékařka a chtěla bych mít vybavenou lékárničku i lékami na předpis, např.i nějakými antibiotiky,je to problém? já ani manžel je teď neužíváme,ale chci je vzít pro jistotu.
  2)stran dovozu potravin…je možné si dovézt originál zabalené müsli ev. müsli tyčinky a čaj v pytících?má to cenu vozit,je to o mnoho dražší na Zélandu?
  Moc děkuji za odpovědi.

  1. Pěkný den – pokud budete mít léky pro osobní potřebu, neměl by to být problém. Musli tyčinky ani čaje v sáčcích problém nebývají, jen je potřeba deklarovat v příletové kartě. Potraviny jsou tu trochu dražší, než v ČR, ale např. v Pack and Save najdete za velmi přijatelnou cenu. Šťastnou cestu!

 24. Vážení,
  máte velice dobře udělané stránky a další informace; přesto bych měl následující dotazy?

  Mohu mít v příručním zavazadle jídlo pro svoji osobní spotřebu; např. housky namazané máslem, sýrem a se salámem? Mohu mít s sebou v příručním zavazadle PET lahev s pitnou vodou?

  Předem děkuji za odpověď.

  1. Děkujeme za pochvalu, jsme rádi, že se stránky líbí! Našim klientům posíláme detailní informace, které je připraví na cestu letadlem, ale odpovím na Vaše konkrétní dotazy – svačinu s sebou do letadla mít můžete, při vstupu na Nový Zéland však salám či máslo nikoliv. Určitě tedy vše zkonzumovat před vstupem na Zéland nebo vyhodit do amnesty košů po příletu ještě před celnicí. PET lahev mít můžete, přes bezpečnostní kontrolu na letišti však musí být prázdná – do letadla ji můžete naplnit vodou až za bezpečnostní kontrolou. Případně letušky v letadla vám ji také ochotně naplní. Šťastný let!

 25. zdravim,v článku pisete ze antikoncepce je povolena na pul roku,co dal? kdyz tam budu na rok nemuzu mit s sebou leky na rok? děkuju

  1. Většina cestovatelek má s sebou antikoncepci na celý rok a problém s tím nebývá. Doporučujeme mít s sebou kopii receptu nebo dopis od lékaře, že to je k osobní potřebě.

 26. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak projde těmito kontrolami člověk, který neumí anglicky?
  Děkuji moc za odpověď.

  1. Dobrý den, ideální je, nemít s sebou na Zéland nic nedoporučovaného (jídlo, stan, mít vyčištěné boty apod). Arrival kartu v angličtině ale vyplnit musíte vždy, na stránkách najdete pro srovnání i českou verzi. Pokud si nebudete s biosecurity úředníkem rozumět, počítejte s tím, že Vám prohlédnou zavazadla a zdrží vás to po příletu. Pokud jedete za někým na Zéland, můžete mít s sebou vysvětlující dopis v angličitně..

 27. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat. Jak je to s převozem sportovních suplementů na Zéland? Mám na mysli proteinový prášek, Kreatin, Vitamin C, Multivitamin, L-Glutamine, apod. ….
  Mám raději deklarovat, že to převážím?

  1. Dobrý den, neměl by to být žádný problém, protože se jedná o syntetické látky. Deklarováním nic nezkazíte aneb platí zlaté pravidlo, pokud si nejste u něčeho jistí, je lepší deklarovat při vstupu na biosecurity.

   1. Dobry den, chtela jsem jeste prispet k tomuto dotazu, jestli je nutne mit treba proteinovy prasek v originalnim obale nebo muze to byt presypane napr. v zip locku. Dekuju

   2. Doporučili bychom v originálním balení. Jednodušejí případně úředníkům na biosecurity vysvětlíte, že se opravdu jedná pouze o proteinový prášek..

