Aussie & Kiwi Film Fest 2019

Listopad přinese do pražských kin Lucerna a Ponrepo již 6. ročník přehlídky protinožských filmů: Aussie & Kiwi Film Fest 2019.  Program letošního ročníku festivalu reflektuje fakt, že tento podzim patří připomínkám 30. výročí pádu komunismu ve střední Evropě. Téma svobody je totiž ústředním motivem většiny snímků.

Filmové projekce i doprovodné kulturní akce ve dnech 1. – 6. listopadu 2019 dále přinesou aktuální témata jako je ochrana životního prostředí nebo ženská emancipace. Festival se rozšiřuje o kinematografii celého regionu Pacifiku na Tichomořské ostrovy. Projekce v kinech Lucerna a Ponrepo doplní promítání a debata v kině Atlas, dvě výstavy a diskuse o československé emigraci do Austrálie a na Nový Zéland v Knihovně Václava Havla.

Důležitou roli ve snímcích 6. ročníku Aussie & Kiwi Film Festu hrají střet původních a bílých kultur, přistěhovalectví a tolerance – dlouhodobě důležitá témata australské a novozélandské kinematografie. Všechny tyto fenomény citlivě míchá zahajovací film přehlídky Dámy v černém (Lucerna, 1. 11. od 20:00 hodin), který s humorem ukazuje předsudky spojené s národem Australanů. Snímek režiséra Bruce Beresforda získal ocenění pro nejlepší herečku, nejlepší hudbu a nejlepší kostýmy od Australian Academy of Cinema and Television Arts. Na slavnostním zahájení diváci uslyší tradiční aboriginské písně v podání zpěvačky Jessie Lloyd. Festival v kavárně Lucerna doplní fotografická výstava „Havel na Novém Zélandu“ – fotografie Jiřího Jírů z prezidentovy cesty po zemích Pacifiku v roce 1995.

Ženská emancipace se v poslední době ukazuje jako důležitý motiv novozélandské kinematografie a pacifického regionu. Právě o další ostrovy Tichomoří se rozšiřuje nabídka festivalu prostřednictvím filmu Vai (Ponrepo, 2. 11. od 15 hodin). Jde o netradičně poskládaný film natočený devíti ženami v různých tichomořských zemích: Fidži, Tonga, Šalamounovy ostrovy, Samoa, Cookovy ostrovy, Niue a Nový Zéland. Autorky přibližují zkušenosti žen, které kvůli práci nebo vzdělání opouštějí rodinu a tradice. Vai ve všech ostrovních zemích Pacifiku znamená „voda“.

VaAussie & Kiwi Film Fest: Vai
Na snímek Vai můžete vyrazit do kina Ponrepo 2. listopadu. Promítá se od 15 hodin.

Kultovní perla archivu a oslava svobody sexuálních menšin – to je snímek Dobrodružství Priscilly, královny pouště. Festival film uvede v sobotu 2. listopadu u příležitosti 25. výročí od premiéry dnes už legendární australské road movie, projekci rozjede živá travesty show skupiny Hanky Panky přímo na pódiu kina Lucerna. Poté je v baru Champagneria v Průchodní ulici připravena after party s víny festivalového partnera Foltýn Wine.

Projekci australského dramatu Neutonout (Atlas, 4. listopadu od 17 hodin), které na Berlinale získalo Cenu ekumenické poroty, doplní debata „Jak osvobodit novodobé otroky rybářského průmyslu?“ s odborníky z organizace La Strada a Ústavu mezinárodních vztahů s moderátorem Michaelem Rozsypalem z Českého rozhlasu Plus.

Knihovna Václava Havla bude hostit večer na téma „Cesty Čechoslováků za svobodou k protinožcům + Havel v Pacifiku“ v úterý 5. listopadu od 19 hodin. Večerem provede Markéta Vozková, projektová manažerka festivalu.

Už 29. října 2019 od 18 hodin, tedy ještě před zahájením 6. ročníku AKFF, proběhne v baru Champagneria vernisáž prodejní výstavy „Dreamtime: pohled do mýtického světa původních obyvatel Austrálie“, která představí současné výtvarné umění protinožců. Po celou dobu festivalu pak mají návštěvníci, kteří se prokážou vstupenkou z projekcí Aussie & Kiwi Film Festu, v Champagnerii slevu 10%.

CZECHKiwis jsou již 3. rokem hrdým mediálním partnerem festivalu.

Podrobnosti o filmech, doprovodném programu a informace o vstupenkách najdete na webu www.aussieakiwi.cz, a festivalovém Facebooku nebo Instagramu.