Česká kvóta working holiday je stále otevřená:

Život a cestování autem – jak si ho užít a nezabít se

Máme vízum! Jde se slavit!” Říká si většina Čechů a Slováků, když se jim podaří ulovit jedno z celkem 1.300  pracovních víz na Nový Zéland.

Na obdržené vízum koukáte zamilovaně jako na přání k Valentýnu, které jste naposledy obdrželi v páté třídě. V duchu začínáte balit a pokud patříte mezi vyvolené, kterým se podařilo získat vízum společně s partnerem, začne se vám hlavou honit nádherná představa o společném dobrodružství. Vidíte se při pozorování západu slunce, koupání se ve vodopádech, plánujete výlety ve dvou a sen o bydlení v autě se pomalu stává skutečností. Takhle však začíná a končí pouze pohádka. 

Autorka článku Lucie Dvořáková strávila s přítelem Markem na Novém Zélandu rok na pracovních prázdninách. Společně už procestovali 32 zemí světa.

Realita je taková, že po dvou měsících bydlení ve vysněném voze o velikosti 2 x 2 metry to občas pěkně skřípe. Jakmile si člověk zvykne na život v autě, začne si všímat maličkostí.

Například já většinou řídím a Mark jako spolujezdec točí mapou všemi směry. Na konci dne místo romantické procházky po pláži následuje diskuze o tom, kdo přesune krosny na sedadlo spolujezdce, aby si bylo kam lehnout. A večer přijde otázka: Co bude k večeři?” a odpověď: Sakra, zapomněli jsme nakoupit”. A kde jsou velryby a vodopády? No nic, třeba zítra.

Při psaní tohoto článku zrovna sedím a popíjím červené víno z plastové skleničky. Snažím se tvářit pobaveně při obdržení SMS zprávy od mého přítele Marka, který mi píše z kuchyně kempu: Můžeš mi přinést máslo?” Přesně tak, Mark je v kuchyni a já sedím vedle auta.

A jak se z života na tak malé ploše, i když s člověkem, který je vaše lepší polovina, nezbláznit? Tak tady je našich 10 osvědčených rad.

1 Když nevíš kudy, použij navigaci

Navigace není levná záležitost, ale dneska jsou už mapy na telefonu. Fakt je používejte! Jo jasně, na Zélandu vede jedna silnice tam a druhá zpátky, ale jsou situace, kdy to vážně nejde. Vím o čem mluvím. Jen si představte ten pocit, jak nacvakáte do navigace destinaci a pak když zabloudíte, můžete vinu svést na navigaci. Taková navigace vám zachrání nejen pár kiláků, ale třeba i vztah.

2 Nedělejte všechno spolu

Neznamená to, že vás nemiluje, když si partner sedne kousek dál a čučí do telefonu. Určitě nepíše milence, jen se pravděpodobně snaží zjistit skóre fotbalu. Berte to s humorem, alespoň si pak budete mít o čem povídat. Každý potřebuje svůj prostor – občas. Vzpomeňte si na mě! Já píšu tenhle příspěvek a Mark stále čeká na máslo.

3 Nesnažte se dělat na každý den plán, jak když jedete s cestovkou

Ne, opravdu vám nic neuteče. Lidi s cestovkou letí na Nový Zéland většinou na tři týdny, vy jich máte 52. Na všechno je dost času. Když na určené místo nedorazíte v předem určenou hodinu a čas, co se stane? Nic. Přesně tak, zasmějte se. Druhý den je taky den, hlavně že máte sebe přeci!

4 Nový Zéland je potřeba si užít, ne přežít

Kemp za 45 doláčů? Tragédie! Jo holt, občas jednou narazíme na kemp s šílenými cenami, ale to je normální. Na druhou stranu to není zas tak tolik, aby člověk musel riskovat spaní u silnice a pak případnou pokutu ve výši 200 dolarů. A to platí i pro jídlo. Takže jdeme si užívat.

5 Vždycky s sebou vozíme pytlík nudlí, vodu a pár konzerv s tuňákem

Silnice jsou nevyzpytatelné! Občas prostě člověk musí zakotvit v kempu uprostřed ničeho. My takhle vozíme v autě 6-litrový kanystr s vodou pro všechny případy, pár nudlí, tuňáka, rajčatový protlak, těstoviny, sušenky a pivo. A vždycky se nám tyto ingredience hodily. Ale stále pamatujte na bod 2.

6 Jeden den vařím já, druhý ty

Moje velmi oblíbená rada. Věřte, když dva vaříte na plynovém vařiči téměř v kufru auta a nemáte kam odložit pokličku, ještě budete rádi za tuhle radu.

7 Nešetřete na sobě

Dopřejte si aktivity, jděte na raft, skočte si bungee jump. Nejhorší je letět cca 36 hodin na druhý konec světa, ke všemu na jeden rok a pak doma vzpomínat na to, jak lituji toho, že… prostě #NOREGRETS, #JUSTDOIT (nelitujte, jděte do toho).

8 Není špatné udělat si business day

Nutně potřebujete dobít baterku v telefonu, laptopu, powerbance, foťáku? Je potřeba stáhnout fotky z SD karty, napsat rodičům, že žijete, kouknout na Facebook a ujistit se, že vám všichni závidí vaše dobrodružství? Udělejte si jednou v týdnu čas a vyřešte úkoly. A koho tohle nebaví, ať se jde na chvíli projít kolem. Nezapomeňte na pravidlo 2.

9 Cash vždy s sebou

Ne jednou se nám stalo, že jsme přijeli do kempu a museli se sami zaregistrovat. To si pak stačí akorát vyzvednout pytlíček alá drogový dealer, vložit do něj hotovost spolu s formulářem a to celé pak vhodit do boxu u příjezdové cesty do kempu. A když nezaplatíte? Pravděpodobně vás bude čekat ranní klepání na okénko od hlídače.

10 Neřiďte se žádnými radami

Je to váš rok. Čtěte, ptejte se, inspirujte se, ale nekopírujte. Budou to jen vaše vzpomínky, co si jednou přivezete domů. Tak se ujistěte, že budou opravdu stát za to!

Ať už je to mezi vámi v autě jakkoliv, nenechte si VÁŠ rok kazit maličkostmi. Nejdůležitější je, že jste přeci spolu. Jako my dva! Teď, zítra, napořád.

Přečtěte si také:

Kalendář sezonních prací na Novém Zélandu

Working Holiday Nový Zéland

Jak získat Working Holiday víza na Nový Zéland

Práce v třešňovém sadu

WWOOF: Zažijte Nový Zéland očima místních

Hledání