Kiwi nebo kiwi? Co bylo dřív?

Novozélanďané se sami označují za Kiwis. Před odletem na Nový Zéland jsem si myslel, že je to odvozeno od kiwi ovoce. Když jsem se ale začetl do průvodce, zjistil jsem, že na Novém Zélandu žije dnes ohrožený nelétavý pták jménem kiwi. Vyvstala tak otázka: bylo dříve ovoce nebo pták?

Kiwi pták

Kiwi pták si vykračoval po Novém Zélandu dříve, než byl osídlen lidmi. Aktuálně se odhaduje, že na Zélandu žije 68 tisíc kiwi ptáků a každým týdnem se jejich populace redukuje o dvacet kusů. Slyšet nebo dokonce vidět kiwi ptáka v přirozeném prostředí mimo Steward Island je velká vzácnost. Samice jsou větší než samci a dorůstají až velikosti 45 cm a váhy 3.3 kg. Kiwi ptáci mají největší velikost vejce k celkové velikosti těla na světě. Vejce váží 15% hmotnosti samice.

Kiwíků je celkem 5 druhů a jejich nejbližším příbuzným je tzv. elephant bird z Madagaskaru. V závislosti na druhu se dožívají 25 – 50 let.

Kiwi ovoce

V roce 1904 byla na Nový Zéland dovezena první semena čínského ovoce yang tao. Na Zélandu se mu začalo říkat chinese gooseberry. Na kiwi (v angličtině kiwifruit) bylo přejmenováno až v roce 1959, když se hledal vhodný název, pod kterým by se mohlo dovážet do Severní Ameriky.

Kiwi ovoce - dovoz z Itálie na pultech obchodu na Novém Zélandu

Dnes se kiwi ovoce na Novém Zélandu pěstuje ve velkých objemech a dováží do celého světa. Přesto se mimo sezonu na Zéland i dováží – většinou z Itálie.

Můžete se setkat se 3 druhy kiwi ovoce:

  • fuzzy/green kiwifruit – zelené kiwi, které znají všichni
  • golden kiwifruit,
  • kiwi berries, které má plody velikosti angreštu

Pozor – Až dorazíte na Nový Zéland, nepleťte si tedy označení kiwi a kiwifruit, ať neženete svého zelináře na lov ohrožené “drůbeže”.

Kiwi lidé

A proč se Novozélanďané označují za Kiwis? Přezdívka pochází od australských vojáků, se kterými Kiwis bojovali bok po boku v první světové válce.