Česká kvóta working holiday je stále otevřená:

Novozélandské bizáry

Z mnoha věcí na Zélandu zůstává středoevropanovi rozum stát. V průvodcích se o nich většinou nic nepíše. V přírodě vás překvapí třeba svítící červi nebo papoušek, který vám může ukrást svačinu. V civilizaci vás zase mohou zaskočit obří sochy ve tvaru zvířat či zeleniny. Pojďte se s námi podívat na bizarní stranu této krásné země.

Possum – nepřítel vlasti nosí roztomilý kožíšek

Národní nenávist vůči vačnatcům jménem „possum“ (česky kusu liščí) je do očí bijící. V Austrálii chráněný a ohrožený druh, na Zélandu ztělesňuje peklo na zemi. Co jim ten huňatý medvídek udělal? Může jim zničit přirozený ekosystém. A tak se na něj pořádají hony. Narazíte na speciální workshopy pro rodiny, kde se i děti naučí vyrábět pasti. Mrtvolek na silnici a v pastích uvidíte nepočítaně. Nechybí ani speciální plynové „pistole“ na stromech.

V nemilosti jsou tu i další zvířata, například toulavé kočky, divoké kozy nebo ježci. Na černou listinu se dostali kvůli tomu, že na Zélandu nemají svého přirozeného predátora a ničí původní a ohrožené rostliny. Dokonce i psi tu v přírodě musí být na vodítku, nebo dokonce mají zákaz vstupu. A že by váš pejsek neublížil ani mouše? To vám vyvrátí varovné cedule „Any dog can kill kiwi“ (Jakýkoliv pes může zabít kiviho)!

Glow worms – kdo neviděl svítící červy, nebyl na Zélandu

Atrakce, která táhne do přírody. V jeskyních a lesích tu svítí červi čili „glow worms“. Když se na ně díváte ve tmě, je to opravdu krása. Vytváří noční oblohu uprostřed temné jeskyně nebo v potemnělém lese. Pokud najdete odvahu a trochu více je prozkoumáte, zjistíte něco nehezkého. Že z nich visí vlákna slizu. Červi svítí, protože mají hlad, a tím k sobě lákají potravu, kterou si pak na slizu vytáhnou a snědí. Velkolepou ukázku “svítící jeskyně” najdete ve Waitomo Caves. Jedná se sice o celkem drahou prohlídku na loďkách, ale rozhodně za to stojí. Pokud chcete větší dobrodružství při objevování “glow worms” na vlastní pěst, tak zajeďte do jeskyní Waipu, kde není třeba platit žádné vstupné.

Dress up party – šaty dělají člověka, převlek Novozélanďana

Novozélanďané nevynechají jedinou příležitost se za někoho, nebo něco převléknout. U většiny firemních večírků, narozeninových oslav, a dokonce i některých rugby utkání jsou kostýmy nedílnou součástí. Ať už ve stylu: hippie / havajská / kovbojská, nebo akce, kterou lze popsat jako “popusť uzdu své fantazii”. A do kostýmů se nebojí investovat. Někdy máte pocit, že kiwíci mají kromě šatny s oblečením i šatnu na převleky. Ale pozor, pokud vás někdo pozve na barbie party, kostým raději nechte doma, protože vás na místě čeká barbecue (grilování, neboli barbie).

Plánujete cestu na Zéland? Není letenka jako letenka! S letenkou od CZECHKiwis si kupujete také kamaráda na telefonu pro případ nouze. Provozujeme totiž českou i novozélandskou linku, kde nás můžete kontaktovat, pokud věci nefungují tak, jak mají. Neustále také jednáme s aerolinkami o speciálních cenách či výhodách pro naše cestovatele. Pro nabídku na míru nám pošlete nezávaznou poptávku letenky.

Se zálibou v převlecích souvisí i místní festivaly. Třeba na steampunkový festival se do města Thames sjíždějí milovníci tohoto fantasy žánru z celého světa. A jižní ostrov se dokonce pyšní Oamaru – celým městem zasvěceným steampunku. V Napieru, městě Art deco architektury, je to zas kostýmovaný festival v tomtéž stylu. Nejsou kostýmy nic pro vás, ale lákají vás podivuhodné zélandské festivaly? Vezměte si plavky a vyražte si do města Rotorua během festivalu bahna „Mudtopie“. O bahno nebude nouze, část si prý Novozélanďané nechávají dovážet z Jižní Koreje.

