Cape Palliser – lachtani, ohromující procházky a nejsvětější maják Nového Zélandu

Jen co se pořádně vyklepete na cestě necestě, minete pár obydlí a zadýcháte výšlapem nějaké té stovky schodů, spatříte nekonečně modré moře a divokou přírodu. V tu chvíli, nemáte ani tušení, co bude následovat. Pokocháte se bílo červeným majákem, dech beroucími výhledy, nacvakáte pár desítek fotek, seběhnete zas dolů, blíž k moři, a pak to přijde.

Nejdřív zahlédnete jednoho, pak druhého a nakonec celou kolonii. Lachtani se tu bezstarostně rozvalují na každém kroku. A je to s nimi jako s houbami. Nejprve žádného nevidíte a najednou jsou všude kolem vás.

Výhled od majáku na zapadající slunce.

Palliserův mys se představuje

Palliserův mys najdete na nejjižnější části severního ostrova Nového Zélandu. Spadá do oblasti, která se pyšní bohatou historií rané maorské okupace a od roku 1897 se zde tyčí 18 metrový maják, ke kterému vede přibližně 250 poměrně strmých schodů. Vystoupáte-li až k němu, spatříte celé okolí jako na dlani. Všude kolem je jen moře, skaliska a divoká příroda.

Od poloviny listopadu do poloviny ledna je pobřeží lemováno kolonií lachtanů. Válí se na pláži, ve skaliskách i blízké trávě či křoví. Máte tak jedinečnou příležitost pozorovat je v jejich přirozeném prostředí. Doporučuji se však držet v dostatečné vzdálenosti a vždy dbejte na to, abyste jim neuzavřeli únikovou cestu k moři, mohli by na vás zaútočit. A kdo nabudete dojmu, že po skaliskách skákat nebudou, omyl. Ve chvíli, kdy cítí nebezpečí, vyvinou rychlost a obratnost, kterou byste nečekali. Lidé si lachtany často pletou s tuleni. Pamatujte si, že lachtani jsou ti s ušima a ty zde také spatříte.

Má uši? Ano. Takže je to lachtan.

 

Co musíte zažít a kam se vydat

Cestou k majáku se vyplatí navštívit Putangirua Pinnacles, které jsou vzdáleny cca 30 minut autem před dosažením nejjižnější části Severního ostrova. Jedná se o úžasné skalní útvary, které se v průběhu doby, za pomoci dešťů a erozí, vytvořily na vrcholku údolí v Aorangi Ranges. Pokud vám skaliska budou povědomá, vzpomeňte na Pána prstenů (Návrat krále), kdy Aragorn, Legolas a Gimli hledali Armádu mrtvých. Procházeli právě těmito místy.

Putangirua Pinnacles v celé své kráse.

U Putangirua Pinnacles si můžete vybrat ze tří tras. Mapku a veškeré informace k jednotlivým cestám najdete na ceduli na parkovišti, kde lze zdarma nechat auto. Vybrat si můžete ze dvou kratších – jedna vede přímo na vyhlídku a druhá mezi skaliska. My jsme tyto dvě trasy spojili v jednu a prohlídli si tak skaliska pěkně zblízka i shora z vyhlídky. I s krátkým kocháním nám to zabralo přibližně hodinu. Počítejte však, že část cesty vede křovisky, po pramenu říčky a kamenné cestě. Z toho důvodu je lepší zvolit pevnější obuv.

Putangirua Pinnacles hezky pěkně zblízka.

Kromě kratších cest, kdy spatříte pouze sloupcovité skalní útvary, se dá udělat ještě delší procházka (3-4 hod), díky které se pokocháte Palliserovým zálivem a jezerem Onoke. My jsme však tuto trasu vynechali a jeli dál k majáku. Nemělo by se jednat o příliš náročnou trasu, takže pokud patříte ke kavárenským povalečům, kteří čas od času někam vyrazí, měli byste to zvládnout. S sebou si nezapomeňte vzít vodu, případně malou svačinu.

