Česká kvóta working holiday je stále otevřená:

Ubytování na cestách

Nový Zéland nabízí nespočet možností, kde se můžete ubytovat při vašich toulkách touto nádhernou zemí. Nejhezčí výhledy přitom mnohdy nabízejí ty nejzákladnější formy ubytování v kempech se suchými záchody a horské chaty se sdílenými ložnicemi. Ale i ti, kteří preferují teplou postel v hostelu či hotelový servis, si tu přijdou na své. Tento článek vám poskytne základní přehled jednotlivých variant ubytování, jejich vybavenosti a také orientační ceny. 

Ubytování na Novém ZélanduKempování

Nejběžnějším a nejrozšířenějším způsobem trávení dovolené u kiwiků je kempování, v autě nebo ve stanech. Do roku 2011 byl na Zélandu povolený freedom camping neboli kempuj, kde chceš. “Díky” neukázněným turistům byl však omezen. Dnes se smí kempovat jen na vyhrazených místech (pozn. to však neplatí pro backcountry kempování v divoké přírodě). Kempů tu najdete nespočet, některé jsou provozované místní samosprávou, některé Department of Conservation (DOC), což je takové místní ministerstvo životního prostředí. Existuje zde také spousta soukromých, komerčních kempů. Seznam všech kempů najdete jednoduše v mobilní aplikaci CamperMate. Aplikace je bezplatná a můžete zde najít informace o vybavení jednotlivých kempů, jejich cenu, polohu a hodnocení ostatních. (pozn. CamperMate aplikace funguje pouze online).

[reklama]

Freedom camping

Freedom campsites neboli kempy zdarma – většina z kempů zdarma je určená jen pro self-contained (soběstačná) vozidla. Jsou to často jen vymezená místa, kde můžete oficiálně přes noc v obytném vozu přespat. Existují však i oficiální místa, kde můžete zdarma přenocovat ve stanu nebo autě, taková místa mají vždy minimálně suchý záchod. Pokud si nejste jistí, kde můžete přenocovat, raději se ptejte. Pokuta za kempování na nepovoleném místě je totiž 200 NZD (a opravdu se to kontroluje). 

Kempy DOC

Kempy spravované DOC najdete po celém Zélandu v různých kategoriích. Základní (basic) kempy mají jen suché záchody a vodu z potoka nebo jezera, jsou však zdarma. Standardní (standard) kempy mají navíc někdy ohniště, přístřešek na vaření, posezení a nebo studené sprchy. Poplatek je 6 NZD za osobu a noc. Kempy typu scenic jsou v často navštěvovaných lokalitách, mají lepší záchody, tekoucí vodu a stojí 10 NZD. Nejlépe vybavené jsou servisované (serviced) kempy, které mají splachovací záchody, kuchyňku, horkou sprchu, někdy i pračku se sušičkou a gril. Stojí však 15 NZD na osobu a noc a v hlavní sezoně (1.10.-30.4.) je často potřeba rezervace. Poslední kapitolou jsou kempy na oblíbených trasách Great walks, které jsou vybavené záchodem, tekoucí vodou a umyvadlem. Je potřeba je rezervovat dopředu a cena se pohybuje v rozmezí 6-18 NZD.

Místa v kempech, které je potřeba v sezoně rezervovat dopředu, si můžete rezervovat osobně v DOC návštěvnických centrech nebo online na https://booking.doc.govt.nz/

Placení poplatků u ostatních DOC kempů, které není potřeba rezervovat, probíhá metodou “počestnosti”. V praxi to znamená, že se při příjezdu/příchodu do kempu zaregistrujete vyplněním malého štítku. Jeho polovinu spolu s přesnou částkou za kempování vložíte do připravené obálky, vhodíte do DOC boxu a druhou polovinu umístíte viditelně na stan nebo do auta jako doklad o zaplacení. Kempy během večera nebo rána prochází DOC správce, který kontroluje, že tam nepřespává nikdo bez registrace. Myslete na to, že do boxu se vhazuje přesná částka za počet osob a nocí a mějte u sebe tedy dostatek rozměněné hotovosti. Vzhledem k tomu, že na Zélandu se běžně nepoužívá hotovost, se nám už několikrát stalo, že jsme přijeli do DOC kempu a neměli jsme hotovost a nebo přesnou částku k vhození do boxu a hledali jsme okolní obchody na výběr/rozměnění.