 28. Dobrý den,
  vaše stránky se mi moc líbí, Poskytují hodně užitečných informací. Na NZ odlétám koncem ledna 2018 a chci strávit tři měsíce na kole. Kolo si beru sebou z ČR. Chci se zeptat, pokud budu mít kolo umyté a nové pláště, jestli je více méně vše v pořádku co se týče vstupu na NZ. Děkuji za odpověď a s pozdravem, Milan.

 29. Dobrý den,
  chystám se na NZ v létě a vzhledem k tomu, že jsem uživatel kontaktních čoček tak by mě zajímalo, zda nevíte jak je to s dovozem roztoku právě na ně.. Děkuji za odpověď a moc mi vaše stránky pomohly.

  1. Dovoz roztoku pro kontaktní čočky není problém, jen je potřeba přepravovat jej v zapsaném zavazadle, které cestuje v podpalubí letadla. Na palubu (resp. přes bezpečnostní kontrolu na letišti) nesmí tekutiny v lahvích větších než 100 ml a o souhrnném objemu větším než 1 litr.

 30. Zdravím a děkuji za všechno užitečné info a zároveň se omlouvám, pokud jsem někde přehlédla.
  Je možné dovézt sypané bylinky v pytlíčkách (používám je místo léků), pokud je deklaruji? Je zde nějaké váhové omezení?
  Děkuju,
  Kačka

  1. Ahoj Kačko, sypané bylinky určitě musíš deklarovat a raději počítej s tím, že je na biosecurity budou chtít vidět. Jestli Ti je povolí dovézt, těžko říct. Případně se na konkrétní druhy bylin zeptej předem. Níže v diskuzi jsou potřebné kontakty.

 31. Ahoj, chtěl bych se zeptat, co naopak můžu přivést do ČR jako suvenýry z moře. Nerad bych, aby mě na kontrole v ČR zadrželi a dovolená by se mi tak mohla pěkně prodražit. Na stránkách celní správy jsem se dočetl, že je zakázáno přivést korály a jinou havěť. Nevíš, prosím tě, jak je to s mušlema, který jsou zabarvený do modra. Myslím, že jím říkají Power of sea :) Děkuju za odpověď.

  1. Ahoj Přemku, obecně platí, že mušle, které člověk běžně najde na NZ na pláži (tj. už mrtvé) není problém z NZ vyvést a nevíme o tom, že by byl problém je dovážet do ČR. Zakázán je dovoz exemplářů uvedených v seznamu CITES (https://www.cites.org/eng/app/appendices.php), jsou tam právě korály atd.

 32. Dobrý den, děkuju za vaše stránky s informacemi. Moc nám pomáhají při zařizování na dovču na NZ.
  Obracím se však na vás s jednou otázkou. Ráda bych si sebou vzala na opalování bio mrkvový olej (lahvička 100 ml). Je to ekologický produkt. Chci se zeptat jestli je možné, tento olej přivézt, jestli mi jej nezabaví kontrola na NZ?
  Děkuji za odpověď předem

  1. Dobrý den, neměl by to být problém. Pro klidné svědomí klidně odpovězte na Arrival kartě Yes na otázku “Are you bringing into New Zealand: Plants or plant products: fruit, flowers, seeds, bulbs, wood, bark, leaves, nuts, vegetables, parts of plants, fungi, cane, bamboo or straw, including for religious offerings or medicinal use?” a až se Vás budou ptát, tak jim to vysvětlete.

 33. Ahoj,
  nemůžu se nikde dozvědět nic o dovozu e-liquidu na NZ. V úterý odlétám a mám dilema, kolik ml si mohu vzít s sebou.
  Díky za odpověď.

