Kde hledat práci na Novém Zélandu? Přinášíme mnoho užitečných odkazů ať už míříte do kanceláře, sbírat kiwi či hlídat maják.
Hned z úvodu vám chceme sdělit důležitou věc: “Pokud nemusíte, do práce nespěchejte.” Stálo vás jistě mnoho úsilí získat novozélandská víza a přesunout se přes půl světa, tak si to na chvíli užijte a poznejte tuto krásnou zemi.
Potkali jsme se s řadou Čechů, kteří přijeli na working holidays a okamžitě začali hledat práci. Našli ji a zůstali v ní celý rok. No a díky / kvůli tomu začali teprve před koncem svých working holiday víz cestovat a poznávat krásy Nového Zélandu. Stejné zážitky nám popisovalo i mnoho Čechů, kteří na Zéland přijeli na pracovní víza. Většinou zmiňovali, že kdyby mohli něco změnit, tak by určitě nastoupili do práce později a před nástupem do práce více cestovali, protože potom už neměli tolik volného času.
A teď už k věci:
Kde hledat práci?
Na internetu
Můžete hledat podle typu práce například:
- na serverech FarmSource, Trademe Jobs, Jobify, MyJobSpace, New Kiwis, Seek, Seasonal Jobs, Seasonal Work,Work Here, Workpool nebo
- webech pracovních agentur – např. Adecco, Hudson, Hays, Kinetic, Kelly, Madison, Manpower, Randstad a podobně.
- backpackerské weby – nejrozšířenější a nejobíbenější je www.backpackerboard.co.nz
- lokální facebookové stránky a skupiny – na Facebooku zadejte do vyhledávání název oblasti ve spojení “jobs”. Například “Tauranga Jobs”
Tip: Krajani na Zélandu rádi sdílí pracovní nabídky ve skupinách na sociálních sítích. Přidejte se k některé ze skupin, například CZECHKiwis.cz – Na Nový Zéland a zpět nebo Nový Zéland working holiday 2019
Osobně
Hledání práce osobně je nejrozšířenějším způsobem, jak najít práci na Zélandu. Pro práci v hospitality si vystiskněte CV a obejděte místa, kde byste rádi pracovali a předejte své CV osobně.
V zemědělství nejčastěji funguje princip – ukaž se na sadu/ farmě/ v kanceláři osobně a často můžeš nastoupit hned druhý den. Na emaily vám málokdo odpoví, pokud hledáte práci na dálku a nemůžete se ukázat osobně, rozhodně využijte telefon.
Nabídky brigád najdete také často vyvěšené na nástěnkách v supermarketech za pokladnami.
Tip: Pro vyhledání toho, kdy a do jaké oblasti se vydat za prací v zemědělství slouží náš Kalendář sezonních prací. V kalendáři můžete vyhledávat podle měsíců, oblastí i podle ovoce.
Dobrovolničení
Nepotřebujete vydělávat peníze, ale chcete dělat něco smysluplného? Pak můžete hlídat maják, kemp nebo kroužkovat ptáky s DOC. Jen pozor, některé aktivity vyžadují finanční příspěvek od dobrovolníka, informaci najdete u konkrétní aktivity. Je potřeba hlásit se hodně dopředu. Většinou máte při dobrovolničení pro DOC nárok na ubytování zdarma.
Pokud máte zájem pracovat za byt a stravu, zkuste WWOOF. Původní myšlenkou je pomoc na organických farmách,výměnou za pár hodin práce je bezplatné ubytování, někdy i jídlo. Dnes však po registraci na Woof.co.nz (členství je za 40 NZD / rok) můžete najít i další byznysy, které nabízejí ubytování a jídlo výměnou za nějakou práci. Viděli jsme tam inzeráty na natáčení reklamního videa pro yoga centrum nebo práci v kavárně.
Tip: Pokud se chcete se dozvědět více o možnosti wwoofingu na Novém Zélandu, pak čtěte náš čánek WWOOF: Zažijte Nový Zéland očima místních
Obdobně funguje také mezinárodní projekt Workaway.info nebo Helpx.net
Upozornění: Na tento typ dobrovolnictví nahlíží novozélandské imigrační jako na práci, protože výměnou za odvedenou práci dostáváte ubytování a stravu. Tedy i pro dobrovolničení potřebujete mít víza umožňující práci (například working holiday víza)