Jak se k Palliserovu mysu dostat

Palliserův mys se nachází východně od Wellingtonu a až k němu se dá dojet autem po silnici Cape Palliser, na kterou se připojíte ze silnice Lake Ferry. V závěru cesty se místy nejedná příliš o silnici, ale spíše o prašnou štěrkovitou cestu, která pod majákem úplně končí.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Parkování

Parkovat se dá zdarma poblíž majáku.

Vstupné

Bez vstupného

Ubytování

Palliser break Beach House 3 ložnicový domek za cenu 165 NZD/2480 Kč/1 noc/2 lidi, za každého dalšího člověka si počítají 25 NZD/380 Kč v období květen až srpen a 50 NZD/760 Kč v období září až duben.

Waimeha Camping Village kemp poskytuje širokou škálu ubytovacích možností. Pronajmout si můžete jednotlivé „chatky“ anebo celý komplex tří „chatek“, který přináší určité soukromí, pokud si je s přáteli či rodinou rezervujete všechny. Dále jsou zde místa vyhrazená pro kempování s dodávkou a to i s možností připojení na elektřinu. A samozřejmě prostor pro stany. Součástí kempu je dobře vybavená kuchyň, společenská místnost s kulečníkem a šipkami a sociální zařízení.

Ceny se liší na základě typu ubytování. Jednotlivé „chatky“ dle jejich umístění začínají na 50 NZD/760 Kč/2 lidi.

Lidé s dodávkou připojenou na elektřinu platí 20-23 NZD/300-350 Kč/1 dospělá osoba a 15-18 NZD/225-270 Kč/1 dítě (děti do 5 let neplatí). Bez připojení na elektřinu kempování vychází na 15-18 NZD/225-270 Kč/1 dospělá osoba a 10-15 NZD/150-225 Kč/1 dítě (děti do 5 let neplatí).

Cestovní pojištění od CZECHKiwis.cz

Kde se najíst

Než dojedete na nejjižnější cíp, minete malou rybářskou vesničku Ngawi. U cesty tu stojí dodávka (Captains Table Food Truck), kde si můžete zakoupit klasické fish and chips, zmrzlinu apod. Doporučuji tedy vzít si svačinu s sebou a pokud se na noc uchýlíte do blízkého kempu Waimeha Camping Village, nakupte si předem. V místní kuchyni si uvaříte vše, na co budete mít chuť.

Co si nenechat ujít v okolí

I když se nebudete v Ngawi občerstvovat, na chvilku se tam zastavte a omrkněte přehlídku velkého množství zrezivělých buldozerů na pláži. Vypadají, že mají vše za sebou, ale opak je pravdou. Stále se ještě plně využívají na manipulaci rybářských lodí. 

Výhled od majáku Cape Palliser.

Dojmy z Palliserova mysu

Palliserův mys je místo, které mě očarovalo. Co si budeme povídat. Člověk nenarazí na možnost pozorovat lachtany v jejich přirozeném prostředí každý den. Je super, když si jen tak stojíte a hledíte do těch černých korálkových očí a čas od času otestujete, jak daleko vás k sobě pustí a vy jste ochotni jít.

Oficiální informace

Adresa: Palliserův mys, Cape Palliser 5772, Nový Zéland

Vzdálenost od města Wellington 140 km (2 hod 10 min autem), Martinborough 70 km (1 hod. 10 min. autem).

GPS souřadnice z google maps -41.611616, 175.290093

Autorka článku Míša Nováková strávila na Novém Zélandu listopad 2017. Baví ji objevovat svět a cestování je pro ni velkým zdrojem inspirace. Miluje keramiku a její dílka lze shlédnout na Keramishka. Osobně se s ní můžete potkat na Naučmese, kde pořádá hned několik kurzů, které mají velmi blízko k cestování. Naučí vás s Trellem, které snadno využijete pro plánování vašich cest, dále také s Google tabulkami, které se hodí pro plánování cestovního rozpočtu a nově i rozjíždí kurz „Jak sbalit peněženku na dovču”.