 34. Dobrý den, děkuji moc za užitečné stránky. Pochopila jsem dobře, že konzervované potraviny můžeme přivézt ? A je nějak omezené množství ? Jedeme na měsíc a jsme 4 osoby. Tak maso, tuňák, párky v konzervě nebude problém i ve větším množství ? Třeba 15 konzerv na osobu ? Děkuji

  1. Dobrý den, těší nás, že se Vám web líbí.
   Tady hodně záleží, jak si to s pracovníky biosecurity vysvětlíte. Víme o případech, kdy cestující řekli, že vezou maso a to jim bylo okamžitě zabaveno. Když řeknete, že se jedná a průmyslově zpracované potraviny, obecně by to problém být neměl, ale je na pracovnících biosecurity, jak se k tomu postaví. Osobně bych s sebou české konzervy na NZ nevozil, až tak velké rozdíly v cenách potravin nejsou (za poslední roky šly ceny v ČR poměrně strmě nahoru). Třeba tuňák v konzervě se dá 95g pořídit za 1 NZD, což je cca 15 Kč.

 35. Ahoj, díky za super stránky, velice nám pomohli při plánování cesty na NZ. Měl bych pár dotazů, které nepadly ani v diskuzi. Bereme si sadu mechanického filtru na čištění vody (Care plus water filter). Bude s ním nějaký problém? Dále máme s sebou zavírací nůž s dřevěnou rukojetí (Opinel), délka ostří je mi jasná, ale to dřevo nevim, zda bude problém. Bereme si taky powerbanku a ne zrovna malou (20000mAh) – výše v diskuzi píšeš, že záleží od koho máme letenky. Ty máme od Vás (Thai Airlines). Bude s tím problém? Poslední věcí je stan. Je třeba ho deklarovat také jako předmět v hodnotě vyšší než 700 NZD? Je nepoužitý. Předpokládám, že ne, ale raději se ptám. Díky za odpovědi.

  1. Ahoj Martine, děkujeme, těší nás, že jsou stránky užitečné. K Tvým dotazům:
   1) Filtr na vodu není problém
   2) Dřevo na rukojeti problém není, je lepší to nahlásit, ale je to průmyslově zpracované
   3) U Thai Air je možné převážet až 2 kusy baterií do max. kapacity 32 000mAh / kus. Musíte je ale převážet v kabinovém zavazadle, nesmí do zapsaného zavazadla.
   4) Stan deklaruj v sekci camping vybavení, tím že je nový si nejspíš ušetříte kontrolu, jak jste ho vyčistili. Co se hodnoty týče, ta otázka spíše míří na dovoz ve stylu např. žiji na NZ, na dovolené jsem si v zahraničí koupil něco nového a měl bych to při hodnotě nad 700 NZD přiznat a zaplatit z toho DPH, případně i clo. Vy jste v jiné situaci, protože si ho berete s sebou na working holiday a nejspíš také odvezete s sebou zpět po skončení. Není to ale určitě nic proti ničemu.

 36. Ahoj,
  mám dotaz ohledně léků. Potřebuji s sebou dvě mastičky, které jsou v čr na předpis. Podle toho, co jsem vyhledala na internetu, je na nz na předpis pouze jedna z nich. Je podle vás nutné mít k ním potvrzení od lékaře? moc díky

  1. Ahoj, přivézt mastičky na Zéland by neměl být problém, je vždy ale lepší mít potvrzení od lékaře (v angličtině), že jsou léky určené pro vlastní potřebu.

 37. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli instantní jídla typu Dobrý hostinec nejsou při letištní kontrola problémem. Díky

  1. Pěkný den, neměl by to být problém, ale jídlo je potřeba na příletové kartě deklarovat.

 38. Dobrý den,
  chtěla bych si na dovolenou na NZ vzít bezlepkový chleba, který je od výrobce(Schar) vakuově balený a trvanlivý, pak ještě nějaké vícezrnné kaše suché v českých obalech a aspoň pohanku lámanku, opět v sáčku od výrobce, ale jen s českým popisem. Můžu Vás poprosit – má smysl to s sebou vozit nebo mi to při příletu zabaví? A pokud si s sebou chceme vézt slivovici v pet lahvi bez kolku atd., myslíte, že to projde? Děkuji moc za odpověď.

  1. Dobrý den,
   Co se slivovice týče, český kolek nemá na NZ žádný vliv, protože dokládá jen zaplacení spotřební daně v ČR a PET lahev je určitě k přepravě vhodnější než sklo.