Tip: Pokud si na Zélandu půjčujete campervan a plánujete strávit více dní v týdnu DOC kempech, zvažte koupi týdenního DOC campsite pasu. Za poplatek můžete kempovat 7 po sobě jdoucích dní v DOC kempech typu standard a scenic, které nenajdete v rezervačním systému. Pas vyjde na 20 NZD pro jednu osobu, 40 NZD pro 2 osoby a 60 NZD pro rodinu (2 dospělí a až 2 děti). Můžete jich koupit několik pro více týdnů a prodávají je jen vybrané autopůjčovny, jsou platné i pro auta typu backpacker, tedy non self-contained. Tady si můžete stáhnout odkaz na mapku s kempy, v kterých můžete s tímto passem kempovat: Campsite pass campsites

Holiday parky a komerční kempy

Luxusnější variantou kempování jsou tzv. Holiday parky, což jsou komerční kempy s širokým příslušenstvím od společné kuchyňky, teplé sprchy, pračky, sušičky, televize, barbecue a dětská hřiště, někdy i s bazénem. V takovém holiday parku zaplatíte více peněz i jen za postavení stanu nebo přespání ve vlastním autě. Také si ale můžete pronajmout celou kabinu s postelemi nebo vlastní chatku.

[reklama2]

Všechno tohle vybavení (lednice, pračka, teplá sprcha) můžete najít i v některých soukromých kempech, které nejsou součástí velkých řetězců/ holiday parků. Počítejte ale, že si často za teplou sprchu připlatíte žetony/ dolary. Pračka je často jen na studené praní a cena za jedno vyprání cca 2 NZD.

Cena holiday parku záleží na lokalitě a sezoně, např. v Queenstown v hlavní sezoně zaplatíte 50- 60 NZD i jen za přespání ve stanu/ místo za auto bez elektřiny. Jinde seženete místo v holiday parku i např. za 10 NZD na osobu. Některé holiday parky účtují místo za každého člověka ve stanu/ autě, některé mají cenu za místo (site). Také často odlišují ceny za místa bez elektřiny a s elektřinou (powered vs non-powered site). Kabinku v holiday parku můžete sehnat cca za 70 NZD na noc pro dva lidi (společná sprcha a kuchyňka), čím víc příslušenství potřebujete, tím více si připlatíte.

Nutno podotknout, že kvalita a vybavení komerčních kempů i holiday parků se velmi liší město od města, nám se vždy vyplatí podívat se na komentáře cestovatelů v CamperMate aplikaci a aktuální cenu kempu porovnat s cenou uvedenou na booking.com

Tip: Pokud plánujete v holiday parcích trávit více nocí, zvažte investici do členské kartičky jednoho z řetězců (např. Top10 Holiday parks za 49 NZD nebo Kiwi holiday parks za 35 NZD), která vám pak zajistí 10% slevu ve všech pobočkách daného holiday parku po Zélandu.

Užitečný seznam holiday parků najdete v aplikaci CamperMate nebo na tomto odkazu. Pro tištěné verze mapky se zastavte v informačních centrech iSite, které najdete v každém městečku.

Horské a trempské chaty

Pokud máte rádi trempování, pravděpodobně využijete ubytování na některé z mnoha trempských a horských chat. Ty jsou dostupné pouze pěšky a najdete je na překrásných místech, kam se ani jinak, než po svých člověk nedostane. Většina chat je pod správou DOC. Některé z nich vyžadují rezervaci předem, ale většina funguje na principu, kdo dřív přijde, ten má místo. Některé chaty jsou pod soukromým vlastnictvím klubů, např. asociace trempování, aktuální informace vždy seženete v DOC informačním centru nebo na webu DOC.