Kea – papoušek, co vás okrade a zničí vám auto

Jediný alpský papoušek na světě – Nestor kea, žije v horách na jižním ostrově. Je známý svou pronikavou inteligencí. Chytří kea se přizpůsobili moderní době a dali si dvě a dvě dohromady – turisté jsou pro ně skvělý zdroj obživy. Proto rádi prozkoumávají jejich batohy, auta, lyžařské vybavení, odpadkové koše a podobně. V roce 2016 dokonce způsobili poprask přemisťováním kuželů na zélandských silnicích. Zjistili, že auta musí zpomalit, což jim nabízí delší manévrovací prostor pro jejich krádeže. Není divu, že tito vzácní opeřenci jsou nejvíc nenávidění i milovaní papoušci Nového Zélandu a často označováni jako klauni z hor. Počet videí na Youtube s klíčovým slovem “kea” vám to potvrdí.

A&P show – pravý Nový Zéland poznáte na zemědělské přehlídce

Stejně jako ve Velké Británii i tady má každé město svou “country show”, jež podporuje farmaření a zemědělství a dělá osvětu u široké veřejnosti. Na programu A&P show (agriculture and pastoral) je k vidění celá škála aktivit – od výstavy farmářských zvířat, stříhání ovcí, výstavy traktorů a zemědělských strojů, přes soutěž v hodu gumákem či polenem až po oblíbenou dřevorubeckou soutěž. A ano, dřevorubci obvykle nosí flanelové košile a typické ultrakrátké džínové nebo kožené kraťasy. Je to také skvělá příležitost, kdy můžete ochutnat místní jídlo. Třeba mušle, nebo typický maorský pokrm hangi – maso připravované pod zemí. Každá A&P show je trochu jiná, ale obecně vzato je to místo, kde uvidíte ten pravý zemědělský Nový Zéland v celé své kráse.

Sochy – je libo obří kiwi, nebo mrkev?

V Evropě najdete sochu nějakého knížete nebo krále na každém rohu. Na Zélandu obří kiwi u Te Puke, krevetu u Taupa nebo podobizny zvířat z vlnitého plechu ve městečku Tirau. Zéland je mladá země, která nemá na poli architektury moc co nabídnout. Zato se u obřích věcí můžete zasmát. Seznamy těchto “velikánů” jsou na internetu snadno dostupné, pokud máte chuť se zastavit cíleně. My věříme, že mnohem lepší je užít si ten pocit: “Opravdu jsme to zrovna projeli kolem obří mrkve, lahve, koblihy?!”

Kiwi
Obří Kiwi u Te Puke. (Foto Eva Petříková @supfitnessnz)

Maorské názvy -Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu

Maorské názvy měst, lesů, jezer a dalších míst jsou někdy velmi krkolomné. A dobré je vědět, třeba to, že spojení souhlásek “wh” se čte jako “f”. Nejdelší název kopce na světě vás ale dostane. V překladu to znamená: „Místo, kde Tamatea, muž s velkými koleny, který se z hor klouzal, na hory se šplhal a hory polykal – známý jako zeměžrout – hrál na svoji flétnu pro svou milovanou.“

Maorské vesnice mají často krkolomný název jako třeba tato: Whakarewarewa

Poštovní schránky – hledá se ta nejbizarnější

A opět trochu rozruchu v autě. Viděli jste u silnice na tyči mikrovlnku nebo motor od lodi? Nelekejte se, jsou to jen místní poštovní schránky. Být pošťákem na Zélandu musí být nesmírně zajímavá práce. Kiwíci jsou kutilové a při cestování po Zélandu se tak setkáte se schránkami všemožných tvarů, kreativitě se meze nekladou. A dokonce se tu pořádají soutěže o to, čí schránka je nejdivnější!

Hot dog – víte, co si objednáváte?

A na závěr jedno gastro doporučení. Až budete mít ve fast foodu chuť na hot dog – vzpomeňte si, že velmi často se nejedná o ten americký, ale o kiwi hot dog, což je párek na špejli smažený v trojobalu.


Magda a Martin si prožili své novozélandské dobrodružství jménem Working Holiday. O své postřehy a fotky se mimo jiné v několika článcích podělili se čtenáři CZECHKiwis.

Přečtěte si také:

Working Holiday Nový Zéland

Jak získat Working Holiday víza na Nový Zéland

Akční letenky na Nový Zéland

Welcome to New Zealand

Co je na Zélandu jinak?

Hledání