   Určitě bych nedoporučil dovážet pohanku, je to obilovina, která neprošla tepelnou úpravou. Ostatní položky by neměly představovat problém, ale není úplně nutné je vozit, protože bezlepkové potraviny jsou na NZ běžně k dostání. Dovážené jídlo je také potřeba deklarovat na příletové kartě a být schopen v angličtině jednotlivé položky pojmenovat.

   Lukáš

 39. Dobrý den,díky za úžasné stránky plné informací,přesto se chci zeptat na pár věcí.Kromě toho.že se jezdí vlevo.jsou nějaké zásadní odlišnosti v pravidlech silničního provozu?Jestli jsem tuto informaci někde přehlédl.tak se omlouvám,Děkuji za odpověď Laďa

  1. Ahoj,
   na Zéland pojedeme z Thajska. Je možné dovézt tygří mast a podobné mastičky? Snažila jsem se to najít přímo na webu o biosecurity check, ale marně.
   Děkuji.

   1. Ahoj, originálně zabalená tygří mast by neměla být problém.

 40. Ahoj, je potřeba mít i volně prodejné léky v originálních obalech? Nechce se mi tahat hromada krabiček, tak je jestli to je nutné. Díky moc! ;)

  1. Ahoj, u volně prodejných léků není nutné mít přímo krabičku, ale mělo by být jasné o jaké léky se jedná.

   1. Ahoj, takže je v pořádku si s sebou vzít např. ibalgin, imodium atd.?

 41. Ahoj chtěla bych se zeptat jestli je možné si nechat poslat sušené houby na nz jestli ano tak jak .
  Nemůžu to nikde najít.Moc děkuji Irena

 42. Dobrý den všem, na dovolenou na NZ si beru s sebou vybavení na malování a kreslení. Mohu si do kufru přibalit obyčejnou tužku ve dřevě s grafitem a štětec s lakovanou střenkou? Jsem v rozpacích a nechám si poradit? Mirka

  1. Dobrý den, Mirko, neměl by to být problém, protože se jedná o průmyslově zpracované materiály. Jen je potřeba deklarovat, že máte předměty z přírodních materiálů a být připravena je na požádání ukázat. Šťastnou cestu přeje, Lukáš

 43. Dobrý den – chci zeptat, nebudu mít na letišti problém, když si s sebou povezu cestovatelské solární panely a dvě powerbanky s vyšší kapacitou? Mám to na dobíjení notebooku v terénu a solar nebyl úplně nejlevnější, tak aby mi ho tam třeba nevyhodili? :) Jsou při vstupu na NZ nějaké limity na toto? Děkuji za informaci :-)

  1. Dobrý den, největším problémem je samotná přeprava baterií letadlem. Jsou totiž považovány za nebezpečné zboží a mohou být v omezeném množství přepravovány jen v příručním zavazadle. Konkrétní podmínky je nejlépe ověřit s aerolinkami, se kterými poletíte. Pokud máte letenku od nás, rádi to ověříme za Vás.

   1. Moc díky za reakci. Letenky jsem kupoval přímo přes AirNZ, tak to ověřím u nich. Případně si ty powerbanky vezmu do příručáku, oni to zase nejsou žádné dieselagregáty, tak to snad projde :-)

 44. Ahoj Kiwis,
  díky za Vaše rady a tipy. Chtěla bych se zeptat na upřesnění ohledně léků. Plánujeme s sebou mít poměrně vybavenou lekárničku, ani ne že bychom užívali léky denně, ale spíš pro případ CO KDYBY. Jedná se převážně o léky na alergii, léky proti bolesti (brufen, paralen, migralgin), něco na kašel, bolest v krku, průjem apod. Je skutečně potřeba mít každý lék potvrzený od lékaře?
  Předem díky Zuzka

 45. Ahoj. Chtěl bych se zeptat na zasláním léků (na vysoký tlak) z ČR. Zajímá mě co je potřeba aby léky pustili do země a jaka společnost je nejlepší. Léky jsem měl na jeden rok, ale budeme prodlužovat vízum tak bych potřeboval poslat léky na ty 3 měsíce. Děkuji za veškeré informace.