Chaty jsou různého typu- základní (basic) mají často jen přístřešek a jsou zdarma, chaty typu standard mají matrace, vodu i suchý záchod a stojí za 5 NZD za noc, v servisovaných chatách je vždy správce a mají navíc i umyvadlo na mytí rukou, kamna a někdy i vařič -stojí 15 NZD za noc, některé je potřeba rezervovat dopředu. Poslední variantou jsou Great walks chaty, které jsou nejlépe zařízené, ale také nejdražší. V sezoně se musejí rezervovat a stojí 22-54 NZD za noc. Rezervaci chat provedete v DOC návštěvnickém centru nebo na webu DOC.

Pokud plánujete využívat přespání na chatách častěji, zvažte koupi tzv. Backcountry hut pasu, který vám umožní za poplatek neomezeně přespávat ve všech DOC chatách, které není potřeba rezervovat ( nezahrnuje tedy např. Great walks chaty). Varianty pasu jsou na 6 a 12 měsíců (92 a 122 NZD) V případě, že chcete přespat v chatě jen občasně, potřebujete si koupit tzv. Hut tickety, s kterými budete platit přespání v jednotlivých chatách (hotovostí se v chatách neplatí). Pasy a tickety zakoupíte v DOC návštěvnických centrech nebo iSites

Všechny informace o DOC chatách najdete na tomto odkazu.

Tip: DOC přijímá každoročně dobrovolníky na různé aktivity včetně hlídačů chat. Pokud vás láká spravovat nějakou DOC chatu nebo třeba pomoci s monitorováním kiwi nebo tučňáků, mrkněte na tento odkaz. Svůj zájem ale vyjádřete co nejdříve, o místa je velký zájem.

Hostely a Hotely

Někteří cestovatelé preferují ubytování v hostelech, což je určitě skvělý způsob, jak poznat další, stejně naladěné cestovatele. Navíc hostely často organizují společné stmelovací akce a výlety. Na Zélandu je několik hostelových řetězců jako např. BBH NZ, YHA, ale i malé hostely soukromníků. Počítejte s výdajemi cca 20-30 NZD za noc ve společné nolehárně, pro speciální cenové nabídky rádi využíváme nabídek skrz booking.com

Ve městech i mimo ně najdete samozřejmě hotely včetně mezinárodních hotelových řetězců s různým vybavením. My při rezervacích opět využíváme speciálních nabídek booking.com.

Tip: Pokud hledáte soukromé ubytování na speciálních místech, podívejte se na AirBnB, kde se nabízí spousta nádherných i netradičních míst k přespání (krátkodobému i dlouhodobému).

Bed and Breakfast a Farmstay

Jestliže toužíte po soukromém ubytování a chcete přitom poznat život kiwiků zblízka, pak je nejlepší volbou ubytovat se v tzv. Bed and breakfast nebo-li homestay. Znamená to ubytování u hostitelů doma, samozřejmě ve vlastním pokoji, ale můžete popovídat s hostiteli, kteří znají nejlépe své okolí a rádi doporučí užitečné tipy pro další cestování. Ubytování je vždy spolu s domácí snídaní, jejíž vůně vás pravděpodobně probudí a naladí na celý den.

Farmstay znamená ubytování na farmě a je často podobné jako Bed & Breakfast, však s několika extra možnostmi aktivit- pokud se chcete přidat, máte možnost zapojit se do života na farmě a vyzkoušet si tak dojení krav, krmení prasat nebo třeba i stříhání ovcí. Nejen, že se budete cítit jako součást farmářské rodiny, ale na snídani z vajíček, které jste před chvílí sebrali slepicím, spolu s čerstvým mlékem od krav, budete hodně dlouho vzpomínat!

Nutno podotknout, že Bed and Breakfast není nejlevnější varianta ubytování, záleží na lokalitě a sezóně, ceny začínají na 110-130 NZD za noc, ale běžně i přes 200 NZD. Můžete se poptat na tipy v iSite, mrknout na booking.com, AirBnB a nebo jen prostě při vašich cestách vyhlížet cedulky směřující k Bed and Breakfast od silnice.

Tip: Chcete zažít život na farmě nebo ubytování v homestay, ale je to mimo váš rozpočet? Můžete zkusit WWOOFování, kdy za výpomoc (obvykle 4-5h denně) dostanete výměnou ubytování a stravování zdarma. Více na wwoof.co.nz

Šťastné cestování!

Přečtěte si také:

Nenalezen žádný doporučený článek.

Hledání