  1. Ahoj Honzo,
   Obávám se, že bude jednodušší nechat si léky předepsat u lékaře na NZ. Když totiž léky vezeš osobně, stačí předpis od lékaře z ČR. Když si je necháš poslat, dávka musí být rovněž na období do 3 měsíců, ale je požadován předpis nebo potvrzení od NZ lékaře. Případně můžeš svůj případ zkonzultovat s MedSafe, což je NZ organizace, která stanovuje předpisy na dovoz léků. Nezapomeň jim napsat, že se jedná o “personal importation” a určitě budeme rádi za zprávu, jaké detaily ses dozvěděl. Může to pomoci dalším cestovatelů.

   Odkaz pro odeslání dotazu: http://www.medsafe.govt.nz/Consumers/MIET/MIETGenEnqForm.asp.

   A tady je také více informací o procesu dovozu léků pro osobní potřebu: http://www.medsafe.govt.nz/Consumers/MIET/ImportMedicines.asp

 46. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s dovozem léků? Pokud budu cestovat na WHS a na jeden rok bych si vezla ”zasoby” prášku na alergologii a antikoncepci (nemyslím samozřejmě v příručním zavazadle), bude s takto větším množstvím problém? O možnosti dovozu léků na tři měsíce případně šest u HA, jsem se dočetla až nyní, vážně je to v praxi dodržováno respekt. důkladně kontrolovano?
  Děkuji moc za odpověď!

 47. Dobrý den, Vašich stránek využívám pro plánování cesty na NS stále více, jsou perfektní. Potřebuji jen dopřesnění:
  – na vstupní kartě je uvedeno mimo jiné, že mohu dovézt 50 ks cigaret, ale někde jsem četl, že lze dovézt až 200 ks
  – po NZ budeme cestovat volně, lze si sebou vzít zavírací nůž ?
  – jak hodně je prováděna kontrola na dostatek finančních prostředků jednotlivce ? Lze se zaručit druhou osobou, pokud jedna nebude mít financí dostatek ?
  Zatím vše a předem děkuji.

  1. Děkujeme za zpětnou vazbu, těší nás, že je web pro plánování Vaší cesty užitečný.

   – Potvrzuji, že aktuálně je možné dovézt bezcelně 50ks cigaret / 50g tabáku / osoba tak, jak je uvedeno v článku. Pokud jste jinde četl 200 ks, tato informace není správná.
   – Kontrola na dostatek finančních prostředků není prováděna u každého, ale rozhodně se vyplatí s ní počítat. Stanovené limity jsou přitom vzhledem k nákladům na život a cestování na NZ spíše konzervativní. Pokud cestují 2 osoby společně a jedna prokáže, že má dostatek prostředků pro oba, není to problém. Dopisy od či výpisy od třetích osob předkládané na letišti nemají příliš šanci na úspěch z důvodu omezené možnosti ověřit jejich pravost.
   – Zavírací nůž je povolen do délky ostří 10 cm

   Přejeme šťastnou cestu a pěkný pobyt

 48. Máte úplně úžasné stránky plné informací,které se člověk jen tak někde nedozví.Chtěla bych se zeptat jak je to s drogerií.Jestli si třeba můžu přivést opalovací krém nebo zubní pastu.(asi hloupá otázka,ale jistota je jistota) :)

  1. Ahoj Moniko, těší náš, že se Ti web líbí. Opalovací krém ani zubní pasta nejsou problém. Jen pokud budeš přepravovat balení větší než 100 ml, je potřeba ho mít v odbaveném zavazadle (v tom, které cestuje v podbalubí letadla). Na palubu letadel je totiž možné vzít jen tekutiny do 100 ml (jednotlivé balení) a v součtu do objemu jednoho litru / osoba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *